EK İŞ YAPANLAR?

Kodla Büyü
çiftçilik olabilir. ancak toprağı ve bitkiyi sevmek lazım.daha özele inersek zeytin, trabzon hurması, yeni dünya, kayısı, üzüm, kiraz, kara dut, nar, çilek, mantar vs.... duruma göre daha az zahmetlileri seçilebilir. meyvecilik dışında endüstri bitkileri de yetiştirilebilir.

freelance webmaster&grafik design işi oldukça iyi bir iş getirisi yıla vurarsan aldığın maaşı katlar. böylece ailen için daha çok imkan sağlıyabiliyorsun.
ama bu işte de fark yaratman lazım. templatelerle iş çıkaramazsn.
saygılar

web tasarım + bunların eğitimini veriyorum.
Kendi okulum ile başladım. Şu anda şükür iyi gidiyor.
Paradan çok web tasarım, yazılım ile uğraşmak hoşuma gidiyor.

Ama hep aklımda şöyle Kahve Dünyası tarzı bir yer sahibi olup işletmek isterdim. Nasip kısmet...

suatozt' Alıntı:
Ben web tasarımından baya bi para kazandım ama artık soğudum mu bıktım mı bu işlerden bilemiyorum. Yapmak istiyorum ama elim bi türlü gitmiyor. Başaka uğraşlar mı bulsak ne :)
web tasarım işi bilişimci için iyi bir ek iş fakat en büyük zorluğu;sitesini yaptığın insanlar senden ömür boyu teknik hizmet beklentisi içine giriyor.sitede sürekli yeni birşeyler isteniyor. 2 sene önce yaptığım sitede haala arayıp şurasını böyle yapıver diyorlar.

Ben hafta sonları Futbol hakemliği yapıyorum, küfür yemeğe hazırsanız sizde bu işe girebilirseniz, mesala geçen hafta sonu sahadan zor çıktık jandarma eşliğinde, şu anda getiri az ama yükselebilrsen baya iyi kazandırıyor...

4 kişilik aile için YOKSULLUK sınır 3714 LİRA imiş....Tek maaşlı arkadaşlara allah kolaylık versin...ek iş şart...

stan007' Alıntı:
Ben hafta sonları Futbol hakemliği yapıyorum, küfür yemeğe hazırsanız sizde bu işe girebilirseniz, mesala geçen hafta sonu sahadan zor çıktık jandarma eşliğinde, şu anda getiri az ama yükselebilrsen baya iyi kazandırıyor...
hocam hangi aşamalardan geçipte göreve hazır hale geliyorsunuz, açıklama yaparmısınız?kriterler nelerdir?ve ücret?

Bu konu açılmışken Size bilişim eğitimi ile ilgili yapılanlar hakkında fikirlerimi söylemek istiyorum. Türkiye bilişim eğitimine en hızlı 90'lı yılların 2.yarısında girdi.inanılmaz bir elemen ihtiyacı ve arz vardı.Bu dönemde ne yazıkki Bilgisayar Öğretmenliği Eğitimi almış insanlar değil, 1-2 aylık eğitimlerle bilgisayar öğretmenliği yapan kişiler kurslar düzenleyip bu dönemin büyük lokmalarını aldılar.Özellikle 98 yılı ve sonrası ise Bizler ilköğretim ve liselere atanmaya başladık.Bu dönemlerde atananlar kurs falan düzenlediler ,ek işleri iyiydi.Dikkatinizi çekmek isterim; o dönemde valiler,kaymakamlıklar bilgisayar öğretmenlerine öyle şu saatten fazla ders veremezsin demezdi.istediğin kadar kurs aç.MEB'in kurslarıda öyle bir haftalık değil daha uzun sürer ve ekdersler alınırdı.Yıl 2011 sonu; bugün ise özel bilgisayar kursları çoğaldı,burada ders veren kişide vasıf neredeyse aranmıyor.Yani öğretmen eğitimi alması şart değil.
Türkiye'de rehberlikle ilgili bir eğitim verilmek istense zorunlu bu eğitimi almış şartı ararlar,bilgisayar olunca aramazlar.Türkiyede arabanın tüpünü işleteceğin mühendis ararlar,bilgisayar ile ilgili denetleme ve hizmet alımlarında aramazlar.Bu ülke teknolojiyi yoğun kullanıyor ama doğru kullanmıyor.(Google 2011 en çok ziyaret edilen sitelere bir göz atın anlarsınız)..
Ülkemizde internette en çok aranan kelime bel altı kelimeler olduğu müttetçe ki: yıllardır bu böyle, bize ihtiyaçları var ama bizim varlığımızdan bihaberler..

storm' Alıntı:
karı-koca memur( öğretmen ) olan bir aile, ne kadar zengin olabilir yaa? kendi yağlarında ne kadar kavrulabilirler yada, zengin olanlar bunu nasıl başarıyorlar, sıfırdan başlayıp?? 50 milyarlık arabaya 150 milyarlık bir eve çocuklarını özel koleje nasıl gönderebilir memur karı-koca, bunun yolu varmı ,yapanlar nasıl yapar hiç anlayamıyorum, matematiğin bittiği an...

Yapmayın hocam eşi evhanımı olanlar napacak dediklerinize göre. Onlara aldıkları maaş bile yetmemesi gerekir ama hiçte öyle olmuyor. Tek maaşla bile rahatça geçiniliyor. Hatta biraz destekle ev sahibi bile olduk şükür.

storm' Alıntı:
stan007' Alıntı:
hocam hangi aşamalardan geçipte göreve hazır hale geliyorsunuz, açıklama yaparmısınız?kriterler nelerdir?ve ücret?

hocam tff nin sitesine giriyorsunuz adey hakemlik başvurusu yapıyorsunuz, yada ilinizde bulunan il hakemliği bürosuna gidipte bu işlemler için bilgi alablirsiniz, sonra onlar kurs açacakları zaman size mail ve sms gönderiyorlar, 3 günlük bir kurs aldıktan sonra yazılı sınav oluyor temel futbol bilgisine daynan sonra hakemliğe başlamış oluyorsunuz bu kadar basit..

Yapanlar korkuyor söylemiyor hocam.

Mesela birkaç arkadaş biliyorum, Intenet sitesi var, sponsorluk geliriydi, satışlardan ve reklamdan paydı epey bi götürüyor.
Mesela bir arkadaş daha var. Ağ kuruyor, Cisco'cu.
Bir arkadaş daha biliyorum. E-ticaret sitesinin ortağı, temiz para kaldırıyor.
Bir arkadaş daha biliyorum. Internet sitesi yapmak için firma açmış babasının üzerine, teknik servisi olan da var.
Tabi Internet sitelerine içerik sağlayan arkadaşlarımız da var.

Birkaç arkadaş daha var. Internet sitesi açmışlardı. Bir ara hosting parasını bile ödeyemiyorlardı. Reklam aldılar maliyeyle başları belaya girdi. Yani o derece kötü durumdalardı. Bir firma bunlara destek verdi. Sponsorluktan ve satış payından temiz para kaldırıyorlar. Ama sitelerinde eskiden arkadaş ortamı vardı,samimiydi. Bunlar sponsorluk alıp parsa götürmeye başladıktan sonra ticari bir platform haline geldi. Kötü oldu yani.

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
çiftçilik olabilir. ancak toprağı ve bitkiyi sevmek lazım.daha özele inersek zeytin, ... meyvecilik dışında endüstri bitkileri de yetiştirilebilir.
hali hazırda zeytincilik ile uğraşıyorum.. ağaçlara hiçbir kimyasal vermiyoruz.. tamamen organik.. zaten ürünler de analiz ediliyor.. asit oranı 1 den daha az olan yağlar.. kokusu tadı mükemmel..
ama ciddi pazar sıkıntısı var..
marketlerde riviera zeytinyağını 5 tl den gören vatandaş sen niye 7-8 tl istiyorsun diyorlar..
Kod:
Riviera zeytinyağı nedir

rafinere sıkıldıktan sonra yenmiyecek kalitede olan zeytinyağlar tad ve koku bakımında kimyasal ve ışı aşamasına ihtiyaç duyarlar ve bu aşamadan sonra tatsız ve kokusuz hale getirilir. içindeki antioksidanlarda yokolur bu aşamadan sonra. rafine yağdan yüzde 80 - 90 civarında alınan zeytinyağı içine yüzde 20 yada 10 natural sızma yağı eklenerek Riviera zeytinyağı elde edilmiş olur. Riviera zeytinyağı yenmiyecek olan zeytinlerin içerisine küçük bir oranda natural sızma yağ konularak zeytinyağı kokusu ve tadı elde edilir ve yemekte salatada kullanılabilir
biizm bilinçli(!) tüketici de gidiyor zeytinyağı diye riviera zeytinyağı alıyor..

bizim ürettiğimiz organik zeytinin yağın hiçbir kıymeti kalmıyor bu şekilde..

5 yıldır web tasarım işi yapıyorum. ayriyeten de köyde 20 dönüm fındık bahçemiz var, yazları da 15 gün onlarla ilgileniyorum :):)

siz atanmış öğretmenlersiniz. benim gibi atanamamış öğretmenler de var. şahsen öğretmenlikten yavaş yavaş (hatta hızlı hızlı) soğumaya başladım. kendi işimi kurmayı düşünüyorum şu an. çevrem sağlam ve işimi iyi yapıyorum. kısa sürede öğretmenlikten kazanabileceğim paradan fazlasını kazanabileceğimi düşünüyorum. çoktan açardım ama atanmayı bekledim. daha da fazla beklemeye niyetim yok.

bizim branşın en güzel yanı bu sanırım. kendini geliştirirsen kendi işini kurman sorun olmuyor. kazançta fena olmuyor...

Benim de gittigidiyor da dükkanım var. Arkadaşımın müzik evi var, ben de onun ürünlerini internetten satıyorum. Karı da kırışıyoruz :)

mutlucan' Alıntı:
çiftçilik olabilir. ancak toprağı ve bitkiyi sevmek lazım.daha özele inersek zeytin, ... meyvecilik dışında endüstri bitkileri de yetiştirilebilir.
hali hazırda zeytincilik ile uğraşıyorum.. ağaçlara hiçbir kimyasal vermiyoruz.. tamamen organik.. zaten ürünler de analiz ediliyor.. asit oranı 1 den daha az olan yağlar.. kokusu tadı mükemmel..
marketlerde riviera zeytinyağını 5 tl den gören vatandaş sen niye 7-8 tl istiyorsun diyorlar..
Kod:
Riviera zeytinyağı nedir

rafinere sıkıldıktan sonra yenmiyecek kalitede olan zeytinyağlar tad ve koku bakımında kimyasal ve ışı aşamasına ihtiyaç duyarlar ve bu aşamadan sonra tatsız ve kokusuz hale getirilir. içindeki antioksidanlarda yokolur bu aşamadan sonra. rafine yağdan yüzde 80 - 90 civarında alınan zeytinyağı içine yüzde 20 yada 10 natural sızma yağı eklenerek Riviera zeytinyağı elde edilmiş olur. Riviera zeytinyağı yenmiyecek olan zeytinlerin içerisine küçük bir oranda natural sızma yağ konularak zeytinyağı kokusu ve tadı elde edilir ve yemekte salatada kullanılabilir
biizm bilinçli(!) tüketici de gidiyor zeytinyağı diye riviera zeytinyağı alıyor..

hocam bu durumun bilinçle değil de parayla ilgili olduğunu düşünüyorum. hepimiz zaman zaman bir ürünün en ucuzunu en kalitesizi olacağını bile bile almıyor muyuz? Mesela insanları yeni araba almaya teşvik için eski arabaların trafiğe çıkmasını yasaklıyorlar adam bu sefer arabasız kalıyor. Yeni araba alacak parası olsa kim eskiye biner. Zengin 20 tane hava yastığı olan zırhlı araca binerken diğeri frenleri bile tutmayan araca biniyorsa bu bilinçsizlikten değil parasızlıktan oluyo. Çünkü;

Bu hayatta paranız kadar değerlisiniz. Paranız yoksa sizin sağlığınız kimse için önem arzetmez. kimse için bir değeri olamayan insanın da zamanla kendisi içinde değeri olmaz.

aak' Alıntı:
mutlucan' Alıntı:
Kod:
Riviera zeytinyağı nedir

hocam bu durumun bilinçle değil de parayla ilgili olduğunu düşünüyorum. hepimiz zaman zaman bir ürünün en ucuzunu en kalitesizi olacağını bile bile almıyor muyuz? Mesela insanları yeni araba almaya teşvik için eski arabaların trafiğe çıkmasını yasaklıyorlar adam bu sefer arabasız kalıyor. Yeni araba alacak parası olsa kim eskiye biner. Zengin 20 tane hava yastığı olan zırhlı araca binerken diğeri frenleri bile tutmayan araca biniyorsa bu bilinçsizlikten değil parasızlıktan oluyo. Çünkü;

Bu hayatta paranız kadar değerlisiniz. Paranız yoksa sizin sağlığınız kimse için önem arzetmez. kimse için bir değeri olamayan insanın da zamanla kendisi içinde değeri olmaz.
siz de haklısınız hocam..
ama işin enterasan kısmı benim ürünle o ürünlerin aynı kefeye konması.. NE FARKI VAR Kİ? gibi tepkilerin geliyor olması..
geçenlerde zeytinyağı fabrikasının biri çürük zeytin almaya gelmiş.. alırken de hayvan yemlerinde kullanacaklarını söylemiş.. ama % 90 ihtimal yağ yapıp satacak..

mutlucan' Alıntı:
Kod:
Riviera zeytinyağı nedir

hocam yeri gelmişken sorayım ben riviera değilde sızma zeytinyağı alıyorum daha organik kimyasal işlem gerçekleşmiş olsa bile rivieradan daha az diye doğru mudur?

manhem' Alıntı:
mutlucan' Alıntı:
Kod:
Riviera zeytinyağı nedir

hocam yeri gelmişken sorayım ben riviera değilde sızma zeytinyağı alıyorum daha organik kimyasal işlem gerçekleşmiş olsa bile rivieradan daha az diye doğru mudur?
doğrudur hocam..
riviera yağı meyveli gazoz gibi düşünebiirsiniz.. normal gazoz + tatlandırıcı .. limonlu gazozu limon niyetine kullanmak gibi birşey ..
sızma olanlar dalından toplanıp beklemeden fabrika işlem görendir.. (beklerse asit oranı artar..) ... organik olması kalitesini artırır..

mutlucan' Alıntı:
doğrudur hocam..
riviera yağı meyveli gazoz gibi düşünebiirsiniz.. normal gazoz + tatlandırıcı .. limonlu gazozu limon niyetine kullanmak gibi birşey ..
sızma olanlar dalından toplanıp beklemeden fabrika işlem görendir.. (beklerse asit oranı artar..) ... organik olması kalitesini artırır..

teşkler ayçiçek yağını bıraktım artık pahalı olsun canım saolsun ne için çalışıyoruz şu hayatta kendi elimizle kendimize zarar verdikten sonra parayı napayım

benimde bir dükkanım var aslında kiracı ile uğraşmaktansa açaçan bir market tarzı bir durum
kendi işinin patronu olacaksın.

AMen' Alıntı:
Yapanlar korkuyor söylemiyor hocam.

Mesela birkaç arkadaş biliyorum, Intenet sitesi var, sponsorluk geliriydi, satışlardan ve reklamdan paydı epey bi götürüyor.
Mesela bir arkadaş daha var. Ağ kuruyor, Cisco'cu.
Bir arkadaş daha biliyorum. E-ticaret sitesinin ortağı, temiz para kaldırıyor.
Bir arkadaş daha biliyorum. Internet sitesi yapmak için firma açmış babasının üzerine, teknik servisi olan da var.
Tabi Internet sitelerine içerik sağlayan arkadaşlarımız da var.

Birkaç arkadaş daha var. Internet sitesi açmışlardı. Bir ara hosting parasını bile ödeyemiyorlardı. Reklam aldılar maliyeyle başları belaya girdi. Yani o derece kötü durumdalardı. Bir firma bunlara destek verdi. Sponsorluktan ve satış payından temiz para kaldırıyorlar. Ama sitelerinde eskiden arkadaş ortamı vardı,samimiydi. Bunlar sponsorluk alıp parsa götürmeye başladıktan sonra ticari bir platform haline geldi. Kötü oldu yani.

Hep kendinden hep kendinden nereye kadar. İnsanlar yıllarca özveri ile ortaya döktükleri emeklerinin hakkını almalılar elbette. Bu forumdaki arkadaşlığı hiçbir forumda bulamazsınız bence. Kaliteli de bir forum. Tatsız olaylar olmuyor değil üyelerden kaynaklanan; onlar da tuzu biberi. Bence yine samimi bir ortam var. İnsanlar emeklerinin karşılığını alsınlar.

allerci' Alıntı:
aldım 30 dönüm tarla çevirdim kenarını döşedim suyunu 165 tane ceviz diktim kenarlarınıda bağ ve badem yaptım. kısmet bekliyorum şimdilik.

hocam bu seviz konusunda biraz bilgi verseniz. sanırım devlet teşviği de var 10 dönüm üzerine..

5 dönüm arazim var fethiyede yaklaşık 20 30 dönümde yaylada var fakat yayladaki toprakların hepsi paylaşılmadı henüz paylaşılan yerleri ekip dikiyoruz. Nar(15) kayısı(8) armut(7) elma(6) portakal(2) mandalin(3) zeytin(20) incir(3) dut(4) nektarin(1) şeftali(2) muşmula(2) ayva(2) kırmızı erik(1) yeşil erik (3) limon(3) mersin(1) ceviz(2) cennet elması (6) avakado(5) birde ne idüğü belirsiz bir ağaç dikti babam :) Toplam 100 civarı ağacımız var meyve veriyorlar artık güzel getirisi var.

Bunun yanı sıra bahçemizde marul, maydanoz, soğan, pırasa, brokoli, aşılı böğürtlen, lahana, ıspanak, enginar, dereotu, kereviz var şu an.

10 kökte farklı üzüm türleri var bahçede.

1.5 dönüm araziyede buğday diktik.

Yaklaşık 30 kadar tavuğumuz var seneye 80 90 tavuk yetiştirmeyi düşünüyoruz. 3 küçük baş hayvan(keçi) var 2 de yavrulayacak bu ay.

Tüm araziyide çevirdik telle. Ağaçların etrafınıda tavuklar kaçmasın arasında dursun diye tülle çevirdik. Tahminime göre bunların getirisi benim aylık maaşı epeyce bi katlayacak önümüzdeki yıllarda :) Zaten formatörlükten tiksinmeye başladım yakındır bu işlere yönelmem sebzecilik olmasada ağaç işine.

Geri