E sınav Joker Aday

Kodla Büyü

ukbjk

Site Gezgini
Mesajlar
67
Arkadaşlar, (meb) e sınav 'da görev alacak arkadaşların mağduriyet yaşamaması adına ,

E sınav 'da karşılaşılması halinde
joker adayın tespitinde ve tespit edildikten sonraki aşamalarında

yapılması gereken iş ve işlemlerin ne zaman, nasıl yapılacağına dair

tecrübelerinizi, tavsiyelerinizi bu başlık altında paylaşabilir misiniz?

Tşk.
 

compteach

Aktif Üye
Mesajlar
206
Bizim İL mem deki arkadaşların paylaşımı şu şekilde, Aydınlatıcı olacaktır umarım .

JOKER ADAY İŞLEMLERİ

( ŞÜPHE veya TESPİT HALİNDE )


1- Joker aday olduğundan şüphelenilen kişiyle ilgili işlemleri mümkünse aday sınavını tamamladıktan sonra yapınız. Ancak gerekli durumlarda sınavını tamamlamadan da yapmaktan çekinmeyiniz.

a. Bakanlığımızdan konuyla ilgili gelen yazıda;

“Adayın gerçek kişi olup olmadığı hususunda şüpheye düşülüp bu konuda tereddüt oluşsa bile adayın sistem üzerinde "Joker Aday" olarak seçilmesi ileride telafisi ve takibi zor olan bazı durumların önlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple joker aday şüphesi ile sınav salonundan çıkartılarak emniyet güçlerine teslim edilen adayların sistem üzerinden joker aday olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

Bu adaylara ilişkin sınav sonrasında yapılan inceleme/soruşturma, emniyet sorgusu veya adli soruşturma neticesinde gerçek kişi oldukları tespit edildiği takdirde aday mağduriyeti yaşanmaması adına sistem üzerinden gerekli işlemler tesis edildiğinden … (iptal edilen sınavı geçerli sayma ya da yeni sınav hakkı tanımlama işlemleri yapılarak mağduriyetlerin önüne geçilmektedir.)”

ifadesi yer almaktadır.

2- Joker aday olduğu düşünülen ancak “Joker Aday Ek Kimlik Bilgileri”ne doğru cevap vererek tereddüt oluşturan kişilerle ilgili de işlem yapmaktan çekinmeyiniz (Bkz: 1-a)

3- Tespit işlemlerine başlamadan önce bina sınav sorumlusunu ve salonda görevli emniyet personelini konu hakkında bilgilendiriniz ve tedbirli olması konusunda uyarınız (yaşanan bazı olaylarda şüpheli şahısların salondan kaçtıkları görülmüştür.)

4- Salon başkanı ve gözetmen tarafından joker aday olduğu düşünülen kişinin yüzü (kaş, göz, ağız, burun vb.) ile kimlik belgesi ve sınav giriş belgesinde yer alan fotoğraflar daha ayrıntılı ve dikkatli incelenmelidir. Bu işlem için salonda görevli emniyet personelinden de yardım talep edilebilir.

5- Adaya uygulama ve izleme sorumlusu tarafından “Joker Aday Ek Kimlik Bilgileri” yöneltilmeli, soru ve cevapları adaydan yazılı olarak alınmalıdır. Soru ve cevapların yazdırıldığı belgede “Yukarıda belirttiğim bilgiler şahsıma aittir” ibaresi, adı soyadı ve imzası da yer almalıdır.

6- Adayın gerçek kişi olduğundan emin olunamıyorsa ya da joker aday olduğu kanaati oluşmuşsa uygulama ve izleme sorumlusu tarafından ana bilgisayarda (uygulama ve izleme sorumlusu bilgisayarı) joker aday işlemi yapılmalı ve bina sınav sorumlusu tarafından emniyet personelinin polis ekibi çağırması istenilmelidir.

7- Emniyet personelinin üst araması yapmasını sağlayınız (üzerinde bir başka kimlik belgesi olup olmadığını tespit ettiriniz)

8- Bina sınav sorumlusu tarafından şahsın yüzü net görülecek şekilde birkaç tane fotoğraf çekilmelidir. (Bu fotoğraflar bina sınav sorumlusu tarafından İl MEM. Sınav Hizmetleri Bürosuna iletilecektir.)

9- Joker aday tespit formunu 2 suret düzenleyiniz.

a. “Joker aday olarak sınava giren veya girmeye çalışan kişi bilgileri” bölümüne sınava girmesi gereken değil giren kişinin bilgilerini yazınız. Bilgi elde edilememesi halinde boş bırakınız.

10- Kimlik belgelerinin ve e-Sınav giriş belgesinin fotokopisini çekiniz.

a. e-Sınav giriş belgesinin fotokopisini ve ilgililerce imzalanmış 1 adet “Joker Aday Tespit Formu”nu şahsı teslim alan polis ekibine veriniz.

11- Konuyla ilgili tüm belgeler sınav oturumuna ait zarfa konulmalı ve bina sınav sorumlusu tarafından Müdürlüğümüze gönderilmelidir.
 

caylakcekirge

Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar
2,489
Takıp.

Keşke sınava giren adaylar için parmak izi kontrol edilip sinava alınsa.

Zaten yeni kimlik alırken herkesin parmak izleri sistemde kayıtlı...
 

kendir_li

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
1,123
1- Adayları sınava alım sürecinde Başkan ve gözetleme gerekli açıklamalar yapılmalı ( adayın kimlik resmi ile olan benzerliği, kimlik uzerinde değişiklik yapılmismi gibi).
2- Aday benzemese bile Sınava alınmalı,
3- Fotoğraftan kimlik tespiti yapılabilmesi için son anda gelen veya geç gelen adayların Hemen başlat butonuna basmasına engel olunmalı.
4- Şüpheli aday sistem tarafından tanınmış ise çekilen resimler açıp bakılmalı ( vesikalık tutma vs)
5- Şüpheler devam ediyorsa sistem üzerinden Kimlik bilgileri çekilip, sınav devam ederken temiz bir kağıda sorular hazırlanmalı ( sınav sonuna bırakılırsa iş uzar).
6- Şüpheli sınavı sonlandirdiginda ki genelde çıkışta kalabalığa denk getirmeye çalışılıyor, (Başkan ve gözetmen bilgilendirilmeli imzalarını attıktan sonra şüpheliye kimlik soruları sorulacagi için gondermemeleri gerektiği) Kimlik sorularına varsa Polis eşliğinde Başkan tarafından cevaplar alınıp kontrol edilmeli.
7- Adayın joker olduğuna kanaaat getirilmisse Joker aday tespit formu doldurulmalı ( bu işlem joker olduğu zaten belli ise sınav sırasında da yapılabilir) Başkan ve gözetmene telefon numaraları yazdirilarak tutanak imzalattirilmali.
8- Tespit tutanağına telefon yazılmamalı( isteğe bağlı:) ben ifadeye vermeye hazırım diyenler yazabilir ki genelde Bina yöneticileri yazmaz)
9 Polis tarafından ekip çağrılır, verilen evrakların birer fotoğrafını çekip bir süre saklanabilir.
 

kazuo

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
610
Şikayet etmemek lazım. Joker meselesi olmasaydı, bu rantı Bt Öğretmenlerine bırakmazlardı.
 

gzegen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
1,131
Şikayet etmemek lazım. Joker meselesi olmasaydı, bu rantı Bt Öğretmenlerine bırakmazlardı.
bu nasıl bir düsünce tarzi bu düsünce tarzi ile hic bir yere varılmaz bu bir sınav görevidir isteyen ogretmen baskan yada gözetmen olarak görev alir. onların puanı bizden düşük, bir cok arkadas esinavda 1 gorev bile aldiysa lgsde görev alamadi bunu bile bile esinava gidiyoruz, asagi yukari herkes ve hersey bizim sorumlulugumuz da ve buna ragmen rant diyorlar yazik vallahi.
 

kazuo

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
610
rant mi? Ranttan kastiniz bu sinavlarda gorev almak ise zaten bu sinavlarda her branstan ogretmen uygulama ve izleme sorumlusu olarak gorev aliyor.
Bunu bilmiyordum. Eğer doğruysa düzelteyim, eğer Joker meselesi olmasaydı ehliyet sınavını ÖSYM düzenlerdi, öğretmenler de görevi rüyalarında görürlerdi.
 

specialist362

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
736
Arkadaş madde madde yazmış. Son madde de şöyle
_Siz bu kadar işlemi yapın adlı merciler hiç bir şey olmamış gibi salsın."
 
Üst