Ek ders sorunu

Kodla Büyü

jrerkan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, Aralık ayı ek dersimde bir sorun var diye düşünüyorum, yardımcı olursanız sevinirim,
Müdür yardımcısına sordum %20 lik dilim filan dedi anlattı ama aklıma pek yatmadı.

ek ders 80, DYK 28 olarak ve %20 ek dilime girmiş olarak 2.089TL hesapladım(ozkansoft.com)
açıköğretim lisesi sınavına girmiştim 2 başkan, 1 gözetmen olarak : 192TLx2 + 186TL=570TL

Toplayınca 2659 almam lazım ama, bana yatan 2436 TL.

sınav görevi de %20 lik dilime girdi diye duydum ama yine de hesap tutmuyor gibi.

Bu işlerden anlayan var mıdır?

Son düzenleme:
Hocam AÖF sınav ücretleri yanlış olmasın!! Ben gözetmen olarak görev aldım 90 tl idi.

Arkadaşlar, Aralık ayı ek dersimde bir sorun var diye düşünüyorum, yardımcı olursanız sevinirim,
Müdür yardımcısına sordum %20 lik dilim filan dedi anlattı ama aklıma pek yatmadı.

ek ders 80, DYK 28 olarak ve %20 ek dilime girmiş olarak 2.089TL hesapladım(ozkansoft.com)
AÖF sınavına girmiştim 2 başkan, 1 gözetmen olarak : 192TLx2 + 186TL=570TL

AÖF görevi de %20 lik dilime girdi diye duydum ama yine de hesap tutmuyor gibi.

%27 lik vergi dilimine girmişsiniz bence de. verdiğiniz bilgilere göre %27 lik dilimde 2400 civarı yapıyor zaten. ek dersinizi 3 saat eksik söylemiş olabilirsiniz. 83 saat ek ders, sınav görevleri ve kurs 2436,59 yapıyor :)

Son düzenleme:
Arkadaşların yazdığı doğru %27'lik gelir vergisi dilimindesiniz
Aralık ayı maaş bordrosunda"Geçen Aylar Vergi Matrahı Toplamı" ile "Aylık Vergi Matrahı" toplayın 40.000'i geçmiş

Hatta normal ek dersiniz 80 değil 79 olmalı ancak öyle 2.436,6 çıkıyor

Arkadaşların yazdığı doğru %27'lik gelir vergisi dilimindesiniz
Aralık ayı maaş bordrosunda"Geçen Aylar Vergi Matrahı Toplamı" ile "Aylık Vergi Matrahı" toplayın 40.000'i geçmiş

Hatta normal ek dersiniz 80 değil 79 olmalı ancak öyle 2.436,6 çıkıyor

geçen aylar vergi matrahı 37425.09 görünüyor hocam

Hocam muhtemelen ek dersinizin bir kısmı %20 lik dilime göre bir kısmı da %27'lik dilime göre hesaplanmıştır.

açıköğretim lisesi sınavına girmiştim 2 başkan, 1 gözetmen olarak : 192TLx2 + 186TL=570TL

sınav görevi de %20 lik dilime girdi diye duydum ama yine de hesap tutmuyor gibi.

Hocam Malum mali yıl bu ay sona eriyor ama hafta bütünlüğüne bakıldığında 30 ve 31 aralık 2019 yılından 2 ve 3 aralık 2020 yılından yansıtılabiliyor.Böyle onca da eğer branş öğrt aldığınız ekders o hafta için 2 ye bölünmüş olabilir mi ?

eğer aralık maaşından sonra bilgilerinizi kbs ye girdilerse ondan kaynaklı %27lik dilime takılmışsınız demektir.

Şimdi yanlış anladıysam düzeltin, Ben bu parayı 31 aralıkta değilde Ocağın ilk haftası alsam, %15 lik vergi dilimine göre mi hesaplayacaklardı?
yani devletin bize bu parayı erken vermesinin sebebi üst vergi diliminden vergilendirmek mi ?

pazartesi ve salı 2019 yılına ait, çarşamba perşembe cuma 2020 yılına ait. o yüzden ekders hesaplamalarında sistem belli bir sayıda dersi içerde tutarak 2020 ekdersine ekliyor. hem onun etkisi , hem yüzde27 lik dilim hemde matrah toplamına bakarak idare doğruyapmıştır. ocak ekdersini bekleyin. fark kapanacaktır. kapanmazsa kbs den icmal ve bordro dökümü isteyip derslerinizin az girilip girilmediğini kontrol edersiniz

Hocam yüzde 27'lik vergi dilimine girmişsiniz. Aynen ben de sizin gibi hesap yapmıştım ve yaklaşık 200 lira açık çıktı :)

Şimdi yanlış anladıysam düzeltin, Ben bu parayı 31 aralıkta değilde Ocağın ilk haftası alsam, %15 lik vergi dilimine göre mi hesaplayacaklardı?
yani devletin bize bu parayı erken vermesinin sebebi üst vergi diliminden vergilendirmek mi ?

Tabi ki hayır hocam. Her senenin hesabı kesildiği için son ay erken alıyoruz.

öyle değil
siz bunu 2019’de hak ettiniz o yüzden o yılı etkiler
2020’de kazanacağınız için o yılı etkiler

merhaba hocam öncelikle mali yıl denilen bir durum var. her bakanlığın senelik bütçesi var ve sene sonu muhasebeye tabiiler. Ek dersin aralığın son haftası yatmasının nedeni bu. Diğer konuda da size şöyle söyleyeyim %27 vergi dilimine girmişsinizdir. Önceki ayların vergi matrah toplamı 40000 üzeri olunca giriyorsunuz. Hesabınızın tam çıkmamasının nedeni ekders 2600 tl bekliyorsunuz ama bu ekdersin atıyorum (2000 i %20, kalan 600'ü %27 ye göre sayılması) yani sorun olduğunu düşünmüyorum. Benim de aynı durum başıma geldi bu ay oradan biliyorum. Araştırdım ve bu sonuca ulaştım

merhaba hocam öncelikle mali yıl denilen bir durum var. her bakanlığın senelik bütçesi var ve sene sonu muhasebeye tabiiler. Ek dersin aralığın son haftası yatmasının nedeni bu. Diğer konuda da size şöyle söyleyeyim %27 vergi dilimine girmişsinizdir. Önceki ayların vergi matrah toplamı 40000 üzeri olunca giriyorsunuz. Hesabınızın tam çıkmamasının nedeni ekders 2600 tl bekliyorsunuz ama bu ekdersin atıyorum (2000 i %20, kalan 600'ü %27 ye göre sayılması) yani sorun olduğunu düşünmüyorum. Benim de aynı durum başıma geldi bu ay oradan biliyorum. Araştırdım ve bu sonuca ulaştım

Teşekkür ederim hocam, ilk kez dyk açtım ve ilk kez %27 ye ulaştım sanırım. Bizim gibi tereddüt edenler için kaynak olsun bu başlık o halde.

Hocam kafanızda hala soru işareti varsa mudur yardımcınıza soyle kbs modülünden bordro raporu var orada hersey açık şekilde yazıyor dyk , sınav ucreti, ders ücreti, nöbet

ben hesapladım, konuyu açan arkadaş Aralık ayı maaşı ile 40.000’i geçmiş
hatta ücretin yazdığı kadar olması için ek dersi bir saat eksik olmalı diye yazdım ilk sayfada

Son düzenleme:
Geri