egzamaya çare var mı?

Kodla Büyü

arslan_1905

Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar
1,209
arkadaşlar biliyorum konu bizim forumumuzla çok alakasız fakat ben bu sıkıntıyı parmaklarımda yaşıyorum belki burada bu sıkıntıyı yaşamış ve çaresini devazını bulmuş biri vardır diye umut ederek yazıyorum sizlere.. önerebileceğiniz ilaç krem yiyecek hepsini dinleyebilirim sizlerden yeter ki geçsin artık şu hastalık
 
eşimde de var doktor krem veriyor ama devamlı tekrarlıyor :( bilen varsa ben de takipteyim
 
geçmiş olsun hocam öncelikle kafanıza takmamaya özen gösterin rahatsızlığınızı çünkü streslede artıyor egzama herşeyin başı stres maalesef Allah yardımcınız olsun çok fazla deterjanla yada yapay kimyasallara ellerinizi sürmemeye özen gösterin mümkünse deterjanla uğraşacağınız zaman eldiven kullanın tedavisinin olmadığını biliyorum ben ama
 
domates karpuz malum tetikleyen gıdalar.kraciğeri yormayan gıdalar tüketilecek. ama asıl sorun psikolojik problemlerin geçmesi problem.allah şifa versin.
 
domates evet ama diğer besinleri bilmiyorum malesef doktorun verdiği envai çeşit kremi kullandım ama yine tekrarlıyorum şifa bulan yok mu?
 
öncelikle deterjandan ve fazla suyla oynamaktan kaçın hocam (eldiven v.s. kullanılabilir), kremlerini düzenli kullan. hala geçmiyorsa sanırım kortizon tedavisine başlanacak.
 
Çare yok. Kişiden kişiye değişen bir hastalık türü.
Mesela bende her yıl nisan - mayıs döneminde nükseder. Diğer 10 - 11 ayda deterjan, kimyasal, toz, vs. tetikleyen her maddeyle temasım olmasına rağmen hiçbir şey olmaz.
Kişinin kendi hastalık sebebini iyi bilip ona göre tedbir alması lazım. Kimi stresten, kimi kimyasallardan, kimi giydiği kıyafetten, vs. çabucak kendini yenileyen bir hastalık türü. Kalıtımla da alakalı olduğunu düşünüyorum zira anneanne-anne-ben ailede egzama şikayeti olanlarız :)
Geçmiş olsun.
 
Öncelikle geçmiş olsun.
Doktor bir arkadaşım cilt hastalıkları için iki çeşit derdi. Hangi ilacı verirsen ver geçen ve hangi ilacı verirsen ver geçmeyen rahatsızlıklar. Egzamayı tetikleyen en büyük faktör deterjanlardır. Deterjanlardan mümkün olduğu kadar uzak durun. Ellerinizi çok sık yıkamamaya dikkat edin. BT cisiniz tozdan ne kadar uzak durabilirsiniz bilmiyorum ama tozdan uzak durun. Güneş de ellerdeki egzamayı artırıcı faktörlerdendir. Yanınızda yüksek faktörlü güneş kremlerinden bulundurun ve kullanın. Bir krem (advantan olması lazım hatırladığım kadarıyla) ve solisyon var birlikte kullanıldığın güzel etkiler gösteriyor. Bunları zaten doktorunuz yazmıştır.

Tüm bunların ışığında unutulmaması gereken stres egzamayı çok fazlaca artırır. Egzama ilk başgösterdiğinde büyük ihtimalle stresli bir dönemde olmalısınız. Stres karaciğerdeki salgıları direkt olarak etkilediğinden dolayı egzamayı da artırır.
 
bende de var...yılda birkaç defa nüks ediyor...kremle geçiştiriliyor...ama kalıcı bir hastalık.....SABUNU FAZLA KULLANMAYIN...en büyük tetikleyicilerden biridir...
 
Hergün sinir küpü olup çıkıyoruz okuldan. Bu durumda vücut da bi yerlerden patlak veriyo tabii. Hocam stresten uzak duracaksın. Bunun ilacı bu malesef. Kremler falan sadece geçici bir rahatlama sağlar.
 
3 yaşındaki kızımın diz kısmında başladı. advantan kullnadık. tekrar yeniledi. kalıtsal olduğu doğru sanırım. 3 yaşındaki çocukta stres yok. dizi ilaca değmiyor. bebe şampuanı dalin banyoda kullnıyor sadece. deterjanla da alakalı değil gibi. acaba karaciğerden gelen bir durummu merak ettim
 
Benim kardeşim de çok çekti lise dönemlerinde ama deterjan ve tozdan olduğunu anladık. Kendiliğinden geçiverdi ne kremler ne de başka birşey işe yaramadı. En çok etkileyen bulaşık deterjanları ve tozlu ortamlar. Bunlardan korunursanız geçer umarım.Geçmiş olsun
 
Benim de yüzümde var doktor Nerisona-C ile BePanten krem vermişti. Bazen çok kızarıyo azıyor deride döküntü oluyor, o zamanlar krem kullanıyorum, bazen de yok olmuş gibi oluyor ama tekrarlıyor yine stres kesin sebebi ama onun dışında tetikleyen birşey tespit edemedim. Doktor ömür boyu aralıklarla tekrar eder dedi ara ara geliyor
 
benim yüzümde kızarıklık şeklinde oluyor. Kaşlarımın altında, bıyık hizasında, göz kapaklarımda, ve burun kenarında nüksediyor. Genelde stresli olduğum dönemlerde oluyor. M-Furo diye bir sıvı var onu sürüyorum 2 gün geçiyor...
 
bende aynı sorunu yaşıyorum hocam. sadece ellerimde var ve tekrarlıyor. krem geçiriyor tekrar başlıyor. fakat diaspon diye bir iğne var onu vurulunca 1 ay kadar etkili oluyor. sonra yine tekrar stres arttırıyor. bir de bana mevsime bağlı olduğunu söylediler sanırım nemli iklimde etkiliyormuş.
 
bende de aynı sorun var malesef ama artık kafaya takmıyorum sizde öyle yapın yaklaşık altı senedir yaz aylarında başlıyor.. çare olarakda kantoran yağı iyi geliyor onu deneyebilirsiniz..
 
iğneyi doktor mu verdi hocam?
kantaron yağını direkt ellerime süreğim değil mi hocam?
inanın geçmesini o kadar çok istiyorum ki söylenen herşeyi deneyebilirim
 
Benmde alerjik egzamam var yüzümde. Özellikle baharda oluyorum. ben travacort diye bi krem kullanıyorum. Sürdüğümden 2 gün sonra geçiyor. bide onları görmemeye çalış, stres çok daha fazla tetikliyo egzamayı.
Çok geçmiş olsun
 
Bende de var hocam..Önceden advantan krem işe yarıyordu artık o da kesmez oldu. Kesinlikle stres ve kimyasallar etkiliyor. Ben ise ne onlardan uzak durabiliyorum ne de kremi düzenli kullanabiliyorum.
İllet bir şey, çekenlere Allah kolaylık versin..
Çözüm bulan varsa da beri gelsin:)
 
Momecon krem kullandım, uçtuda gitti.
Süzülecek yüzey kuru olacak, Ben 3 günde bir kullandım daha sonra haftada bir ve en sonlara doğru iki - üç haftada bir sürdüm.Çok az alıp ince ve yüzeysel sürerek kullandım. Katı bir kremdir buzdolabında soğursa çok zor sıkılır, buzdolabında muhafaza etmedim gölge ve serin yerde sakladım.işim bittiğinde 2-3 ay sonra attım.Eczanede 7 TL civarı bişey.
Samimi bir velim tavsiye etmişti, kortizonlu olduğunu söyledi ama prospektüsünde öyle bir uyarıya ben rastlamadım.Kendisine teşekkür ediyorum.Kalıcı olarak kurtuldum. . .
NOT : DOKTORA DANIŞMADAN KULLANMAYIN. YUKARDAKİ YAZI BENİM ŞAHSİ TECRÜBEMDİR. TIBBİ TAVSİYE DEĞİLDİR:
DOKTOR DENETİMİNDE KULLANINIZ.
 
arslan_1905' Alıntı:
arkadaşlar biliyorum konu bizim forumumuzla çok alakasız fakat ben bu sıkıntıyı parmaklarımda yaşıyorum belki burada bu sıkıntıyı yaşamış ve çaresini devazını bulmuş biri vardır diye umut ederek yazıyorum sizlere.. önerebileceğiniz ilaç krem yiyecek hepsini dinleyebilirim sizlerden yeter ki geçsin artık şu hastalık
Hocam bendede var. Doktora gittim birkaç krem kullandım geçiyor tekrar başlıyordu. En son gittiğim doktor antibakteriyel sıvı sabun kullandığımdan olabileceğini söyledi. Dove'u önerdi. Dove'un klasik sabununu kullanmaya başladığım günden beri tekrar etmiyor. Denemenizi tavsiye ederim.
 
arslan_1905' Alıntı:
iğneyi doktor mu verdi hocam?
kantaron yağını direkt ellerime süreğim değil mi hocam?
inanın geçmesini o kadar çok istiyorum ki söylenen herşeyi deneyebilirim
EVET HOCAM İĞNEYİ CİLDİYE DOKTORU VERDİ.
 
bildiğimiz katı sabun olan dove mu?
bu aralar kudret narı olarak adlandırılan bir meyve var onun zeytinyağında bekletilmiş halini bir tatlı kaşığı olarak günde bir sefer alıyorum deneyen var mı kudret narını? cennet meyvesi de deniliyor
 
doktor bana hiç iğneden bahsetmedi işin tuhafı bana hap bile yazmadılar hiç
ama ben doktorlara her seferinde söyledim içeriden geliyor. krem dışarıdan etki ederse ediyor. önce içerde ufacık su kabarcıkları şeklinde oluyor sonra onlar kuruyup yarılıyorlar.neden içten tedavi uygulamıyorlar acaba?
 
forumumuzda da bu sıkıntıyı çeken arkadaşlarımın sayısı epey fazla dilerim ki meslek hastalığı değildir.:(:(
 
Geri
Üst