Dizel Parasına Elektrikli Hem de 100 km 3 liraya

Kodla Büyü

xtasy

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
584
Arkadaşlar araç alacaklar bence ciddi ciddi düşünsünler. Aşağıda somut bir şekilde Türkiye'de üretilen Fluence için son kullanıcıya yönelik kafamıza takılan sorulara açıklık getirecek cevaplar var. Mesela batarya iki yıllığına kiralanıyormuş ve sadece 83 euro. Fiyatı dizeliyle aynı. 100 km'de 2,8 TL harcıyor. Yolda kalma derdi yok çünkü sürekli yol yardımı var. Kim istemez ki tüm Türkiye'yi 100 200 liraya dolaşır bu alet. :alkis:

1336045704_22497_HD__23F96CDA(1).jpg

Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen elektrik motorlu Fluence’ın, 2011 yılında başlayan kamu kuruluşlarına satışının ardından 3 Mayıs 2012 tarihinden itibaren nihai tüketiciye satışına başlandı. Tek donanım paketi ile pazara sunulan Türkiye’nin ilk %100 elektrikli otomobili Fluence Z.E.* (Zero Emission) %3 vergi oranı ile 64.900TL* tavsiye edilen fiyatla satışa sunuluyor. Bu fiyat, Fluence Privilège 1.5 dCi EDC 110 bg versiyonu fiyatına eşdeğer.Fluence Z.E. Türkiye yollarında...

Fluence Z.E. satın almak isteyen tüketiciye bu konuda donanımlı ve eğitimli 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda hizmet veriyor. Müşteri bu yetkili satıcılarda otomobili deneme imkanı da buluyor.Şarj sistemi

Fluence Z.E. şarjı, evde şarj ünitesi olan ve elektrik sayacı gibi duvara monte edilen bir kutu olan “Wallbox” ile gerçekleştiriliyor. Altyapı çalışması olan İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Gaziantep dışındaki illerde de bu uygulama gerçekleştiriliyor. Fluence Z.E “Wallbox” ile, 6 ila 8 saatte tamamen şarj oluyor. Bunun yanısıra opsiyonel olarak sunulan, 220V duvar tipi prize bağlanan bir kablo ile tam şarj 10 ila 12 saatte gerçekleştiriliyor. Bugün itibarıyla İstanbul’da 9 adet şarj merkezi bulunuyor. Bu sayının yıl sonundan önce 40 adede çıkarılması öngörülüyor. Ayrıca 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda şarj hizmet noktası bulunuyor. Termik (konvansiyonel motorlu) dizel Fluence modelinin deposu 240TL’ye dolarken Fluence Z.E. için bir depo enerji fiyatı 5TL. Böylece Fluence Z.E. 100km maliyeti 2,8TL. oluyor.Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “Çevreye saygılı, sessiz ve teknolojik bir devrim olan bu değişimde öncü marka olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Elektrik motorlu araçların Renault gamında ilk adımı olan Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen Fluence Z.E.’yi, erişilebilir fiyatlara Türkiye’de satışa sunuyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.”Menzil

Standart Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü üzerinden ölçülen menzil Fluence Z.E. için 185 km.dir. Yumuşak kullanım, ani ve sportif sürüş tarzından kaçınmak, araç şarjdayken ısıtma ya da soğutma programlarını kullanarak iç iklimlendirmenin sağlanması gibi tedbirler bir depo ile maksimum menzil için son derece önem taşıyan önlemler. Elektrik motorlu aracın menzili günlük şehir içi kullanımı için yeterlidir.

Menzil kontrolü kullanıcı ara birimi: Renault’nun elektrikli araçları özel olarak geliştirilmiş olan ve sürücülerin araç menzilini kontrol altında tutmalarını sağlayan bir kullanıcı ara birimi ile donatıldı.

• Güç ekonomisi sayacı elektrik tüketiminin normal, optimum veya aşırı olup olmadığını gösteriyor.

• Bir başka sayaç akünün şarj seviyesini gösteriyor.,

• Araç bilgisayarı ise menzili, ortalama ve anlık tüketimi ve kalan kWh’yi gösteriyor.Batarya (Pil)

Fluence Z.E., lityum iyon manganez batarya ile çalışıyor. Bu batarya hiçbir bakım gerektirmiyor. Ayrıca, kapasitesinde değişiklik olmaksızın kısa süreler boyunca şarj edilebiliyor. Türkiye’de batarya kira bedeli 83 € (48 ay ve 10.000 km / yıl - KDV dahil).Donanım

Elektrik motorlu Fluence’ın tek donanım paketi olan “Dynamique” versiyonunda zengin standart ekipman seviyesi bulunuyor. ABS, ESP, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, göğüs havayastıkları, ön ve arka yan hava yastıkları, immobilizer, çift yönlü otomatik klima, radyo-CD MP3 çalar müzik sistemi, ısıtmalı yan aynalar, 16” jantlar, gövde rengi çıta, kapı kolları ve aynalar, Fluence Z.E.’de standart olarak sunuluyor. Ayrıca alüminyum alaşım jantlar, park sensörü, dokunmatik ekranlı MP3 radyo-CD çalar, sürücü koltuğu yükseklik ayarı, kol dayama ve arka cam gölgelik standart donanımlar arasında yer alıyor.Ek hizmetler

Fluence Z.E. müşterilerine, batarya kira süresi boyunca eksiksiz ve ücretsiz yol yardım hizmeti sunuluyor.Fluence Z.E. üretici garantisi

• Araç garantisi : 2 yıl / sınırsız kilometre veya 3 yıl / 100 000 km

• Elektrik güç ünitesi garantisi : 5 yıl / 100 000 km

• Bu üretici garantisinin dışında Renault, elektrik motorlu araca özel olarak bakım sözleşmesi formüllerini isteğe bağlı sürelerde ve kilometrelerde sunuyor:

- Kullanımlarınıza uyarlanmış bir formülü (yıl / kilometre) seçmenizi sağlayan « programlı bakım » hizmeti,

- Renault sigorta işlemleri için AXA’yı öneriyor.Renault Fluence Z.E., Bursa Oyak-Renault Fabrikaları’nda konvansiyonel termik motorlu versiyonlarla aynı üretim bandında üretiliyor.
 
Söylemeyi unuttum Fiyatın ucuz olmasının sebebi çok ciddi vergi avantajı var sadece %3 vergi. normalde %50lere varan vergi olduğu düşünülürse çok iyi.
 
iyi güzel de 185 km gittikten sonra 6-8 saat arası şarj olmasını beklemek de saçmalık demek ki uzun yola çıkmayacağız :puhaha:
 
Şu ana kadar batarya kirasının aylık 83 euro olduğu söylenmişti ve bu ciddi bir cayma sebebiydi. Çünkü aracını şehir içi kullanan tüplü arabası olan arkadaş bile ayda bu batarya kirası kadar yakıyor. Ama buradaki bilgi 2 yıllığının 83 euro olduğu. Bu süper bir haber. Gerçi bataryaya neden kiralama ücreti ödendiğini anlamış değilim. Sen 60 küsür bin lira ver, batarya elalemin olsun :D Çin malı araçlarda bu batarya kiralama derdi yok ama onların araçları da acayip dandik yahu.
 
yasarsahbaz' Alıntı:
Şu ana kadar batarya kirasının aylık 83 euro olduğu söylenmişti ve bu ciddi bir cayma sebebiydi. Çünkü aracını şehir içi kullanan tüplü arabası olan arkadaş bile ayda bu batarya kirası kadar yakıyor. Ama buradaki bilgi 2 yıllığının 83 euro olduğu. Bu süper bir haber. Gerçi bataryaya neden kiralama ücreti ödendiğini anlamış değilim. Sen 60 küsür bin lira ver, batarya elalemin olsun :D Çin malı araçlarda bu batarya kiralama derdi yok ama onların araçları da acayip dandik yahu.


bataryanın ömrü 2 yıl / 100.000 km. satın alıyo gibi bişey zaten. bizim olmamasının sebebi de gittiğimiz yerde değiştiriyoruz başkasıyla. yani "yere yatarak gülen arkadaş"ın dediğinin aksine uzun yolda beklemek yok. sadece evde şarz edersen bekleniyor.
 
aslında akü boşaldığında doldurmayı bekleme yerine dolum yerlerinden doldurulmuş aküyü alıp yola devam etmek için kiralama daha mantıklı.. aynen DEVREMÜLK gibi bir sistem..Avrupadan gelen birkaç arkadaşımdan dinlemiştim. örneğin bisikleti kiralıyorsun park yerine bırakıyorsun gib..
 
hımm yolda batarya değiştirilecek yani değiştirilen bataryanın tam dolu olduğunu nasıl anlayacağız?
başkası tarafından kullanılan bir bataryayı insanlar kendi arabasına taktıracak mı? her 185 km de batarya mı değiştireceğiz yani?her benzinlikte olacak mı?bu fiyatla zaten zengin kesime hitap ediyor.
 
serkan_ist' Alıntı:
http://haber.gazetevatan.com/bu-hafta-prize-takiliyor/447442/44/Haber
haberde aylık kira bedelinin 83 euro olduğunu söylüyor. kira bedeli aylıksa hiçbir avantajı yok. yıllık fiyatsa güzel

http://www.dha.com.tr/elektrik-motorlu- ... 07322.html burda da aylık demiyor 2 yıl diyor. benim de kafam karıştı. aylıksa bizim gibi aşırı kilometre yapmayanlar için anlamsız tabi.
Kod:
Türkiye’de batarya kira bedeli 83 € (48 ay ve 10.000 km / yıl - KDV dahil).
 
83 euro kira bedelinin aylık olacağını düşünüyorum. Renault gibi firma otomobillerinin baz modellerine paspasları opsiyonel olarak satıyorsa batarya bedelini 2 yıllık 83 euro ile yetinmeyecektir.
 
hocam bildiğim kadarı ile elektrikli bisikletlerde enerji tükektimi ve tork(motor gücü) süper ancak elektrikli bisikletlerde yolun eğimi büyüdükçe enerji harcama yüzdesi çok katlanarak artıyor,
tamam bu arabadır çözmüşlerdir ama maraş gibi eğitim maksimumu yokuşu bol olan memleketlerde elektrik gücü yokuşlarda söylenenin kat be kat fazlası olacak ve tabi ki motor un çekiş torku benzindeki gibi olacak mı_

Bu tereddütleri gelecek yıllar gösterecek, ancak elektrik gücü çok soru işaretleri barındırıyor, ?
ama helal olsun ülkeme, dünyayı yakalamada gayet başarılı şeylere imza atıyor .
 
arkadaşlar konu üzerinde tartılışaak çok şey var ama elektrikli arabalar artık yaygınlaşacak artık bunun sinyallerini alıyoruz 3-5 seneye artık heryerde olacaktır.Fakat kullanım arttıkça fiyat bindirmeleri olur.
 
bende 83 euro kira bedelinin aylık olduğunu okumuştum daha önce. mantıklı olan aylık bedel gibi geliyor zaten. 2 yıllığı 83 euro olsa yıllığı yaklaşık 40 euroya denk gelir. 40 euroda 100tl filan yapar.
64000tlye araba satan firma neden 100tl gibi komik bir yıllık kira bedeliyle uğraşsın ki?
o yüzden bu kiranın aylık olduğunu düşünüyorum. aylıksa 200 tl civarında her ay kira vereceğime 200 tl benzin koyar kafam rahat gezerim
 
Geri
Üst