Doğa Koleji Kreşi yıllık 17.000 TL

Kodla Büyü

marbled

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bugün 2.5 yaşındaki oğlumla doğa kolejinin çocuklar için hazırladıkları esas amacı müşteri toplamak olan bir etkinliğine katıldım. Etkinlikte de birşey yok ya bütün çocukları anasınıfına toplamışlar, bütün veliler ayakta çocuklar kendi kendine oynuyor. Toplantı 11-13 arasında demelerine rağmen, istedikleri veli profiline ulaşamadıklarını anlayınca 12 de etkinliği bitirdiler. Bilgi almak isteyenlere anasınıfı ile ilgili bilgi verdiler. İlköğretim sınıflarının çok yüksek fiyatlar olduğunu biliyordum ancak kreşlerin diğer özel kreşlerle hemen hemen aynı (ortalama aylık 500 TL) olacağını düşünüyordum. Açıkcası çocugum bakıcıda olduğu için 3 yaşından sonra bu şekilde özel bir kreşe vermeyi uygun görüyordum. aylık 1500 TL dediler. Çevremde arkadaşlarımın çocukları gittiği için biliyorum aylık en fazla 400-500 Tl fiyatlara özel kreşler var ve cok güzel eğitim veriyorlar. Doğa kolejinin yıllık 10.000 TL farkedecek kadar ne farkı var acaba anlayamadım. Üstelik kendi okulumdaki devlet okulu anasınıfı onlarınkinden çok daha güzel ve donanımlı. Hiç beğenmedim. Tek farkı duvardaki akıllı tahta ve uzay üssü görünümlü projeksiyon. Bu okulların özellikle de kreşlerine çocuklarını kimler gönderir bilemiyorum. Şahsen gitmeden önce doğa koleji ile ilgili daha iyi düşüncelerim varken ortamı görünce düşüncelerim çok değişti.

Hocam gönderen olmaz mı yaa etraf zengin dolu
bi çok kişi için o dediğiniz para PARA değil cidden
ha doğru mu derseniz kesinlikle doğru değil ama piyasa bu ve gittikçe de bu halde kötüye gidecek.
hadi şimdi neyse çocuğunuz büyüyüp ilkokul ortaokula geldiğinde napıcaksınız..devlet okulu başka özel okul başka dert
artılar eksiler...
Ama gidişat iiyi değil..insanlar çok kısa zamanlarda ciddi paralar kazanıp nerden nerelere varıyolar..
bunlar hem şaşırtıcı hem öfkelendirici şeyler.. olan bi maaşlı çalışan biz öğretmene oluyo heralde sadece :!: :?:

Zenginin malı bizim ağzımızı yorar ama, kreşten itibaren özel okullara gönderilen çocuklara yapılan bu maddi yatırımlar çocuk büyüp de kendi işini kurduğunda kaç senede kazanca dönüşüyor. Ve garantisi de yok ki özel okulda okuyan bir çocugun cok iyi yerlere geleceğinin. Parasının haddi hesabı olmayanlar belki bunları düşünmüyor ama ben düşünüyorum ve çok saçma geliyor. Bir de bu okullarda okuyan çocuklar o ortamları görünce beklentileri yükseliyor. Bu çocuklar marka telefonu olmadan marka kıyafetler giymeden mutlu olamazlar, ailenin karşılayacak imkanı olsa da da olmasa da çocukların beklentilerini yüksek tutmak doğru değil

Doğa Türkiye'nin özel okul markası oldu. Fiyatlar normal. En pahalısı olacak ki kodamanlar gelsin.

Bu tür hizmetleri tercih edenlerin gerekçelerinden biride sınıf farkını hissetmek, hissetirmek. kendileri kimlerle muhattap oluyorlarsa çocukarınında aynı sınıftan çocuklarla muhattap olmasını istiyorlar. Eğitimde kalideyi ne kadar artırısan arıtır doğal bir limiti var ötesine geçemezsin.

Hocam özel okullarda öğrenci ile birebir ilgilenme daha çok. Veli de ilgi bekliyor, fazlası ile alıyor bu ilgiyi öğretmenden

Bazı mal ve hizmetlerde etiket, içeriğin önüne geçiyor.
İnsanların bu zaafını görenler de fırsattan istifade ediyor. Semt pazarlarında da, yan yana iki tezgahta bulunan gerçekte aynı olan sebzelerin birinin etiketinde Organik yazıyor diye diğerinin 3-4 katı fiyata satılıyor :puhaha:

Prestij meselesi. Ne kadar çok para harcarsan prestijinde o kadar sağlam olur.

Ben dersaneye giderken hocamız dersanemizin özel şubesinden gelmişti. Neden öğretmenler bile aynıyken(bizim şubeden onlara onlardan da bize gelen öğretmen oluyodu) bizimki 1500Tl de özel şube 12000Tl orada kazandırma garantili mi diye sormuştuk. Hocamızda ne garantisi çalışan kazanır çalışmayan seneye aynı parayı yine öder demişti. Tek farkı onların babaları petrolcu, holdingci ucuz dersaneye göndermeye utanıyorlar o kadar demişti.

Bu tür hizmetleri tercih edenlerin gerekçelerinden biride sınıf farkını hissetmek, hissetirmek. kendileri kimlerle muhattap oluyorlarsa çocukarınında aynı sınıftan çocuklarla muhattap olmasını istiyorlar. Eğitimde kalideyi ne kadar artırısan arıtır doğal bir limiti var ötesine geçemezsin.

Kesinlikle katılıyorum farkı hissetmek konusunda ve dediğiniz gibi bunun bir limiti var. Siz 5 kat para verince 5 kat daha iyi eğitim almıyorsunuz. Mutlaka iyi bir eğitimdir kuşkusuz ancak parasıyla doğru orantılı bir eğitim olacağını zannetmiyorum.

Ben de antep'te bahçeşehir kolejine gittim, belki ileri sınıflar için birşey diyemem ama, okul öncesi bayan öğretmenin sigara kokusundan yanına yaklaşılmıyordu.. Yapılan etkinliklerin birçoğu da bizim köy okulu anasıfında yapılanların aynısı tabi maddi imkanlar dahilinde.
Önemli olan okul bulmak değil hocam, okullar marka gibi isimler. önemli olan öğretmen bulabilmek. öğretmencilik oynayan çok öğretmen var ve müfettişler de bizi alana çekmek istiyorlar. ben iyiyim demiyorum, sadece kendi adıma öz eleştiri yapıyorum. iyi olsaydım zaten öyle insanlarla karşılaşmazdım herhalde. "Etme bulma dünyası" gibi birşey. O yüzden saçılan tohumların bize düşen kısmının bakımını iyi yapalım.

aak' Alıntı:
Prestij meselesi. Ne kadar çok para harcarsan prestijinde o kadar sağlam olur.

Ben dersaneye giderken hocamız dersanemizin özel şubesinden gelmişti. Neden öğretmenler bile aynıyken(bizim şubeden onlara onlardan da bize gelen öğretmen oluyodu) bizimki 1500Tl de özel şube 12000Tl orada kazandırma garantili mi diye sormuştuk. Hocamızda ne garantisi çalışan kazanır çalışmayan seneye aynı parayı yine öder demişti. Tek farkı onların babaları petrolcu, holdingci ucuz dersaneye göndermeye utanıyorlar o kadar demişti.

hocam benim lisede gittiğim dersanenin ilk örneğinizdeki gibi normal bir dersaneydi, kardeşimin gittiği dersane ise aynı dersnenin özel şubesiydi. İkisi arasında dağlar kadar eğitim kalitesi farkı vardı. Sınıfları 4 kişilik, sabahtan akşama kadar eğitim veriliyor (yarım gün değil), öğrenci derse geç girdiğinde dahi veliye cepten mesaj gidiyor...

Ben doğa kolejine iş görüşmesine gitmiştim, öğretmenlere derse girmek dışında tezgahtarlık, yazın alışveriş merkezlerinde stand bekçiliği gibi görevler veriyorlardı. Özel okullar arasında öğretmene en az parayı veren de onlardı. Genelde hiç bir yerde iş bulamayanlar yeni mezun doğa kolejini tercih ederdi. İlk fırsatta da başka bir yere geçmişlerdir. Fakat kendilerine prestij kazandırcak projeleri çok iyi yapıyorlar. Ana sınıfında yüzmeden biniciliğe kaar bir sürü faaliyet vardı. Gerçi o kadar fiyat farkı ödeyeceğime normal bir anaokuluna gönderip o kurslara kendiniz gönderebilirsiniz. Genelde tv'ye çıkacak projeler geliştiriyorlar. Reklam işinde çok iyiler yani.

hocam sen deblet okuuyla orayı bir tutamazsın..devlet okulunda iş biter herkes eve..adamlar çocuklar için yapmadığı aktivite yok...neyse para para para...

blue123' Alıntı:
hocam sen deblet okuuyla orayı bir tutamazsın..devlet okulunda iş biter herkes eve..adamlar çocuklar için yapmadığı aktivite yok...neyse para para para...

doğru diyorsun hocam. yapmadıkları aktivite yok ama o aktivitrlerin parasını kat kat alyorlar.

Geri