Devleti fiberle soyuyorlar.

Kodla Büyü
ersan3333' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
Hocam VPN liste fiyatı dudak uçuklatıyor yaklaşık 10000 TL gibi
toplu ve uzun vadede alındığı için devlete % 87 indirim yapılmış hali 1000-2000 TL arası yoluyor (50 100 200 lük VPN hatları)
Bunun % 25 devlete vergi olarak ödeniyor.
telekomun sanırım % 49 u devletin . Ozaman geriye kalan gelirinde % 49 u devlete kalıyor

Bakkal hesabı her yüz liranın
100 TL - 25 TL - 49 TL = 16 TL si telekoma kalıyor :)
Oda işçilere mühendislere maaşlarını veriyor
Biraz daha uğraşırsam devleti kara geçirecem. Hesabı burda kesiyorum :)

2005 yılında değerinin oldukça altı bir miktara Suriye kökenli Hariri ailesine ait Oger Telekom'a 21 yıllığına devredilen (Yüzde 55 hisse) Türk Telekom borç batağı içinde. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Türk Telekom ve Oger şirketine 4,6 milyar dolar borç veren 20'ye yakın banka, borçların ödenmesi için hükümete baskı yapmaya başladı. Hükümetin ise Telekom'un borçlarının finansmanı için Suudi yetkilerle görüşmelere başladığı öğrenildi.

Devletin 6,5 milyar dolara Oger Telekom'a sattığı hisseleri 20-25 milyar dolara geri almak zorunda kalabileceğini söyledi.

Şirket özelleştirmeden bu yana toplam 22 milyar liranın üzerinde net kâr elde etti. Yani kâr eden bir şirketten bahsediyoruz. Fakat kârı alıp alıp yemişler. Bu da yetmemiş, Telekom'u aşırı da borçlandırmışlar. Şirketin içi boşaltılmış.

Telekom'u satın alan Hariri ailesine ait Oger Telekom şirketi, özelleştirme sözleşmesinde taahhüt ettiği hiçbir yatırımı yerine getirmedi.
En önemli konu şu: Hiçbir stratejik yatırım ve özelleştirme şartnamesinde yer alan altyapı yatırımları yapılmadığı için Türkiye'deki telefon ve internet hizmetleri olması gereken seviyenin çok altında kaldı. Telekom ana servis sağlayıcısı olduğu için diğer telefon, internet ve televizyon şirketleri de durumdan olumsuz etkileniyor. Halk ise 10 yıldır aldığı hizmete göre dünyanın en ağır faturasını ödemek zorunda kalıyor.

İste hocam devleti boyle soyuyorlar.devlet fiber parasini sagindan alip soluna koyuyor diyorsun burda birilerinin cebi doluyor ve soyuluyor.

Hocam aşağıdaki linkte TTVPN hizmeti ücrendirmesi var. Her kese sattığından farklı bir fiyat görürsen banada göster.
Yazınızda aile adları, şirket adları , tarihler ve iddialar var ama ortada fatih vpn ücretleriyle ilgili bir kelime yok. Değindiğiniz konu, konu başlığıyla pekte örtüşmüyor. 2000 li yılların başından beri okullarda ADSL uydu net vb teknolojiler kullanılmaya çalışılıyordu o zamanlar alınan hizmetin bedeli neyse bugün alınan hizmetin de herkese uygulanan bedeli var.
VPN in gerekliliğini tartışsanız anlarım ama alınan hizmetin ücretini tartışılmaz % 87 indirimli almışlar . Gereksizse onu tartışın.

https://kurumsal.turktelekom.com.tr/buy ... ttvpn.aspx
Aylık Kira Ücretleri (Uç Başına)

Tablodaki fiyatlara %18 Katma Değer Vergisi (KDV) ve %15 Özel İletişim Vergisi (ÖİV) hariçtir.
mbps Şehir için Şehirler Arası
100 5.525,57 9.539,10
125 5.939,14 10.995,11
150 6.352,71 12.451,12
175 7.020,56 13.755,16
200 7.688,42 15.059,21

devletin bir kuruşunu israf eden ,sebeb olan , imza atanlar öbür dünyada vay haline onların
binlerce yetimlerle nasıl helallaşaçaklar bilemiyorum.

Burada mesela vpn ücretleri mi ?
Yoksa ödenen para karşılığı okullardaki internetin kullanılabilirliğimi.

Özet geçiyorum eskiden 2 adsl hat ile okulda daha çok iş görüyordum.
1 adsl hat idari ve öğretmenler odası içindi.

Bir adsl hat bilgisayar odası içindi.

Geçenlerde okula resmi yazı geldi bir video gösterilmesi isteniyor. boyutu büyük diye
flash bellekler ile ilçeye gelmemiz isteniyordu.

Adamlar bize hat satıyor hattı verimli manada kullanacağımız her şey engelli.
Hızı vaat edilenden düşük.

Efendim %40 bilmem kaçı devlete gidiyor falan filan.
O zaman özelleştirmeseydik %100 ü gitseydi.

Israrla konuyu ekseninden çıkartma çabası var.

Biri çıkıp dikkate alınacak bir somut örnek veremiyor. Deyin ki falanca banka için %90 indirim yapılmış adamlar 500 şubesi var bizim binlerce okulumuz var ama yapılan indirim yok. Yada deyin ki perakende fiyatı 100 lira devlete toptan fiyatı 100 TL ile satmışlar.

Konuyla ilgisi olmayan mantık oyunları yapıp milletin zekasıyla küçümsemek doğru değil.

Ortada bir soygun iddiası var fakat somut elle tutulur bir kanıtınız yok . Bu ağır bir itham ispatlayın. Elinizde delil yoksa ne diye milleti zan altında bırakıyorsunuz ? Forma yazması kolay oluyor tabi. VPN in gerekliliğini tartışsanız anlarım. Fakat ispatsız delilsiz forma yazarsanız bende inanmadan önce araştırırım. Gözü kapalı her duyduğuma/okuduğuma inanmak gibi zafiyetim yok Allah'a şükür. Bulduğum fiyatlar önceki mesajımda var.

Konuyu ekseninden çıkartacak cümlelerle boşuna milletin vaktini almayın lütfen. Farklı bir konu başlığı açın.
Şimdi elinizde varsa bir belge ben inanmaya hazırım. Soyulan devlet benimde devletim. Yoksa içi boş cümlelerle vaktimi almayın.

alpaygunes' Alıntı:
Israrla konuyu ekseninden çıkartma çabası var.

Biri çıkıp dikkate alınacak bir somut örnek veremiyor. Deyin ki falanca banka için %90 indirim yapılmış adamlar 500 şubesi var bizim binlerce okulumuz var ama yapılan indirim yok. Yada deyin ki perakende fiyatı 100 lira devlete toptan fiyatı 100 TL ile satmışlar.

Konuyla ilgisi olmayan mantık oyunları yapıp milletin zekasıyla küçümsemek doğru değil.

Ortada bir soygun iddiası var fakat somut elle tutulur bir kanıtınız yok . Bu ağır bir itham ispatlayın. Elinizde delil yoksa ne diye milleti zan altında bırakıyorsunuz ? Forma yazması kolay oluyor tabi. VPN in gerekliliğini tartışsanız anlarım. Fakat ispatsız delilsiz forma yazarsanız bende inanmadan önce araştırırım. Gözü kapalı her duyduğuma/okuduğuma inanmak gibi zafiyetim yok Allah'a şükür. Bulduğum fiyatlar önceki mesajımda var.

Konuyu ekseninden çıkartacak cümlelerle boşuna milletin vaktini almayın lütfen. Farklı bir konu başlığı açın.
Şimdi elinizde varsa bir belge ben inanmaya hazırım. Soyulan devlet benimde devletim. Yoksa içi boş cümlelerle vaktimi almayın.

Hocam gerekliliğini tartışırım diyorsunuz zaten sizde bir nevi devletin burda zarara uğratıldığını kabul ediyorsunuz bunu diyerek.

Fiber bağlanan 2 okulumuzla görüştüğümde hız açısından pek bir fark yok diyor.yani çokta gerekli değil diyorlar.
8 mbit internet hızıyla bütün işler yapılabilriken neden 1500 tl devletin aksasından çıkıyor.

Yosak vpn ücreti üstünden şu kadar indirim yapıldı devlet bu kadar kara geçti açısından bakarsan sen kendini haklı görebilrisin ama;
Biz diyoruzki fiberi getirmedeki amaç bir işi 59 tlye yapılabilecekken 1500 2000 tlye yapılıyor ve devlet burada zarara uğratılıyor ve bir nevi soyuluyor.

Zaten video açılmıyor dosya inmiyor ebadan başka bir şey düzgün çalışmıyor.
25 mbit ideal

Değerli arkadaşlar. Fatih projesinin bileşenlerinden beşincisi
Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir BT Kullanımının sağlanmasıdır
Bunun içinde ADSL in esnek kullanımı olmadığını düşünüyorum. SSL trafiğinin denetlenmesi elzem. Hatırlayın sertifika olayını. ADSL döneminde engelleri aşmak daha kolayken şimdi aşmak zor olduğu gibi tespit edip engellemekte kolay.

MEB okullara internet vermedi. Proje için ihtiyacı olan bir data alt yapısını verdi. Beklentilerimiz yersiz. Verilen internet kendi içinde gerçek hızını gösterir. Bu Tamamen MEB in istediği bir durum. VPN dışından download limit var.
VPN içindeki her aygıtın ipsi farklı. Gerek uzaktan yönetimde gerekse idari bilgisayarların loglanmasında bunun önemli olduğunu düşünüyorum.
Bakanlık yıllarca ADSL kullandı demek ki istedikleri denetimi yapamadıkları için VPN e geçtiler.

Bu konuda bilişm öğretmenlerinden çok yetiştirildikleri üniversitelerden görüş aldıklarını düşünüyorum.

Gerçek anlamda eleştiri fatih projesi nihayi hedefine ulaştığında yapılabilir. Sorun yaşanan okullar olacaktır. VPN i değil, verilen hizmeti eleştirmek daha doğru.

alpay hocam burda demişsin ki
VPN in gerekliliğini tartışsanız anlarım ama alınan hizmetin ücretini tartışılmaz % 87 indirimli almışlar . Gereksizse onu tartışın.
burdada demişsin ki
Gerçek anlamda eleştiri fatih projesi nihayi hedefine ulaştığında yapılabilir. Sorun yaşanan okullar olacaktır. VPN i değil, verilen hizmeti eleştirmek daha doğru.
bizde diyoruz ki verilen paraya alınan hizmet israf
tartışmak hepimizin hakkı neden tartışmayalım.
sanırım sen kafana yatan şeylerin insanların sorun etmesinden rahatsızlık duyuyorsun.
denetim bir şekilde yapılır zaten giren hala bir yerlere girebiliyor.
çocuklar cebindeki neti paylaşıma açıp her siteye ulaşabiliyor.
üniden görüş alınabilir ancak konuyla uzaktan ilgisi olmayanlardan görüş almak hangi sorunu çözüyor.
önemli olan sahadaki insanların yaşadıkları şey.
vpn içinde her aygıta ayrı ip verilebilir ancak bu neyi çözdü şimdiye kadar..
ben başka okullara bağlanıp onların tahtalarıyla işlerimi halledemiyorum.
aramızda bir paylaşımda yok.
o halde bu rakamlar neyin nesi.
daha doğrusu neyi tartışmalıyız :D

bidene' Alıntı:
alpay hocam burda demişsin ki
burdada demişsin ki
bizde diyoruz ki verilen paraya alınan hizmet israf
tartışmak hepimizin hakkı neden tartışmayalım.
sanırım sen kafana yatan şeylerin insanların sorun etmesinden rahatsızlık duyuyorsun.
denetim bir şekilde yapılır zaten giren hala bir yerlere girebiliyor.
çocuklar cebindeki neti paylaşıma açıp her siteye ulaşabiliyor.
üniden görüş alınabilir ancak konuyla uzaktan ilgisi olmayanlardan görüş almak hangi sorunu çözüyor.
önemli olan sahadaki insanların yaşadıkları şey.
vpn içinde her aygıta ayrı ip verilebilir ancak bu neyi çözdü şimdiye kadar..
ben başka okullara bağlanıp onların tahtalarıyla işlerimi halledemiyorum.
aramızda bir paylaşımda yok.
o halde bu rakamlar neyin nesi.
daha doğrusu neyi tartışmalıyız :D

Hocam başlık açık.Soygun deniyor, israf denmiyor ki bence israf yok bir zorunluluk VPN. Bunu iddia edenler ve savunanlardan ispat bekliyorum. Kayıtsız şartsız her yazılana inanmamı beklemeyin. Yada yanlış olduğunu düşündüğüm bir konuya muhalefet ettiğim için beni yadırgamayın. Kafamdaki soru işaretlerini giderin. Hala ısrarla konun etrafından dolanıyorsunuz.

Aslında bilinç altında birikmiş öfkenin bir patlaması bu başlık.
Eğer özgür bir VPN olsaydı görün bakalım kaç kişi soygun olduğunu iddia edecekti. Sabahtan akşama torrentler , downloadlar GB lerce dosyalar indirilebilseydi emin olun gelen fatura kimsenin umurunda olmazdı.
Zaten yorumlardan belli oluyor. Millet faturadan değil filtreden muzdarip.

meb de bir yerlerde bir seylerin "egitmeni", yoneticisi, sorumlusu vs. olanlar genellikle yapilanlari can hıraş savunuyorlar :) herkesin fikri kendine, anlasamiyorsaniz uzatmanin alemi yok.

Suicide' Alıntı:
meb de bir yerlerde bir seylerin "egitmeni", yoneticisi, sorumlusu vs. olanlar genellikle yapilanlari can hıraş savunuyorlar :) herkesin fikri kendine, anlasamiyorsaniz uzatmanin alemi yok.
Niye sitenin disk kotasımı dolacak? Okumak zorunda da değilsin?

Ortada bir iddia var. Bende ikna olmadığımı söylüyorum. Hatta iddianın temelsiz, dayanaksız, saçma sapan, fevri yazılmış olduğunu düşünmeye başladım. Bunu da yaptığım araştırmalarda gördü ve paylaştım. Ama hala daha kuru cümlelerle cevap verenler var. Benim gibi düşünenleri ikna edeceksen buyur yaz . Aksi halde nedir bu yazdığın. Yazmasan kim küserdi. Sürekli başkalarına yazmaktan usandım. Nöbetmi tutuyorsunuz. Önceki yazılanlara bakın ona göre ilaveler yapın lütfen.

Winter is coming ak gezenler i özledim valla
Bu dizi ne zaman başlayacak kabak tadı vermeye başladı artık abuk sabuk gündemler...

alpaygunes' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

Ortada bir iddia var. Bende ikna olmadığımı söylüyorum. Hatta iddianın temelsiz, dayanaksız, saçma sapan, fevri yazılmış olduğunu düşünmeye başladım. Bunu da yaptığım araştırmalarda gördü ve paylaştım. Ama hala daha kuru cümlelerle cevap verenler var. Benim gibi düşünenleri ikna edeceksen buyur yaz . Aksi halde nedir bu yazdığın. Yazmasan kim küserdi. Sürekli başkalarına yazmaktan usandım. Nöbetmi tutuyorsunuz. Önceki yazılanlara bakın ona göre ilaveler yapın lütfen.

bence cevaplari anlamak istemiyorsunuz, herkes fikrini belirttigine gore olay bitmistir. sizin soyledikleriniz de kimseye mantikli gelmiyor ama sizden kanit isteyende yok zaten. kimsenin sizi ikna etmek gibi bir derdi de olmamali, sonucta siz kimse degilsiniz.

Suicide' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

bence cevaplari anlamak istemiyorsunuz, herkes fikrini belirttigine gore olay bitmistir. sizin soyledikleriniz de kimseye mantikli gelmiyor ama sizden kanit isteyende yok zaten. kimsenin sizi ikna etmek gibi bir derdi de olmamali, sonucta siz kimse degilsiniz.

Mesela hangi cevabı anlayamadım? Yada anlamak istemedim?
Birinde bile adam akıllı bilgi yokki "haklısınız" diyeyim.
Ortada cevap göremiyorum. kişisel görüşler var. İddia kanıtsız olunca adı iddia olmaz.
Yazdıklarımı okuyun göreceksiniz rakamlar var uydurma fikirler yok. Varsa seninde elinde kaynak göster okuyalım.
Olay bitmişse yazmazsınız olur. Hem akıl verip hemde yazınca kendinle çelişiyorsun farkında değilsin.

Bazı arkadaşların yazdıklarını okuyunca TTNET için dua edesim geldi.

Arkadaşlar durum ortada değil mi?

Evimizde kullandığımız internete ödediğimiz para çok
Okuldaki internete ve sisteme devletin ödediği para aşırı çok.

Dünya çapında kıyaslama yapınca aldığımız internet hızı oldukça düşük olmasına rağmen ödediğimiz faturalar çok fazla

Verilen parayı hak etmesi için en azından işini düzgün yapması lazım ki bizde o da yok, her gün düzenli sıkıntı.

Ee tüm bunları bir araya getirince israfta var soygun da var, bunu görmemek için fazla iyimser olmak lazım.

%87 indirimle bu bu fiyatlara alıyorsak çok iyi iş mi çıkarmış oluyoruz devlet-millet olarak?

Bu internetin, okullara verilen bu hizmetin 1000-1500 tl (Bizim okulumuzda gelen fatura 3000-4000 arası) etmediğini düşünüyorum-düşünüyoruz siz de çıkıp normalde 5.000 tl devletimiz indirimli alıyor derseniz çok anlamlı olmuyor.

İnternette yüzlerce haber daha bulabilirim ama ne yazık ki çoğu engelli !

http://www.harbigazete.com.tr/ekonomi/t ... 12656.html
http://www.evenmag.com/en-yuksek-intern ... 43232.html
https://www.donanimhaber.com/diger/habe ... sirada.htm

şu siteye giren bakanlıktan kimse yok mu yukarıya bildirse bunu. zaten doğru dürüst girebildiğimiz bir eba var ttnet in normal interneti de yeter ona olmadı öğretmenler evden de indirip getirir oradaki dökümanları. 1500-2000 tl nedir kardeşim?

alpay kardeş herkese bir laf yetiştirmişsin maşallah
peki bi soru sorayım eba üzerinden kaç kere ders işledin ???

Suyun üstünde bile yürüseniz, çünkü yüzme bilmiyor diye eleştirecek adamlar her daim olacaktır. O yüzden her zaman kendi işinize bakın.

bil44' Alıntı:
alpay kardeş herkese bir laf yetiştirmişsin maşallah
peki bi soru sorayım eba üzerinden kaç kere ders işledin ???
Mesajlarımda özelikle belirttim laf olsun diye yazmayın. Konu başlığı ortada . Demek ki okumamışsın. Basit mantık oyunları yapıp zekamızı küçümsemeyin.
Madem söylüyorsun söyleyeyim. EBA üzerinde hiç ders işlemedim. Demek işleseydim soygunu engelleyecektim. Tüh...

Bir gün okula dönersem işlerim. 2002-2004 yıllarında bizzat kendi yaptığım online sorubanakası yarışma scripti ile laboratuvarda sınav yarışma yapardım.
Buda son halinden bir önceki : http://www.fenokulu.net/sorubank/
İnternet henüz okullarda yok iken Tübitak ın sitesini (500 MB e yakındı )iki haftada (siz bilmezsiniz 2-3 kbps ile GPRS ile) indirip ana bilgisayarda öğrencilerime açmıştım. Ofline geziyorlardı. Bulduğum flash içerikleri ana bilgisayara koyar kapalı devre sitede öğrencilere sunardım.

Şu soygunu sağlam bi şekilde yazmayacaksan bayrağı elden ele verip boşuna yazmayın. Biri gidip biri geliyor. Kimsede asıl mevzuya değinmiyor. Ya bana akıl veriyor yada yada sorguya çekiyor.

alpaygunes' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

Mesela hangi cevabı anlayamadım? Yada anlamak istemedim?
Birinde bile adam akıllı bilgi yokki "haklısınız" diyeyim.
Ortada cevap göremiyorum. kişisel görüşler var. İddia kanıtsız olunca adı iddia olmaz.
Yazdıklarımı okuyun göreceksiniz rakamlar var uydurma fikirler yok. Varsa seninde elinde kaynak göster okuyalım.
Olay bitmişse yazmazsınız olur. Hem akıl verip hemde yazınca kendinle çelişiyorsun farkında değilsin.

Hocam sabırnıza hayran kaldım :)

hak yiyene devleti peşkeş çekene garibanın vergisini harvurup harman savurana adam kayıranlara araya adam koyup iş halledenlere hakkımı helal etmiyorum

Koca formda hakkını helal etmeyen iki kişimi sadece?
Diğer arkadaşlar düşünce aşamasında sanırım.
Bende etmiyorum hadi 3 olduk :)

ben de şahsen çok rahatsızım bu kadar ödenen paraların boşa gidiyor olduğunu görmek ancak alpay hocam anladığım kadarıyla işi bilen bir insan. Olayı başından beri teknik boyutta ve önyargısız bir şekilde inceliyor. Bu tartışmayı teknik boyuta daha çok çekersek doğruyu daha iyi buluruz kanaatindeyim. Ayrıca bildiğim kadarıyla fiberin en önemli amaçlarından biri de tabletleri internete bağlayarak eğitim ortamında aktif ve etkili kullanmak. Biz tabletleri kullanabilsek fiber gerçekten çok büyük nimet.
Fiberi kapatmak yerine nasıl hakkını veririrz diye konuşmalıyız.

Geri