Durup dururken açılmayan bilgisayarlar

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar bize belediyeden bilgisayarlar geldi kaba kurdum 1-2 haftadır labada kimse girmedi lakin 3 tanesi ekrana görüntü vermiyor şimdi Windows açılıyor ses veriyor görüntü hiçbir şekilde gelmiyor monitörü kablosunu vs vs değiştirdim olmadı durduk yere ekran kartı bozulur mu böyle?

Ekli dosyalar

• IMG_20210928_140111.jpg
    IMG_20210928_140111.jpg
    84.7 KB · Görüntüleme: 201
  • IMG_20210928_140059.jpg
    IMG_20210928_140059.jpg
    187.2 KB · Görüntüleme: 184
Bios pilini çıkarın
Ramin yerini değiştirin
Açılışta biosa girmeye çalışın
Bunlardan biri sorunu çözebilir.
Sebebi anlamış değilim ama uzun süre kullanılmayan bilgisayarlarda böyle durumlarla karşılaşıyorum. Sorunu da dediğim gibi çözüyorum.

Bylore Hocam Ramlarini çıkarıp yeniden takmayı denemiştim ama bios pilini denememiştim yarın da onu deniyeyim içini bile tozundan pisliğinden temizleyip göndermişler ilk geldiklerindede çalışıyordu 1 haftada durduk yere ne oldu anlayamadım

Arkadaşlar bize belediyeden bilgisayarlar geldi kaba kurdum 1-2 haftadır labada kimse girmedi lakin 3 tanesi ekrana görüntü vermiyor şimdi Windows açılıyor ses veriyor görüntü hiçbir şekilde gelmiyor monitörü kablosunu vs vs değiştirdim olmadı durduk yere ekran kartı bozulur mu böyle?

Harici ekran kartı var peki onboard ekran kartı da var mı? Varsa birde ona takın monitörü. Bios pili bitmişse varsayılan olarak onboard ekran kartını görür ve ondan gelir görüntü.

Tabi sağda üzerinde fan olan parçayı ekran kartı gibi gördüğüm için bu yorumu yaptım.

Düzenleme : anakartı araştırdım sanırım onboard ekran kartı var. Eğer o fanlı parça ekran kartı ise ve ona taktıysanız sorun ondan kaynaklıdır diye düşünüyorum. Tabi ekran kartı değilse o başka.

Son düzenleme:
Hocam bilgisayarlar uzun süre yatmış görünüyor, parçaları söküp kompressör ile güzel bir temizlik yapın önce. Naçizane tavsiyem.

Hocam ram ve ekran kartını kontrol ettiyseniz, sorun güç kaynağından da kaynaklanabilir. Çalışan bilgisayarlardan bir tanesinin güç kaynağını söküp, sorunlu bilgisayarlarda deneyebilirsiniz.

genelde statik elektrikten oluyor..tüm elektrik (usb-ekran-güç) bağlatılarını sök kasadan.
çalıştırma düğmesine bas içindeki statik elektriğin geçmesini sağla
ram sök yerini değiştir tekrardan dene
bios pilini sök dene tak dene
bu işlemleri güç kablosu bağlı ve bağlı olmadan tek tek dene umarım işe yarar....
**en iyisi okul belediyeye söyleyin bozuk değil yeni bilgisayar versin...bir hayır yapmışken tam yapsınlar bi sürü gereksiz harcama yapıyorlar zaten bir okula lab kursalar ya.

Hocalarım hepsini denedim herohemster hocamın dediği gibi sorun statik elektrik iş sanırım klavyesiz mouse suz çalıştırınca açıldı teşekkür ediyorum hepinize

Bizdeki bir PC'de de ekrana görüntü gelmiyordu. Bugün RAM'leri çıkardım, silgiyle güzelce sildim. Taktım, geldi ekran. :D
Artık hikmet silgide mi, çıkarıp takmada mı bilmiyorum.

Son düzenleme:
Geri