'Eğitimde çok şey değişecek'

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yeni öğretim yılı dün başladı. Bakan Çubukçu, daha ilk günden, çok şeylerin değişeceği sinyallerini verdi. “Ters giden ne varsa düzelteceğiz. Bu konuda kararlıyız“ dedi.

Peki neler değişecek? Örneğin Türk eğitim sisteminin en büyük baş ağrısı olan giriş sınavlarından kurtulacak mıyız? Adeta eziyete dönen ve okulların açılmasına rağmen hâlâ dolmayan kayıt sistemi değişecek mi?

Bakan Çubukçu, “Sınavların azaltılması, kayıt sisteminin değiştirilmesi için talimatı çoktan verdim. Gelecek yıl tek kontenjanın bile boş kalmayacağı bir sistem getireceğiz“ iddiasında bulundu.

Şu an için velilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi olan, fen ve anadolu liselerinde 5. kayıt dönemi açılacak sorusu için ise temkinli “Henüz ne kadar kontenjan açığı var belli değil. Gelecek yıl bir daha böylesi durumlar yaşanmayacak. Kontenjanlar boş kalsın istemiyorum. Ama okullar da açıldı. Gelişmeleri çok yakından izliyorum“ şeklinde konuştu.

Henüz resmen açıklanmasa da anadolu liselerinde hâlâ 4 bine yakın kontenjan açığının bulunduğu belirtiliyor...

Peki öğretmen sorunu? Bu konuda da mevcut durumdan fazlasıyla rahatsız. Sözleşmeli ve ücretli öğretmen yerine kadrolu öğretmen uygulamasına geçilmesini istiyor. Görünen o ki önümüzdeki dönemde Maliye ile ciddi bir müzakere dönemi yaşanacak...

Abbas Güçlü Diyalog

aguclu@milliyet.com.tr

Geri