e-Akademi İle İlgili Sorularınızı Cevaplıyorum

Kodla Büyü
mavisi' Alıntı:
bizde mağdur olmamak istiyoruz bilginize madem takip ve tespittesiniz.. insanlara prosedür vicdanı yüklemek mümkün olsaydı ilerle tuşuna basardık, bu çağda başlarına öğretmen dikmek ters geliyor ama bu çağda ben okulda bilişime girecek ders bulamıyorum, adım hala formatör gelsede angarya yapsa diye bekleniyor. muhattap bulamıyoruz, bilgisayar bilmeyen mi var cevabı yüzümüze çarpıyor. öğrencilerimiz öğretmenlerimiz heleki idarecilerimiz mis gibi facebook kullanıyorlar işte siz söylediniz biliyorlar ne eğitimi.. yapmam kimse de çok meraklı değildir zaten bi başkasının küreğini çekip onların işini yapmaya eğitimlerini tamamlamaya. ama burda idarecisi ile yüz göz olmak istemeyen öğretmen avına çıkmak yerine bize ders yükü verseniz de elimiz kolumuz yönetici e-akademisini değilde kendi küreğimizi çekse, madem herkes biliyor bu işi neden sanal ortamda bunca çaba harcanıyor öğretmek için, biz neciyiz diye sorarlar böyle.. saygılar

Bilgisayar Eğitimini, facebook kullanmak yada iki haber sitesine girip yorum yazmak olarak algılayan zihniyetle, yıllarca savaştım (halen devam ediyorum). Bilgisayar (Bilişim) Eğitimin çok farklı olduğunu her ortamda örnekleriyle anlatmaya çalışıyoruz. Ancak öğretmenler içindeki oranımız düşük olduğu için sesimiz çıksada, gürültü de kayboluyor. Bu nedenle haklı serzenişlerinize olumsuz bir yorum yapmam mümkün değil.

Mesleğe ilk başladığımda, atandığım ilçenin tek bilgisayar öğretmeni idim. Okulun ve İlçe MEM in işlerini geçtim, ilçe hakiminin bilgisayarına format atmak, kaymakamlığın projeksiyonunu bağlamak, komutanın cep telefonunun dilini Türkçe ye çevirme işlerini bile bana yaptırıyorlardı. 30 saat dersim vardı ama bu işlerden dolayı öğrencilerimin yüzünü zor görüyordum. Çünkü o zamanlar stajyerdim. Ezilmekten ve bilgimin gereksiz işlerde kullanılmasına boyun eğmekten başka çarem yoktu. Stajyerliğimi kaldırıdan müfettiş (Beden Eğitimi Branşından geçmiş), bana 10 CD verdi bunları çoğalt gel dedi, çoğalttım, stajyerliğim kalktı. Sonraki zamanlarda da il merkezindeki evine hususi olarak defalarca gidip bilgisayarını tamir ettim, Word öğrettim, soruşturma belgelerini düzenledim. Yani sayın öğretmenim sizin halinizden o kadar iyi anlıyorum ki, ne deseniz size kızamam. Hakkınızı helal edin...

sahininces' Alıntı:
il memin sitesine de koymuşlar, okulların kimisine de yazı gelmiş ama sorduğum yöneticiler e-akademiden bihaber. bu gün kendi müdürüme de söyledim, haberi yokmuş. heralde bu da bizim üzerimize yıkılacak :verymad:

Bu mesajı yazdığım sırada eğitimi başarıyla bitirip, sertifika numarası oluşan Eğitim Yöneticisi sayısı: 32992
Halen sistemde devam eden Eğitim Yönetici Sayısı: 10672

Toplamda 44974

Toplam Eğitim Yönetici sayımız 70.000 küsüratı var.
Yani yarısı bitirdi. Diğerlerinin de umarım haberi olur. Haberin yayılmadığı, haber sitesi nerdeyse kalmadı.

eğer bunların ek bir puanı olacaksa bizim idareciler hemen yapar..ama herhangi bir getirisi yoksa kimse bişey yapmaz..
ikilem hocam bu arada meb görev olarak konumunuz nedir acaba..daire başkanı falanmısınız

bilo' Alıntı:
eğer bunların ek bir puanı olacaksa bizim idareciler hemen yapar..ama herhangi bir getirisi yoksa kimse bişey yapmaz..
ikilem hocam bu arada meb görev olarak konumunuz nedir acaba..daire başkanı falanmısınız

Estağfirullah, Daire (yeni adıyla Grup) Başkanı değilim. Görevimin bir önemi yok, ben bugün varım, yarın olmayabilirim.

ikilem hocam bazı idareciler bunları yapmıyor acaba yapan idarecilerin artıları ne olacak

bilo' Alıntı:
ikilem hocam bazı idareciler bunları yapmıyor acaba yapan idarecilerin artıları ne olacak

MEBBİS içerisine e-Akademi ekranı eklendi, o bölüme puan olarak aktarıyoruz. İleride kariyer basamaklarında ek puan olarak kullanılması düşünülmektedir.

ikilem' Alıntı:
bilo' Alıntı:

MEBBİS içerisine e-Akademi ekranı eklendi, o bölüme puan olarak aktarıyoruz. İleride kariyer basamaklarında ek puan olarak kullanılması düşünülmektedir.

Hocam zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

Kızgınlığım/kırgınlığım bulunduğum konumdan dolayı MEB'e.. Zoraki (resmiyette elbette yok ama) formatör olduğumuz okullarda veya kendi okulumuzda ders seçilmesi için idareyle iyi ilişkiler kurmak zorunda bırakılan bizler cevap veriyoruz bir çok sorunuza...

O eğitimleri alanları BT Rehber yapsınlar ve o iştende çıkarılalım. Eğitim-BT-Meb kavramlarını bir arada görünce aldığım puana, okuduğum bölüme, yaptığım mesleğe karşı ruhumda uçurumlar oluşuyor...

Sizle alakalı değil ama söylemek istedim... Emeğiniz için tekrar tekrar teşekkürler...

İkilem benim daha önce tamamlamış olduğum iki kurs var. Bir tanesinde 2 puan gözüküyor diğerinde ise 0 puan var. Bunu nasıl çözebilirim.

s_kajmeran' Alıntı:
ikilem' Alıntı:
bilo' Alıntı:

Hocam zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

Kızgınlığım/kırgınlığım bulunduğum konumdan dolayı MEB'e.. Zoraki (resmiyette elbette yok ama) formatör olduğumuz okullarda veya kendi okulumuzda ders seçilmesi için idareyle iyi ilişkiler kurmak zorunda bırakılan bizler cevap veriyoruz bir çok sorunuza...

O eğitimleri alanları BT Rehber yapsınlar ve o iştende çıkarılalım. Eğitim-BT-Meb kavramlarını bir arada görünce aldığım puana, okuduğum bölüme, yaptığım mesleğe karşı ruhumda uçurumlar oluşuyor...

Sizle alakalı değil ama söylemek istedim... Emeğiniz için tekrar tekrar teşekkürler...

Öğretmenim, bahsettiğiniz durumu zamanında ben de yakından yaşadığım için sizi anlıyorum. Ancak, yapacağınız her serzeniş, her olumsuz durum ve yorum size zarar verir. Elbet bir gün bu mesleğin /branşın önemi anlaşılaşacaktır. 4+4+4 ile birlikte tam bir çözüm olmasa da olumlu gelişmeler yaşandı. Bilgisayar dersi 5. sınıftan itibaren seçmeli olarak 2 şer saate çıktı. Ünvan kategorisine eklenmese de BT Rehber Öğretmenliği görevlendirmeleri ilk kez "Rehber" sıfatıyla kullanıldı. Bardağın dolu tarafından bakmaz isek olumsuzluklar bizim ruhumuzu bozar. Ruhu bozulmuş bir öğretmen ise öğrencilere rehberlik yapamaz. Öfkeniz kendiniz başta olmak üzere aileniz ve çevrenize zarar verir. Yanlış anlamayın, amacım öğüt vermek yada ahkam kesmek değildir. En zor durumda dahi olayların olumlu taraflarını görmek, mesleği sevmemizi dolayısıyla hayata tutunmamızı sağlar. Yanlış anlaşılacak bir kelam ettiysem, hakkınızı helal edin.

yanlış anlamayın ayrıca belirtmemiştim sözüm herkes bilgisayar biliyor zaten kafasındaki yetki - makam sahiplerineydi, ince cevabınız için teşekkür ederim. başka önlemler almak yerine böyle bir çalışma başlatıldığını görünce sinirlerim zıpladı. birgün değer verileceğine dair beklentim yok, çünkü bunun için bu kafanın değişmesi gerekir. aslında üzüntümüz de değer verilmemek değil bunca imkanın bunca çabanın havada kaldığını görmek. nasıl yapıldığını biliyorsun, senin bildiğini başka birininde bilmesini sağlamak istiyorsun ama öğrencilere veremiyorsun çünkü ders yok öğretmenlre veremiyorsun çünkü formatör veya rehber adı farketmez onun meselesi nasıl yapıldığı değil senin yapıp yapmadığın. sınavda çıkan dersler ve din kültürü alanındaki dersler varken dersin seçilme ihtimali çok düşük.evet bir gün olur ama biz yaşlanırız muhtemelen. sizde hakkınızı helal edin. iyi çalışmalar

ikilem' Alıntı:
SogukSabah' Alıntı:
ikilem' Alıntı:
...

Şöyle bir senaryo oluşturalım......
1- ...............
2- ........
3- Devlete maliyetini hesap edersek, dilimiz uçuklar. Ek dersler ödenmeye devam edecek, yolluk, yevmiye, yatak ücreti vs vs. Toplamda 70 Bin kişi ile çarpın.
4- ...........

T
Devlete maliyet dediğiniz öğretmene verilen ödemeler.Dilinizi uçuklatacak ödemeler için başka yerlere bakmak lazım... Aynen bakanınız gibi düşünmüşsünüz.. :alkis:

başlığı buraya kadar okudum...
E-akademi projesini maliyeti nedir? kimler nasiplenmiştir. her proje sayesinde ödenekler nereye gitmiştir?
İkilem sadece maaş karşılığı bu projede yer almış galiba...

tenten' Alıntı:
ikilem' Alıntı:
SogukSabah' Alıntı:
ikilem' Alıntı:
...

Şöyle bir senaryo oluşturalım......
1- ...............
2- ........
3- Devlete maliyetini hesap edersek, dilimiz uçuklar. Ek dersler ödenmeye devam edecek, yolluk, yevmiye, yatak ücreti vs vs. Toplamda 70 Bin kişi ile çarpın.
4- ...........

T
Devlete maliyet dediğiniz öğretmene verilen ödemeler.Dilinizi uçuklatacak ödemeler için başka yerlere bakmak lazım... Aynen bakanınız gibi düşünmüşsünüz.. :alkis:

başlığı buraya kadar okudum...
E-akademi projesini maliyeti nedir? kimler nasiplenmiştir. her proje sayesinde ödenekler nereye gitmiştir?
İkilem sadece maaş karşılığı bu projede yer almış galiba...

Hizmetiçi Eğitimler için harcanan maliyet hakkında çok daha fazla bilgiye ihtiyacınız var. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
e-Akademi projesinin maliyeti için de MEB Bilgilendirme'ye sorabilirsiniz. Kâfi bilgiyi tarafınıza ulaştıracaklardır.
Evet, maaş karşılığı yer alıyorum. Bir mahsuru mu var anlayamadım?

Son olarak eleştiri yapmak tabi ki hakkınız. Ancak bu şekilde yazmak yerine, ufkumuzu genişletici önerilerde bulunmanızı temenni ederiz.

Aklıma Steve Jobs'ın bir sözü geldi: "Hiç harika bir şey yaptın mı? Herhangi bir şey icat ettin mi, yoksa sadece başkalarının çalışmalarını mı eleştiriyorsun?"

Hocam Bilgi ve Sistem Güvenliği Eğitimini bitirdim sisteme yansıması için sanırım beklemek lazım değil mi ?

ya bırakın bu formalite gostermelik işleri birçok okulda bu soruları başkaları cevaplıyor madem ciddi olduğunu düşündüğünüz bir iş yapıyorsunuz toplayın 1 gün müdürleri başlarınada bir gözetmen dikin kaçta kaçı geçiyor bu soruları. yüzde 30u geçsin geçsin gelip dişimi kırayım. sonrada diyorlar bak müdürlerin bile hepsi bilgisayarı biliyor :)) biz bilmiyoruz sanki yanlarindaki bilgisayarcılara yaptırdıklarını

pneuma_ex' Alıntı:
ya bırakın bu formalite gostermelik işleri birçok okulda bu soruları başkaları cevaplıyor madem ciddi olduğunu düşündüğünüz bir iş yapıyorsunuz toplayın 1 gün müdürleri başlarınada bir gözetmen dikin kaçta kaçı geçiyor bu soruları. yüzde 30u geçsin geçsin gelip dişimi kırayım. sonrada diyorlar bak müdürlerin bile hepsi bilgisayarı biliyor :)) biz bilmiyoruz sanki yanlarindaki bilgisayarcılara yaptırdıklarını
güzel bir çözüm önerisi bulmuşsunuz sayın hocam, bence yüzde 30 bile çok iddalı bir rakam bu oranı bile bulamazsınız bu eğitimleri alıpta başarılı olabilecek.

eakademi girişi yapılıyor fakat adobe connect te kalıyor(ara belleğe aktarılıyor dedi ve kaldı.) ne yapmak gerek.(sistem yoğun olduğundan düşündüm fakta bu durumu idarecilere anlatmak gerek.)

hocam müdürler ve müdür yardımcıları kendileri yapmıyorki boş yere cevapları internetten kaldırıyorsunuz, müdürün sana şu soruları cevapla desinde sende cevaplama bakayım , ondan sonra idare ilede aran açılıyor, ertesi gün sana karşı suratı beş karış oluyor

casper' Alıntı:
Hocam Bilgi ve Sistem Güvenliği Eğitimini bitirdim sisteme yansıması için sanırım beklemek lazım değil mi ?

Bilgi Güvenliği Eğitimi, puanlarınız eğitim kapandıktan sonra (31 Aralık 2012) bir hafta içerisinde MEBBIS kayıtlarınıza 2 puan olarak işlenecektir.

pneuma_ex' Alıntı:

Tavsiye ettiğiniz bu yöntem 30 yıl önce olsaydı, uygulanabilirdi. Şimdi ise bu kadar teknolojik imkanın içinde bu yöntemleri denemenin zararı olmadığını düşünüyorum. Başarısız dahi olsa, elde ettiğimiz uzaktan eğitim deneyimi gelecekte işimize yarayacaktır.

designbote' Alıntı:
eakademi girişi yapılıyor fakat adobe connect te kalıyor(ara belleğe aktarılıyor dedi ve kaldı.) ne yapmak gerek.(sistem yoğun olduğundan düşündüm fakta bu durumu idarecilere anlatmak gerek.)

Evet, eğitimin son haftalarında yoğunluk aşırı derecede artıyor. Biz önlem olarak server sayılarını artırıyoruz. Ancak sizde hak verirsiniz, hitap ettiğimiz kesimin sayısı çok büyük. Yoğun saatler yerine akşam denerseniz girişiniz daha sağlıklı olacaktır.

ozahit' Alıntı:
hocam müdürler ve müdür yardımcıları kendileri yapmıyorki boş yere cevapları internetten kaldırıyorsunuz, müdürün sana şu soruları cevapla desinde sende cevaplama bakayım , ondan sonra idare ilede aran açılıyor, ertesi gün sana karşı suratı beş karış oluyor

Sayın öğretmenim, hiçbir doğum sancısız olmaz. Biz de biliyoruz bu yöneticilerin yaptıklarını. Gelen maillerle ve sistem üzerinde yaptığımız analizlerle herşey ortaya çıkıyor. Ancak önceki mesajlarımda da uzun uzun belirttiğim gibi gerçekten bu eğitimleri almak isteyen, ihtiyaç duyan, kendini geliştirmek isteyen personelimizin günahı ne olacak. Bu ve benzer personelimize hizmet vermek boynumuzun borcudur. Yöntem tartışmaya açıktır. Türkiye de ilk kez bu kadar büyük bir grupla uzaktan eğitim çalışması yapılıyor. Her yeni açtığımız eğitim bir öncekinden daha profesyonel oluyor.

İnternet üzerinde cevapların paylaşılmasına gelince, kusura bakmayın bu konuda geniş olamayacağım. Bu tür paylaşımlar, geliştirilmeye çalışılan iyi sistemleri sabote etmekten farkı yoktur. Bir tanıdığına sormak farklıdır, alıp cevapları üşenmeden fotoğralarını çekip internete yayıp, bir de üstüne alın cevapları demek, tamamen art niyet taşımaktadır. İyi şeyleri engelleyenlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu konuda tüm hukuki yaptırımları uygulamaktan da çekinmeyeceğiz.

ikilem' Alıntı:
pneuma_ex' Alıntı:

Tavsiye ettiğiniz bu yöntem 30 yıl önce olsaydı, uygulanabilirdi. Şimdi ise bu kadar teknolojik imkanın içinde bu yöntemleri denemenin zararı olmadığını düşünüyorum. Başarısız dahi olsa, elde ettiğimiz uzaktan eğitim deneyimi gelecekte işimize yarayacaktır.
iyi kendinizi kandırmaya devam edin o halde :-1: sanki zor birşey ilçedeki müdürleri teknik liselere bilgisayar sınıflarında toplayıp 3 5te gözetmen dikmek neyse yaptığınız birçok iş gostermelik zaten

pneuma_ex' Alıntı:
iyi kendinizi kandırmaya devam edin o halde :-1: sanki zor birşey ilçedeki müdürleri teknik liselere bilgisayar sınıflarında toplayıp 3 5te gözetmen dikmek neyse yaptığınız birçok iş gostermelik zaten

Ben zor olur demedim. Yılda 250 çeşit sınav yapan bir kurum için bu dediğiniz çocuk oyuncağıdır. Ancak siz olayın mantalitesini anlamamışsınız. Olay ölçmek yada test etmek değil. Amaç kendi kendine öğrenebilmeyi sağlamak.

Mesajın daha uzamaması için lütfen cevap yazmayınız. Görüşlerinize saygı duyuyorum. Amacımız insanlara zorluk çıkarmak yada "kendimizi kandırmak" değildir. Yeni bir eğitim sisteminin sonuçlarını görerek geleceğe daha iyi hazırlanmaktır. Sizden ricam artık bana cevap yazmamanız, konu tartışma olarak uzamasın lütfen.

"Bilgi Güvenliği Eğitimi" kapatılmıştır. Puanların aktarım işlemleri başlamıştır. Şuan için tekrar açılması düşünülmemektedir. Lütfen yeni eğitimimizi bekleyiniz.

ikilem' Alıntı:
"Bilgi Güvenliği Eğitimi" kapatılmıştır. Puanların aktarım işlemleri başlamıştır. Şuan için tekrar açılması düşünülmemektedir.
e akademi kapatıldı mı?

hocam e akademiye şu an giremiyorum....kullanıcı adı ve şifreyle girilmiyor..acaba neden

Geri