devlet sitesi reklam alabilyormu ?

Kodla Büyü
sayın hocam resmi kurumların sitesinin reklam almasını engelleyen bir yasal durum yok bildiğim kadarı ile. okulların sitelerinde reklam bulundurmamızı engelleyen bakanlığın gönderdiği yazı idi. geçen yıllarda elime geçmişti. reklam almanın yasal bir engeli olmamasına karşın bakanlık tarafından hoş karşılanmadığı ve alınmaması yönünde bir yazıydı.

İl ve ilçe memlerin sitelerine reklam koysak . Sadece eğitimci ve öğrencilere yönelik. Gelen paraylada öğrencilere çeşitli etkinliklerede ödüller dağıtsak iyi olmazmı.
Bizim bakanlığın akıl hocalarının değişmesi lazım. Bakış açıları dar.

Şahsen ben etik bulmuyorum. Devletin ciddiyetine aykırı bu kadar aciz bir devlet ki sitelerine reklam alıyorlar.

reklam alması yasak mı? bilmiyorum ama ben bimere başvuruda bulundum bu konuyu görünce.

Reklam yasak değil milli eğitim denetlemenin zor olacağı nedeniyle gelenge ile okul, il ve ilçe siteleri almasın dedi... aslen kanuni bir şey değil...

gelen yazı.

Sayın .......,

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilmiş olup:

Kurumumuz, meteorolojik hizmetlerin kalitesini artırmak ve kullanım alanlarını genişleterek ulaşılabilirliğini kolaylaştırmaya yönelik olarak gelirlerini çeşitlendirmek ve yeni alternatifler sağlamak amacıyla; web sitemizde yayımlanmak üzere resmi ve özel kurum, kuruluş ve işletmeler ile kişilerden gelen reklam ve ilan tekliflerini, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü Yönetmeliğinin 7/b. Maddesine yer alan “diğer gelirler” kapsamında değerlendirerek Döner Sermaye İşletmesine gelir olarak kaydetmektedir. Web sitemizde reklam ve ilan yayımlanması hususu ile ilgili olarak 2003 yılında Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünden de uygun görüş alınmıştır. Bu itibarla, reklam ve ilan yayımını, kamu kaynaklarını doğru, yerinde ve verimli kullanmanın, hizmet kalitesini artırmanın, gelir kaynaklarını çeşitlendirmenin bir vasıtası olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Bilgilerinize.

Geri