Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

E-Sınavda giriş belgesinde imza eksikmiş, soruşturma açmışlar.

Konu, 'Sınav Görevi Başvuruları' kısmında muzy2007 tarafından paylaşıldı.


 1. muzy2007

  muzy2007 Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  216
  Beğeni:
  3
  Arkadaşlar mart ayındaki bir e-sınav görevinde uygulayıcıydım. Giriş belgelerinin birinde ilçenin imzası eksikmiş. Sınavdan önce başkan ve gözetmene söylememe rağmen dikkat etmemişler. Daha sonra bununla ilgili soruşturma açılmış. Bugün beni müfettiş aradı, ifade vermem için çağırıyor. Bu sınavda bu iş bizim görevimiz mi? Ben sınava almadan önce açıklama yapıyorum. içeri oturtuyorum, içerde açıklama yapıyorum. sınavı izliyorum, imzaları attırıyorum, işte fotograflara bakıyorum. Başkanla gözetmen de bi zahmet giriş belgesine baksın. Bundan da sorumluysak artık yuh ya.
  Böyle bir şey başına gelen var mı arkadaşlar, ceza alırsak nasıl bir yol izlemeli?
   
  xl_6006 ve kazuo bunu beğendi.
 2. parrs

  parrs Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2010
  Mesajlar:
  128
  Beğeni:
  21
  Hangi il?
   
 3. hasan

  hasan Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.419
  Beğeni:
  422
 4. isikayhan

  isikayhan Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.587
  Beğeni:
  257
  bayos ve muzy2007 bunu beğendi.
 5. bbneet02

  bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  918
  Beğeni:
  351
  işte bu saçma salak her kıytırık şeyde soruşturma açtıkları için asla görev almıyorum
   
  destinaa88 ve kazuo bunu beğendi.
 6. muzy2007

  muzy2007 Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  216
  Beğeni:
  3
  isikayhan hocam gönderdiğin yönergedeki 19. madde kurtarır bizi. Ben de onu arıyordum, çok sağolasın. Bazı müfettişler aynı sebepten dolayı bazı arkadaşlara ceza vermişler. Bazılarına da ceza verilmemiş. Yani müfettişin görüşüne kalıyor. Esınav yönetmeliğinde bu durum açık olmadığı için kafalarına göre karar veriyorlar sanırım. Ama burda çok açık belirtilmiş. İsikayhan hocam Allah razı olsun, inşallah ceza almayız. Çünkü alırsam 5 yıl olacak.
   
  isikayhan bunu beğendi.
 7. azaz

  azaz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  608
  Beğeni:
  58
  Sizin göreviniz değil. Benim uygulama izlemeci arkadaşımı birgün bu şekilde müfettiş arıyor ifadeni alacağım diye. Sonra konunun Araçla uygulama sınavı olurken adayın okumayı bilmediği ortaya çıkmış olduğunu öğreniyor. Müfettiş sınavdan nasıl geçti başka biri yerine sınava girdi siz farketmediniz ceza vereceğim diyor. Arkadaşta bu yönetmeliği göstererek kimlik kontrolünün kendine ait olmadığını söyleyerek savunma yazdı ceza almadı. Başkan ve gözetmen ceza aldı. Fakat ozaman yüz tanıma yoktu.
   
 8. azaz

  azaz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  608
  Beğeni:
  58
  Salon başkanı ve gözetmenlere sınav görev belgesi onaylatmadan görevleri her sınavdan önce onaylatılıp, okutulmalı. Hepsi genelde ilk kez görev alanlar oluyor.
   
  Rcberk bunu beğendi.
 9. bbneet02

  bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  918
  Beğeni:
  351
  ne gerek var pc karşısında sınava aynı zahmet aynı masraf aynı şaibeler aynen devam eski sistem daha güvenilir daha sağlam daha sorunsuz daha güzel idi eskisini geri getirsinler bu işte b.ka sardı.
   
 10. yuci81

  yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.558
  Beğeni:
  634
  soruşturmada sizin ifadenizi almaları ceza alacaksınız anlamına gelmez.

  geçen sene benim uygulama izleme sorumlusu olduğum sınavda bayan öğretmen çantasını ana bilgisayar masasında boş bir yere koydu, kimseyi engellemiyor, çantadan hiçbir şey alıp koymadı ama bakanlık kameralardan tespit edip soruşturma açtı, beni de çağırdı soruşturmayı yürüten müfettiş, zaten olayda benlik bir şey yok, olan ne ise aktarıp imzaladık ifadeyi, öğretmen de bir yıl ceza almıştır.

  milli eğitim her sene genel yazı gönderiyor, sınav kurallarına uyun diye, uymayan da, sınav görevli belgesindeki görevlerini okumayan da sonucuna katlansın.
   
 11. yuci81

  yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.558
  Beğeni:
  634
  il koordinatörleri bile ceza aldı sınava geç girdiği için niye ne gerek olsun? Normal sınavda neler neler olduğunu çok iyi biliyoruz. Aynı sıkıntılar yok, sıkıntılar, problemler minimuma inmiş vaziyette. eski sistemde sınav görevlileri kendi aralarında anlaşırsa çok kolay kopya verebilirler.
  2002 yılında açık öğretim sınavına girdim öğrenci olarak, yaşlı başlı bir bayan çıkarmış defteri notlarına bakarak soruları cevaplıyordu, gözetmen gördüğü halde bir şey dememişti. Bu tür durumlar yaşanmaması için şu an ki e-sınav sınav güvenliği açısından çok çok daha güvenlidir.
   
 12. isikayhan

  isikayhan Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.587
  Beğeni:
  257
  Çanta olayı benim başıma geldi
  Ankara’dan sınav esnasında telefon geldi bina sorumlusuna, çıkarttılar. Bana tutanak tutturuldu. Soruşturmayı hem müfettişe hem de bir okul müdürüne vermişler. İkisi de bana ulaştı.
  Ankara’dan gelen yazı o oturumdaki bütün görevlileri kapsıyordu. Müfettişe tutanağı söyleyince benim ifade vermem kolaylaştı.
   
  yuci81 bunu beğendi.
 13. acemi_bil

  acemi_bil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2012
  Mesajlar:
  279
  Beğeni:
  67
  Müfettişlerin en önemli özelliği çok güzel davranırlar muhabbet ederler çayda söylerler ve ceza vermeyi çok severler.
  Müfettişine göre değişir hocam ama bu tip şeylere hem 1 yıl ceza hemde en az uyarı veriyor değerli müfettişlerimiz hatta kınama bile olabilir.
   
 14. fatih85gs

  fatih85gs Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  234
  Beğeni:
  36
 15. Rcberk

  Rcberk Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  90
  Beğeni:
  52
  Bana da benzer bir durumda soruşturma açacaklardı açmadılar. Çünkü hata sürücü kursundan başlayıp ilçe mem ile tasdiklenip Başkan-gözetmen ortaklığı onaylanıp il koordinatörü ile taçlandırılıp en son benim ile nihayet bulduğu için açamadılar tahmin ediyorum. İşin garibi şamar oğlanı gibi arayıp bana hakkınızda soruşturma açılabilir dediler. Eğer açılsaydı ve benden savunma istenseydi bu saydığım silsilenin hepsi benden önce ceza alırdı belki de almışlardır bilmiyorum. Çünkü hatanın benim ile alakası yoktu ben yine de hata olmasın diye o gün il koordinatörünü aradım o da soruma adam gibi cevap vermediği için netice hasıl oldu. Teferruatını anlatmıyorum ama insanların nasıl bir anda döndüğünü kendilerinin hatalı olduğunu bildikleri halde nasıl yan çizdiklerini gördüm.
   
  ceylanim2598 ve pilgrim bunu beğendi.
 16. muamma25

  muamma25 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2009
  Mesajlar:
  698
  Beğeni:
  74
  Soruşturma dosyası oluşturmak için sizinde ifadenizi alıp dosyaya eklerler. Bu size ceza verecekler anlamı taşımaz ki. Delilleri güçlendirme amaçlıdır
   
  ceylanim2598 bunu beğendi.
 17. kburak2004

  kburak2004 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ekim 2009
  Mesajlar:
  228
  Beğeni:
  2
  Bence asıl ilginç olan zarfı açıp tek tek imzalara mı bakmışlar. O zarfları hiç açtıklarını düşünüyordum şikayet vs. durumu dışında.
   
 18. ceylanim2598

  ceylanim2598 Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2018
  Mesajlar:
  28
  Beğeni:
  13
  Kesinlikle katılmıyorum size. E-Sınav merkezleri çok işlevsel zamandan, mekandan ve personelden tasarruf sağlıyor. Dediğiniz şaibeler muhakkak olacak sıfırlamak çok zor ama eski sistemden kat be kat daha güvenilir. İlerleyen zamanlarda birçok sınav e-sınav salonlarında yapılacak.
   
 19. ceylanim2598

  ceylanim2598 Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2018
  Mesajlar:
  28
  Beğeni:
  13
  Aynısı benimde başıma geldi. Sınava başka ilçeden gelen 2 adayın sürücü kursu mühürleri vardı fakat imzaları yoktu. Salon başkanına adayları salona alırken özellikle tembih ediyorum çift imza çift mühür diye ama yine de gözünden kaçmış. Adaylar sınavda iken giriş belgeleri kontrol edince fark ettim. Hemen adayların sınavını iptal ettim. İptal bölümünde imza mühür eksik seçeneği vardı. Giriş belgelerinin sorumluluğu sizde değil zaten hocamız yönergeyi paylaşmış ifadeniz alınırsa yönetmelikteki ilgili maddeyi muhakkak ifadeniz de belirtin soruşturma açılan öğretmen arkadaşım. Sorun olmaması için her zaman ikinci bir kontrol yapılmalı. Geçmiş olsun.
   
 20. bbneet02

  bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  918
  Beğeni:
  351
  bende size katılmıyorum. her iki sistemide defalarca test etmiş biri olarak.
  ha şöyle olabilir sınav salonlarına gidemeyecek olan köylü kasabalı vs ler için onların ayağına e sınav otobüsleri gönderilir o olabilir başınada isteyen görevliler...şehir merkezlerinde bence gerek yok.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal