Eğitim Öğretim Ödeneği

Kodla Büyü

esinay

Site Gezgini
Arkadaşlar her yıl dönem başında öğretmenlere verilen "Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği"ni nerelerde kullanıyorsunuz?
Kişisel ihtiyaçlarınız için kullanmayı doğru buluyor musunuz? Örneğin yeni bir eğitim öğretim dönemine başlarken yeni bir takım elbise almak da eğitim öğretime hazırlıktır? Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.
Yanlış anlaşılmalardan uzak cevaplar verirseniz sevinirim(Herkesin nerede kullanacağı tabi ki kişisel takdiridir. Ben yalnızca görüşlerinizi merak ediyorum.

Bir öğretmen zaten yıl içinde eğitim öğretim için sene başında verdikleri tutardan fazlasını harcar. Direkt değilde zamana yayılarak harcanmış olmasından başka farkı yoktur. Bu sebepten dolayı sene başında gelen ödemeyi istediği şekilde kullanır.

ya harcamıyorsa hocam? harcamadığımı varsayıyorum. dediğiniz şekilde evet farkeden bir duurm yok. mesele kişisel ihtiyaçlara harcanır mı harcanmaz mı?

kıymetli zümrelerim, hala eğitim ödeneği yatmayan var mı? ekim oldu, resmi yazı bile 30 Eylül'e kadar diyordu!

Arkadaşlar her yıl dönem başında öğretmenlere verilen "Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği"ni nerelerde kullanıyorsunuz?
Kişisel ihtiyaçlarınız için kullanmayı doğru buluyor musunuz? Örneğin yeni bir eğitim öğretim dönemine başlarken yeni bir takım elbise almak da eğitim öğretime hazırlıktır? Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.
Yanlış anlaşılmalardan uzak cevaplar verirseniz sevinirim(Herkesin nerede kullanacağı tabi ki kişisel takdiridir. Ben yalnızca görüşlerinizi merak ediyorum.
Hocam kullanack yer bulamıyorsanız bana gönderebilirsiniz!

Bu konuda öğretmenlere acımasız eleştiriler yapılıyor. Belirtiğiniz ödenekteki miktardan daha fazlasını harcayan birçok öğretmenimiz var. Nasıl mı?
Okula gönüllü olarak A4 kağıdı (hele de son zamanda inanılmaz artış gösteren fiyatına rağmen) alan öğretmenlerimiz var.
Bazı kitaplar-test vb. eğitim araç-gereçleri alınırken ödeme güçlüğü yaşayan öğrencilerimize kendi cebinden ödeyip yardımcı olan öğretmenlerimiz var.
Yeri geliyor okula kahvaltı yapmadan gelen öğrenciye fenalaştığında kantinden bir şeyler alınıyor.
Okulun bazı işlerinde özel aracımızla gidip geliniyor.. ( Yakıt vb. masraf)
Sınıfımıza temizlik malzemesi, duvar saati, çöp kutusu bile alınırken çocuklardan para toplamak sıkıntı olabiliyor dolasıyla öğretmen kendi cebinden tamamlıyor..
Öğretmen model olmalı.. Bahsettiğiniz paranın kamudaki adı: Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği.. Eskiden beri kullanılan bir ismi de "kırtasiye yardımı.." Bence yanlış.. Adı üstünde hazırlık denmiş.. Öğretmen bu parayı doğrudan ve dolaylı olarak eğitim-öğretim için kullanabilir.. Yazıcı da alır, bilgisayar da , kıyafeti yoksa kıyafet de alsın kardeşim.. Memlekette onca usulsüz, yanlış israflar varken bu paraya mı göz dikiliyor?

Kusura kalmayın da
Belediyede çalışan işçi ve memurlar bu miktarın 2 katını, sosyal denge tazminatı adı altında her ay maaşa ek olarak alıyor.

Devlet bunu sizin kadar sorun etseydi bir yönetmelik çıkarır şuraya şuraya harcayın derdi herhalde hocam. Şahsi görüşüm öğretmenin kendi takdiridir. kimisi kitap kırtasiye harcaması yapınca, kimisi okulda giyeceği kıyafeti alınca, kimisi yıllık akbilini doldurunca, kimisi de sınıfının temizlik düzen ihtiyaçlarını giderince eğitim öğretime hazır olmuş olur. Nerelere harcandığını merak etmek başkadır, kişisel harcamalar için harcanıp harcanmadığını sorgulamak provokatif bir davranıştır.

Geri