e-Akademi İle İlgili Sorularınızı Cevaplıyorum

Kodla Büyü
SogukSabah' Alıntı:
Sende mi Brütüs!
Hocam öğretmenlik mesleğinden geldik diyorsunuz ama İlk fırsatta da öğretmeni köşeye sıkıştırmanın, hakkında yasal işlem yapmanın derdine düşüyorsunuz. Ne kadar meraklıymışsınız öğretmeni takip etmeye hakkında yasal işlem yapmaya.
Sanki bana üniversite diploması veriyorsunuz da sertifikiları iptal etme hakkı sizde saklıymış. Bütün sertifikalar sizin olsun hocam yeterki öğretmenden uzak durun. artık öğretmene parmak sallamaktan, tehdit etmekten, korkutmaya çalışmaktan vazgeçin.

Sayın hocam,

Amacımız öğretmenlere ceza vermek değildir. Zaten şimdilik bu eğitimlere öğretmenler katılamıyor. Sadece Eğitim Yöneticileri için veriliyor eğitim. Adaletin olmadığı yerde Hak'dan söz edemezsiniz. Binlerce Eğitim Yöneticisi kendi emeğiyle bu eğitimleri alıp, soruları cevaplayacak; birkaç tane işgüzar bu eğitimlerin cevaplarını internetten bulup hemen doldurup gönderecek. Kusura bakmayın öğretmenim, bu paylaşımları yapan kişiler; sisteme, size, bize, öğrenmemize taş koyuyorlar. İnsanları soruların cevaplarını bir yerlerden bulup yapmaya (okulda öğrenciler için KOPYA terimini kullanıyoruz) teşvik ediyorlar. Kasadaki birkaç tane çürük elmanın kasayı çürütmesine izin vermeyeceğiz.

Amacımız sadece bir şeylerin farkındalığını artırmak. Üstelik tekrar tekrar yazıyorum: "Bu eğitimleri almak zorunlu değildir". Almayanlar hakkında işlem yapılmaz. Zorunlu bir durum yok. Durum böyleyken, emek verilen bir sistemi, internet ortamında al aşağı etmeye çalışmak, dalga geçer gibi "alın soruları yayınlıyoruz" demek, elinizi vicdanınıza koyun ne kadar doğrudur.

Kendimizi, birbirimizin yerine koydukça daha iyi anlarız. Yararlı bilgiler vermeye çalışan, zorunlu tutulmayan bir sistemin karşısında olan birkaç kişiyle sonuna kadar mücadele boynumuzun borcu olsun.

Re:e akademi ile ilgili yardım

MÜDÜR YETKİLİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM HİÇBİR ŞEKİLDE SİTEME GİRİŞ YAPAMIYORUM BENİMLE AYNI İLÇEDE ÇALIŞAN MÜDÜR YETKİLİ ARKADAŞLAR SİSTEME KULLANIYOR. BEN GİRİŞ YAMAYA ÇALIŞTIĞIMDA KULLANICI SİSTEME EKLENEMEDİ DİYE UYRI VERİYOR BENİM DİĞERLERİNDEN NASIL BİR FARKIM VAR
TEŞEKKÜRLER

e akademiden aldığımız puan hizmet puanına ekleniyor mu ekleniyor ise ne yapmalıyız acaba

Re: Re:e akademi ile ilgili yardım

hande halide' Alıntı:
MÜDÜR YETKİLİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM HİÇBİR ŞEKİLDE SİTEME GİRİŞ YAPAMIYORUM BENİMLE AYNI İLÇEDE ÇALIŞAN MÜDÜR YETKİLİ ARKADAŞLAR SİSTEME KULLANIYOR. BEN GİRİŞ YAMAYA ÇALIŞTIĞIMDA KULLANICI SİSTEME EKLENEMEDİ DİYE UYRI VERİYOR BENİM DİĞERLERİNDEN NASIL BİR FARKIM VAR
TEŞEKKÜRLER

Özel mesajdan TC kimlik numaranızı gönderebilirseniz, hemen kontrol ettireyim.

alpi' Alıntı:
e akademiden aldığımız puan hizmet puanına ekleniyor mu ekleniyor ise ne yapmalıyız acaba

Hizmet puanı değil, e-Akademi Puanına ekleniyor. Önceki eğitimler eklendi. "Bilgi ve Sistem Güvenliği Eğitimi" 31 Aralık 2012 den sonraki 1 hafta içerisinde sisteme aktarılacaktır.

karinca_52' Alıntı:
eskiden diğer eğitimlere tüm öğretmenler katılabiliyordu şimdi katılamıyor

İlk 2 eğitim pilot uygulandı. Eğer başarıyla 70 Bin yöneticiye bu eğitimi verebilirsek, inşaallah tüm öğretmenlerimize açabiliriz.

Sayın YETKİLİ
Ben E akademi de "Temel Bilişim Teknolojileri Eğitimini" tamamladığım halde "tamamlanmadı hatalı" ibaresi mevcut. Bitirdiğimde hepsi "İncele" moduna geçmişti. Bir bakarsanız çok sevinirim.
Size özelden Kimlik Numaramı attım. Şimdiden teşekkür ederim.

gazi28' Alıntı:
Sayın YETKİLİ
Ben E akademi de "Temel Bilişim Teknolojileri Eğitimini" tamamladığım halde "tamamlanmadı hatalı" ibaresi mevcut. Bitirdiğimde hepsi "İncele" moduna geçmişti. Bir bakarsanız çok sevinirim.

Özel Mesajdan konuyla ilgili bilgileri ilettim, müdürüm.

ikilem' Alıntı:
gazi28' Alıntı:
Sayın YETKİLİ

Sayın Müdürüm.
Hepsini tamamlamıştım. Bundan sonraki eğitimlerde daha dikkatli olmam açısından sizce sebebi ne olabilir. Çünkü hepsinin "İncele" modunda olduğunu gördüm ve eminim. Tekrar aynı duruma düşmemek için ne yapmam gerekir. Çünkü bitirdiğime çok eminim.
Saygılar

gazi28' Alıntı:
ikilem' Alıntı:
gazi28' Alıntı:
Sayın YETKİLİ

Sayın Müdürüm.
Hepsini tamamlamıştım. Bundan sonraki eğitimlerde daha dikkatli olmam açısından sizce sebebi ne olabilir. Çünkü hepsinin "İncele" modunda olduğunu gördüm ve eminim. Tekrar aynı duruma düşmemek için ne yapmam gerekir. Çünkü bitirdiğime çok eminim.
Saygılar

Sertifika numaranızın kesinlikle oluşması gerekiyor. Eğitimi başarıyla tamamladığınız anda Sertifika Numarası oluşur ve ekranınızda bunu görebilirsiniz.
Sistem bu numarayı otomatik oluşturuyor. Biz de sertifika numarasına göre işlem yapıyoruz. Sertifika numarası oluşan tüm yöneticilerin hakkı saklı kalır.

btrci' Alıntı:
Hocam yeniden açılmış e akademi cevaplarını da veriyor musunuz...

Bunu benden istemiz kadar abesle iştigal bir durum olamaz sanırım. Umarım espri niteliğinde yazmışsınızdır. Bu cevapları paylaşan 3 yönetici hakkında soruşturmaları açıldı. Paylaşan tüm internet siteleri uyarıldı ve sitelerden kaldırtıldı. Her gün tüm arama motorları bu konuda inceleniyor ve paylaşanlar hakkında yasal işlem yapılıyor.

Eğer ciddi bir şekilde cevapları benden istemişseniz, umarım Eğitim Yöneticisi değilsinizdir. Çünkü sizin düşünce yapısındaki birine, çocuğumu emanet etmek istemezdim. Kendisinde dürüstlük olmayan birinin yetiştirdiği bireyin zaten vatana millete yararı olmaz.

Lütfen bu konuda ısrarcı olmayınız ve bu konuyu uzatacak herhangi bir cevap yazmayınız.

ikilem hocam konu başlığıyla alakası yok ama volkan beyle çalışıyorsunuz sanırım kendisi bizimle bir görüşme yapıp notlar almıştı ve yetkili kişilerle görüşeceğini ve bize geri döneceğini söylemişti. Benim bildiğim böyle bir geri dönüş olmadı. Bunu sorabilir misiniz? İkincisi uzaktan eğitim kapsamında bazılarımız e-konferans salon yöneticisi olmuştuk sanırım eba üzerinden yapılan canlı yayınlarla bundan vazgeçildi ama bunla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Bunu da sorabilirseniz ve bize geri dönerseniz seviniriz.

Hocam size özelden mesaj atmıştım geldi mi ? Benim bilişim teknolojileri puanım işlenmemiş de.

rumuz19' Alıntı:
ikilem hocam konu başlığıyla alakası yok ama volkan beyle çalışıyorsunuz sanırım kendisi bizimle bir görüşme yapıp notlar almıştı ve yetkili kişilerle görüşeceğini ve bize geri döneceğini söylemişti. Benim bildiğim böyle bir geri dönüş olmadı. Bunu sorabilir misiniz? İkincisi uzaktan eğitim kapsamında bazılarımız e-konferans salon yöneticisi olmuştuk sanırım eba üzerinden yapılan canlı yayınlarla bundan vazgeçildi ama bunla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Bunu da sorabilirseniz ve bize geri dönerseniz seviniriz.

Bu konu başlığını kendisi de takip ediyor. Yakın zamanda mesajınızı görecektir.

hocam bir çok okulda idareciler şifrelerini bt öğretmenlerine veriyor.
bilişimci hocalarımız onlar yerine sınava giriyor.
bu sınavlardan %90 başarı ile geçen idarecilerin açılış sayfasını google yapmayıp boş sayfa yaptığımızda internet gitti çalışmıyor diye bizi çağırıyorlar.

kaan2334' Alıntı:
bu sınavlardan %90 başarı ile geçen idarecilerin açılış sayfasını google yapmayıp boş sayfa yaptığımızda internet gitti çalışmıyor diye bizi çağırıyorlar.

Sorunların farkındayız. Art niyetli yada ilgisiz kişiler yüzünden bu eğitimi gerçekten almak isteyen kişileri mağdur etmemek adına yapıyoruz bu tür uygulamaları. İnşaallah gelecekte herkes kurallara uymayı kendi vicdanında sorgular. Önceki mesajlarımızı okursanız, daha iyi anlayabilirsiniz. İsteseydik biz bu eğitimi uzaktan verir, sınavını okullarda düzenler ve başlarına öğretmen arkadaşları dikerdik. Ancak bu çağda bize bu tür yaklaşımlar ters geliyor. Bu kadar teknolojik olanak içinde halen bu tür uğraşılar, boşa kürek çekmeye benzer.

ikilem hocam size katılıyorum.
ama şuanda bunu suistimal edenler var.
hemde azınsanmayacak bir çoğunluk.
e-akademi dışında
afet yönetimi var öğretmenlere yönelik.
ben kendi başına yapan bir öğretmen görmedim.
herkesin elinde cevap anahtarı.

Aslında mesele öğretmenden çok şey isteniyor. Öğretmen artık bunaldı.
bütün kanunlar yasaklar yaptırımlar hep öğretmene
öğrenci veya veliye yönelik hiçbir şey yok.

neyse konu çok dallanmadan noktayı koyayım.

Yapılacak idarecilik sınavlarında bu eğitimlerden yada bilişim teknolojilerinden 15 tane soru çıkacak bundan böyle dense, ilave olarak bu eğitimlerin ardından alınan eğitimlerle ilgili karma sorulardan oluşan ekstra bir sınav var deyin, ek 2 formunda eksta puan getiriyor deyin her türlü önlemden daha etkili olurdu...
Ama diyorsunuz ki biz sınavları okullarda düzenlemek başlarına öğretmenler dikmek istemiyoruz, bu çağda bu yaklaşım bize ters o zaman neden netteki paylaşımların peşindesiniz ki hocam.. Durumlar birbiri ile çelişiyor.
İstediğiniz kadar interneti arayın tarayın cevapları paylaşan yerleri tespit edin, siteleri uyarın engellemeye çalışın bence boşa kürek çekmiş olursunuz.

Bence sorunu vicdani yada etik olarak değerlendirmek yerine acaba insanlar faydalı olduğuna inanmıyorlar mı da böyle yollara başvuruyorlar diye sorulmalı..
Yap - kullanmadan kaldır at sistematiğinde yürüyen bir sistem içerisinde çalışıyoruz, bir yıl OGYE yapılır iptal olur TKY çalışması olur, sonra iks olur uğraşırsın didinirsin sonra bir bakmışısz başka bir şey çıkmış.. Belki de insanlar bunu da gelip geçici, heves geçtikten sonra kalkacak birşey olarak görüyorlar, insanlar inanmadıktan sonra sadece yapılması gereken bir prosedür olarak gördükten sonra ne yapılabilir ki?

ikilem' Alıntı:
kaan2334' Alıntı:

Sorunların farkındayız. Art niyetli yada ilgisiz kişiler yüzünden bu eğitimi gerçekten almak isteyen kişileri mağdur etmemek adına yapıyoruz bu tür uygulamaları. İnşaallah gelecekte herkes kurallara uymayı kendi vicdanında sorgular. Önceki mesajlarımızı okursanız, daha iyi anlayabilirsiniz. İsteseydik biz bu eğitimi uzaktan verir, sınavını okullarda düzenler ve başlarına öğretmen arkadaşları dikerdik. Ancak bu çağda bize bu tür yaklaşımlar ters geliyor. Bu kadar teknolojik olanak içinde halen bu tür uğraşılar, boşa kürek çekmeye benzer.

bizde mağdur olmamak istiyoruz bilginize madem takip ve tespittesiniz.. insanlara prosedür vicdanı yüklemek mümkün olsaydı ilerle tuşuna basardık, bu çağda başlarına öğretmen dikmek ters geliyor ama bu çağda ben okulda bilişime girecek ders bulamıyorum, adım hala formatör gelsede angarya yapsa diye bekleniyor. muhattap bulamıyoruz, bilgisayar bilmeyen mi var cevabı yüzümüze çarpıyor. öğrencilerimiz öğretmenlerimiz heleki idarecilerimiz mis gibi facebook kullanıyorlar işte siz söylediniz biliyorlar ne eğitimi.. yapmam kimse de çok meraklı değildir zaten bi başkasının küreğini çekip onların işini yapmaya eğitimlerini tamamlamaya. ama burda idarecisi ile yüz göz olmak istemeyen öğretmen avına çıkmak yerine bize ders yükü verseniz de elimiz kolumuz yönetici e-akademisini değilde kendi küreğimizi çekse, madem herkes biliyor bu işi neden sanal ortamda bunca çaba harcanıyor öğretmek için, biz neciyiz diye sorarlar böyle.. saygılar

il memin sitesine de koymuşlar, okulların kimisine de yazı gelmiş ama sorduğum yöneticiler e-akademiden bihaber. bu gün kendi müdürüme de söyledim, haberi yokmuş. heralde bu da bizim üzerimize yıkılacak :verymad:

kaan2334' Alıntı:
ikilem hocam size katılıyorum.
ama şuanda bunu suistimal edenler var.
hemde azınsanmayacak bir çoğunluk.
e-akademi dışında
afet yönetimi var öğretmenlere yönelik.
ben kendi başına yapan bir öğretmen görmedim.
herkesin elinde cevap anahtarı.

Aslında mesele öğretmenden çok şey isteniyor. Öğretmen artık bunaldı.
bütün kanunlar yasaklar yaptırımlar hep öğretmene
öğrenci veya veliye yönelik hiçbir şey yok.

neyse konu çok dallanmadan noktayı koyayım.

Öğretmenlerin işlerinin çok yoğun olduğunu biliyoruz. Eğitim Yöneticilerinin ise öğretmenlerin işinden kat be kat daha fazla. Olaya şu tarafından bakalım. Devlete hizmet ediyoruz ve geleceği bizler şekillendiriyoruz. Geleceği şekillendirecek insanların günün gerektirdiği bilgiye hızlı bir şekilde ulaşması gerekiyor. Uzaktan eğitim bu yollardan sadece bir tanesi. Yüzde yüz etkilidir demiyorum. Ancak bu bir yoldur ve dünya şu durumda bunu tercih ediyorsa biz neden geride kalalım?

Bununla birlikte, fikrinizin bir bölümüne açıklık getireyim. Afet Yönetimi Eğitimi, bir başka uzaktan eğitim denememiz olan http://uzaktanegitim.meb.gov.tr adresinde sunuldu tüm öğretmenlere ve öğretmenlerin %80 gibi büyük bir oranı bu eğitimi öyle yada böyle bitirdi. Şuan için Afet Yönetiminin sonunda bir sertifika sunulmadı ve puan işlenmedi. Gelecekte de işleneceğe pek benzemiyor. İlave olarak Afet Yönetimi Eğitimi de zorunlu değil. Almayanlara birşey olmuyor.

e-Akademi eğitimleri için de, vallahi klavyenin tuşları aşındı, "Eğitimleri Almak Zorunlu Değil". Şuan için sadece Eğitim Yöneticilerine açık ve Eğitim Yöneticilerimizin büyük çoğunluğu puan almak için bitirmeye gayret ediyor. Biz olayın farklı boyutundan bakıyoruz. Eğitimler sonunda bir kelam akılda kalabilirse bizim için mutluluk kaynağıdır. Bir de bu eğitimlerden gerçekten yararlanmak isteyen (şimdilik azınlık da olsa) eğitimcilerden bu tür olanakları esirgemek doğru değil diye düşünüyorum. Bu bizim mantalitemiz, sizin fikirlerinize ve eleştirilerinize açığız. Hayır hocam şu yöntemi deneyin diyebilirsiniz. Sınavı şöyle yapın diyebilirsiniz.

the_korsan' Alıntı:
Yapılacak idarecilik sınavlarında bu eğitimlerden yada bilişim teknolojilerinden 15 tane soru çıkacak bundan böyle dense, ilave olarak bu eğitimlerin ardından alınan eğitimlerle ilgili karma sorulardan oluşan ekstra bir sınav var deyin, ek 2 formunda eksta puan getiriyor deyin her türlü önlemden daha etkili olurdu...
Ama diyorsunuz ki biz sınavları okullarda düzenlemek başlarına öğretmenler dikmek istemiyoruz, bu çağda bu yaklaşım bize ters o zaman neden netteki paylaşımların peşindesiniz ki hocam.. Durumlar birbiri ile çelişiyor.
İstediğiniz kadar interneti arayın tarayın cevapları paylaşan yerleri tespit edin, siteleri uyarın engellemeye çalışın bence boşa kürek çekmiş olursunuz.

Bence sorunu vicdani yada etik olarak değerlendirmek yerine acaba insanlar faydalı olduğuna inanmıyorlar mı da böyle yollara başvuruyorlar diye sorulmalı..
Yap - kullanmadan kaldır at sistematiğinde yürüyen bir sistem içerisinde çalışıyoruz, bir yıl OGYE yapılır iptal olur TKY çalışması olur, sonra iks olur uğraşırsın didinirsin sonra bir bakmışısz başka bir şey çıkmış.. Belki de insanlar bunu da gelip geçici, heves geçtikten sonra kalkacak birşey olarak görüyorlar, insanlar inanmadıktan sonra sadece yapılması gereken bir prosedür olarak gördükten sonra ne yapılabilir ki?

İnternet ortamındaki paylaşımlar için olan fikrinize katılmıyorum. Ancak diğer fikirleriniz de bize ışık tutacak noktalar mevcuttur. Belirttiğiniz gibi eğitimden sonra bir anket yapmayı düşünüyoruz. Bu eğitimlerin etkiliği, amaca ulaşıp ulaşmadığı, yararlanma düzeyleri ile ilgili. Bunu şimdilik akademi@meb.gov.tr ye gelen e-postaları analiz ederek, notlar alarak yapmaya çalışıyoruz.

İleride kariyer basamaklarında bu eğitimlerle ilgili soruların sorulması fikri bence de güzel bir düşüncedir. İlk toplantımızda "Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü" yetkililerine konuyu açacağım. Bu tür fikirlerle yaptığınız eleştiriler için, gerçekten teşekkür ederim.

MEB de uygulanan ve sonu getirelemeyen yada sonuçları irdelenmeden çöpe atılan çok projeyle geçmişte karşılaştık. İnşallah, Allah bu çabalarımızı boşa çıkarmaz. e-Akademi yada adının ne olduğu öenmli değil, Uzaktan Eğitim sistemleri sonraki yöneticiler tarafıdan önemsenir ve bir adım ileri gitmeye çalışılır.

Yolun başındayız, hatalarımız, kusurlarımız çoktur. Ancak yola başlamadan sonunu göremezdik.

Geri