e-sınav uygulama izleme -Değişen Yönetmelik

Kodla Büyü

mkankan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar iyi günler. en son şubat 2022 de e-sınav görevi gelmişti. şimdi yeni sınav görevi geldi. Duyduğum kadarıyla yönetmelikte sınav giriş belgesi vs ile ilgili birkaç değişiklik olmuş. Bir yerde bulamadım. Nelere dikkat etmemiz gerekiyor acaba? Bilgisi olan var mı?

Kılavuz ek olarak ekledim hocam. Özellikle 7. Sayfayı dikkatli okumanız iyi olacaktır. Mühür, imza, çipli kimlik kartı ilişkisi açısından.

Ekli dosyalar

• esinav-mtsk.pdf
    638.1 KB · Görüntüleme: 186
Sınav giriş belgelerinde (mtsk) adayın da imzası olacak, tek mühür yeterli olacak.
Tek mühür olacak yazmıyor hocam! "Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına (çipli kimlik kartı) sahip kursiyerlerin sınav giriş belgesinde çift imza ve çift mühür (kurs müdürlüğü ve İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün) bulunma zorunluluğu yoktur" imza mühür zorunluluğu yok.

Arkadaşlar bugün ben de bu durumu yaşadım. Sınava girmek isteyen aday Çıraklık Eğitim Sınavı için geldi ancak giriş belgesi fotokopiydi. Haliyle imza mühür yok hükmünde. Ben almayalım dedim ama bina sorumlusu hiç mühür imza yoksa da almalısın dedi. Açıkcası benim de kafam karıştı bu durumda. Biz hep Mtsk da tek mühür imza olması yeterli, Çıraklıkta da tek mühür imzalı olarak kontrol ediyorduk. İlk defa böyle bir fotokopi giriş belgesi ile gelen oldu. Bu durumda ne yapılmalı?

Arkadaşlar bugün ben de bu durumu yaşadım. Sınava girmek isteyen aday Çıraklık Eğitim Sınavı için geldi ancak giriş belgesi fotokopiydi. Haliyle imza mühür yok hükmünde. Ben almayalım dedim ama bina sorumlusu hiç mühür imza yoksa da almalısın dedi. Açıkcası benim de kafam karıştı bu durumda. Biz hep Mtsk da tek mühür imza olması yeterli, Çıraklıkta da tek mühür imzalı olarak kontrol ediyorduk. İlk defa böyle bir fotokopi giriş belgesi ile gelen oldu. Bu durumda ne yapılmalı?
1695836317923.png

Geçerli giriş belgesi renkli fotoğraflı olur diyor. Geçerli giriş belgesi getirmeyen adayın yönergeye göre sınava alınmaması gerekir.
1695836372803.png

Yeni nesil çipli kimlik sadece imza ve mühür gerekliliğini ortadan kaldırıyor.
1695836410185.png

İmza ve mühür dışında renkli fotoğraflı olması gerekliliğini ortadan kaldırmıyor. Bana göre alınmaması gerekir. Haa sonradan aday itiraz eder MEB uygun görür tekrar sınav hakkı verirse o idarenin görüşüdür. Bize verilen yönerge çok açık. Gerekiyorsa yönergeyi değiştirsinler.

Ekli dosyayı görüntüle 74204
Geçerli giriş belgesi renkli fotoğraflı olur diyor. Geçerli giriş belgesi getirmeyen adayın yönergeye göre sınava alınmaması gerekir.
Ekli dosyayı görüntüle 74205
Yeni nesil çipli kimlik sadece imza ve mühür gerekliliğini ortadan kaldırıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 74206
İmza ve mühür dışında renkli fotoğraflı olması gerekliliğini ortadan kaldırmıyor. Bana göre alınmaması gerekir. Haa sonradan aday itiraz eder MEB uygun görür tekrar sınav hakkı verirse o idarenin görüşüdür. Bize verilen yönerge çok açık. Gerekiyorsa yönergeyi değiştirsinler.

Arkadaş ehliyet e-sınavı için sormamış

Ayrıca son kılavuzda artık siyah-beyaz giriş belgesi mümkün:

6. e-SINAV GİRİŞ BELGESİ

e-Sınav giriş belgesi renkli veya siyah beyaz, fotoğraflı olup belgede kursiyerin kimlik bilgileri ile sınava gireceği e-Sınav merkezi (il/ilçe), bina, salon ve adres bilgileri yer alacaktır.

Her sınav için yeniden düzenlenen renkli veya siyah beyaz, fotoğraflı sınav giriş belgesinde Özel MTSK’nın adı, kurs müdürlüğünün bağlı olduğu il/ilçe, adayın sınava gireceği dil seçeneği ve ‘dikkat’ bölümü yer alır. Kimlik bilgilerinde kursiyerin T.C. kimlik numarası, adı-soyadı, baba adı, doğum yeri ve tarihi bulunur.

• Beğen
Tepkiler: omd

Kılavuzda bu sınavın belgesi de siyah-beyaz olabilir diye yazıyor
İmzalı ve mühürlü olması yerine "Onaylı" ifadesi kullanılmış:

• Beğen
Tepkiler: omd
Kılavuzda bu sınavın belgesi de siyah-beyaz olabilir diye yazıyor
İmzalı ve mühürlü olması yerine "Onaylı" ifadesi kullanılmış:

Yani bu durumda bir fotokopi de olsa, renksiz fotoğraflı bir giriş belgesi de olsa eğer yeni kimlik kartı varsa sınava alınmalı. Öyle mi anlamalıyız? Çünkü ifade de siyah beyaz olabilir, ama yeni kimlik kartı varsa mühür ve imzaya gerek yok. Çok saçma işler. Adam mühürlü onaylı belgenin fotokopisini çekmiş, belli belirsiz bir fotoğraf var, makinenin toneri bitmiş ve biz bu belge ile adayı sınava almalıyız gibi bir durum oluşuyor. "Neden asıl belgenin fotokopisini çekmiş?" Bu şüphe uyandırıyor. Bu durum imza ve mühürsüz belge koşulunun kalkmasından kaynaklı sorunlar bence. Ya tamamiyle kaldırsınlar giriş belgesini olsun bitsin. Ya da direk tek mühür imza kesinlikle olacak şeklinde karar alsalar daha mantıklı.

Ancak yönergeye göre şöyle de bir durum var. Adaya imzasız da olsa, renksiz de olsa bu belgeyi düzenleyen kurum MEM müdürlüğü. Bu belgeyi getirmesi gerekiyor sınava gelirken. Hatta adayı bilgilendirmek de MEM müdürlüğünün yükümlülüğünde. Acaba onlar mı böyle bir öneri sunuyor adaya? "Mühre gerek yok imza ya da gerek yok. O zaman fotokopi çek onunla git şeklinde?" Fakat aday bu belge yerine bir fotokopi evrakla gelmiş. Yani bu durumda MEM müdürlüğünün düzenlediği asıl evrağı getirmeyip, fotokopi bir evrakla sınava girmek istiyor. Burda da bir sorun var.

Son düzenleme:
Yani bu durumda bir fotokopi de olsa, renksiz fotoğraflı bir giriş belgesi de olsa eğer yeni kimlik kartı varsa sınava alınmalı. Öyle mi anlamalıyız? Çünkü ifade de siyah beyaz olabilir, ama yeni kimlik kartı varsa mühür ve imzaya gerek yok. Çok saçma işler. Adam mühürlü onaylı belgenin fotokopisini çekmiş, belli belirsiz bir fotoğraf var, makinenin toneri bitmiş ve biz bu belge ile adayı sınava almalıyız gibi bir durum oluşuyor. "Neden asıl belgenin fotokopisini çekmiş?" Bu şüphe uyandırıyor. Bu durum imza ve mühürsüz belge koşulunun kalkmasından kaynaklı sorunlar bence. Ya tamamiyle kaldırsınlar giriş belgesini olsun bitsin. Ya da direk tek mühür imza kesinlikle olacak şeklinde karar alsalar daha mantıklı.

Ancak yönergeye göre şöyle de bir durum var. Adaya imzasız da olsa, renksiz de olsa bu belgeyi düzenleyen kurum MEM müdürlüğü. Bu belgeyi getirmesi gerekiyor sınava gelirken. Hatta adayı bilgilendirmek de MEM müdürlüğünün yükümlülüğünde. Acaba onlar mı böyle bir öneri sunuyor adaya? "Mühre gerek yok imza ya da gerek yok. O zaman fotokopi çek onunla git şeklinde?" Fakat aday bu belge yerine bir fotokopi evrakla gelmiş. Yani bu durumda MEM müdürlüğünün düzenlediği asıl evrağı getirmeyip, fotokopi bir evrakla sınava girmek istiyor. Burda da bir sorun var.
hocam bu kılavuz kalfalık sınavı için mtsk için değil. kalfalık e-sınavında başvuru belgesi siyah beyaz olabilir

29.5.2023 deki son yönergede Mtsk için de siyah beyaz olabilir diyor hocam. Ancak bu evrak Kurs merkezi tarafından düzenlenip adaya verilmeli. Aday da imzasız mühürsüz de olsa onunla gelmeli. Benim durumumda bir fotokopi belge söz konusu. Ben almadım sınava bu sebeple. Şüphe uyandırıyor. İki sınav yönergesinde de yeni çipli kimlik kartı varsa MEM müdürlüğünün ya da MTSK kurs merkezinin verdiği asıl belgeyle sınava girmek durumunda diye yorumladım ben.

Bu fotokopi işi sıkıntılı. Neden fotokopisini çektirirsin ki sınav giriş evrakının? İlginç.

Geri