Duman Grubunun Rezilliği

Kodla Büyü
insanoğlu nâziktir ağır sözü kaldırmaz, eşşek dersin kızar da, bin sırtına aldırmaz :roll:

"lem yelid" başlı başına bir ayettir. adam oraya resmen dalga geçmek için koymuş. yoksa şarkıda hiç bir anlam taşımıyor. lem yelid anlamı o doğurmadı demektir. bizzat allahın doğmadığını doğurmadığından bahseder. bir müslüman kuranın bir ayetini kabul etmez yada hafife dahi alsa dinden çıkar. sadece kafiye olsun diye bile ayetler rasgele kullanılmaz. ama bu dumanın şarkısında resmen dalga geçilmiş ben öyle anladım.

cumhurtorun' Alıntı:
Ortada bir dergah var
Devrilir başın yarar
Arkasında tezgah var
Lem yelid ve löp yutar

evet bu sözlerin anlamının sonuna kadar arkasındayım. Şair burada diyor ki, dergahı kurmuşlar ama dergahın arkasında tezgah var ve tezgahtakiler lem yelid der ama löp yutarlar. Siz ne anlıyorsunuz merak ediyorum?

Bi halttan anladıkları yok dostum!!! Şu kadar basit bir şeyi bile anlamaktan aciz insan neredeyse başıma hoca kesilip dinimi bana öğretecek hey Allahım ne günlere kaldık!

İşte hocam onu soruyorum nasıl dalga geçilmiş? Şarkının o kısmına bakın ve aşağıdaki anlam çıkmıyor mu söyleyin? Bende mi hata var?
dergahı kurmuşlar ama dergahın arkasında tezgah var ve tezgahtakiler lem yelid der ama löp yutarlar

mustafatoker' Alıntı:
"lem yelid" başlı başına bir ayettir. adam oraya resmen dalga geçmek için koymuş. yoksa şarkıda hiç bir anlam taşımıyor. lem yelid anlamı o doğurmadı demektir. bizzat allahın doğmadığını doğurmadığından bahseder. bir müslüman kuranın bir ayetini kabul etmez yada hafife dahi alsa dinden çıkar. sadece kafiye olsun diye bile ayetler rasgele kullanılmaz. ama bu dumanın şarkısında resmen dalga geçilmiş ben öyle anladım.

hocam herkes anlamak istediği gibi anlıyo velhasıl.
ben cevap vermiyorum çünkü biliyorum ki hep farklı yerlere çekilecek ve çarpıtılacak.
o yüzden bişey anlatmaya çalışmıyorum bile.

Tekrarlıyorum BU TİP OLAYLARI GÜNDEME GETİRMEK ÇOK ESKİ DAVALAR ,KESİNLİKLE ORDA BİR DALGA GEÇİLME YOK ŞİİRDE Kİ KITADAKİ BÜTÜNLÜĞE BAKSANIZ ASIL ANLATILMAK İSTENEN TEMA YA BAKSANIZ GERÇEKTEN ANLICAKSINIZ( AMA NAFİLE )
ha keşke ama keşke adamlar bazı çarpıklıkları Dinde , geçen kavramlarla terimlerle yada cümlelerle anlatmasalardı , Zira yanlış yapanlardan ziyade , gerçekten bu konularda hassas insanlar var onlara ayıp oluyor
AYRICA HESABI HEP NİYE SİZİN DÜŞÜNCENİZ KARŞISINDAKİLER VERSİN Kİ.
Hesabı verek hep biz olak adamım sıkıntı hep biz hesap verek hep bizi din adı altında sömürsünler , çalsınlar çırpsınlar ama sakın onlar hesap vermesinler , nede olsa çalarken onlar Yüce Dinimizi Rabbimizin kelamını ağızlarına alıp ta çalıyorlar , onlar yaparken şu Sorumlu arkdaşlar kendilerini bu dertle dertlendiren DAVA adamı arkdaşlar niyeyse senin benim karşımda duranlar gibi onların karşılarında durmuyorlar bizlere Hakkı Hakkaniyeti Anlatacam diye şurda klavyesine vira bismillah deyip bizlere neler neler söyleyen sayın arkadaşlar acaba gerçekten bu tip insanlarada aynı şeyleri gönül rahatlığı ile söyleyebiliyorlar mı.

joomlaci' Alıntı:
ne biçim insanlar var burada böyle anlayamıyorum ben.
birileri ayetle dalga geçiyo. yani Allah kelamı ile dalga geçiyo. yani sizi yaratanın sözleriyle dalga geçiyo. yani sizi yaratanın sizin iyiliğiniz için size söyledikleriyle dalga geçiyo. yani size bütün nimetlerini, sağlığınızı,işinizi,sevdiklerinizi, eşinizi dostunuzu kısacası herşeyinizi veren o yüce Yaradanın sözleriyle dalga geçiyo ve haaala sizler bunu savunuyor haala başka yerlere siyasete çekiyorsunuz. siyasette din iman deyip malı götürenler elbet hesabını verecekler ama siz de bunun hesabını vereceksiniz.
yazıklar olsun ya...
..
kesinlikle katılıyorum hocam sana ne BİÇİM insanlar var. Bizi sözle bizim değerlerimize hakaret ettiğinde ortalığı yıkıyorlar ama birileri vatandaş açlık sınırında gezerken - öğretmene 100 tl zam çok görülürken 2 yılda emekli olmayı yasalaştırmaya çalıştırdığında gidip onlara oy verirler.

boşuna dememişler söz uçar yazı kalır diye....

Severek dinlerdim eskiden ancak Ayetin geçmesi dalga amaçlı ya da değil dinen de nasıldır bilgim olmadığı için yorum yapmıyorum ama o şarkıdan sonra dinlemeyi bıraktım..

images

At Gözlüğü diye göze sokmak lazım..

Şarkının çıktığı tarihte Allah Din İman deyip ortalıkta dolaşan hırsızlar vardı. Ve ne işse hala ortada dolaşıyorlar. Yaptıkları yanlarına kar kaldı yani.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Deniz_Fene ... avas%C4%B1

Acaba dinimize Duman mı daha çok zarar veriyor yoksa dinimizi kullanan hırsızlar mı?
Çıkartın şu at gözlüklerini.

Neyse ben başlıkta yazdığım yorum için özür diliyorum,

şarkının sözleri bende dinle alay manası oluşturmadığı için ben şarkıyı dinimizi kullanarak insanları sömürenlerin yüzüne inmiş bir tokat olarak görüyorum ve konseri burada olsa gider dinlerim diyorum,
ancak başka bir meslektaşımız o sözlerle dinin aşağılandığını düşünerek grubu kınıyor ki bu onun düşüncesidir kendince haklıdır.

Yetiştirildiğimiz eğitim sistemi bizleri tek tip insana zorladığı için herşey tek tip osun istiyoruz gibi geliyor eee haliyle o noktada ideal tipte kendimiz oluyoruz,
bu başlıkta olduğu gibi tartışmalar genelde bu mantıktan çıkıyor
bu şarkıyı anlamlı bulan yada bulmayanlar aynı sistemin parçası aslında
şarkıyı anlamlı bulan tüm dünyanın kendisi gibi düşünmesini bekleyip anlamsız bulanlara karşı amansızca ve bazen üslupsuzca görüşünü karşı tarafa dayatıyor,
şarkıyı anlamlı bulmayana ve dinle dalga geçildiğini düşünende tüm dünyanın kendisi gibi düşünmesini bekleyip dine karşı bulmayanlara karşı amansızca ve bazen üslupsuzca görüşünü karşı tarafa dayatıyor,

Dediğim gibi farklılıkara inanan birisi olarak bu parçayı dinle dalga geçen bir şarkı olarak kabul edenlerin görüşlerine katılmıyorum ancak kendi düşüncelerinin haklı olduğunu düşündükleri için görüşlerini saygıyla karşılıyorum.

internet yüzünden haberler hızlı tüketilince eski haberler unutulup gidiyor, facebook gibi sosyal ağlar sayesinde tekrar haber olabiliyor. Arap baharı twitter ve facebook kaynaklı diyenleri doğruluyor bence; bir deli kuyuya bir taş atıyor...
Şarkı sanki bu günler için yazılmış. İçerisinden bir cümleyi cımbızlamak doğru değil. Eskiden paparazziler ve televoleciler bu laf cımbızlama yöntemiyle tartışma bile çıkarıyorlardı.

Korkmayin yuce dinimize birsey olmaz sarki sozunden.ama birileri dini kullanip gelecegimizi amerikaya satti mi unutmayin baska vatanimiz yok.reyhanlida suriye,israil,iran,rus ajanlari cirit atarken bizimkiler tek tek adres kaydi dahi yapmamis.siz oturun ileride olacaklara aglayin

"lem yelid" başlı başına bir ayettir. adam oraya resmen dalga geçmek için koymuş. yoksa şarkıda hiç bir anlam taşımıyor. lem yelid anlamı o doğurmadı demektir. bizzat allahın doğmadığını doğurmadığından bahseder. bir müslüman kuranın bir ayetini kabul etmez yada hafife dahi alsa dinden çıkar. sadece kafiye olsun diye bile ayetler rasgele kullanılmaz.

serkanozen1' Alıntı:
bir müslüman kuranın bir ayetini kabul etmez yada hafife dahi alsa dinden çıkar. sadece kafiye olsun diye bile ayetler rasgele kullanılmaz.

Peki Kardeşim din adı altında ayetleri kutsal değerlerimizi kullanarak vatanı satanlar haram yiyenler şehitleri hiçe sayanlar , peki bunlar hakkındada aynı hüküm geçerlimidir

Senin dediğine göre etrafta bir çok dinsiz zındık geziniyor öyle mi

g.cetin.66' Alıntı:
serkanozen1' Alıntı:
bir müslüman kuranın bir ayetini kabul etmez yada hafife dahi alsa dinden çıkar. sadece kafiye olsun diye bile ayetler rasgele kullanılmaz.

Peki Kardeşim din adı altında ayetleri kutsal değerlerimizi kullanarak vatanı satanlar haram yiyenler şehitleri hiçe sayanlar , peki bunlar hakkındada aynı hüküm geçerlimidir

Senin dediğine göre etrafta bir çok dinsiz zındık geziniyor öyle mi
Evet aynen onlar için de geçerli...

Dini çirkefleştirenlere yönelik bir güzel bir eser. Şarkı vermek istediği mesajı yerine iletmiş demekki...Ama sadece o bölümünü farklı bir kelimeyle yazsa daha iyi olurmuş...

serkanozen1' Alıntı:
"lem yelid" başlı başına bir ayettir. adam oraya resmen dalga geçmek için koymuş. yoksa şarkıda hiç bir anlam taşımıyor. lem yelid anlamı o doğurmadı demektir. bizzat allahın doğmadığını doğurmadığından bahseder. bir müslüman kuranın bir ayetini kabul etmez yada hafife dahi alsa dinden çıkar. sadece kafiye olsun diye bile ayetler rasgele kullanılmaz.
Hocam anlatsanda anlamazlar...Yukarıda biri at gözlüğünden bahsetmiş ya.. aynen bunları ifade ediyor..

Bu milletin dinine hakaret edip alay edenler,halktan ne bekliyorlar acaba ödül mü.Bir insan dinsiz de olsa bu milletin dinine hakaret edemez.

alican44' Alıntı:
serkanozen1' Alıntı:
Hocam anlatsanda anlamazlar...Yukarıda biri at gözlüğünden bahsetmiş ya.. aynen bunları ifade ediyor..
şarkı sözleriyle uğraşacağınıza, ağzından Allah'ı düşürmeyip hırsızlık yapanları, cuma namazı çıkışında paparazzilere poz verip milleti dinle sömürenleri yazın buraya.. şarkının hiç bi yerinde dinle, Kuran-ı Kerim'le dalga geçilmiyor, dini kullanıp hırsızlık yapanları, insanları sömürenleri anlatıyor.. 45 can gitmiş, osuruktan konularla forumda gündem değiştirmeye çalışıyosunuz.. Akşam tvlerde çıkan iktidar uşağı gazeteciler görevlerini nasıl yerine getiriyorsa, siz de burada aynı şeyi yapıyosunuz

iktidarı eleştireceğim diye inançlara saldırmak mı gerekir... vatanı bayrağı şehitleri de birileri sömürüyor diye bu kutsallara saldırmammız gerekir... atatürkü laikliği birileri sömürüyor diye atatürke hakaret etememiz mi gerekiyor... birileri de kürtler üzerinden sömürü yapıyor diye kürtlere hakaret etmemiz mi gerkir...yapmayın etmeyin inançlara milli ve manvei değerlere inanmıyorsak bile saygılı olmamız gerekmez mi...

"Başkasının hatası, kişinin hatasına senet ve Özür olamaz. "Mukaddes dinini dünyaya satanlar dehşetli mesul olduğu gibi onları da eleştirmek için mukaddes ayetlerimizi ROCK şarkılarında kullananlar da o nispette sorumludur.
Ve maalesef burada bazı arkadaşlar siyasetle meşgul ola ola kendilerini unutmuşlar. Her meseleye siyaset penceresinden bakar olmuşlar. Halbuki bizim için mihenk siyaset değil İslamiyettir. Hiç olmazsa kalben desteklemeyin. Yüce dinimizin Mukaddes ayetleri sahipsiz mal değil. Kimse keyfi olarak kullanamaz. Zulme onay zulüm olduğu gibi, küfre (inkâra) onay da küfürdür.

omd' Alıntı:
insanoğlu nâziktir ağır sözü kaldırmaz, eşşek dersin kızar da, bin sırtına aldırmaz :roll:
:alkis:

Bazıları sun gündem yaratmayı ne kadar seviyor,hele ki islam alemin dünyada çektiği açılar ortadayken....

memoras' Alıntı:
alican44' Alıntı:
serkanozen1' Alıntı:
şarkı sözleriyle uğraşacağınıza, ağzından Allah'ı düşürmeyip hırsızlık yapanları, cuma namazı çıkışında paparazzilere poz verip milleti dinle sömürenleri yazın buraya.. şarkının hiç bi yerinde dinle, Kuran-ı Kerim'le dalga geçilmiyor, dini kullanıp hırsızlık yapanları, insanları sömürenleri anlatıyor.. 45 can gitmiş, osuruktan konularla forumda gündem değiştirmeye çalışıyosunuz.. Akşam tvlerde çıkan iktidar uşağı gazeteciler görevlerini nasıl yerine getiriyorsa, siz de burada aynı şeyi yapıyosunuz

Siyaset yapmaya ne kadarda meraklı insanlar var.. Maşallah...
Cümleleri basit..
Yorumlar seviyesiz..Uşaklık kelimesini de aynen iade diyorum.
Görevlerini ne kadarda güzel yapıyorlar..
Milleti Dinle sömürenlerle işim olmadı-olmazda.
Sizin varsa siz yazın..Rahatlayın
Formun gündemini de siz belirleyin..

alican44' Alıntı:
memoras' Alıntı:
alican44' Alıntı:
serkanozen1' Alıntı:

Siyaset yapmaya ne kadarda meraklı insanlar var.. Maşallah...
Cümleleri basit..Kalitesiz..
Yorumlar seviyesiz..Uşaklık kelimesini de aynen iade diyorum.
Görevlerini ne kadarda güzel yapıyorlar..
Milleti Dinle sömürenlerle işim olmadı-olmazda.
Sizin varsa siz yazın..Rahatlayın
Formun gündemini de siz belirleyin..

...
Evet çocuklar medyanın gücünü yukarıdaki mesajlardan görebilirsiniz. yıllanmış bir konuyu haber yapıp sunarlar, benim halkım da yeni bir şeymiş gibi, başka hiçbir derdimiz yokmuş gibi, hayatımızdaki ters giden tek şey buymuş, tek sıkıntımız buymuş gibi burda birbirine düşer..

Evet sıradaki konumuza geçebiliriz.

Bu konunun gündeme tekrardan gelmesi, onun en önemli gündem olduğunu göstermez. Gündeme tekrar gelmesinin nedeni ise Duman grubunun şu günlerde verdiği, vereceği konserlere halkın tepkisidir. Kimse burda tek derdimiz bu şarkının sözleridir demiyor. Çarpıtmayın.

nolcak şimdi dava açan yoksa fazıl say gibi bu tartışmanın sonu nereye varacak..

Yeter artık şu güzelim dinimizi sakız ettiniz ağızlarda. Adamlar şarkı yapmışlarsa dini sömürenlere demişler hala uyanamayanlar var. Herkes dinini içinde yaşasın. Allah bilsin yeter birbirinize takunyalarınızı göstermenize gerek yok. Dünyada islamdan başka bu kadar kullanılan din yok. Çünkü milletimiz bunu istiyor. Ondan sonra Atatürk gibi insanlara da dinsiz damgası vuruluyor. Allah kitap deyip vatan millet satan, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını yiyen adamlar bu muhabbetlerden dolayı böyleler.

Geri