EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA

Kodla Büyü

Tenten

Süper Üye
Süper Üye
K. Maraş Sütçü İmam Üniversitesinde görevli bir gurup akademisyen toplu şekilde akademik zam konusunda etkin olmadığı gerekçesi ile aşağıdaki açıklamayı yaparak Eğitim Birsen den istifa etti..
EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ SENDİKASI GENEL MERKEZİNE HİTABEN
Sendika; çalışanlar ile işverenlerarasındaki aracı rolü ile çalışma hayatının daha iyiye gitmesi için gayret göstermesi gereken bir kurumdur. Uzun yıllardır üyesi olduğum sendikanızın bu vasıflarını yitirdiğini belirtmek isterim. Bunun yanında maddi ve özlük hakları noktasında üniversite çalışanlarınaherhangi bir kazanım sağlamadığınız için sendikanızdan istifa etmekteyiz.
Mevcut hükümet, bu güne kadaröğretim üyelerine herhangi bir iyileştirme yapmadı. Uluslararası arenada ülkemizin durumunu YÖK Başkanlığı hazırlanmış olan raporla ortaya koymasına rağmen, sizin yeteri kadar çaba ve gayret göstermemenizden dolayı maalesef herhangi bir iyileştirme olmadı. Gerek uluslararası kıyaslamaya göre gerek ülke içinde diğer kesimler ile aramızdaki maaş karşılaştırmasınagöre bizlerin maaşları ne yazık ki adil ve yeterli değildir.
-Ülkemizde maaşlar neye göre belirlenmektedir?
Eğer bu sorunun cevabı yapılan işin zorluğu ise şöyle örnek vermek gerekir; Meslekyüksekokullarının elektrik bölümü ön lisansını bitiren birisi üniversiteye elektrik teknikeri olarak alınmakta ve bunun maaşı o öğrenciyi yetiştiren hocasından daha fazla olmaktadır.Üniversiteye bir uzman alındığında tercih sebebi iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olması nedeniyle alınmakta ve bu kişinin maaşı İngilizce hocasından daha yüksek olmaktadır. Aynı şekilde mali işlere aldığınız bir muhasebe uzmanı muhasebe dersine giren hocadan nasıl daha fazla alır ve nasıl daha zor işler yaptığını söyleyebiliriz ki.
Eğer sorumuzun cevabı ülkedeki maaşlar eğitim seviyesine göre belirleniyorsa bu durumda yine yüksek lisans ve doktora yapan bizler neden maaşlar yönünden en önde olmadığımızı sormak isterim. Son olarak hükümetin enflasyon farkı teklifini kabul etmeyerek bizleri de zarara uğratmanız tamamen biz çalışanların yanınızda olmadığınızı ortaya koymuş oldu.
Mesele örneklerini verdiğimiz meslek gruplarının aldığı maaşlara itiraz etmek değildir. Burada sorun adaletin sağlanmasıdır. Ülkede elde edilen gelirden eşit pay alınmasıdır.Sadece maaş noktasında değil diğer noktalarda da öğretim görevlisi olarak yeterli düzeyde değiliz. Yani sendika olarak maddi olanaklarda bir şeyler yapılamadıysa neden özlük hakları daha iyi yerlere getirilemiyor.
Sözleşmelerimiz 2 yılda bir yenilenmektedir. Bu durum kurum aidiyet duygumuzu zedelemekte ve yenilenme dönemlerinde gereksiz zaman ve motivasyon kaybı yaşanmaktadır. Kamudaki tüm çalışanlar için sözleşme durumu ortadan kaldırılıp kadrolu hale getirilirken bizim sözleşmelerimiz 2 yıllık süreler halinde neden devam etmektedir?
Öğretim görevlileri Rektör seçiminde neden oy kullanmıyor? Ülkenin Cumhurbaşkanını seçebiliyoruz, Başbakanı, Milletvekillerini, Belediye Başkanlarını seçme hakkımız var fakat görev yaptığımız üniversitede Rektörümüzü seçemiyoruz. Bakıyoruz Rektör seçimine kimler oy kullanıyor diye Üniversitedeki hocalar oy kullanıyor, o zaman sorarım biz hoca değil miyiz?
Bu nedenlerle maddi ve özlük hakları noktasında bize katkı sağlamayan sendikadan istifaetmekteyiz.

http://www.kamu.tv.tr/egitim-bir-sen-de ... istifa.htm

Vayyyy, hocamız döşemiş. :alkis: :alkis: :alkis:

Cesur insanları severim, ben de cesurum. Cesur insanlar doğruları savunuyorsa daha çabuk kazanırlar, eğer yanlışı savunuyorsa hemen kaybediverirler.

Doğru yoldaki cesur insanların arasına katılmak lazım. :+1:

dönem dönem böyle oluyor 3 kişi gidiyor 5 kişi geri geliyor sanırım:) Bende şu 3+3 zam zamanında istifa etmiştim kendilerinden.

Hakkatende, Doğal bir sonuç.
Beslemişler, iyicene büyütmüşler, sonra umduklarını bulamayınca terk etmişler. :puhaha: Biraz geç uyanmışlar

çok birşeye yarayacağını sanmıyorum ki zira ortada ne zam meselesi var nede özlük hakları meselesi var

ORTADA KOLTUK DAVASI OLDUKÇA BENİM ADAMIM "BU BİZDENDİR BU ÖTEKİLERDENDİR" MUHABBETTİ OLDUKÇA HANGİ SENDİKA OLURSA OLSUN BU Bİ İŞE YARAMAZ

ülkemizdeki menfaat için bir yerlere yanaşma olduktan sonra birileri gider birileri gelir...ama yinede tepkiye bir destek için Tebrik etmek lazım...

Diğer sendikalardaki arkadaşlar ilk önce kendi içlerine bir baksınlar
sonra yetkili oldukları dönemlerde ne kazanmışlar bir ona baksınlar..
hükümeti zor durumda bırakmak için öğretmen çıkarlarını düşünmeyip
işi yokuşa sürdükleri dönemleri bir hatırlasınlar.

Bundan 2 yıl önce 372 lira öğretmenlere zam yapacağız sözünde durmadığı için istifa etmiştim.sözünde durmadıkları halde millet neden hala tepki koymadığına şaşırmıştım o zaman.

Darısı öğretmenlerin başına :)

serkanozen1' Alıntı:

Birşey kazanmasalarda memurun haklarını kendi elleriyle de teslim etmemişlerdir herhalde...
Sen hatırlıyormusun hükümetin verdiği zammı daha aşağıya çeken bir sendika, benim hatırladığım bir tek EBS (Memur-Sen) var...
Maşallah öğretmenin aleyhine olan hiç birşeyi de yokuşa sürmüyorlar...

serkanozen1' Alıntı:

Hala bir öğretmenin bu sendikayı savunması yazık.... Hocam ne geçmişinden bahsediyorsun sen bu sendikaya neden girdin? girme amacın ne ? geçmişte ne yapılmış yada yapılmamış? sırf laf söylemek için konuşmayın. Bu adamlar bütün memurları temsilen o masaya oturuyorlar bizim haklarımızı savunamadığını görmüyor musun? Hala torba yasanın içine milletvekilleri aracılığıyla Öğretmenlerin menfaati için maddeler ekletmeye çalışan bir TÜRK EĞİTİM SEN var görmüyormusun görmek istemiyormusun?

serkanozen1' Alıntı:

hiç bir dönemde hiç bir yetkili sendika hükümetten yana tavır almamıştır. Aldığına dair bir ispatın varsa belgelendir. öğretmenin bu kadar aşağılandığı bir dönem olmamıştır.

serkanozen1' Alıntı:
Eskiler şunu yapmamışdı, bunu yapmamışdı, onlar ne kazanmışdı, eski iktidarlar ve sendikalar da kadrolaşmışdı, eski hükümetler onu yaptı bunu yapmadı. Yani işin özeti her yanlışda eskilerde öyleydi böyleydi. Benzine şuna buna zam gelir eskiden de yapılıyodu. Arkadaş zaten bunları yanlış bulduğumuz için, çare olsun diye bir parti ya da sendika seçmiyomuyuz. Şimdikilerde aynısını yapınca nasıl kabul ediyosunuz. Ne farkı kaldı eskilerden. O zaman eskileri nasıl eleştiriyosunuz şimdi yapılanlar doğruysa eskiler de doğruymuş. Amaan neyse yazmadım sayın. Saygılar...

Tepkiler çığ gibi çıkmak isteyenler var ama çıkarmıyorlar.bizim okulda arkadaş çıkmak istedi kaç ay geçti çıkarmadılar sendikadan. Mafya gibi girdinmi çıkamıyorsun :)

Re: Ynt: EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA

Pardon filminden kısa bir replik

-falakadan başka işkence var mı?
-tabi tabi falaka başlangıç
-başka neler yapıyolar?
-muhtelif ; Çok değişik makinaları var,herşey bilgisayara bağlı fakat çok temiz hastane gibi.Devamlı etrafı temizliyolar hiç ortalıkta kan falan yok öyle miden falan kalkmıyo.Sonra ilkyardım gereçleri var,bişey olsa serum merum herşey var :)

MemurSen üyesi arkadaşlar alışmışlar :)

eşit işe eşit ücret olayından öğretmenlere "avucunu yalattıkları an" da bende istifa etmiştim. Şimdi daha huzurluyum..

10525650_257311881143304_2055252198861196120_n.jpg

Enterprise' Alıntı:
dönem dönem böyle oluyor 3 kişi gidiyor 5 kişi geri geliyor sanırım:) Bende şu 3+3 zam zamanında istifa etmiştim kendilerinden.

Aynı günlerde istifa etmişiz. Çok aşağılamışlardı öğretmenleri. Yüzde şu yüzde bu.. Yok şu kadar çalışıyor, bu kadar tatil yapıyorsunuz. Verecekleri üç kuruş para, itibarımızı yerle bir ettiler. Dakika durmadım. Koşar adım uzaklaştım.

Dertleri öğretmen, memur değil. Hükümete yaranma derdindeler.. Web sitelerinde rastladığım garabeti paylaşayım sizinle.

RnvBjfc.jpg

"Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Uluslararası Özgür Sendikalar Konfederasyonu (ICFTU), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) ve Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun (Memur-Sen) yaptıkları üyelik başvurularını reddetti.

Dünyada 156 ülkede, 241 üye sendikada toplam 155 milyon çalışanın örgütlendiği ICFTU, Türkiye'de üyesi konfederasyonlarında görüşlerini alarak yaptığı değerlendirmede ,Kamu-Sen ve Memur-Sen'in üyelik başvurusunu kabul etmedi. ICFTU, açıklamasında sözkonusu iki sendikanın uluslararası sendikal hareketin kriterlerine uygun olmadıklarını bildirdi. "

biraz bayat bir haber ama halada reddedilmiş

tenten' Alıntı:
ICFTU, açıklamasında sözkonusu iki sendikanın uluslararası sendikal hareketin kriterlerine uygun olmadıklarını bildirdi. "
Türkiye'de sendika kriterlerine uyan yok ki! Varsa siyaset yoksa siyaset! Madem çok seviyorsunuz gidin partide siyasetinizi yapın!

Öğretmenin özlük haklarını düşünmeyin, onurlu yaşamı için mücadele vermeyin.
Bugün yapılan DGS sınavında ÖSYM yetkilisi oku müdürünü fırçalıyor. 3 aylık asistan salon başkanı, 20 yıllık öğretmen yanında gözetmen olmuş. Bina sorumlusu organizasyon kelimesindeki "o" harfi olduğundan habersiz ortada deli dana gibi dolanıyor.
Hiç bir sendika da çıkıp demiyor ki:"Bu okullar bizimdir, çalışanlar bizimdir. O zaman burada yönetimi, salon başkanı ve gözetmen MEB kadrolarından olmalıdır. Kapıda polisler üstünü başını arar, potansiyel kopya verici olarak görür, aşağılar. Cebinde para, ev anahtarı ve araba anahtarı ile binaya giremezsin. Sendika nerede!

Hangi SENDİKA????
Hepsi palavra boş beleş elemanlar. Kimi RTEye yalakalık yapar, kimi KKya kimide DBye.

Açız maçız diyor bir çoğu ama nedense altlarında son model arabalar var. Forumda da mevcut anasayfaya bakın isterseniz :)
Tee teee :alkis:

serkanozen1' Alıntı:
Dev Kitap Arşivi' Alıntı:
Açız maçız diyor bir çoğu ama nedense altlarında son model arabalar var. Forumda da mevcut anasayfaya bakın isterseniz :)
:alkis:

Bu sizin ki nasıl bir mantıktır arkadaşlar...
Milletin arabası olmasıyla, Haklarını yenmesini nasıl açıklıyorsunuz, tebrikler...
Bundan 30 yıl öncede renkli tüplü televizyon yoktu evlerde şimdi maşallah herkeste LCD var o zaman bundan sonra biz hiç zam almayalım mantığındasınız...
Adamlar her türlü torpili, haksızlığı, hak yemeyi yapıyor, memurun aleyhine olan herşeyi destekliyor, memurun lehine olacak hiçbirşey de sesleri çıkmıyor siz hala destekliyorsunuz...
Siz ana sayfayı bırakın da konuyu alakasız bir yere çevirmek yerine eğer yapabiliyorsanız yukarda ki yorumlara cevap verin önce...
Hangi sendika devletin verdiği zammı aşağı çekmiş bu zamana kadar, alın size bariz örnek... Gerisiniz Allah'ın verdiği akılla çözebiliyor olması gerekir insanın...

*Spartacus*' Alıntı:
Milletin arabası olmasıyla, Haklarını yenmesini nasıl açıklıyorsunuz, tebrikler...
Bundan 30 yıl öncede renkli tüplü televizyon yoktu evlerde şimdi maşallah herkeste LCD var o zaman bundan sonra biz hiç zam almayalım mantığındasınız...
Adamlar her türlü torpili, haksızlığı, hak yemeyi yapıyor, memurun aleyhine olan herşeyi destekliyor, memurun lehine olacak hiçbirşey de sesleri çıkmıyor siz hala destekliyorsunuz...
Siz ana sayfayı bırakın da konuyu alakasız bir yere çevirmek yerine eğer yapabiliyorsanız yukarda ki yorumlara cevap verin önce...
Hangi sendika devletin verdiği zammı aşağı çekmiş bu zamana kadar, alın size bariz örnek... Gerisiniz Allah'ın verdiği akılla çözebiliyor olması gerekir insanın...
:+1: :alkis: :alkis:

OZOGUL' Alıntı:
*Spartacus*' Alıntı:

Katılıyorum arkadaşım :+1: AMA ŞUNA BİR KEZ DAHA KANAAT GETİRDİM İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ŞART

Re: Ynt: EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA

g.cetin.66' Alıntı:
OZOGUL' Alıntı:
*Spartacus*' Alıntı:

Katılıyorum arkadaşım :+1: AMA ŞUNA BİR KEZ DAHA KANAAT GETİRDİM İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ŞART
Koptum :)

serkanozen1' Alıntı:
Dev Kitap Arşivi' Alıntı:
:alkis:
Zihniyete bak.araba ile bitirmişler işi
Bu arkadaşlar bahsi geçen yetkili sendikanın üyesi ise, yönetiminden ne beklersiniz.Oldu olacak, işveren sendikasıyız diye açıklama yapsın yönetim.Aslında son sözleşmede kamu temsilcisi ile A.Gündoğdu yanyana oturmuşlar ve Memur sendikalarıda karşısında yer alıyordu.
Yazık , ama bize ve aileme, çocuklarıma yazık oldu.Seneler geçti, ailemi bir yurtiçi olsun tatile götüremedim.Zaten ne araba ne yayla nede deniz yerimiz var.Bu yazda kaynanaya gideceğiz.Zaten evde bekleyip durduk şimdiye kadar.
Benim çocuklarımın asla gidemedikleri tatilinde engeliniz var.Onlarında sizin üzerinizde hakları hasıl oldu.

Geri