donanımcı arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Kodla Büyü

destinaa88

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar,
elimde bir kasa var, anakartı tümleşik yani ekrankartı ses kartı vs onboard. elektrik geliyor kasaya fakat ekranda hiç görüntü yok. sorun ekran kartından kaynaklanıyor olabilir mi? harici ekran kartı takmaya çalıştım fakat elimdekilerin hiçbiri yuvalara uymadı. resmi de ekliyorum. nasıl bir özellikte ekran kartı almam lazım bunun için?

Ekli dosyalar

• PC260001.JPG
    PC260001.JPG
    268.6 KB · Görüntüleme: 1,251
ram v.s. hatası olsa sesli uyarı verir peki power butonuna basınca sistem çalışıyormu görüntü olsun yada olmasın?

Ekran kartı AGP. Ama sorun ekran kartından mı onu kesin bilmeden bir sonuç çıkarmak zor. Ana kart üzerindeki devrelerde bir arıza görünüyor mu ona bakmak lazım ilk önce. Eğer varsa zaten dışa doğru bombe yapar hatta belki dışa beyaz renki bir sıvı bile çıkmış olabilir. Tecrübelerime dayanarak genelde ilk bakılması gerekenin anakart veya power supply olduğudur. Kolay gelsin

@mehmetersin power a basınca sistem çalışıyor.

@nosTRa bahsettiğin şeyin nasıl bişey olduğunu bilmiyorum örnek görüntüsü var mı?

@aykutgultekin anakart üzerinde herhangi bir prblem görünmüyor.

Aynı sorun okulumdaki on bilgisayarda var hocam. Anakartı değiştirmek zorundasınız. Resmiden tam anlaşılmıyor ama büyük ihtimalle işlemci ve ram ile uyumlu sıfır bir anakart bulma şansınız zor gibi görünüyo. Muhtemelen işlemciniz 478 pin, ramlar ise DDR400. Yani emeklilik zamanı gelmiş diye düşünüyorum.
Soruna gelince, biz sınıflara koyduğumuz kasalara (hepsi aynı marka ve model bilgisayar idi) Y kablo takıp görüntüyü projeksiyon ve monitöre aktardık. Ekran kartı onboard idi bu arada. Bir süre sonra sanki anlaşmışlar gibi ilgisayarlar birer ikişer gün arayla aynı sizin yukarıda belirttiğiniz sorun nedeniyle çalışmamaya başladı. Benim tahminim, ekran kartı çipi ve/veya ekran kartını kontrol eden kuzey veya güney köprüsü (hangisi olduğunu hatırlayamadım şu an) zarar gördüğü için anakart işlevini yerine getiremiyor. Bunun sebebinin de bu Y kablo olduğunu düşünüyorum. Çünkü Y kablo yerine adaptörlü VGA çoklayıcı taktığımız bilgisayarlar hala çalışıyor.

Anakart üzerinde jumper ların olduğu noktada (sağ aşağıda) üzerinde spk yada speak yazan bir jumper var kasa üzerindeki mini hoparlörü ona bağlayın anakartı ya jumper dan yada pilini çıkartıp 5 dk bekledikten sonra resetleyin pili takın elektiriği verin çıkan sesi buraya yazın (yani bir kısa bip iki uzun bip bir kısa bip şeklinde) bi bakalım.

Sebep olabilecek yazılmayan iki durumu ben ekleyeyim
Eski Bilgisayarlarda Bios Pili Bittiğinde Ekrana Görüntü vermeme durumu olabiliyordu.
Elektrik sorununda power sorunlu çalışıyor olabilir ana karta giren power kablosunu sök tak çalışırsa power i değiştir hocam

bilgisayar çok eski değil hocam, 1024 ram kullanıyor. neolasma hocam resimle anlatsanız daha iyi anlayabilirim. speak jumperını göremedim. barloka hocam dediğiniz gibi power dan gelen kabloyu çıkarıp taktım değişiklik olmadı.

destinaa88' Alıntı:
bilgisayar çok eski değil hocam, 1024 ram kullanıyor. neolasma hocam resimle anlatsanız daha iyi anlayabilirim. speak jumperını göremedim. barloka hocam dediğiniz gibi power dan gelen kabloyu çıkarıp taktım değişiklik olmadı.

anakarınızın modeli nedir?

ana kart üzerindeki pili çıkartın. 15-20 dk sonra takıp deneyin.

google de görseller de anakart speaker yazın aratın. görsellerin hemen hemen hepsi doğru

unknownrealmman' Alıntı:
Aynı sorun okulumdaki on bilgisayarda var hocam. Anakartı değiştirmek zorundasınız. Resmiden tam anlaşılmıyor ama büyük ihtimalle işlemci ve ram ile uyumlu sıfır bir anakart bulma şansınız zor gibi görünüyo. Muhtemelen işlemciniz 478 pin, ramlar ise DDR400. Yani emeklilik zamanı gelmiş diye düşünüyorum.

anakart 775 pin gibi.bu problem fazda gerilim düşmesindende olabiliyor. bilgisayara gelen gerilimi bir ölçseniz.yada kasayı sorunsuz çalışan bir pc nin yerine takınız.eğer sorun düzelmezse powerı değiştirin.bu durumlar çözüm olmazsa anakart arızası olabilir.sağlam bir havyanız varmı?
bios pilini çıkartmıydınız bu arada?

mehmetersin' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:

anakart 775 pin gibi.bu problem fazda gerilim düşmesindende olabiliyor. bilgisayara gelen gerilimi bir ölçseniz.yada kasayı sorunsuz çalışan bir pc nin yerine takınız.eğer sorun düzelmezse powerı değiştirin.bu durumlar çözüm olmazsa anakart arızası olabilir.sağlam bir havyanız varmı?

Hocam, pili çıkarttım en az bir saat beklettim olmadı. Jumper ile bios resetlemeyi denedim olmadı. Ramleri söktüm taktım, başka ram taktım olmdı. İşlemciyi kontol ettim olmadı. Powerı kontrol ettim, emin olmak için çalışan bilgisayarın powerı ile denedim olmadı. Anakart hariç bütün bileşenlerin çalıştığından eminim. Sorun Y kablo kullanımından sonra oluştuğundan, belki harici ekran kartı takarak kurtarırız diye düşünmüştüm ama bendeki anakartların AGP slotları yok. Konuyu açan arkadaşın AGP slotu var, bir ekran kartı taksa belki düzelir ama benim görüşüm anakartın kuzey köprüsü dediğimiz o çipi hasarlı. O yüzden anakartı değiştirmekten başka çare yok gibi gördüm ben.

unknownrealmman' Alıntı:
mehmetersin' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:

Hocam, pili çıkarttım en az bir saat beklettim olmadı. Jumper ile bios resetlemeyi denedim olmadı. Ramleri söktüm taktım, başka ram taktım olmdı. İşlemciyi kontol ettim olmadı. Powerı kontrol ettim, emin olmak için çalışan bilgisayarın powerı ile denedim olmadı. Anakart hariç bütün bileşenlerin çalıştığından eminim. Sorun Y kablo kullanımından sonra oluştuğundan, belki harici ekran kartı takarak kurtarırız diye düşünmüştüm ama bendeki anakartların AGP slotları yok. Konuyu açan arkadaşın AGP slotu var, bir ekran kartı taksa belki düzelir ama benim görüşüm anakartın kuzey köprüsü dediğimiz o çipi hasarlı. O yüzden anakartı değiştirmekten başka çare yok gibi gördüm ben.

kasayı çalışan bilgisayarın olduğu fişe çalışan bilgisayarın powerıyla taktığınızdada çalışmazsa anakart sizlere ömür demektir. o durumda marka modeli yazın anakartı bir inceleyeyim.

hocalarım söylemiş yinede aynısnı söyleyeceğim biraz geç gördüm :D ramlerden kaynaklanır hocam büyük ihtimal agp ekran kartın elindekiler pcı dır..birde anakartın üzerinde pil yok sen mi çıkardın hocam yoksa farketmedin mi....?ama ramlerde ve onboard ekran kartının girişlerinde bir problem gözük müyor ama yinede çalışmıyor diyorsan bilgisayarın sesini dinle ses geliyor mu gelmiyor mu bilgisayarı çalıştırınca biosu okuduğuna dair bir ses gelmesi gerekiyor eğer gelmiyor sa güç kaynağını değiştir o zaman sorun ortadan kalkacaktır bios okuma sesi geliyorsa o zaman ramları olmadı agp ekran kartı çıkart bu girişlere uyan onunla dene ....

ahmet27' Alıntı:
Ram'larda sorun var. ram'larda statik elektrik olduğu için ekran açılmıyordur.
(yol 1: elektiriği boşaltmak için; Ram kasada takılıyken, kasanın arkasındaki bütün fişleri çek, güç düğmesine 5-6 bas. yol 2: Yada RAM'ler elinizdeyken metal'a dokunup elektiriği boşaltın. mesela ramları kalorifer peteklerininin üzerindede çevirerekte boşaltabilirsiniz.

Hasta Yakını : Doktor hasta öksürüyor
Doktor : Griptir grip...
Valla harika tamirciler varmış aramızda da haberimiz yokmuş....

destinaa88' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
elimde bir kasa var, anakartı tümleşik yani ekrankartı ses kartı vs onboard. elektrik geliyor kasaya fakat ekranda hiç görüntü yok. sorun ekran kartından kaynaklanıyor olabilir mi? harici ekran kartı takmaya çalıştım fakat elimdekilerin hiçbiri yuvalara uymadı. resmi de ekliyorum. nasıl bir özellikte ekran kartı almam lazım bunun için?

hocam resmi koymak yerine ANAKART üzerindeki MARKA ve MODEL bilgisini paylaşsanız daha iyi olurdu.
...
İmkanınız varsa anakarta bir speaker takarak kasanın sesli uyarı verip vermediğini kontrol edin
speaker.JPG

...
Bios pilini çıkar diyen arkadaşlar LÜTFEN FOTOĞRAFA TEKRAR BAKIN.
çünkü paylaşılan fotoğrafta bios pili ZATEN TAKILI DEĞİL
...
arıza nedenlerine gelince birçok farklı neden olabilir
.
1. güç kaynağı çıkışınızda voltaj dengesizliği olabilir (sağlam bir güçkaynağı takarak deneyin)
2. RAM leriniz yada RAM slotlarınız sorunlu olabilir. (çıkan ramleri başka bir bilgisayarda deneyerek sağlam olduğunu kontrol edin)
3. ANAKART ınızda sorun olabilir. Bazen BIOS gibi yazılımsal bir sorun bazende kondansatör patlaması gibi donanımsal bir sorun olabilir. çok dikkat etmeyiz ama bazen voltaj yükselmeleri anakarttaki kondansatörleri patlatabiliyor.
4. CPU arıza yapmış olabilir. (nadirde olsa karşılaşılabiliyor)

Arkadaşım benim de buna benzer bir arıza başıma geldi, power supply degişince sorun düzeldi.

BaRBaRYaN' Alıntı:
ahmet27' Alıntı:
(yol 1: elektiriği boşaltmak için; Ram kasada takılıyken, kasanın arkasındaki bütün fişleri çek, güç düğmesine 5-6 bas. yol 2: Yada RAM'ler elinizdeyken metal'a dokunup elektiriği boşaltın. mesela ramları kalorifer peteklerininin üzerindede çevirerekte boşaltabilirsiniz.

Hasta Yakını : Doktor hasta öksürüyor
Doktor : Griptir grip...
Valla harika tamirciler varmış aramızda da haberimiz yokmuş....

destinaa88' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,

hocam resmi koymak yerine ANAKART üzerindeki MARKA ve MODEL bilgisini paylaşsanız daha iyi olurdu.
...
İmkanınız varsa anakarta bir speaker takarak kasanın sesli uyarı verip vermediğini kontrol edin
speaker.JPG

...
...
arıza nedenlerine gelince birçok farklı neden olabilir
.
1. güç kaynağı çıkışınızda voltaj dengesizliği olabilir (sağlam bir güçkaynağı takarak deneyin)
2. RAM leriniz yada RAM slotlarınız sorunlu olabilir. (çıkan ramleri başka bir bilgisayarda deneyerek sağlam olduğunu kontrol edin)
3. ANAKART ınızda sorun olabilir. Bazen BIOS gibi yazılımsal bir sorun bazende kondansatör patlaması gibi donanımsal bir sorun olabilir. çok dikkat etmeyiz ama bazen voltaj yükselmeleri anakarttaki kondansatörleri patlatabiliyor.
4. CPU arıza yapmış olabilir. (nadirde olsa karşılaşılabiliyor)

önceden yazılanları tam okusanız

BaRBaRYaN' Alıntı:
...
...

Bence de fotoğrafa tekrar bakmak lazım üzerine tıklayıp büyüterek. Orada pil var hocam.

Anakart MSI PM8PM-V -- VIA P4M800 PRO Chipsetli bir anakart .Bu anakartın üzerinde zaten buzzer(speaker) mevcut ayrıca takmaya gerek yok.Bu anakartlar doğuştan sorunlu anakartlar olduğu için büyük ihtimalle anakart kaynaklı bir sorun var.
Ekran kartı takarak sonuca ulaşamazsınız.
Hazırlık olarak bütün IDE SATA ve sürücülere giden güç kablolarını sökün.Klavye mouse bile takmadan
1-elektrik fişini çekip bios pilini çıkarın 1dk kadar bekleyip takıp deneyin.görüntü gelmezse
2-Sağlamlığından emin olduğunuz (aynı sistemden başka PC varsa onlardan söküp) yada Kingston (DDRII 533/400) RAM ile deneyin.
3-Power i değiştirip deneyin.
sonuç alamazsanız geriye bitek anakart kalır (işlemcide sorun olması çok çok küçük bir ihtimal)
Benim fikrim anakart arızası.Ayrıca bu tip LGA775 onboard sistemlerde görüntü yongası kuzey köprüsünde olduğundan görüntü arızası direk çipset arızasını işaret ediyor olabilir.
Power butona bastığınızda işlemci fanının dönmesi ,power ışığının yanması ve disk aktiviteleri anakartın sağlamlığını göstermez.
Sevgiyle kal...

unknownrealmman' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
...
...

Bence de fotoğrafa tekrar bakmak lazım üzerine tıklayıp büyüterek. Orada pil var hocam.
..
büyütünce bell oldu. haklısın hocam :oops:

Bu kadar yorumun üstüne benimki ne kadar faydalı olur bilemem ama Sorununuz işlemci fanından da kaynaklanıyor olabilir. Fan bilgisayar açıldığı andan POST işlemini tamamlandığı ana kadar farklı bir hızda döner POST süreci bittiğinde bu dönüş hızı artar. Birde işlemci fanınızı değiştirerek denerseniz sevinirim. Zaten deneyeceğiniz tek aşama bu kaldı sanırım. Fan değişiminde termal macun yenilemeyide unutmayın.

Re: ekranda hiç görüntü yok!

ahmet27' Alıntı:
bu işlemi birde, kasanın arkasındaki power girişinde bulunan 3 metalden 2 tanesini kısa devre yaparak (tornavida anahtar vs ) ilede yapabilirsiniz.

Geri