Elektrikli araç (araba) sahibi olan var mı? Alma zamanı mı?

Kodla Büyü

sssuuulllooo

Aktif Üye
Elektrikli araçlar hakkında tecrübe veya fikrinizi almak istiyorum. Özellikle sahip olan ya da yakın çevresinde olanlardan? Memnuniyet? Kış menzil? Şarj çözümleri?
Zamanı mı? Birkaç yıl daha beklemeli mi? Vb?

Teşekkürler

Bence elektirikli araç kaçınılmaz son. Fakat bugün batarya teknolojisiyle bana göre alınacak seviyede değil. Kullananlar memnun fakat arabalr yeni bataryalar yeni. Bataryalar geriye gittiği zaman durumlar nasıl olur bilinmez. 2-3 sene içinde daha iyi gözlemlenebilir. Hybrid daha mantıklı bir seçenek gibi şu an için

Elektrikli araçları almanın erken olduğunu düşünüyorum kendi adıma.

Yurt dışındaki gibi ucuz olsa araçlar olabilir ama ülkemizde nasıl acaba diye denemek için çok pahalı.

2009 yaris'im var. Geçen kitapçığına bir göz atayım dedim. İçinde aracınızın kullanım ömrü 10 yıl yazıyor. Yani adamların 10 yıl ömür biçtikleri araca biz biniyoruz mecburen.

Bu kadar düşman olmayın diyecek varsa düşman değilim teknolojiye. Sadece param o kadar çok değil şuan.

10 yıl önce tesla almış olsaydım bu yıl pil değiştirmem gerekecekti ve tesla pil değişim ücretini 500.000 TL olarak bildirdi... 10 yıl boyunca benzinli aracla yaptığım masraf ile yakıt gideri hesapladığım zaman 500.000 tl yapmıyor bile yani ekonomik değil elektrikli araç...

Elektrikli araç kullanan birisi olarak, eğer şehirlerarası için 2. Aracınız varsa tavsiye ederim.
Şehir içi kullanımda çok rahat ve ucuz. Malesef uzun mesafe konusunda sıkıntı olabiliyor.

Kışın çok daha fazla elektrik tüketimi oluyor. En az %15-20 düşüş yaşanıyor.

Özellikle evinize şarj ünitesi kurabilecek imkanınız mevcutsa yakıta vereceğiniz para bedavadan biraz pahalı oluyor.

Uzun mesafeler için evin tek aracı olarak henüz değil bence. Ancak özellikle küçük yerlerde minik elektrikli araçlar çok karlı. Ufak tefek çarşı pazar okula git gel işlerinde küçük araçlar iyi oluyor.

Benzin +lpg devam.
tüple benim broadway bile neredeyse ayda bir 900 tl civarı yakıt parası gidiyor hocam :D uzak mesafe de yapmıyorum. Elektrikli şehir içinde buna göre bedavaya gidiyor. Bakımı vs de yok. Broadwayin yıllık bakımı, arada yıpranan değişen birşeyi illa oluyor. İki senede bir tüvtürk vs :D Üstüste kkoyunca fark çok ya.

Arkadaşlar bu tekneoloji için daha 10 yıl gerideyiz. Şu an uzak durun. Eğer satarken arabanın yarı fiyatına düşeceğini göze alıyorsanız, ya da yüksek paralar ödeyip bataryayı değiştirmeyi göze alıyorsanız, uzun yol yapmayacaksanız, uzun yapsanız da 90 km hızı geçmeyecekseniz buyurun alın. 120 KM HIZLA GİTSENİZ DAHİ ARACIN MENZİLİ %30 AZALACAK. UZAAAAKKKK DURUN

Çoğunlukla şehiriçi kullanacaksanız ve evde şarj etme imkânınız varsa elektrikli araba alınabilir. Yoksa mantıklı değil şu anda.

Geri