Elektronik Lisans veya Dijital Lisans?

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar işletim sistemi, office ve antivirüs yazılımları çok pahalıyken internet üzerinde dijital lisans veya elektronik lisans diye bunları çok ucuza satan yerler var. Bu nasıl mümkün olabiliyor? Bu tür bir lisans kullanmanın dezavantajları var mıdır? Kullanılmalı mı? Sizler ne düşünüyorsunuz?
Örneğin Office 365 yazılımı kendi sitesinde 819,99 tl iken bahsettiğim sitelerde 19,99 tl den başlıyor.
Bu uçurumun sebebi nedir?

ne gibi bir eksiği var bilmiyorum ama artısı fiyatı. ptt nin online alışveriş sitesinde 10 tl ye windows 10 key aldım. şuan windows etkinleştirilmiş gözüküyor.

Hocam bunlar sanırım üniversitelere, büyük şirketlere verilen vs verilen OEM lisanslar. Tek PC de kullanılıyor. Bazı üniversiteler öğrencilere bedava veriyor muhtemelen oralardaki bilgi işlem vs deki kişiler satıyor.

ben win lisası aldım, adam bir şekilde toplu lisans almış vs başka şekilde elde etmiş, satıyor. Yasal gibi duruyor.

Hocam toplu şekilde alınmış retail yada OEM lisanslar yani başka bir kişi tarafından resmi olarak satın alınmış henüz kullanılmamış yada kullanılmayacak fazla lisanslar. Yasallık konusunda son kullanıcıya ne gibi bir yaptırımı olur bilemem ama bir yerde Yargıtay in 2 el yazılım satışının yasal olduğuna dair bir kararını okumuştum

Hocam toplu şekilde alınmış retail yada OEM lisanslar yani başka bir kişi tarafından resmi olarak satın alınmış henüz kullanılmamış yada kullanılmayacak fazla lisanslar. Yasallık konusunda son kullanıcıya ne gibi bir yaptırımı olur bilemem ama bir yerde Yargıtay in 2 el yazılım satışının yasal olduğuna dair bir kararını okumuştum
öğrenmiş olduk. tıklayınız.

Bu şekildeki Office 365 lisans satışlarına bakım. 5 cihaza kurulabiliyor. www.office.com a giriş için bir mail hesabı veriyor. Bu mail hesabının şifresi değiştirilebiliyor. Ayrıca onedrive.live.com da depolama alanı veriyor. Şimdi sorum şu : Bu lisansı verenler bizim onedrive deki dosyalarınızı veya bilgisayarımızdan senkronize olan dokümanlarımızı görebiliyor mu?

Son düzenleme:
Güzel
Bu şekildeki Office 365 lisans satışlarına bakım. 5 cihaza kurulabiliyor. www.office.com a giriş için bir mail hesabı veriyor. Bu mail hesabının şifresi değiştirilebiliyor. Ayrıca onedrive.live.com da depolama alanı veriyor. Şimdi sorum şu : Bu lisansı verenler bizim onedrive deki dosyalarınızı veya bilgisayarımızdan senkronize olan dokümanlarımızı görebiliyor mu?
Güzel soru, bence görebilirler

10 yıl yakın zamandır Digital lisans kullanırım. Bir çok arkadaşa bu ürünlerden temin ettim.

Örnek verecek olursak.

Ofis - 365 İçin bahsediyorum.
2 şekilde ürün var.
1 - sizlere xxxxx@office365svip.tw gibi örnek şeklide bir mail adresi ve şifresi verilir. Bu hesap yardımı ile "https://portal.office.com/
" hesabına giriş yapılır 5 PC yada Mac - 5 Android kurulumuna izin verilir. Panelden istediğiniz zaman istediğiniz cihazı silip, yeni cihaz eklersiniz. Şifrenizi değiştirirsiniz. Ama günün birinde yönetim tarafından ( microsoft ) fark edilirse hesabınız kapatılır.

2 - sizlere xxxxx@office365svip.tw gibi örnek şeklide bir mail adresi ve şifresi verilir. Bu hesap yardımı ile "https://portal.office.com/
" hesabına giriş yapılır. Sizden ilk önce cep telefon numaranız istenilir, cep telefonunuza "SMS Doğrulama" kodu gelir. Mail hesabınız istenilir "mail doğrulama linki gönderili" Hesabı kullanmaya başlarsınız. 5 PC yada Mac - 5 Android kurulumuna izin verilir. Panelden istediğiniz zaman istediğiniz cihazı silip, yeni cihaz eklersiniz. Şifrenizi değiştirirsiniz. Hesap LEGAL olduğu için ömür boyu kullanıma devam edersiniz. Ben bu hesabı 5 yıla yakın zamandır kullanmaktayım.

Ben de bu çok ucuza satılan lisanslardan almıştım. Windows lisansı 1 yıl sonra, office lisansı ise 2 yıl sonra iptal edildi. Microsoft bu lisansların yasal olmadığını söylüyor. Bundan bir iki yıl önce yaptığım telefon görüşmesinde Windows un etkinleştirildi şeklinde yazması onun yasal olduğunu göstermez, fark edilirse iptal edilir, paranıza yazık olur şeklinde konuşmuştu. Artık 1 ay sonra mı iptal olur, 5 yıl sonra mı ya da çok daha sonra mı o da sizin şansınıza :)
Şu an Windows 10 lisans 1200 tl civarı. Lisansın 1 yıl sonra iptal edileceğini düşünerek her yıl 30 tl ye lisans alınsa bile 40 yıllık lisans alınır aynı paraya. 40 yıla kadar zaten daha kaç bilgisayar alınır, kaç windows çıkar... Benim anlamadığım neden bu kadar uçuk fiyata satılıyor arkadaş! Yapsınlar 250 tl falan o zaman birçok kişi alır diye düşünüyorum. Yoksa Türkiye gibi bir yerde kaç kişi lisansa bu kadar para verebilir ki?

Geri