EKYS

Kodla Büyü
İdarecilik yapıyorum. İşin içindeyim yani. Okulun her türlü işiyle ilgilenmek zorundasınız. Resme uzaktan bakmakdı gibi. Oysa btr rehber öğretmenliği resmn içindeki bir çiçekle ilgilenir.
Ben de bunu merak ediyorum hocam: bütün idareciler "aman bulaşma hocam, biz bulaştık çok zor, dışarıdan görüldüğü gibi değil " vb. bir sürü aynı söz... Gerçekten merak ettiğim için soruyorum: dışarıdan bakıldığı gibi olmayan o işe neden katlanıyorsunuz? Nedeniniz özel değilse bilmek isterdim. Çünkü ben de derse girmekten bazen bunalıyorum da.. Bu yüzden de idarecilik düşünüyorum..

Ben de bunu merak ediyorum hocam: bütün idareciler "aman bulaşma hocam, biz bulaştık çok zor, dışarıdan görüldüğü gibi değil " vb. bir sürü aynı söz... Gerçekten merak ettiğim için soruyorum: dışarıdan bakıldığı gibi olmayan o işe neden katlanıyorsunuz? Nedeniniz özel değilse bilmek isterdim. Çünkü ben de derse girmekten bazen bunalıyorum da.. Bu yüzden de idarecilik düşünüyorum..
Sorunuza bir idareci olarak cevap vereyim. Ben de yapılacak iş değil diyenlerdenim. Normumun olmaması, dersimizle ilgili sürekli değişen politikalar yüzünden idareciliğe geçtim. En azından yaptığım iş, konumum misyonum belli olsun dedim.

Hocam ben meslek lisesinde kadrolu müdür yardımcılığı yaptım. Müdür kendini bilmez olursa vay haline. Adamı vezirde eder, rezilde derler ya işte öyle. İşler zordu ama bilgisayarcı olunca kendi sisteminizi oturunca diğerlerinin 10 saatte yaptığı işi 4 saatte yapabiliyorsun. Gittiğin yerlerde biraz daha forslu oluyordu sanki.. Eylül gibi bıraktım şimdi btr olarak görev yapıyorum. İdarecilerim iyi şükür memnunum. Sadece tek maaş olduğumdan yarıyıl tatili ve yazın ücret alamayacak olması biraz düşündürüyor. Yani severek yaparsanız ve iyi insanlarla karşılaşırsanız ikisinde de mutlu olursunuz.

hocam beterin beteri vardır derler ya. beterin beteri işte idarecilik. ha peki ben ne yaptım. hem kötü deyip hem idarecilik mi yapıyorum? hayır, istifa ettim. yani demem o ki öğretmenlik kolay değil ama idarecilik yapınca öğretmenlik kolay geliyor.

Hocam arkadaşımızın nedenini bilmiyorum. Müdür yardımcılığının revaçta olma sebepleri arasında ilk sırayı il merkezine tayin oluşturuyor. Asıl sorunuza gelince "okul var, okul var." cümlesini kurup bırakayım, daha fazlasını yazmayayım, sayın hocam. Üzerine alınan olur, yangın yerine döner buralar. Gerek yok.

Bence de hatalı sorular var.

Çift faktör Herzberg sorusunda cevap ek ders olmalıydı.
Mentörlük de doğru ancak danışmanlık da doğru hatta Meb'de danışmanlık denir.
Cevabı örtük program olan sorunun da hatalı olabileceğini düşünüyorum.
Teftiş sorusu bilimsel denmiş ancak bilimsel denetimde ders sonu görüşme olmaz ve denetmen teşekkür ediyor bu da mantıksız.
Cevabı varoluşçuluk olan sorunun da pragmatizm olması gerektiğini düşünüyorum.
Bir sorunun cevabı da modüler olmalıydı.

Kaybeden hakem suçlu der elbette :) ama bu sorularda çelişkiler var.

İdarecilikte beraberce çalıştığınız ekip çok çok önemli sizi motive eden bu işi yapmanıza devam etmeyi sağlayan bu ekip oluyor...
Tabi norm fazlası olma riski yüksek branşlar ya da ek dersden muzdarip branşlar için de bir kapı ama yükü 1600 1700e değmez...
Doğru ekiple çalışıyorsanız sizi her konuda motive eder istifayı dusunmezsiniz

hocam sorular yayınlandımı nerden öğrendiniz
ais.osym.gov.tr hocam.

Bence de hatalı sorular var.

Bir sorunun cevabı da modüler olmalıydı.

Kaybeden hakem suçlu der elbette :) ama bu sorularda çelişkiler var.

Hocam bu sorunun cevabı Programlı Eğitim ondan kesinlikle eminim. Tez için literatür taraması yaparken bu konu hakkında baya okuma yaptım. Diğerleri için bu kadar net bir fikrim yok.

Hocam öncelikle idarecilik konusunda bilgi vereyim. Her gün istisnasız ilçe milli eğitimden 20 tane yazı geliyor. Bunlardan 3-4 tanesi rapor oluşturma form doldurma şeklinde. Çoğunu kıtı kıtına halledip son tarihine yetiştiriyoruz. NŞA'da normal şartlar altında haftada 6 saat ders görevimiz var. 10 yıl üzeri isek 30 günlük yıllık iznimiz var. 8.00 - 17.00 mesaideyiz. Onun dışında ders programı ders defteri takibi (covid, dönüşümlü çalışma, kapanan okullar, uzaktan eğitim vs hiçç demeyin) bizde hiçbir şey değişmedi. Öğretmen ve btr olursanız okuldaki bilgisayar sorunlarını o da varsa halledersiniz. Okul web sitesi varsa sosyal medya hesaplarını halledersiniz.( Bu arada sosyal medya sayfalarına wordpress ya da epostayla otomatik güncelleme yapılabiliyor. Onu geliştirmem lazım.) İdareci olarak ise okulda kadrolu, ücretli öğretmenlerim ek derslerini yaparsınız. Taşınır kayıt kontrol işlemlerini mys işlerini faturaları halledersiniz. Kırık dökükleri tamir ettirirsiniz. İş güvenliği işlemleri okul temizliği okul sağlığı beslenme dostu okul okulum temiz projeleri işlemlerini yaparsınız. Servis yemek denetim işleri, tüm personelin iş güvenliği eğitimleri düzenli bilgilendirme, görev dağılımı (müdür yapar demeyin sakın), velilerin açtığı telefonlara cevap (çoğunun muhabbeti gelmiştir) ya da odaya gelenlerle görüşme, sınıf defter, gelmeyen öğrenciler, sınavların kontrolü, eokul yetkileri, seçmeli dersler, nakiller, nöbetçi müdür yardımcılığı, her gün gelmeyen 5 öğretmen yerine görevlendirme (Bu arada 5 6 öğretmen aynı anda raporlu olur - ilginç bir detay size)...

Son düzenleme:
Sorularla ilgili olaraksa mentorlükle ilgili birçok makale var. Soruda aday öğretmen değil okula yeni gelen öğretmen diyordu. Kendi hızında dediği için programlı öğretim yaptım. Birkaç soru daha vardı itiraz edilen. Öyledir dedim o dosyayı kapattım. Diretecek kadar itiraz edeceğim bir soru yok benim kendi adıma

Hocam öncelikle idarecilik konusunda bilgi vereyim. Her gün istisnasız ilçe milli eğitimden 20 tane yazı geliyor. Bunlardan 3-4 tanesi rapor oluşturma form doldurma şeklinde. Çoğunu kıtı kıtına halledip son tarihine yetiştiriyoruz. NŞA'da normal şartlar altında haftada 6 saat ders görevimiz var. 10 yıl üzeri isek 30 günlük yıllık iznimiz var. 8.00 - 17.00 mesaideyiz. Onun dışında ders programı ders defteri takibi (covid, dönüşümlü çalışma, kapanan okullar, uzaktan eğitim vs hiçç demeyin) bizde hiçbir şey değişmedi. Öğretmen ve btr olursanız okuldaki bilgisayar sorunlarını o da varsa halledersiniz. Okul web sitesi varsa sosyal medya hesaplarını halledersiniz.( Bu arada sosyal medya sayfalarına wordpress ya da epostayla otomatik güncelleme yapılabiliyor. Onu geliştirmem lazım.) İdareci olarak ise okulda kadrolu, ücretli öğretmenlerim ek derslerini yaparsınız. Taşınır kayıt kontrol işlemlerini mys işlerini faturaları halledersiniz. Kırık dökükleri tamir ettirirsiniz. İş güvenliği işlemleri okul temizliği okul sağlığı beslenme dostu okul okulum temiz projeleri işlemlerini yaparsınız. Servis yemek denetim işleri, tüm personelin iş güvenliği eğitimleri düzenli bilgilendirme, görev dağılımı (müdür yapar demeyin sakın), velilerin açtığı telefonlara cevap (çoğunun muhabbeti gelmiştir) ya da odaya gelenlerle görüşme, sınıf defter, gelmeyen öğrenciler, sınavların kontrolü, eokul yetkileri, seçmeli dersler, nakiller, nöbetçi müdür yardımcılığı, her gün gelmeyen 5 öğretmen yerine görevlendirme (Bu arada 5 6 öğretmen aynı anda raporlu olur - ilginç bir detay size)...
Hakkınızda hayırlısı olsun.. Zor işler..

Teşekkürler. İşin içine girmeden önce ben de oturup TV izliyorlar sanıyordum :D
Hocam aslında idarecilik çalışılan okul, çalışılan şehir, çalışılan müdür vb. böyle uzayıp giden faktörlere bağlı..
Dediğim gibi ben de derse girip aynı şeyleri anlatıp "dur kızım, yapma oğlum" demekten bunalır oldum. Şansımı denemek isterim hem idarecilikten öğretmenliğe 4 yıl sonunda zaten dönüyoruz.. Bakalım tv mi izleyecez yoksa hayatımız film mi olacak göreceğiz :)

4 yıl kars ın sıkıntılı köylerinden birinde müdür yardımcılığı yaptım. fiziksel şartların berbatlığı halkın ikiyüzlülüğü, taşımalı eğitim şoförlerinin adilikleri her gün sorun çıkıyordu. tayin sebebi ile 2 yıldır izmir'de öğretmenim. kıyaslıcak olursak idarecilik daha iyi heleki fiziksel şartları iyi olan okulda bilişimci için müdür yardımcılığı günlük 1 2 saatlik çalışma demek geri kalan vakti kafana göre geçirirsin.

Hocam aslında idarecilik çalışılan okul, çalışılan şehir, çalışılan müdür vb. böyle uzayıp giden faktörlere bağlı..
Dediğim gibi ben de derse girip aynı şeyleri anlatıp "dur kızım, yapma oğlum" demekten bunalır oldum. Şansımı denemek isterim hem idarecilikten öğretmenliğe 4 yıl sonunda zaten dönüyoruz.. Bakalım tv mi izleyecez yoksa hayatımız film mi olacak göreceğiz :)
Deneyin tabii ki. 6 saat ders var ama ortaokul ve lise için. Çalışılan müdüre de bağlı kesinlikle. Daha küçük köy okulunda çok çok daha kolaydır.

4 yıl kars ın sıkıntılı köylerinden birinde müdür yardımcılığı yaptım. fiziksel şartların berbatlığı halkın ikiyüzlülüğü, taşımalı eğitim şoförlerinin adilikleri her gün sorun çıkıyordu. tayin sebebi ile 2 yıldır izmir'de öğretmenim. kıyaslıcak olursak idarecilik daha iyi heleki fiziksel şartları iyi olan okulda bilişimci için müdür yardımcılığı günlük 1 saatlik çalışma demek geri kalan vakti kafana göre geçirirsin.
Öyle bir yer nerede var? :D İzmir çok güzelmiş. Hayırlı olsun. Fiziki şartları iyi, öğrenci azsa diyelim.

Bu arada kalabalık olan okullarda yoklama, izin rapor girmek çok zaman alıyordu. Şu an onu yapmıyoruz mesela.

Ne kadar öğrenci, ne kadar öğretmen o kadar sorun. Arabanız varsa git gel sorun olmaz bence. Bir de DYK dan hiç bahsetmedim. İdarenin kabusu olan DYK.
Araba var çok şükür gidip gelirim. Şu andaki okulum evin balkonundan görünüyor.. Arabaya ihtiyaç duymuyorum :)
DYK, egzersizler vb. kurslar falan öğrenci az ise sorun yok. Kendi okulumdan biliyorum. Az çok idarenin işlerine yardımcı olduğum için süreci yakından görüyorum..

Hocam bu sosyal medya kısmı apayrı bir konu zaten. Okulun web sitesinden çok facebook youtube gibi sosyal medyada haber yapmam isteniyor. Bu durum artık beni sıkmaya başladı. Öğretmen değil de sanki gazeteciyim. İlçede yapılan törenlerde fotoğraf çekmem istenir. Acaba ben mi çok şikayet ediyorum diye düşünüyorum bazen. Herşeyi bilmem gerekiyor gibi davranıyorlar. Katıldığımız seminerlerde bilişim öğretmenlerinin sürekli kendini geliştirmesi gerektiği söyleniyor. O kadar çok sorumluluğumuz var ki müdür yardımcısının en azından yapacağı şeyler bellidir diye düşünüyorum.
hocam btrsiniz sanırım, sosyal medyanın okuldan girebildiğinizi yapın, okuldan giremediğinizi yapmayın. Mdr yardımcısı ile btrlik karşılaştırılmaz bile sorumluluk açısından. Şu dönemde bile tablet bize niye verilmiyor diye velilerden dertli idareciler. İdarecilikte diğer idarecilerle anlaşmak önemli, anlaşamıyorsan eziyetten başka bir şey değil, sorumluluk, kul hakkı, adaletli davranma vs. bunlara daha gelmedim bile.
Bir de idarecilik yapılmaz vs. deyip idareciliğe devam edenlerin önemli bir kısmı pastanın daralmasını istemeyenler, adam 4 yıl sonra yer değiştirecek, 8 yıl sonra okul değiştirecek pastanın büyümesini istemiyorlar, e o zaman niye yapıyorsun diye sorduğunda ek dersi söylüyorlar, ek ders sorunu olmayanlar bile. Sözün özü, o koltuk nasıl bir şeyse (geçen sene oturdum, bildiğin koltuk, bi taraflarım kalkmadı) bazı arkadaşlara bırakmak zor geliyor.

hocam btrsiniz sanırım, sosyal medyanın okuldan girebildiğinizi yapın, okuldan giremediğinizi yapmayın. Mdr yardımcısı ile btrlik karşılaştırılmaz bile sorumluluk açısından. Şu dönemde bile tablet bize niye verilmiyor diye velilerden dertli idareciler. İdarecilikte diğer idarecilerle anlaşmak önemli, anlaşamıyorsan eziyetten başka bir şey değil, sorumluluk, kul hakkı, adaletli davranma vs. bunlara daha gelmedim bile.
Bir de idarecilik yapılmaz vs. deyip idareciliğe devam edenlerin önemli bir kısmı pastanın daralmasını istemeyenler, adam 4 yıl sonra yer değiştirecek, 8 yıl sonra okul değiştirecek pastanın büyümesini istemiyorlar, e o zaman niye yapıyorsun diye sorduğunda ek dersi söylüyorlar, ek ders sorunu olmayanlar bile. Sözün özü, o koltuk nasıl bir şeyse (geçen sene oturdum, bildiğin koltuk, bi taraflarım kalkmadı) bazı arkadaşlara bırakmak zor geliyor.
Hocam, okuldan girilebiliyor olsa bile sosyal medya işine kimse bulaşmamalı. Kaldı ki ben web sitesine bile haber girişlerinde ucundan kişisel bilgiye dokunabilecek haber girişi yapmamaya özen gösteriyorum. İllaki yapılacak denirse resmi yol neyse o toplansın ekip incelesinler sonra aralarında yayınlayacak kimse ben teknik olarak yardımcı olurum.

Sorularla ilgili olaraksa mentorlükle ilgili birçok makale var. Soruda aday öğretmen değil okula yeni gelen öğretmen diyordu. Kendi hızında dediği için programlı öğretim yaptım. Birkaç soru daha vardı itiraz edilen. Öyledir dedim o dosyayı kapattım. Diretecek kadar itiraz edeceğim bir soru yok benim kendi adıma
hocam sen baya çalışmıssın anlaşılan bu detaylar ince detay ben hiç dikkat etmedim bakalım ya hayırlısı artık

Hocam, okuldan girilebiliyor olsa bile sosyal medya işine kimse bulaşmamalı. Kaldı ki ben web sitesine bile haber girişlerinde ucundan kişisel bilgiye dokunabilecek haber girişi yapmamaya özen gösteriyorum. İllaki yapılacak denirse resmi yol neyse o toplansın ekip incelesinler sonra aralarında yayınlayacak kimse ben teknik olarak yardımcı olurum.
Aynı düşüncedeyim hocam, ama iş bilmeyen müdürler şube müdürlerine, milli eğitim müdürlerine yalakalık yapmaktan durumun sakıncalarından haberi yok. Forumda anlattım, tekrar olsun. Geçen sene mdr yardımcısıydım, müdür nisan ayı gibi whatsapptan mesaj attı bana tüm sosyal medya hesapları okul adına oluşturulacak diye. Okuldan sosyal medyaya girilmiyor oluşturamam diye cevap verdim. Kendisi bu arada pandemiden dolayı haftada bir gün okula uğruyor, riskli grupta, ama emekli olmayı düşünmedi sevgili müdürüm yaşı çoktan geldiği halde, neyse. Sonra oluşabilecek sıkıntıları söyledim. Benim küçük çocuğum var, mesela okul adına benim telefondan girip instagramda orada burada canlı yayın yapsa, uygunsuz bir durum olsa, kim nasıl hesap verecek dedim. Resmi yazı göndersinler dedim. Müdür bu yazdıklarımı aynen milli eğitim müdür yardımcısına yazıyor, o da müdüre bir takım resmi yazılar gönderiyor, o da bana, ama sonra siliyor o yazıları. Ben resmi yazı talep ediyorum, hakkım, çünkü cevap olarak da okuldan yapılamadığını yazacağım, okulun web sitesinden gerekli duyuruların yapıldığını yazacağım. O resmi yazı gelmedi, ben de sosyal medya hesaplarını oluşturmadım, oluşturduklarına da elimi sürmedim, okul web sitesini güncel tuttum, velinin neye ihtiyacı varsa ekledim.

Geçenlerde twitterda denk geldim, bazı gazetecilerin uygunsuz hesapları takip ettiği ile ilgili. Aslında adam uygunsuz hesabı takip etmiyor, hesap sahibi normal bir vatandaş gibi gazeteciyi takip ediyor ama daha sonra takipler çoğalınca hesabı uygunsuz bir hesaba çeviriyor. Sosyal medya pislik yuvası, bizimkiler de sosyal medyayı yaygınlaştırmaya çalışıyor. Siyaseten elbette cevabını vereceksin sosyal medyada meydanı boş bırakmamak adına ama eğitimde twitter gibi sosyal medyanın yeri yok.

Hocam biz imam hatip olduğumuz için din öğretimi sosyal medyayı zorunlu tutuyor. Şuan okulda sadece youtube a girilebiliyor. Fakat idarecilerimiz facebook'dan ve diğer kanallardan da haber yapmamı istiyor. Anlayacağınız btr olmak iş yükü olarak zor değil fakat işimizin ne olduğu belirsiz olduğu için idarecilik tercih edilebilir. En azından müdür yardımcısının ne yapması gerektiği bellidir.

Aynı düşüncedeyim hocam, ama iş bilmeyen müdürler şube müdürlerine, milli eğitim müdürlerine yalakalık yapmaktan durumun sakıncalarından haberi yok. Forumda anlattım, tekrar olsun. Geçen sene mdr yardımcısıydım, müdür nisan ayı gibi whatsapptan mesaj attı bana tüm sosyal medya hesapları okul adına oluşturulacak diye. Okuldan sosyal medyaya girilmiyor oluşturamam diye cevap verdim. Kendisi bu arada pandemiden dolayı haftada bir gün okula uğruyor, riskli grupta, ama emekli olmayı düşünmedi sevgili müdürüm yaşı çoktan geldiği halde, neyse. Sonra oluşabilecek sıkıntıları söyledim. Benim küçük çocuğum var, mesela okul adına benim telefondan girip instagramda orada burada canlı yayın yapsa, uygunsuz bir durum olsa, kim nasıl hesap verecek dedim. Resmi yazı göndersinler dedim. Müdür bu yazdıklarımı aynen milli eğitim müdür yardımcısına yazıyor, o da müdüre bir takım resmi yazılar gönderiyor, o da bana, ama sonra siliyor o yazıları. Ben resmi yazı talep ediyorum, hakkım, çünkü cevap olarak da okuldan yapılamadığını yazacağım, okulun web sitesinden gerekli duyuruların yapıldığını yazacağım. O resmi yazı gelmedi, ben de sosyal medya hesaplarını oluşturmadım, oluşturduklarına da elimi sürmedim, okul web sitesini güncel tuttum, velinin neye ihtiyacı varsa ekledim.

Geçenlerde twitterda denk geldim, bazı gazetecilerin uygunsuz hesapları takip ettiği ile ilgili. Aslında adam uygunsuz hesabı takip etmiyor, hesap sahibi normal bir vatandaş gibi gazeteciyi takip ediyor ama daha sonra takipler çoğalınca hesabı uygunsuz bir hesaba çeviriyor. Sosyal medya pislik yuvası, bizimkiler de sosyal medyayı yaygınlaştırmaya çalışıyor. Siyaseten elbette cevabını vereceksin sosyal medyada meydanı boş bırakmamak adına ama eğitimde twitter gibi sosyal medyanın yeri yok.
Hocam yazın bana da söyledi müdürümüz okulun tüm sosyal medya araçlarında hesabı olacak diye. Ben de okuldan girilmediğini söyledim ve oluşturmadım. Fakat işgüzar bir öğretmen arkadaşımız sanki ben bu işlerden anlamıyormuşum gibi tüm hepsinden ayrı ayrı sosyal medya hesabı açmış. Nasıl sinirlendiğimi siz düşünün. Bişey demedim tabikii de tamam dedim aldım hesapların şifrelerini. Yapamam dediğimde işin ne daha diyorlar. Anlayacağınız btr olmak gerçekten kölelik.

Geri