Ek iş tavsiyesi

Kodla Büyü

permanganat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaslar kendimi buraya acındirmak icin yazmiyorum ama ben ek dersimle 1 ay gecinitordum cunku borclarim var ek dersim yatmazsa cebimde 1 lira bile kalmayacak ailem var cocuk var nasil bakacam ben bu insanlara kira oduyorum ve kredi oduyorum tek maasim napacam bilmiyorum zaten zordu durumumuz iyice battik yeni bir is ne yapabilirim inanin is nulsam hangi is olsa yaparim ek is var mi onereceginiz bir is

Allah yardımcınız olsun hocam, hakikaten zor. Udemy'de hesap açıp ders videosu satmayı düşünebilirsiniz. Sadece bir fikir, şimdi aklıma geldi.

vakti zamaninda bende batik durumdaydim hemde baba evinde oturuyorken sonra kredi cekip kredi kartlarini sifirlayip kenara attim harcamalari da olmasi gerekten fazla kistim evin harcamalari da istemesekde azaldi sonra 2 sene icinde düze ciktim sonra dikkatli harcama ile hayata devam ederek batmadan devam ediyoruz ama su son bi kac aydir beni de zorluyor sartlar ekonomik olarak tek maas cok zor
arkadasa Allah kolaylik versin valla

Allah yardımcın olsun hocam. İnşallah kul sikismayinca Hızır yetişmezmis derler bir an önce çıkar bir yol bulunur inşallah.. Bu süreçte sabır gösterip Allahın haram helal çizgisinden çıkmamak gerekir diye düşünüyorum bu faiz kredi batagi göze güzel görünse de dipten dibe insanın hem bu dünya da hem öteki dünyada kuyusunu kazan bir illet.

vakti zamaninda bende batik durumdaydim hemde baba evinde oturuyorken sonra kredi cekip kredi kartlarini sifirlayip kenara attim harcamalari da olmasi gerekten fazla kistim evin harcamalari da istemesekde azaldi sonra 2 sene icinde düze ciktim sonra dikkatli harcama ile hayata devam ederek batmadan devam ediyoruz ama su son bi kac aydir beni de zorluyor sartlar ekonomik olarak tek maas cok zor
arkadasa Allah kolaylik versin valla
Tesekkur ederim umarim bende kurtulurum bu batakdan

Hocam bu süreçte riskli olsa da uzaktan eğitimle ilgili sorunların çözülmesi için teknik destek ekiplerine çok ihtiyaç oluyor. Bu noktada yaşadığınız yerdeki bilgisayarcılarla görüşüp kendinizi tanıtıp gayriresmi ücret karşılığında teknik ekipte yer alabileceğinizi belirtebilirsiniz.

valla bende ek iş yapmak istiyorum ama bir türlü bulamıyorum :( önerilere acigim

Allah yardım etsin hocam hepimiz zor dönemlerden geçiyoruz. 3 yıl önce hem ev hem araba kredisi ödeyebilirken şu an evimin kredisini zor öder durumdayım. inşallah hepimiz bu süreçten selamete çıkarız

Öğretmenler mezuniyet seviyesine göre en az maaş alan memur grubudur. Ek ders biraz olsun merhem olmaktadir. Ama bu surecte ucret olmama durumu tüm öğretmenleri mağdur etmektedir. Allah hayırlısını versin.

Merhaba arkadaslar kendimi buraya acındirmak icin yazmiyorum ama ben ek dersimle 1 ay gecinitordum cunku borclarim var ek dersim yatmazsa cebimde 1 lira bile kalmayacak ailem var cocuk var nasil bakacam ben bu insanlara kira oduyorum ve kredi oduyorum tek maasim napacam bilmiyorum zaten zordu durumumuz iyice battik yeni bir is ne yapabilirim inanin is nulsam hangi is olsa yaparim ek is var mi onereceginiz bir is

Hocam mesaj kutunuza bakın lütfen

Özelden yazdım birkaç arkadaşa. Ek birşeyler yapmak isteyen (işe yarar mı bilmem ama) özelden bana yazabilir misiniz

Hocam e ihale sitesine e devletinizle giriş yapın. Hatayda gümrükte güzel uygun fiyata ürünlerin ihalesi oluyor. Kafanıza yatanları online ihaleden satın alıp sizde birilerine satabilirsiniz. Fikir yani bu sadece.
Bu hiç iyi bir fikir değil. Sebebine gelince acizane bir zamanlar hiçbir gelirim yokken oto alır bakımını yapar satardım. Yılda 3-4 oto alım satımıyla ailenin geçimini sağlardım. Gümrükte ihale ile satılan araçlardan bir araç aldım ve ilk defa bir araçta zarar ettim. Sebebini merak edip araştırmaya başladım. oradaki araç ya da diğer eşyaların aslında devletin malları değil sahipleri tarafından oraya terkedilmek zorunda kalınan ürünler. Yani onların sahipleri var ama ya bir evrağı eksik, ya da farklı nedenlerden dolayı orada bırakılmış ki devlet burada 3. kişi konumunda ve sahibinin rızası olmadan onları satışa çıkarıyor. Helal harama dikkat eden arkadaşlar hatırlatmak istedim dilim döndüğünce.Saygılar.

Bu hiç iyi bir fikir değil. Sebebine gelince acizane bir zamanlar hiçbir gelirim yokken oto alır bakımını yapar satardım. Yılda 3-4 oto alım satımıyla ailenin geçimini sağlardım. Gümrükte ihale ile satılan araçlardan bir araç aldım ve ilk defa bir araçta zarar ettim. Sebebini merak edip araştırmaya başladım. oradaki araç ya da diğer eşyaların aslında devletin malları değil sahipleri tarafından oraya terkedilmek zorunda kalınan ürünler. Yani onların sahipleri var ama ya bir evrağı eksik, ya da farklı nedenlerden dolayı orada bırakılmış ki devlet burada 3. kişi konumunda ve sahibinin rızası olmadan onları satışa çıkarıyor. Helal harama dikkat eden arkadaşlar hatırlatmak istedim dilim döndüğünce.Saygılar.
Ek iş de yapsan bu dönemde para eriyor. bu film https://www.netflix.com/tr/title/80150507 bir yerde yahudi ile karşılaşıyor.Neyse ondan bir şey öğreniyor.İşte şuan ki sömürü sisteminin en önemli nedeni budur.ülkeler arası Kagıt paraların hareketi ve degerli madenler ile modern kölecilik yapılıyor.Bu netflixi her zaman ay ay hesap açıp izlemek gibi.Ya da en işe yaramaz arazide hastane,okul yapıp arsaların fiyatlarını artırmak rantcılık.Dikkat ettim.Otomobilden türkiye gibi bir ülkede çok kazanç saglanıyor.emlak da öyle.Yani hep üç kağıtcılık adilik üzerine bir sistem var.Pasta hiçbir zaman değişmez(bir ülkede insan sayısı bellidir yiyeceği şeyde belli :D) bu pastayı biri fazla alırsa diğeri az alır.Hükümet müslüman değil yani ülkede islamiyetle yönetilmiyor.Bana göre 5 10 sonra din diye bir şey üzerinden kimse oy kazanamayacak.

Allah kolaylık versin sayın hocam. Ne iş yapılır ben de bilmem ama naçizane bir şey söylemek isterim ki: Kredi çekmek büyük günah. Ancak günümüzde o kadar normal ki millet su içer gibi kredi çekiyor. Öyle alınan arabadan da evden de hayır gelmez. Önce tevbe etmek lazım. Sonra mevlam bereket verir bi-iznillah.

Valla tek maaşla biz de geçinemiyoruz hocam. Eşim de öğretmen ancak para çocuktan önemli değil dedik iki çocukta da benim de teşvikimle ücretsiz izne ayrıldı . Yıl içinde benim ekdersim olunca gelir gider dengesi oluyor ama yazın ekders kesilince eşimi göreve başlattık laf edildi yazın iş yokken başlıyor diye ama şunu düşünmüyorlar bu adamın yazın da 7bin gideri var ama geliri 4500 nasıl geçinecek diye.
Demem o ki hepimiz ekders olmayınca içerdeyiz.

Hocam şimdi sen haram helal dersen o işin rengi değişir. Neye göre haram? Adam diyarbakırda arabasına uyuşturucu zulası yaptırmış,malı götüremeden polisler patlatmış zulayı,devlette arabaya el koymuş,aracı satıyor. Kanunlara tamamen uygun. Bu adam bu işe girerken yakalandığında olacakları biliyor. Bi de gidip arabanı satın alacağım diye ondan helallik mi alacağım. O kadar detaylı haram helal düşüneceksek maaşlarımızı da bankadan değil gidip devletin hazinesinden elden alalım tam olsun. Bişeye haram ya da helal derken 1000 kere düşünmek gerekiyor benim şahsi kanaatim.

O kadar detaylı haram helal düşüneceksek maaşlarımızı da bankadan değil gidip devletin hazinesinden elden alalım tam olsu
Hocam, hür irademizle tercih ettiklerimiz bizi mes'ul kılar. Yoksa irademiz haricinde cereyan edenlerden mükellef olamayız. Eğri ve doğrunun aynı pazarda satıldığı bu zamanda eskom hocamız tabir-i caizse haram şüphesi varsa yapmayın demiyor, uzak durun diyor.

Hocam, hür irademizle tercih ettiklerimiz bizi mes'ul kılar. Yoksa irademiz haricinde cereyan edenlerden mükellef olamayız. Eğri ve doğrunun aynı pazarda satıldığı bu zamanda eskom hocamız tabir-i caizse haram şüphesi varsa yapmayın demiyor, uzak durun diyor.
Saygı duyarım hocam. Ben de bişey demiyorum

Hocam şimdi sen haram helal dersen o işin rengi değişir. Neye göre haram? Adam diyarbakırda arabasına uyuşturucu zulası yaptırmış,malı götüremeden polisler patlatmış zulayı,devlette arabaya el koymuş,aracı satıyor. Kanunlara tamamen uygun. Bu adam bu işe girerken yakalandığında olacakları biliyor. Bi de gidip arabanı satın alacağım diye ondan helallik mi alacağım. O kadar detaylı haram helal düşüneceksek maaşlarımızı da bankadan değil gidip devletin hazinesinden elden alalım tam olsun. Bişeye haram ya da helal derken 1000 kere düşünmek gerekiyor benim şahsi kanaatim.
Aslında hocamın demek istediği "Ağlayanın malı gülene fayda etmez" bence.. Ticarette her kişinin düşüncesi farklıdır. Kimi haram helal dairesine bakar kimi bu çizgiyi takmaz sadece gelirine-menfaatine bakar. Tercih meselesi yani.
Konuyu açan arkadaşımın cevabına gelince;
Hocam bilişim alanında hakim olduğunuz konulardan özel ders verebilirsiniz.. Bu zamanda tablet-bilgisayar ve teknolojik ürün almak isteyen çok oluyor. Bir yerle anlaşıp komisyon karşılığında (belli bir yüzdeyle) alış satış yapabilirsiniz.. Web sitesi, reklam, tanıtım videosu vb. hazırlayabilir satabilirsiniz.. Ancak bütün ticari işleri gayri resmi yapmaya çalışmalısınız ya da eşinizin adına iş yaparsınız.. Birisi bilgisayar /yazıcı vb. satın alacaksa ondan nakit para alıp siz kredi kartınızla taksitle ödersiniz...En azından elinize sıfır faizli nakit para gelir..
Bunlara ek olarak eviniz ve yaşantınız için bazı tedbirler alıp (elektrik sarfiyatı/ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi satın almama/eski eşyaları tamir edip kullanma vb.)
Şimdilik aklıma bunlar geliyor hocam..

Geri