ekrana görüntü gelmiyor?

Kodla Büyü

bilbil

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bugün labaoratuvara girdiğimde bilgisayarların birinde kasadan açtım monitörüde açtım fakat görüntü gelmedi... sizce neden kaynaklanmış olabilir... yardımlarınızı acil bekliyorum...

Re: yardımmm ekrana görüntü gelmiyor????????????????????

fişi çekiktir :)
windowstan önceki ekran görüntüleri varsa , sorun windowsta.Yeniden kur veya güvenli kipte aç sistem geri yükleme virüs tarama yap.

hocam kasanın güç kablosunu çıkar,tekrar tak,muhtemelen görüntü gelecektir.

Fişleri takılı olduğu halde hiç görüntü gelmiyorsa, kasada sadece mavi ışık yanıyorsa, anakart kilitleniyormuş, düzgün kapatmayınca yada elektrik kesintisinde elektrik kalıyormuş. Topraklamadan kaynaklıymış bu sorun. Biraz bekleyince açılıyor ama bazen günler alabiliyor, Bt desteğin ilçedeki tamircileri söylemişti. Hatta elini ıslatıp kasanın fiş girişine dokun elektriğini al demişti, yaptım o işe yaramadı, bi kaç gün sonra kendinden düzeldi. sanırım sizinki böyle bi sorun değil :oops: ..

bilbil hocam en başta şunu söyleyin. bilgisayarı açtınız power çalışıyor mu ve ışığı yanıyor mu?

evet hocam power ışığı yanıyo monitörünkide yanıyo... ama görüntü yok... anlamadım acaba monitörde sorun olabilir mi...

Benim okulda da sık sık aynı sorun yaşanıyordu.Ben çözdüm.Ram'leri sök,tozunu al.yerleri değiştir anında görüntü

hocalarım monitörü kontrol ettim, ram i söktüm yerini değiştirdim yine açılmadı... daha başka çözüm önerileri ne olabilir???

ulaştırma bakanlığının gönderdiği vistalı experler mi? Monitörün fişini sök tak.

Değerli hocam anladığım kadarıyla ilk açılıtaki bios (post) yazıları da görünmüyor.

eğer öyle ise şunları söyleyebiliriz.
1) arızanın ilk önce ram'lerde veya ekran kartında olduğunu düşünürüz. ram'leri kontrol etmek için aynı ram'den çalışan başka bir bilgisayarda varsa, çalışan bilgisayardaki ram'i söker kendi bilgisayarımızın yuvalarına sırayla takarak deneriz. ( tabi bozuk kasadaki ram'leri kasadan çıkarırız.)
(NOT:sorun ram yuvalarından da kaynaklanıyor olabilir.)

Ekran kartını denemek için çalışan bir ekran kartını kasamıza takarız.(kasamızın ekran kartı onboard olsa bile)

SORUN ÇÖZÜLMEDİ İSE:
2) her nekadar power çalışıyor görünse bile nadir olarak bu sorun powerden kaynaklanabiliyor. (veya power güç kablolarından). çalışan bir kasadan power'i kasamıza takarız.
SORUN ÇÖZÜLMEDİ İSE:
3) Yukarıdaki ilk iki seçenek çözüm olmadı ise maalesef sorun anakatta diye tahmin ediyorum.
ÇÖZÜM: yapabilirsen labdaki aynı özellikteki başka bilgisayarın parçalarının anakartla olan bağlantılarını sök. bozuk kasanın parçalarını tak . çalışırsa sorun anakartta . ( TABİKİ ANAKART ÜZERİNDEKİ İŞLEMCİDEN DE KAYNAKLANABİLECEĞİNİ BİLİYORUZ FAKAT ZAYIF İHTİMAL OLDUĞU İÇİN İLK ÖNCE ONU HİÇ OYNAMIYORUZ.)

ANCAK İLK AÇILIŞTAKİ BİOS (POST EKRANI) GÖRÜNÜYORSA BURAYA YAZARSAN ONUNLA İLGİLİDE BİRKAÇ ŞEY SÖYLENEBİLİR.

şuan aklıma gelenler bunlar . Allah (C.C) yar ve yardımcınız olsun.

hocam birde elektrik yüklenmesinden dolayı açılmama durumu oluşabiliyor.belli bir süre bekleyerek sorun çözülebilir.

arkadaşlar benim de monitörlerden birinde sorun var. ekrana hiç görüntü gelmiyor. monitörü başka bir kasayla denedim yine görüntü gelmedi. kasaya da başka bi monitör taktım, çalıştı sorun yok. acaba monitörün tüpü bitmiş olabilir mi? aklıma başka bişey gelmiyor. bitmişse bunu anlamanın yolu var mıdır?

destinaa88 hocam muhtemelen sorununuz monitör güç ve görüntü kablolarındandır. TÜP dediğinize göre monitörünüz CRT. kabloları değiştire biliyorsanız bir deneyin (yani basitçe değişiyorsa sakın içini açmayın.)
birde s.duran hocamın dediği gibi CRT monitörlerde elektrik yükleme problemi olabiliyor. zaman içinde açılabilir.

ÖNEMLİ: MONİTÖRÜN İÇİN SAKIN AÇMAYIN . ÖLÜMCÜL RİSKLERİ VAR. HİÇBİR AYGIT İNSAN HAYATI VE SAĞLIĞI KADAR DEĞERLİ DEĞİLDİR

zaten CRT monitörler bozuldu ise yapılacak pek birşey kalmıyor. yenisi ile değiştirmek gerekiyor.
KOLAY GELSİN BAŞARILAR.

öncelikle teşekkür ederim hocam yazdıklarınız için. monitörün elektirk kablosunu da değiştirip denemiştim fakat çözüm olmamıştı, yazmayı unutmuşum ilk mesajda. zaten diğer kabloyu da ben değişemem sanırım :) idareye ilettim konuyu fakat hala bir servise gösteremedik :?

teşekkür ederim hocalarım.. bugün başka bir monitörle denedim çalıştı.. öğretmenler odasındaki bilgisayarda da görüntü gelmiyor bide onunkini de bi değiştireyim bakayım.. birde mouselarda sorun var değiştircez ama hangi marka mouse alacağımızı bilmiyoruz...

Aynı sorun Exper labımızda var. Hatta bir tanesini tamire gönderdik, çalışıyor diye geri gönderdiler ama yine aynı. Bugün 2-3 exper yine aynı şeyi yapıyor. Kasa ışığı yanıyor fan çalışıyor, her şey normal gibi. Ekranın ışığı yanıyor. Ama görüntü gelmiyor. Farklı ekranlarla denesem de olmuyor, bir de RAM'leri çıkarıp deneyelim ya işimiz gücümüz mü var sanki. 30 saat derse gir bir de servis...

arkadaşlar bendede benzer bi sorun oluştu iki tane vestel promegada şartelleri kaldırdıktan sonra oldu sanırım.kasadaki yeşil ışık yanıyo monitörün ki de yanıp sönüyor ekrana görüntü gelmiyor.kasayı açtım güç kaynağıda dahil olmak üzere hiç bir paçanın fanı çalışmıyor.sorun ne olabilir?

hocam fanların çalışmaması güç kaynağı ile ilgili olabilir bence... güç kaynağını değiştirip bir deneyin derim... kasa düzgün çalışmadığı için de ekrana görüntü gelmiyordur doğal olarak...

bir de güç kaynağının fanı çalışmıyor demişsin, bence o şekilde çok çalıştırmayı denemeyin kasayı... anakarta zarar verebilir...

Geri