doğuma esas mazeret izni 16 hafta harici

Kodla Büyü

shanexkr

Aktif Üye
selamlar
doğum izni 657 sayılı dmk nın ilgili maddelerinde düzenlenmiştirr.
Mazeret izni:
Madde 104 – A) (Değişik: 14/7/2004 - 5223/1 md.) Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı
tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir.

eşim toplam 16 haftalık bu süreyi bitirmek üzere
1- kırmızı yazıyla yazdığım bu tabip raporuyla belirlenecek miktar ne kadar olabilir acaba
2- 20 gün rapor + 20 gün rapor 1. sorumdaki uzatılabilecek miktarlar içinde mi değerlendirilir. yani uzatılacağı kadar uzatılır yine yetmezse toplamda 40 günü bulan raporu da kullanabilirmiyiz.

forumlarda aradaı taradım bulamadım bu kırmızı yazıyla yazılanı kullananı

cevap 1)Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir.
kısaca tabip ne kadar uygun görürse... buda şu demek alabildiğin kadar rapor al.

2 soruya cevap EVET o süre içerisinde değerlendirilir.

sen rapor alabildiğin sürece çalışmazsın hocam problem olmaz. yeterki raporu yazacak doktor bul hiç problem olmaz.

hocam bu doğumdan önceki 5 hafta istenirse , doğumdan sonraya aktarılabiliyor yönetmenliğe göre. o süre yaz tatile denk gelirse yine aktarılabilirmi?

gladyatör' Alıntı:
hocam bu doğumdan önceki 5 hafta istenirse , doğumdan sonraya aktarılabiliyor yönetmenliğe göre. o süre yaz tatile denk gelirse yine aktarılabilirmi?

benim de 2 tane arkadaş aynı durumdaydı çok uğraştılar ama kabul görmedi yaz tatiline denk gelince sonra eklemek...

3 aylık alsak yeter yoksa yandık
aylıksız izin devreye girerse bizim borçları kim ödeyecek
doğum yapana 1 yıl izin vermeliler aylıklısından

Doğum için doktrun vereceği tarihte doğum olursa yada olmazsa alınan yada daha sonraya eklenen izinde değişiklik olur mu?

doğum yapıldığında rapor al denmiş eşime doğum sonrası izin başlayacak diye..

bu ne demek anlayamadım?

craxx' Alıntı:
Doğum için doktrun vereceği tarihte doğum olursa yada olmazsa alınan yada daha sonraya eklenen izinde değişiklik olur mu?

doğum yapıldığında rapor al denmiş eşime doğum sonrası izin başlayacak diye..

bu ne demek anlayamadım?
doğum olduğunda zaten hastane belgeleri düzenler yener hocam doğum tarihi ıvır zıvır o belgeye istinaden (doğum sonrası 8 haftalık izin başlar.)

doğum sonrası 8 hafta ama öncesinoe kullanılmamış haftalar için ne yapılması gerekiyor?

hamileliğin 32. haftasında çalışabilir belgesini okula vermiş olmanız gerekiyor. yoksa doğumdan sonra 5 haftayı ekletemezsiniz. rapor olaylarını hastane belirliyor zaten ayrıca tek hekimden 20 gün rapor olayı kalktı arkadaşlar artık tek bir hekim sadece 10 gün rapor verebiliyor :( öyle 3 ay raor falan zor azncak heyet raporu alırsanız olabilir ama onuda milli eğitim çok sıkı tutuyor en azından hastaneler vermemek için direniyorlar kızım 6 aylık bütün bunları çok yakından yaşadığım için biliyorum

ha unutmadan yaz tatiline denk gelirse o beş haftanız yanar :(

birde bu rapor bir haftayı geçince maaştan kesiliyor
birde sezeryan olursa sanırım doktor ameliyat dolayısıyla bi rapor veriyormus onu ekleyip ondan sonra baslıyormus izin öyle bişey varmı

hocam bende seninle aynı durumdayım :?
gelecek hafta eşimin izni bitiyor. ben mümkün olursa 5 er günlük almayı düşünüyorum raporları. tabi tek doktardan en fazla 20 toplamda 40 gün alabiliyorsun ( bu da en az 2 doktor demek ). hadi 10 günde mazeret izni toplam 50 gün. tabi 50 günde yetmiyor. kurul raporu alman lazım bundan sonrası için.

birde hatırlatma 7 günün üzerindeki raporlarda maaştan kesinti oluyor. ama heyet raporlarında kesinti yapılamıyor haberin olsun.

bu işler sırf dert kağıt kürek işleri acayip gıcık... mart 1 de doğum iznine ayrıldı eşim yani 15 günlük maaştan 970 tl kesildi nasıl iş anlamadım.

tek doktor 2o gün olayı kalktı. en fazla 10 gün tek seferde...artı sezeryan falan farketmiyor arkdaşım direkt doğum tarihinden itibaren 8 hafta
cubido hocam o kadar kesinti olmaz benden o kadar kesilmedi bence sorun memurunuza...

bence alın ücretsiz izninizi. hem haram yememiş olursunuz. hasta olmadan rapor yazdırmak hem de aylarca bence öğrencilerin hakkına girmektir hocam. bende geçen yazın tam ortasında doğum yaptım. yani doğumdan ne önce ne de sonra izin kullanamadım. okul başlayınca bitiriyordu izin zaten. üç ay ücretsiz izin aldım. zaten bu arada bebek beş aylık oluyor. ele geliyor yani. okulum üç ay gelmeyeceğimi bilince öğretmen buldu yerime geçici olarak. hem öğrencilerin dersi boş geçmemiş oldu. borçlarınız varmış belli sıkılırsınız belki ama haram yemekte bir okadar kötü. kendi fikrim.

bu doğum izni ve emeklilik uygulamaları güncelliğini yitirdi.

büyük aile mantığı var eve dedenin falan emeklisi de girer, babaanne, anneanne yardım eder bebeğe gül gibi aylıksız bakılır diye düşünüyorlar... ana baba yanınızda değilse bakacak kimseniz yoksa bir de büyük şehirdeyseniz 600'den aşaaaa bakıcı yok. hastane, doktor, araba, ana kucağı, yatak, bebek bezi masraflarını saymıyorum bile. ücretsiz izin de olsa bebeğe bakmak kolaymış eskiden

emeklilik de öyle. bu yaşa kadar ev,araba almıştır, çoluk çocuğu okutmuş evlendirmiştir, eee buna bin lira yeter diye düşünüyorlar ama nerdeeee.

Son değişikliklerde hiçbir işe yaramadı. Bebek 8 haftalıkken iş başı yap diyor devlet. Süt iznini, yarı zamanlı çalışma hakkını öğretmene kullandırtmıyor. Öğretmen sabah 7 de derse giriyor 12:30 da çıkıyor. Yarı zamanlı iznini süt iznini öğleden sonra kullan deniliyor. Yarı zamanlı kullanırsan ücretin vb. tüm sosyal haklarınında yarısını kesiyorlar. Öğretmenler için süt izni ve yarı zamanlı kullanımı düzenlemeleri gerekir. Birçok öğretmen anne idareleri ile papaz oluyor.

Allah tüm öğretmen annelere insanlıklı idareciler nasip etsin Hocam sezeryansa 2 ayda iyileşilmiyor zaten Allah korusun karnına çarpsalar falan durum vahim. Kendi doktorunuz 20+20 zaten verir sezeryansa technic Hocam doğru söylüyorsun da iyice tartıp biçmek gerek çok çok zorunluluk varsa Allah affeder belki diye düşünüyorum ams gerçekten işin içinden çıkılamayacak durum varsa eğer faizde haram ama batmayanımız kalmadı Allah affetsin cümlemizi. Ben ücretsiz izin aldım ama çok çok zorunluluk varmı sorusuna içim sinerek var diyemedim

Geri