EKYS

Kodla Büyü
Son dört yıldır ekys ye giren ve idarecilik yapan birisi olarak tecrübelerimi paylaşmak isterim. Bilişim öğretmenliği beni motive etmiyordu görevlendirme idarecilik teklifini kabul etmemle bu işe başlamış oldum. İdarecilik iyi midir derseniz elbette iyi ya da kötü yönleri var ama okuluna göre değişiyor. Bir çok şey yazabilirim ama soru kitap tavsiyesi olduğu için bu kısmı es geçiyorum. Kitaptan önce youtube kanalları: Nurettin Akman (kesinlikle tavsiye), mevzuat için: "eğitimci ikizler" ve "Ali Erkoç". Telegram grupları var, telegramda ekys araması yaparsanız pek çok grup var ama Habib Ocak'ın "web'de öğren Ekys"grubu çok ideal, sürekli soru ve pdf paylaşımı yapılıyor. Kitap yerine bunları takip edip youtube'den video izlemeniz yeterli olur. Kaynak olarak da bir kaç gün içinde buraya pdf yüklemesi yapabilirim. Ayrıca inkılap tarihi, anayasa ve coğrafya için pek çok video kanalı var.

Son dört yıldır ekys ye giren ve idarecilik yapan birisi olarak tecrübelerimi paylaşmak isterim. Bilişim öğretmenliği beni motive etmiyordu görevlendirme idarecilik teklifini kabul etmemle bu işe başlamış oldum. İdarecilik iyi midir derseniz elbette iyi ya da kötü yönleri var ama okuluna göre değişiyor. Bir çok şey yazabilirim ama soru kitap tavsiyesi olduğu için bu kısmı es geçiyorum. Kitaptan önce youtube kanalları: Nurettin Akman (kesinlikle tavsiye), mevzuat için: "eğitimci ikizler" ve "Ali Erkoç". Telegram grupları var, telegramda ekys araması yaparsanız pek çok grup var ama Habib Ocak'ın "web'de öğren Ekys"grubu çok ideal, sürekli soru ve pdf paylaşımı yapılıyor. Kitap yerine bunları takip edip youtube'den video izlemeniz yeterli olur. Kaynak olarak da bir kaç gün içinde buraya pdf yüklemesi yapabilirim. Ayrıca inkılap tarihi, anayasa ve coğrafya için pek çok video kanalı var.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bende bilişimciyim. Geçen seneye kadar kadrolu müdür yardımcısıydım. Fakat tayin durumundan dolayı istifa ettim. Geçen sene video ve internetten bulduğum dokümanlarla hazırlandım. Barajı bile geçemedim maalesef. Bu sene daha kapsamlı bir çalışmak yapmak istediğim için kitap alarak başlamayı planlamıştım. Dokümanları toplayıp atarsanız çok sevinirim.

hocam idarecilikle ilgili atladığınız yerleri de tavsiye veya tecrübe anlamında öğrenmek isteriz.
bazen kendime diyorum btr sin, idareci kadar sorumluluğun yok dur durduğun yerde btr liğini güzelce yerine getir.
bir taraftan da branşımızın malum sıkıntıları nedeniyle idareci olayım istiyorum.
iki ara bir deredeyiz şimdilik

hocam idarecilikle ilgili atladığınız yerleri de tavsiye veya tecrübe anlamında öğrenmek isteriz.
bazen kendime diyorum btr sin, idareci kadar sorumluluğun yok dur durduğun yerde btr liğini güzelce yerine getir.
bir taraftan da branşımızın malum sıkıntıları nedeniyle idareci olayım istiyorum.
hocam bende öyleyim. Şuan görevlendirme müdür yardımcılığı yapıyorum. 3 sene öncede yapmıştım. BTR iken her boşlukta idare işleri yapıyordum dedimki ben yapayım imzam olsun. Keşke demeseydim 😀 .
benim deneyimime göre:
1. Btr ekders olarak avantajlı. BTR 18+2+3=23 saat, Müdür yardımcısı 19+3 =22 saat ekders
2. Btr olarak 4 te bitiyordu işim şimdi müdür yardımcısı olarak 5.30 da
3. Btr iken dersinize girdiğiniz sınıfın velileri ve öğrencileri ile muhattap (ekstra idare) olurken müdür yardımcılığında öğretmen müdür ve tüm veli ile öğrenciler muhattabınız.
4. Müdür iyi değilse cehennem oluyor, iyiyse cennet.
5. Yaz tatilleri 20 gün ya da 30 gün kıdeminize göre
6. Hafta sonu DYK da yöneticilik oluyor Müdür yardımcısı iken.

Hocam ben şahsen haziranda ayrılmayı düşünüyorum. kodlama için özel ders isteyen veliler var. Veliler, öğretmenler ve müdür yoruyor hocam. Bugün ders programı yaptık. Pazartesi günü öğretmenlerin suratını çekeceğiz. Hayırlısı bakalım.

Btr daha iyi

Eskiden idareciliği asla düşünmezdim. Bu sene yavaş yavaş kafama yatmaya başladı. Yeni müfredat ve dersin durumuna göre pozisyon alacağım. Dersin başına bişey gelirse seneye kapsamlı bir şekilde çalışmayı düşünüyorum. Bu sene de olabilirdi fakat geç kaldık malesef

ben yediiklim ekys kitabı ile kazanmıştım eğitim bilimleri en iyi olandı ama şimdi nasıl bilmiyorum

bu yıl ilk defa görevlendirme mdr yardımcılığı yapıyorum, çekilir dert değil, ki ben 10 yıldır btr bile istemeyen bir insanım, dersime girip çıkıyordum, ruhum daralıyor şimdi, hapishane gibi sabah gir akşam çık, sürekli bi yazılar evraklar, milletin derdi de hiç bitmiyor, btr hiç olmazsa daha free, kaçmak için bahane arıyorum mdr bırakmıyor, hazirana kadar el mahkum burdayım ama bir daha asla

2024 yılında sınava giren varmı? Bence sınav zordu geçmiş yıllara göre. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu sene ilk kez girdim. Açıkçası hazırlanmadım. Cevaplarımı kontrol ettiğimde 50 tane doğru cevabım var. Hatırlayamadığım 7-8 tane de soru var. Sınavda oldukça değişik sorular vardı. Bu arada muhtemelen puanımı kullanmayacağım.

Müdür yardımcılığı için sadece sınav puanı yeterli mi ? uzman öğretmenim, yüksek lisans yok, 2 tane başarı belgem var sadece. ekstra neler puan getiriyor ? Bu durumda sadece sınava mı asılmak gerekir. Bizim idarecilerin iş yükünü görünce çekilecek dert olmadığını düşünüyorum. Belki küçük ilçelerde kasaba ve köylerde yapılabilecek bişey gibi geliyor bana. Büyükşehir merkezde iş değil gibi.

Millî eğitim bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına yönetici
seçme ve görevlendirme yönetmeliğinde değişiklik
yapılmasına dair yönetmelik

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2024/03/20240301-8.htm
Meslek öğretmenine +5 puan verilmiş bu olumlu,
Meslek liselerinde en az 1i meslekci olma zorunluluğu en az 2'ye çıkarılmış bu da olumlu.
4 yılı dolmadan istifa edenler önceki okuluna, boş kadro yoksa önceki ilçesine verilecek bu da genel olarak olumlu değişiklik.

Benim 2 ay ilkokulda müdür yetkililik 10 ayda İlköğretim Okulunda kadrolu müdür yardımcılığım var .mebbise işli.Acaba ben de parça parça ama toplamda 1 yıl olmasını esas alarak yeniden yöneticilik atama için başvurabilir miyim ?

meslek liselerinde 2 tane meslekçi mdr yrdcısı kontenjanı iyi olmuş ama, ek dersim düşüyor diye kimse kabul etmez meslek lisesinde idareciliği, ancak meslek lisesine geçmek isteyenler için bir kapı olur.

Geri