Eba Destek Noktasına Gelen Öğrenciler

Kodla Büyü

eyuperol

Aktif Üye
Merhaba başlık be yazayım bilemedim. Ben bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Köy okulunda çalışıyorum. Malum genel olarak köylerde öğrencilerin imkanları yetersiz olduğundan ya da ailelerin iş güçleri olduğundan ya da çocukların bilinçli derslere katılmamasından dolayı öğretmenlerin anlattığı canlı derslere katılım minimum seviyede ya da hiç yok.
Bu durumda idaremiz öğretmenlere de sorup fikir alıp ama kendi düşünceleri doğrultusunda yeni bir yöntem uygulamaya karar verdi ve uygulamada şuan.

Şimdi eba destek noktasıyız biz yukarıda bahsettiğim gibi canlı derslere katılım olmadığı için sınıf sınıf farklı şubeleri okula (sınıf olarak) çağırıp akıllı tahta üzerinden öğrencilerin derse katılım sağlanılıyor.

Okula dyk için 8. sınıflar zaten her gün geliyor, idarenin diğer 6. ve 7. sınıfları(sınıf olarak) çağırmak normal mi, yasal mı? Böyle bir yetkisi var mı?

Bu ya da benzeri şekilde uygulama yapan okullar var mı? Ya da alternatif yöntem kullanan var mı?

ekleme: hani aklıma şu da geldi hani canlı derse katılım istatistikleri çıkıyor ya acaba bunun etkisi olacak mıdır bu şekilde alınan kararlarda(hani toplantı vs olunca bizim öğrencilerimizin katılımı yüksek diyebilecek idare)

Hani bunu soruyorum çünkü köy yeri, öğrenci öğretmen gel dediği için evde karantinada olan kişiler vs varsa bile öğrenci ben çağrıldım diye kalkıp gelecektir bu bir risktir diye düşünüyorum. Ha bunu sordum diye yanlış anlaşılmasın tabi ki de imkanı olmayanlar gelsin akıllı tahtalar ya da bt sınıfını sonuna kadar kullanabilirler ondan yana sıkıntı yok ama imkanı olanda gelince, normal eğitim düzeninde bir sisteme geçmiş gibi oluyoruz ve de kalabalık oluyor, riski artırıyor.

Yaptıkları çok büyük bir risk. Birinde hastalık çıksa okuldan temaslı olsa başları çok ağrır

Eba destek noktasının amacı nedir?
EBA DESTEK NOKTASI NEDİR?

EBA destek noktasında öğrencilere dijital eğitim araçları ve geniş bant internet erişimi sunuluyor. Bu alanlar okulların tespit ettiği, evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan tüm öğrenciler tarafından kullanılabilecek.

EBA DESTEK NOKTASI NASIL ÖĞRENİLİR?

81 ilde şu anda 1420 EBA destek noktası kuruldu. Öğrenciler ve veliler bulundukları mahaldeki en yakın EBA destek noktasının bulunduğu yeri, ‘uzaktaneğitim.meb.gov.tr’ adresinden öğrenebilirler.

Bu durumda belirtilen adresteki okula öğrenci gidip derse katılırsa kim ne diyebilir ki? Köyde de imkanı yoksa öğrenci faydalanır. Zorla getirme varsa o yasal değil ama çocuk gelirse almak zorunda diye düşünüyorum. Çocuklara imkanı varken gel demek büyük risk. İmkanı olmayanı alırsın ama kalabalık etmemek ve kurallara uymak şartıyla ancak. Yoksa herkes gelsin demek çok büyük risk.

Son düzenleme:
Sizin idare okulları açmış. Özel okullarda da öğrencilerin okula gelmesini duyan Milli Eğitim Bakanı, gereken cezanın kesileceğini açıkladı. Okulunuzun yaptığı uygulama doğru değil.

Merhaba başlık be yazayım bilemedim. Ben bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Köy okulunda çalışıyorum. Malum genel olarak köylerde öğrencilerin imkanları yetersiz olduğundan ya da ailelerin iş güçleri olduğundan ya da çocukların bilinçli derslere katılmamasından dolayı öğretmenlerin anlattığı canlı derslere katılım minimum seviyede ya da hiç yok.
Bu durumda idaremiz öğretmenlere de sorup fikir alıp ama kendi düşünceleri doğrultusunda yeni bir yöntem uygulamaya karar verdi ve uygulamada şuan.

Şimdi eba destek noktasıyız biz yukarıda bahsettiğim gibi canlı derslere katılım olmadığı için sınıf sınıf farklı şubeleri okula (sınıf olarak) çağırıp akıllı tahta üzerinden öğrencilerin derse katılım sağlanılıyor.

Okula dyk için 8. sınıflar zaten her gün geliyor, idarenin diğer 6. ve 7. sınıfları(sınıf olarak) çağırmak normal mi, yasal mı? Böyle bir yetkisi var mı?

Bu ya da benzeri şekilde uygulama yapan okullar var mı? Ya da alternatif yöntem kullanan var mı?

ekleme: hani aklıma şu da geldi hani canlı derse katılım istatistikleri çıkıyor ya acaba bunun etkisi olacak mıdır bu şekilde alınan kararlarda(hani toplantı vs olunca bizim öğrencilerimizin katılımı yüksek diyebilecek idare)

Hani bunu soruyorum çünkü köy yeri, öğrenci öğretmen gel dediği için evde karantinada olan kişiler vs varsa bile öğrenci ben çağrıldım diye kalkıp gelecektir bu bir risktir diye düşünüyorum. Ha bunu sordum diye yanlış anlaşılmasın tabi ki de imkanı olmayanlar gelsin akıllı tahtalar ya da bt sınıfını sonuna kadar kullanabilirler ondan yana sıkıntı yok ama imkanı olanda gelince, normal eğitim düzeninde bir sisteme geçmiş gibi oluyoruz ve de kalabalık oluyor, riski artırıyor.
yasak bir sorun olursa veya şikayet edilirse okuldaki öğretmenler ve idare komple ceza yer.

Hocam bt sınıfınızda sosyal mesafeye uygun bir şekilde çocukları bilgisayarlara yerleştirirsiniz, kaç öğrenci sığıyorsa o kadar. diğer türlü okullar açılmış gibi bir şey oluyor. Sorumluluk almayın okulcak hocam, Allah korusun bir şey olur

mebbis - acipinarli - Misugi - bbneet02 - boteci87

Yorumlarınız için teşekkürler öğretmenlerim. bende sebebini bilemedim acaba canlı derse katılımların analizleri mi idareyi endişelendirdi bilmiyorum, işin doğrusu aklıma ondan başka bir şey gelmiyor.

Hani imkanı olmayan gelsin ona lafım yok ama sen imkanı olan, olmayan öğrencileri sınıfça çağırttırırsan o zaman herkes için sıkıntı doğurur hem sağlık açısından hem de yasal konudan. Umarım bir sağlık sorunu çıkmaz idarenin bu uygulamasından.

hazır öğrenciler gelmişken neden canlı ders yapıyorsunuz. öğretmen de gelsin direk ders yapılsın o_O şaka bi yana eba destek noktasının nasıl kullanılacağına dair kılavuz paylaşıldı incelemenizi tavsiye ederim

Ekli dosyalar

• yoneticiler_icin_eba_destek_noktasi.pdf
    768.2 KB · Görüntüleme: 33
Geri