elektrik tesisat sorunu!!!

Kodla Büyü

katre82

Site Gezgini
Mesajlar
72
arkadaşlar evdeki prizleri kontrol kalemi ile kontrol ederken her iki ucdada kontrol kaleminin ışığı yanıyo. normalde birinde yanıp birinde yanmaması gerekir diye biliyorum. okuldaki prizleri kontrol etttim sadece birinde ışık yanıyor. sorun nedir tehlikeli midir. bilen arkadaşlar yardımcı olurmusunuz.
 
topraklama sorunu vardır.cihazları yakabilir.dikkatli olmazsanız elektrik akımına kapılabilirsinz.
 
Sorun tehlikelidir..! Eğer iç hatta kaçak vb. durum varsa elektronik cihazlarınız bozulmaya başlar. Kaldı ki en dayanıklı cihazlar olan UPS ler bile bu durumu dengeleyemiyorlar. Daha da kötüsü umarım olmaz ama kısa devre ve yangın ihtimali.

1-İç tesisatta bir kaçak olabilir. İşten anlayan bir elektrikçi çağırıp tesisatı mutlaka kontrol ettirin. Elektrik saatinden prizlere kadar elektrik hatları kontrol edilmeli. Toprak hatlarının durumu incelenmeli. Sigortalar da incelenmelidir.

2-Evinize gelen hatta nötr üzerine faz binmiş olabilir. Trafo merkezine uzaksanız sigorta atmadığı için sorun çıkıyor. Bir ihtimal evinizle elekrik hattı arasındaki nötr bağlantısı oksitlenmiştir. Eğer bu durum oluşmuşsa yani iç hatta sorun yoksa binaya gelen hat için elektrik arızayı aramalısınız.
 
Geri
Üst