Doğum izni

Kodla Büyü

tamer

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar doğum izni son olarak kaç gün oldu? Birde doğum izninde olduğumuz süre içerisinde ek ders kesiliyor mu? Kesilmiyor diye biliyorum ama yakın zamanda doğum izni kullanmış olan var mı?

Ek ders kesilir. Maaş kesilmez. doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta ücretli izin kullanılabilir. Bunlar da bitince 2 yıla kadar ücretsiz (maaşsız) izin kullanılabilir

Cemal TANER' Alıntı:
Ek ders kesilir. Maaş kesilmez. doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta ücretli izin kullanılabilir. Bunlar da bitince 2 yıla kadar ücretsiz (maaşsız) izin kullanılabilir

Hocam babalar için sorduğumu söylemeyi unutmuşum pardon :)

technolog' Alıntı:
Arkadaşlar doğum izni son olarak kaç gün oldu? Birde doğum izninde olduğumuz süre içerisinde ek ders kesiliyor mu? Kesilmiyor diye biliyorum ama yakın zamanda doğum izni kullanmış olan var mı?

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Mazeret İzinleri

Mazeret İzinleri

Madde 17- ....
2) Erkek memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle üç gün,

...

izin verilir.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/56.html

omd' Alıntı:
technolog' Alıntı:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Mazeret İzinleri

Mazeret İzinleri

Madde 17- ....
2) Erkek memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle üç gün,

...

izin verilir.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/56.html

hocam 657 ye göre 10 gun. torba yasayla değişti diye biliyorum.

babalık izni 3 gündü sanki - değişip 10 gün olmuş demekki.

Yalnız 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre bakarsakda;

MAZERET İZNİ:

Madde 104- (Değişik madde: 13/02/2011-6111 S.K 106. mad.)
....
B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.
...
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/388.html

657'yer göre 10 gün mazeret izniniz var.

Arkadaşlar ek ders kesilmiyormuş ilgili metni veriyorum. Bilginiz olsun.

Sayı :GMT.400.00/1117 22/03/2011

Konu :Yıllık ve Mazeret İzinlerinde Ek Ders Ücreti Ödenmesi

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

İlgi: a) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu.

b) 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu

c) 16/12/2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Karar”ı.

d) 27/02/2007 tarih ve 11707 sayılı (Genelge no 2007/19) “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”ın uygulanmasına ilişkin Genelge.

İlgi (a) da ki Kanunun 25/02/2011 tarihli ve 27857 Sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan ilgi (b) de ki Kanununun 106. maddesi ile değişik 104. maddesinde; “Mazeret İzni” başlıklı (E) fıkrasında; “Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz” denilmektedir.

İlgi (c) de ki kararın “Görevin fiilen yapılması” başlıklı 25.maddesi 3. fıkrasında; “Kararın 10, 14 ve ek 1 inci maddeleri ile 16 ncı maddesinin ikinci fıkrası (3) uyarınca ödenen ek ders ücretleri, yarım günlük izinler hariç, her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez.” denilmektedir.

İlgi (d) de ki genelgenin 17. maddesinde “(3) Bu Kararın 10, 14 ve 21’inci maddeleri uyarınca ödenen ek ders ücretleri, yarım günlük izinler hariç, her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez.” hükmüne yer verilmiştir.

Görüleceği gibi ek ders ücreti ödenmesinin temel koşulu; Karar kapsamında öngörülen ek ders görevinin fiilen yapılmış olması ya da Kararda belirlendiği şekliyle ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâllerin gerçekleşmiş olmasıdır. Ek ders ücreti ödenebilmesi için öncelikle görevin Kararda belirlenmiş olması ve karşılığında ek ders ücreti ödenmesinin de öngörülmüş olması gerekmektedir. Bu nedenle, Kararda belirlenmemiş görevler için, bu yönde alınan onaylara bağlı olarak ek ders ücreti adı altında herhangi bir ödeme yapılması mümkün bulunmamaktadır.

Bu hususlara uyulmaksızın yapılacak ek ders ücreti ödemelerinin; harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlilerinden yasal faizi ile birlikte geri alınacağının unutulmaması gerekmektedir.” açıklaması bulunmaktadır.

Bu anlamda yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda ek ders ücreti ödemeleri konusunda uygulamalar açısından farklılıklar oluşmuştur. Yukarıda yer verilen ilgi (b) Kanun maddesi çok açıktır. Anılan Kanun maddesine rağmen uygulama bunun tam aksi yönünde teşekkül etmektedir. Kanun ile düzenlenen bir husus normlar hiyerarşinde Kanunun altında yer alan düzenlemeler ile kısıtlanamaz. Bunun gereği olarak yıllık izin ve mazeret izinli olunan günlerde de ek ders ücreti ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Eğitim kurumlarında görev yapan idarecilerin yıllık izinli ve mazeret izinli oldukları günlerde de ek ders ücretlerini alabilmeleri için gereken düzenlemelerin ivedilikle yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi ve tarafımıza konu hakkında bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.

M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN İsmail KONCUK

Genel Mevzuat ve Toplu Genel Başkan

Görüşme Sekreteri

25 Şubat 2011 tarihli ve 27857 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6111 Sayılı Torba Kanunla 657 Sayılı Kanunda da bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerden birisi de şu anki konumuz olan ve 6111 Sayılı Kanunun 106. Maddesi ile 657 Sayılı Kanun 104/E Maddesinde yapılan değişikliktir. Söz Konusu değiştirilen bu önemli cümle aynen “ Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz.” Şeklindedir.

valla hocam derse giriyorsanız izinli olarak kesilmez. ilginç bir soruydu :)

ders ücreti ödenmesinde sizin durumunuzda "fiilen görev yapma maddesi"ni dayanak gösterilerek başvurunuz reddedilecektir. ama zaten biri ödüyorsa kimse niye ödüyorsun demez kanımca

esenordelarthe' Alıntı:
valla hocam derse giriyorsanız izinli olarak kesilmez. ilginç bir soruydu :)

ders ücreti ödenmesinde sizin durumunuzda "fiilen görev yapma maddesi"ni dayanak gösterilerek başvurunuz reddedilecektir. ama zaten biri ödüyorsa kimse niye ödüyorsun demez kanımca

Hayır bizatihi aynı ilde farklı uygulamaları gördümde :)

Torba yasada izin 10 güne cıkmış ve ek ders mazaret izni söz konusu olduğundan kesilmez şeklinde değişmiş. Farklı uygulamalar nedeni ile sormuştum

technolog' Alıntı:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

.
.
.
hakkında bilgi verilmesi hususunda;
Gereğini arz ederiz.

Görüşme Sekreteri
hocam bu sendika yazısı mı resmi yazı mı?

MADDE 106- 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 104- A) Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta
olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum
öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden
sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla
belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda
çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum
sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi
analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.
Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği
üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.
B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin
veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve
kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.
C) (A) ve (B) fıkralarında belirtilen hâller dışında, merkezde atamaya yetkili amir, ilde
vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin
muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde, mazeretleri sebebiyle memurlara
on gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usûlle on gün
daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür.
D) Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim
tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni
verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın
memurun tercihi esastır.
E) Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz.”

Adı üzerine izin.
Görevli izin değil yani işinizden kaynaklanan bir izin değil.
Ailevi yada özel nedenlerden kanaklanan hiçbir durumda ek dersinizi alamazsınız.

Maaşda tabiki kesilmez.

n_a_bas' Alıntı:
technolog' Alıntı:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

.
.
.
hakkında bilgi verilmesi hususunda;
Gereğini arz ederiz.

Görüşme Sekreteri
hocam bu sendika yazısı mı resmi yazı mı?
sendika

bu konu hakkında kesin bilgisi olan var mı arkadaşlar? yani 10 günlük doğum iznin de ekdersimiz kesiliyor mu kesilmiyor mu?

arkadaşlar konu net açıklığa kavuşmamış gibi babalık izninde btr olan öğretmen 10 günlük ek dersi alabiliyor mu yasal dayanağı nedir

Geri