Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

E-sınav uygulama izleme sorumlusu

Konu, 'MEB Personel Sınavları' kısmında whitetiger0006 tarafından paylaşıldı.


 1. whitetiger0006

  whitetiger0006 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  399
  Beğeni:
  12
  Arkadaşlar E-sınav da uygulama izleme sorumlusu olarak görevlendirilmişim. Bu kursa çok önceden katıldığım için neler yapacağımızı unuttum. Bilen arkadaşlar yazabilir mi?
   
  mgüneş bunu beğendi.
 2. engin20020

  engin20020 Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  236
  Beğeni:
  8
  Hocam sistemi açarak mebbis şifrenle giriş yapıyorsun . Ardından Başkan ve gözetmene giriş yaptırıyorsun. Adayları sınıfa Başkan ve gözetmen alır kimlik kontrollerini yapar. Sen bu arada sistemden soruları çekersin. Sınav saatini beklersin. Adaylara nelere uymaları gerektiğini anlatır vakti gelinci sınavı başlat dersin. Sınavı biten kişinin sonuç Belgesi çıkar ona bunu imzalatırsın, ayrıca sistemden daha önce çıkardığın aday kontrol listesini de imzalatırsın. Adayların mtsk sınav girişi belgelerini zarfa koyarsın . Ayrıca tüm adayların sınav sonuç belgelerini de imzalatarak zarfa koyarsın. Herhangi bir özel durum olursa sistemde tutanağa işlersin . Sınavda son aday bittiğinde sistem 2 tane tutanak çıkarır. Bunları da görevlilerle imzalayıp birini zarfın içine diğerini zarfın üstüne yapıştırarak kapatırsın
   
  hiboz, anathema, mevcut ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 3. harslaner

  harslaner Site Gezgini

  Kayıt:
  6 Mart 2007
  Mesajlar:
  98
  Beğeni:
  34
  Hocam bu konuyla alakalı bir arkadaş bana özel mesaj atıp sormuştu. Bende aklıma gelenleri aşağıdaki gibi sıralamıştım sizinle de paylaşmış olayım..

  Sınav saatinden yarım saat önce orada olmanız yeterli. Ama ilk gidişte bi 45dk önce falan gidin siz yinede. Sınav binasına geldikten sonra;
  1. Eğer ki ilk oturum ise yönetici bilgisayarını ve diğer sınava girecek kişilerin bilgisayarlarını açıyorsunuz.
  2. Yönetici bilgisayarının masa üstünde e-sınav bağlantı kısa yolunu açıp gelen ekrandan sınav kurallarını okudum uyarısının başındaki tiki tıklayıp sisteme giriş diyoruz ve mebbis kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz. Diğer görevliler de(Salon Başkanı ve Gözetmen) aynı şekilde giriş yapıyorlar.
  3. Giriş yaptıktan sonra yazıcıdan sınava gireceklerin imza listesi otomatik olarak çıkar. Aynı zamanda sisteme giriş yaptığınızda öğrenci bilgisayarlarının ekranına o bilgisayarda sınava girecek olana adaya ait fotoğraf ve kimlik bilgileri gelecektir. (Öğrenci bilgisi gelmeyen bilgisayar olursa o bilgisayarı yeniden başlatın büyük ihtimalle sorun çözülecektir.)
  4. Sınavdan 15 dk önce gözetmen bina dışında gerekli uyarıları yapar ve sınava girecekleri bilgilerini kontrol ederek içeri alır. Salon başkanı ise salon girişinde elinde sınava gireceklerin listesiyle bekler ve gelen adayların kimlik bilgilerini bir kezde o kontrol ettikten sonra elindeki listeden o adayın hangi bilgisayarda sınava gireceğine bakar ve adayı yönlendirir.
  5. Sınavın başlamasına 5 dk. kala Uygulama ve İzleme sorumlusu olarak siz sınavda adayların uyması gereken kuralları okursunuz.
  6. Salon başkanı adayların sınav giriş belgelerini sınav başlamadan önce toplar.
  7. Uygulama izleme sorumlusu olarak Sınav saati geldiğinde SINAVI BAŞLAT butonundan sınavı başlatırsınız. (Eğer ki sınav saatinden önce tüm adaylar salonda yerlerini almışsa sınav kurallarını okuyup sınav saatinden önce de sınavı başlatabilirsiniz.)
  8. İlk aday solandan çıkana kadar sınava gelen kişileri salona alabilirsiniz. Eğer ki adaylardan birisi çıkmışsa salona sonradan gelen aday alınmaz.
  9. Aday sınavını bitirdiğinde yazıcıdan otomatik olarak sorulara vermiş olduğu yanıtların çıktısı gelecektir. Adaya bu çıktıyı imzalatıp alıyorsunuz ayrıca sınavını bitiren adaya imza listesinden isminin karşına imza attırıp, salonda dıiında bulunan kios cihazından kimlik numarasıyla sınav sonucunu öğrenebileceğini söylüyorsunuz.
  10. Sınavda bir aksaklık yaşanırsa tutanağı SINAV İŞLEMLERİ butonuna tıklayarak yazabilirsiniz.
  11. Tüm adaylar sınavı bitirdiğinde ya da süre tamamlandığında iki adet SINAV TUTANAĞI çıktısı yazıcıdan otomatik çıkacaktır. Bunları sizle birlikte, salon başkanı ve gözetmenin de imzalaması gerekiyor. (Çıkmazsa SINAV İŞLEMŞERİ butonuna tıklayıp ordan manuel olarakta yazdırabilirsiniz.)
  12. Aday yoklama imza listesi, Sınav giriş belgeleri, Adayın sınav bitiminde çıkan ve adaya imzalattığımız cevap kağıdını ve son olarak TUTANAĞI size verilen zarfa koyup Bina Sorumlusuna teslim ediyorsunuz.
  13. Eğer ki son oturumda görevli iseniz; Ana bilgisayarı ve öğrenci bilgisayarlarını kapatıyorsunuz.

  Aklıma gelenler bunlar hocam.

  Umarım faydalı olmuştur.
   
  ochtopus, bayos, hiboz ve 22 kişi daha bunu beğendi.
 4. whitetiger0006

  whitetiger0006 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  399
  Beğeni:
  12
  tşkler arkadaşlar :+1: :+1:
   
 5. caylakcekirge

  caylakcekirge Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.479
  Beğeni:
  68
 6. asege

  asege Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  178
  Beğeni:
  18
  Takip :+1:
   
 7. akdenizkanki

  akdenizkanki Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  952
  Beğeni:
  36
  Teknik sorunlar çıkıyor mu hocam?
   
 8. miraz

  miraz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2007
  Mesajlar:
  516
  Beğeni:
  125
  Eğitim veren arkadaşımız kendi notlarını paylaşmıştı bizimle. Buraya koyarsam sanırım daha çok kişi yararlanır.
   

  Ekli Dosyalar:

  • 6.jpg
   6.jpg
   Boyut:
   130,4 KB
   Okunma:
   6.109
  • 5.jpg
   5.jpg
   Boyut:
   167,2 KB
   Okunma:
   5.921
  • 4.jpg
   4.jpg
   Boyut:
   132,8 KB
   Okunma:
   6.115
  • 3.jpg
   3.jpg
   Boyut:
   167,9 KB
   Okunma:
   5.838
  • 2.jpg
   2.jpg
   Boyut:
   166,3 KB
   Okunma:
   5.780
  • 1.jpg
   1.jpg
   Boyut:
   180,1 KB
   Okunma:
   5.397
 9. akdenizkanki

  akdenizkanki Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  952
  Beğeni:
  36
  Teşekkürler hocam :)
   
 10. caylakcekirge

  caylakcekirge Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.479
  Beğeni:
  68
  Miraz hocam Teşekkürler. .. :alkis:
   
 11. wertyu6

  wertyu6 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.799
  Beğeni:
  16
  teşekkurler arkadaslar.
   
 12. barikat

  barikat Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  308
  Beğeni:
  4
  Teşekkürler
   
 13. tahtakama

  tahtakama Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  485
  Beğeni:
  15
  takip ve teşekkürler :+1:
   
 14. fat32man

  fat32man Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  314
  Beğeni:
  6
 15. mse

  mse Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.448
  Beğeni:
  254
  Özet; kendi izlenimlerim sonucunda edindim:
  1-Sınav salonuna girdiğinde Kios - Yazıcıyı kontrol et.
  2-öğretmen bilgisayarını aç mebbis ile sisteme giriş yap. (masaüstündeki uygulamayı biliyorsunuz zaten burdan. Sizden sonra da ekrandaki görevli girişinden arkadaşlar giriş yapsın.. içlerinden bazısı saate kafasını takıyo.. hocam ben bi saat erken geldim de sen niye bizi sisteme dahil etmedin)
  3-sınava 15-20 dk kala gelen arkadaşlara rica et, tüm tabletler yeniden başlasın. (açık tabletler sıkıntı çıkarabiliyor)
  4-sınava gireceklerin listesi sisteme girdiğinde otomatik çıkıyor bunu başkana ver okuyarak içeri alır. diğer rkadaş kimlik kontrolü yapar.
  5-hatırlatmaları yap. ekranda var zaten kaç soru kaç dakika, şık değiştirdiklerinde ileri geriden birini yapmaları gerektiği, ekranı ilk açtıklarındaki bilgileri kontrol etmelerini okudum onaylıyorum ile sınava gırmeleri gerektiğini, sürenin yukarda olduğunu, bittiğinde sınavı bitir i tıklamalarını imza kağıdına ve cevap anahtarlarına imzalarını atmaları gerektiğini, bir sorun olduğunda sessizce el kaldırmalarını yardımcı olunacağını gerekli hallerde ek süre verileceğini. sınavın tam zamanında başlayıp, ilk bitiren olana kadar geç kalanların alınacağı gibi. sınav bitiminde kiosdan ya da esınav meb.gov tr adresinden sınav sonucunu alacakları söylenir.
  6- gözetmen ya da başkan girip evraklarını toplar
  7-tam saatinde sınav başlar
  8- kişiler sınavları bitirdiğinde bitirenin cevap kağıdı en son bitiren olduğunda da tutanaklar otomatik yazdırılır. o yüzden ilk bitiren olduğunda gelmeyen resimlere tıklayarak gelmediğini işaretlemeniz gerekir.
  9- Ek süre verseniz dahi sistem tabletin bağlı kaldığı süreyi otomatik hesaplar. benim 5 dakika verdiğim vatandaşa ekranda 5 dk gözükmesine rağmen sistem 3 dk verdi ve süre sonunda otomatik bitirdi.
  Adaylar imzalarını atar, kios sandalyesinde başkan; bağırmamaları sessizlik vb konularda destek olur. aday tc sini kodlayarak notunu öğrenir.
  10- imza listesi, sistemden çıkan tutanak ve cevap kağıtları ile giriş belgeleri zarflanarak hafta içi milli eğitime teslim edilir.
  11- Açık tablet var ise mümkünse kursiyer imzasını attıığnda kapatılır.

  HATALAR ve KARŞILAŞILAN SORUNLAR
  1-birisi soruların 38-39-40 aralığında gidip geldiğini söyledi. Gittim gerçekten öyle. kapattım açtım ek süre verdim. Sorun yine devam ediyordu. Nasıl yapmış bilmiyorum ama sistemi açar açmak en son soruya gidiyor adam.. siz kapatıp açmak yerine birinci soruna basın alttan.
  2- birisi hiç okuma yazma bilmiyor. çağırıp soruyu anlatmanızı istiyor, aldanmayın. sınav bitti yarısını daha bitirememişti.
  3- sisteme bağlanmaya çalıştığını iddia eden beyaz ekranlar için yapacak bişey yok. sınav başlamadan bunları kapatıp yeniden açın, mümkünse sınavı onlar da açıldığında başlatın.. sınav başladıktan sonra bu uyarı olmuyor.. ancak varsa kapatıp açmak bu işi en az iki kez yaptı iseniz ek 1 dk vermek en mantıklısı.
  4- ikinci oturumda görevliydim. 1.oturumdaki arkadaş sistemin sık sık kilitlendiğini söyledi.. tahminim cts günüydü ve ilk oturum onundu.tahminim tabletler hafta boyu açık kalmıştı. kapatıp açtım.. mümkünse kişiler kalktığında kapatın.
  5- bir hafta 6 oturum vardı. hiç kimse sınav yapamadı. çünkü sunucuya sorular düşmemiş. Mebbis ile girdiğimizde sınav görevi atanmamıştı.

  Velhasıl kelam Puan 200.. Sistem henüz oturmadı... dileyen başvursun.. güzel ücret veriyor ama, açık öğretim daha güzel. Biz ilk kurbanlarıyız. sistem açılacak diye 3 saat bekledik. işin ilginç tarafı. güzel bir proje yapmışsın etmişsin. altyapıyı bilen yok. senin taş çatlasın 6-7 sınav merkezin vardır ülkede.. ve bu merkezlere insanlar uzak yerlerden vs geliyor, çalışanlar izin alıyorlar. En azından iletişim var mı yk mu, sorular havuza düştü mü vs diye kontrol edemez misin...
   
  soloriron, kendir_li, trfeg ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 16. yildiray75

  yildiray75 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.205
  Beğeni:
  50
  kaç para alıyor 90 km mesafe var başvursammı bugün son gün karar veremedim. araba yakacak zaten 100 lira yicez içicez borçlu çıkmayalım sonra
   
 17. wertyu6

  wertyu6 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.799
  Beğeni:
  16
  çok faydalı bilgiler, teşekkürler.

   
 18. KaRuB

  KaRuB Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2012
  Mesajlar:
  371
  Beğeni:
  29
  Teşekkürler bilgilendirme için :+1:
   
 19. ozlem22

  ozlem22 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.030
  Beğeni:
  35
  hizmetiçi eğitim kursu vardı, başvursam mı başvurmasam mı diye düşünüyordum..şunları okuduktan sonra hayatta başvurmam :lol:
   
 20. miraz

  miraz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2007
  Mesajlar:
  516
  Beğeni:
  125
  121 TL görev ücreti ödenir hocam :D
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal