EBA Toplantısında Sinirlerim Bozuldu

Kodla Büyü

sgulkurusu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bugün verdiğim seminerde fatih projesi ile eğitimle teknoloji içiçe hala geldi diye başladım sunuya. Bir yerde bazı öğretmenlerin teknoloji ile ilgili önyargıları bizimde işimizi zorlaştırıyor, ama ebadaki yararlı içeriklerle derslerimizi daha kalıcı işleyebiliriz dedim. Tam e-içerikleri anlatıyorum pat diye sözümü kesti bir hoca. Söz alabilirmiyim diyor ama aldı başını gidiyor bile. Teknoloji yada tabletler hiç birşekilde eğitmde 1. araç olamazmış, öğretmenin yerini alamazmış, biz ebayı yada tabletleri kullanınca teknolojide 1. ülke olmayacakmışız, uzay çağına filan atlamayacakmışız. Yorum katmadan anlatacakmışım. Biliyormuş zaten o niye toplanıldığını. Bakanlığın derdi EBA ya daha çok giriş yapılsınmış, bunun için yapıyorlarmış hepsini. Biliyorlarmış zaten ebayı. Önyargılı değilmiş o. Başladıkmı tartışmaya. Kişisel algılamayın hocam benimde çevremde gördüğümle tabletler hakkında filan olumsuz tutumları olanlar var, ayrıca ben anlatmakla yükümlüyüm bakanlık sözcüsü filan değilim dedim. Siz tabletleri dağıttınız ama, eba diyorsun ama diyor. Neymiş asıl ben kişisel algılamayacakmışım, o şikayetlerini söylüyormuş siz derken size demiyorum siz bu işle ilgileniyorsunuz ya size söyleyin işte gerekli yerlere diyor. Enerji menerji kalmadı zaten günün yorgunluğu cabası. Sinirim tepemde devam ettim seminere

İşin muhattabı olarak sizi gördüğü için söylemiş he deyip geçse idiniz. Sizde eğiticilere eğiticiler de bir şekilde bakanlığa iletecek bir yerde haklı diyebiliriz. :)

aynen öyle hocam hepimiz eşitiz yetkili mercilere sizde ulaşıp görüşlerinizi söyleyebilirsiniz dedim ama dinleyen kim. Birde bana işimi öğretiyor. Ben anlatmaya gelmişim onlar dinlemeye. anlat geç diyor kısacası. Burda bir arkadaşımızın paylaştığı sunuyu kullanmıştım. Neden Ebayı kullanmalıyız diye başlık vardı. Eba nın faydalarını eğitime katkısını anlatınca birden saf değiştirdim gözünde. Onlar gibi öğretmen olmaktan çıkıp bakanlığın yaptıklarını öven kişi oluverdim.

bende de atladı bir bayan arkadaş ama ona aldanmadan portalı anlatmaya devam ettim. Bu projenin sadece kendisi için yapıldığını, uygulanmadığını üstü kapalı bir şekilde anlattım.. Hem bu projenin alt yapısını,imzaısını ben atmadım artı ben satmadım.. biz de uygulayıcı seviyedeyiz.. Lakin işe siyaset katan öğretmen arkadaşlar her zaman sıkıntı oluyorlar.. Ne diyelim biraz empati kursalar her şey daha güzel olacak..

ben olsam hocam çok güzel yerlere değindiniz. bakanlıktaki daire başkanı arkadaşı arayıp ilettiğiniz konuları bildireceğim. Ay sonu genel müdür ile online toplantı olacak genel müdüre bu konuları sizin isminizle bildirmemi ister misiniz? yoksa genel sorunlar olarak mı bildireyim derdim. sanıyorum o an aklıma gelirdi bunlar :mrgreen:

Daha önceden aramız limoni olan bir arkadaş da benim ttoplantıda müdahale etmeye kalktı. Eldeki imkanlar bunlar ama katkın için teşekkürler dedim seminere devam ettim daha da dediklerini duymamazlıktan geldim. Yani attığı yemi yutmadim her gün şu tahta şunu açmıyor şu tablete bişe oldu vs her gün başımı ağrıtan adam o gün bu gündür yanıma uğramıyor :))

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
ben olsam hocam çok güzel yerlere değindiniz. bakanlıktaki daire başkanı arkadaşı arayıp ilettiğiniz konuları bildireceğim. Ay sonu genel müdür ile online toplantı olacak genel müdüre bu konuları sizin isminizle bildirmemi ister misiniz? yoksa genel sorunlar olarak mı bildireyim derdim. sanıyorum o an aklıma gelirdi bunlar :mrgreen:
:++:

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
ahh keşke o an aklıma gelseydi bunlar ama konuya böyle girmediki hocam, beni eleştirmeye başlayınca dayanamadım. neyse polemiğe girmeyelim arkadaşların da vaktini almayalım hocam diyorum, hala polemik değil diyor, ne desem cevap verdi, dellendim bende. Hayır ne var yani azıcık hoş görü olsa. Toplantıyı zaten jet hızında anlatmışım 30 dk sürmüş, başka biri de demez mi imza sirküsünü daha önce verseydin ya. Ben kimsem artık orda emir verip lakayt davrandıkları. Saygısız insanlara dayanamıyorum, hele ki öğretmense

bilenler çıkabilir deyip kestirip ataydın hocam ya.
ne uğraşıyon kılla tüyle...

anlatıma fazla yorum katınca bazı hocalar rahatsız olabiliyor , o yüzden hızlıca nasıl girileceğinden kısaca menülerden içerikleriden bahsedip bitirmek lazım, zoraki duruyorlar zaten 20 dk sonra hocam servis kaçacak diyenler oldu :D

joomlaci' Alıntı:
bilenler çıkabilir deyip kestirip ataydın hocam ya.
ne uğraşıyon kılla tüyle...
Sorma hocam en çok bunu demedigime pismanim zaten. Napim ama calismadigim yerden cikti :) Slayttan okumak varmış, üniversitede gördüğümüz o etkili sunum teknikleri filan hikaye. Sanki ben illa gelin anlatcam dedim. Öyle bir duruma sokuyorlarki insani ben de oyle saf saf aciklama yapiyorum hala. İşte tamda bunu demek istedim. Teknolojiye akilli tahtaya fatihe gereksiz diye bakanlarin dirençleri bunlar.Önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan daha zor demişler. Aynen öyle Test ettim onaylıyorum :))

böylelerini salacaksın aydınlanmaya florasanın bile zor bulunduğu köy okuluna, görecek teknolojiyi eğitimi, 1. önceliği.. projeksiyon cihazı ve hazır buldukları power point sunusu olmasa iki kelam edip ders anlatamayacak olanların çıkıp da 1.öncelikten bahsetmeleri insanı ayar ediyor ya.. neyse..
projede aksaklıklar var eyvallah.. ama etkileşimli tahtalar her branş için büyük bir nimettir. İlkokul öğretmenleri binbir minnet ile velilerden para toplayıp bilgisayar ve projeksiyon cihazı alabilmek için göbeği çatlıyo, bizim beyfendiler teknolojinin etkisinin olmadığından dem vuruyor.. :? :?

Ben fatih projesinin ve eba uygulamalarının yanlış yapılandırıldığını düşünen bir bilişim öğretmeniyim, iddam da o ki eğitim öğretime katkısı çok sınırlı olacak.
Ayrıca şu eğitim fakültelerinde verilen eğitimin yetersiz olduğunu ve öğretmenlerin birçoğunun gerekli donanımda olmadığını da düşünüyorum.

Uzun lafı kısası, Salla hocam, değmez

ne güzel ya.... biz hala okulda pinekliyoruz. sağolsun bizim ilde 3-5 arkadaş var... yağ bal kaymak yeme içme konusunda ha bir ebirbirleriyle paslaşıyorlar.. o kadar dilekçe vermemize rağmen ne btrli bir okul gördük, ne akıllı tahta, ne de böyle aykırı insanlar... İsim vermicem ama benim ildekilerin hepsi koyun.... sürü bir tarafa gidiyo ya, bunlar da o tarafa.
Hocam niye delleniyon ki, Allah Çeşit çeşit kul yaratmış. Yaratılanı sev yaradan ötürü. Bak biz okadar müdür müdür yardımcılığı btr görevlendirmelerinde pastörize olduk. Ders anlatıyosan ki öyle; sen de alış...

Her toplantıda bu gibiler mutlaka çıkıyor. Söylediklerinin hepsine katılmamak elde mi? Tabiki değil. Onun derdi siz değilsiniz. Bakanlık politikaları.

Polemiğe hiç girmemek lazım. Biz ne bakanlığın ne de projenin savunucusuyuz. Bana da bu EBA da bişey yok diyenlere online eğitim platformlarının mantığı böyledir. Sınırlı içerikle hizmete başlar sonra sizin gibi tecrübeli öğretmenlerin doküman paylaşımlarıyla zenginleşir diyorum. Bişey demiyolar. Ayrıca @aynenbadi hocamın dediği gibi hızlıca içeriği anlatıp sorunuz var mı diyerek bitirmek lazım. Yoksa eğitim sistemi politikaları konusu açıldı mı kapanmaz.

Tabili aak hocam, ne ebayı ben hazırladım ne de reklamını yaptım. böyle konularda gerçekten politik davranırım tanıyanlar bilir. Tehlikeli sularda yüzmem iddialı büyük laflarım yoktur. Kaldıki o toplantı zaten hiç bunun yeri bile değil. Kızdığımda bu ya zaten, ben ebanın işe yararlılığını anlatırken bakanlık yetkilisi gibi bir pozisyona çekildim, Allah bilir herkesin içini ama tesettürlü olmamın da etkisiyle özellikle yüklenildiğini düşünüyorum. Yarın birgün aynı okulda çalışacağım meslektaşımken beni siz siz diye konuşup suçlaması sinirlendirdi. Bakanlığı beğenmeyenin bana çatma hakkı yok. Aslında tüm bunlar teknolojiye, fatihe yada eğitim teknolojisi üzerine hala kalıplaşmış düşünceleri yıkamadığımızı gösterdiği için işimizin ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Birkaç yıl önce akıllı tahta eğitimlerinde de ne gerek vardı projeksiyon vardı diyenler bugün akıllı tahtasız ders işleyemiyor. İstediği kadar aksini düşünsün. Sevdiğim bir söz vardır, Gözlerini kapayan kendine karanlık eder.

tesettürlü olmanızdan ötürü bu tarz bir konuşma gerçekleşmişse, bu lafları söyleyen öğretmenin! seminere eğitim amaçlı gelmediğini anlarız.. o yüzden unutun söylediklerini ve kendisini sonra da yapmamız gerekenleri yapalım.. EBAyı anlatın onlara destek vermelerini geliştirmelerini isteyin bilmeyenlere tanıtın böyle konulara da canınızı sıkmayın..

Geri