Dershaneler kaldırılmalı mı?

Kodla Büyü
"çocuğum saz öğrensin diye saz kursuna gönderiyorum. sıkıntı yok.
ama matematik öğrensin diye dersaneye yolluyorum veya özel ders aldırıyorum, YASAK
bu ne saçmalıktır yahu
mantık sıfır..."

Olayın özeti.

Televizyonunu yeni açanlar için.

Ekli dosyalar

• SONUÇ.jpg
    SONUÇ.jpg
    172.4 KB · Görüntüleme: 319
Arabanın tekeri patlamış. Yerine stepne takılmış. (Şimdiki durum bu)
Stepne çıkarılıp gaza basılmak isteniyor. (Yapılmak istenen)

Dershane de kimya öğretmenimiz Kıbrıs asıllıydı. İngiliz sistemini iyi bilirdi. İzmir'de dershaneciliği başlatan Kubilay dershanesinin ilk kadrosundaki öğretmenlerden biriydi.

Bize dediği şuydu. İngiltere de üniversiteye gitmek için iki şart vardır.
-Ya çok zeki olacaksınız.
-Ya çok zengin olacaksınız. (haklıydı tabii ki)

Çoğumuzun ailesinin durumu orta gelir düzeyinde olduğu için öğretmen olduk. Zengin çocuğu öğretmen olmaz 2. seçeneği eliyorum. Geriye sadece çok zeki olmak kalıyor kaçımız Türkiye'de ilk 1000 de yer aldı üniversite sınavında? İkinci seçeneği de eleyebilir miyim? Eğitim sistemimiz sayesinde biz buradayız bir şekilde.

2002 yılında girdiği üniversite sınavında sözel bölümde yüzde 23"lük, sayısal bölümde ise yüzde 85"lik dilimde yer alan ve barajın 120 puan olduğu sınavda 134.5 (benim 202 aldığım sistem) puan alarak Türkiye"de bir üniversiteye girmeye hak kazanamayan Sümeyye Erdoğan gibi arkasında rüşvet veren birileri yoktur herkesin arkasında.

Cemaati kesinlikle savunmuyorum. Profil resminden bellidir. Benim derdim ahmetin mehmetin çocuğunun umudu. Umudu insanların elinden alırsanız görün neler olacağını.

gelecek' Alıntı:
Arabanın tekeri patlamış. Yerine stepne takılmış. (Şimdiki durum bu)
Stepne çıkarılıp gaza basılmak isteniyor. (Yapılmak istenen)

Dershane de kimya öğretmenimiz Kıbrıs asıllıydı. İngiliz sistemini iyi bilirdi. İzmir'de dershaneciliği başlatan Kubilay dershanesinin ilk kadrosundaki öğretmenlerden biriydi.

Bize dediği şuydu. İngiltere de üniversiteye gitmek için iki şart vardır.
-Ya çok zeki olacaksınız.
-Ya çok zengin olacaksınız. (haklıydı tabii ki)

Çoğumuzun ailesinin durumu orta gelir düzeyinde olduğu için öğretmen olduk. Zengin çocuğu öğretmen olmaz 2. seçeneği eliyorum. Geriye sadece çok zeki olmak kalıyor kaçımız Türkiye'de ilk 1000 de yer aldı üniversite sınavında? İkinci seçeneği de eleyebilir miyim? Eğitim sistemimiz sayesinde biz buradayız bir şekilde.

2002 yılında girdiği üniversite sınavında sözel bölümde yüzde 23"lük, sayısal bölümde ise yüzde 85"lik dilimde yer alan ve barajın 120 puan olduğu sınavda 134.5 (benim 202 aldığım sistem) puan alarak Türkiye"de bir üniversiteye girmeye hak kazanamayan Sümeyye Erdoğan gibi arkasında rüşvet veren birileri yoktur herkesin arkasında.

Cemaati kesinlikle savunmuyorum. Profil resminden bellidir. Benim derdim ahmetin mehmetin çocuğunun umudu. Umudu insanların elinden alırsanız görün neler olacağını.

Dersaneler kapansın diyenlerin çoğu cemaat düşmanlığından dolayı diyor. Akıllı mantıklı açıklaması yok. Söyledikleri gerekçelerle bütün özel teşebbüsler kapatılabilir. Neymiş 1 tane intihar varmış. Bankamatik kartları ile ilgili 1000 tane intihar var. O zaman bankaları da kapatacak mısınız?

Dershanelerin kapatılması konusunda eğitim konuşulduğunu düşünmüyorum. "Devrimler ilk kendi çocuklarını yer" muhabbeti olduğu kanısındayım... İçerideki rant kavgasında başkasından alınacak bir şey kalmayınca iki tarafta diğerinin mevzilerine saldırıyor olay bundan ibaret bana göre.

Gülen cemaatinin ikircikli tavrından nefret ediyorum, hem siyasete girmiyorum muhabbeti hemde her dönem siyasi hayata etkileri kimi kandırıyorlarsa artık. Adam gibi girin siyasete boyunuzu görelim. Yok siyaset yapmıyoruz ama her dönemin kazananı olmak istiyoruz muhabbetindeler...

Hükümetin Eğitim gibi ciddi bir işte bile ben yaptım oldu, olacak veya kişisel çekişmelerini yansıtma tarzından nefret ediyorum... Niye bu adamlar her bir b.kun en iyisini bilme arzusundalar, niye kimseye sormuyorlar. Neyi değiştirmişte dershanelere olan ihtiyaç ortadan kalkmış? Yazılı haftasında okulda sınav kağıdı çektiremiyorum, destek kitap aldırmayın diyor, dershaneye göndermeyin... İyi de kendi çocuklarınızın özel hocaları var. Okumak sadece zenginin çocuğu için mi ihtiyaç? Eğitimde eşitlik sağlayacağız mantığıyla dershanelerin kaldırılması muhabbeti zaten cem yılmazlık espri... Zengin zaten çocuğunu etüt merkezlerinde, özel hocalarda okutuyor bırakın halkın çocuğu içinde özel biryer olsun, o da destek eğitimi alsın...

Tüm bunlara rağmen ikisi içinde taraf değilim... Bu ortamda dershanelerin kaldırılmasına karşıyım ama okullardaki eksiklikler, öğretmenlerin müfredat yoğunluğu azaltılsın, hakları düzeltilsin, velilerde yapmadıklarından cezai müeyyideye tabi tutulsun, öğretmen yatıyor muhabbetinden vazgeçilip öğretmenin verdiği nota karara saygı duyulsun; bu tarz bir eğitim ortamında dershanelere karşıyım...

Ama bu ülkede eğitimde, dershanelerde, okullarda eğitim için, çocuk için, ülke için konuşulmaz konuşulmuyor... Allah bu ülkenin halkını korusun, bu ülke üzerindeki kötü bulutları tez zamanda dağıtsın...

Ne Gülen nede Erdoğan üniversite mezunu bizim hak ettiğimiz işte bu. :puhaha:

Arkadaşlar Allah aşkına hanginiz Dershaneye gitmeden üniversite kazandınız Hanginiz Dershaneye gitmeden KPSS ye girdiniz. Şu an ki eğitim sisteminde dershane şart.Meb de öğretmensen sana öğretmenliğin haricinde 50 tane sorumluluk ve evrak işi yüklüyor.KAYNAK KİTAP - TEST almak okulda yasak diyor. Öğretmenin performansını düşürüyor.Öğrenciler desen okulda zaten ne otur diye biliyorsun ne sus çünkü suç. Sonra gel sen bu öğrencileri devlet okululunda sınava hazırla. Hadi normal liseleri geçtik meslek liseleri imamhatipler ne olacak eski haline geri dönecek. DERSHANELERİN KAPANMASI DEMEK EĞİTİME DARBE DEMEK.Ama kapatmak için kime söz verildi hangi pazarlığın kurbanı onu bilemem

bilisimci_009' Alıntı:
Arkadaşlar Allah aşkına hanginiz Dershaneye gitmeden üniversite kazandınız Hanginiz Dershaneye gitmeden KPSS ye girdiniz. Şu an ki eğitim sisteminde dershane şart.Meb de öğretmensen sana öğretmenliğin haricinde 50 tane sorumluluk ve evrak işi yüklüyor.KAYNAK KİTAP - TEST almak okulda yasak diyor. Öğretmenin performansını düşürüyor.Öğrenciler desen okulda zaten ne otur diye biliyorsun ne sus çünkü suç. Sonra gel sen bu öğrencileri devlet okululunda sınava hazırla. Hadi normal liseleri geçtik meslek liseleri imamhatipler ne olacak eski haline geri dönecek. DERSHANELERİN KAPANMASI DEMEK EĞİTİME DARBE DEMEK.Ama kapatmak için kime söz verildi hangi pazarlığın kurbanı onu bilemem

Osloda çok pis pazarlıklar yapıldı. Kışın hatırlarsanız cemaat MIT'in oldukça üzerine gitmişti ve Oslo pazarlıklarını deşifre ettirecekti. Ortalık gerilmişti. Oslodan döner dönmez dersaneleri kapatacağız demeye başladılar. Konu ısındı şimdi barzani vs gelirken tekrar gündeme getirip meclisten geçirecekler. Oslodaki pazarlıklarda neler döndüğü ortada.

Osloda PKK ile görüştü isek en adi namussuz, şerefsiziz. (İki hafta sonra) Evet, doğru, görüştük, ama...

halk' Alıntı:
Osloda çok pis pazarlıklar yapıldı. Kışın hatırlarsanız cemaat MIT'in oldukça üzerine gitmişti ve Oslo pazarlıklarını deşifre ettirecekti. Ortalık gerilmişti. Oslodan döner dönmez dersaneleri kapatacağız demeye başladılar. Konu ısındı şimdi barzani vs gelirken tekrar gündeme getirip meclisten geçirecekler. Oslodaki pazarlıklarda neler döndüğü ortada.

Osloda PKK ile görüştü isek en adi namussuz, şerefsiziz. (İki hafta sonra) Evet, doğru, görüştük, ama...

Bende bunu anlamıyorum son zamanlarda hükümet "önce yalanlama sonra evet doğru yaptık" demeye başladı.Hem Halkın hükümete karşı güveni kalmıyor hemde kendilerini itibarsızlaştırıyorlar. Olan yine gariban ANADOLU insanına oluyor.

dersaneler kapatılmalı ama böyle dayatmayla değil. öncelikle neden dersanelere ihtiyaç duyuluyor onu araştırmak lazım. sen eğitim sistemindeki çarpıklıkları düzelttiğin zaman zaten ihtiyaç zamanla ortadan kalkacaktır.
eğitimde fırsat eşitliğine aykırı diye düşünebilirsiniz. evet fırsat eşitliğine aykırı olduğu doğru. bu bakış açısıyla bakacak olursak özel okullar da kapatılmalı. sen dersaneleri kapatalım derken bir yandan öğrenci başı 2500 TL teşvik vererek özel okullara yönlendiriyorsun velileri. hani nerde fırsat eşitliği ki devletin o kadar parası varsa devlet okullarına yatırım yapsın, öğretmenlerin durumlarında iyileştirme yapsın bakalım dersanelere ihtiyaç kalıyor mu?

arkadaşlar dersane hiç bir şey öğretmiyor.1 sene içinde insana ne öğretebilriler sadece test mantığı insanlar önce bakış açısını değiştirmeli.çoğu insan dersaneye gitmek için gidiyor.e öğrenme ortamlarının geliştiği bu çağda bt öğretmenlerinin dersaneyi savunması çok ilginç

gazierin' Alıntı:
arkadaşlar dersane hiç bir şey öğretmiyor.1 sene içinde insana ne öğretebilriler sadece test mantığı insanlar önce bakış açısını değiştirmeli.çoğu insan dersaneye gitmek için gidiyor.e öğrenme ortamlarının geliştiği bu çağda bt öğretmenlerinin dersaneyi savunması çok ilginç

hocam kendi adıma konuşayım burda dersaneyi savunmuyorum. sadece günümüz şartlarında doğru olmadığını söylüyorum. dersanelerin bir şey verip vermediğine gelince; ben meslek lisesi mezunuyum. üniversite sınavında çıkan derslerin %80ini dersanede öğrendim. laf olsun diye giden tabi ki bişey öğrenemez ama kalabalık sınıflarda öğretmen öğrencilerde yeterince ilgilenemediği için dersaneleri çözüm olarak görüyor...

gazierin' Alıntı:

Arkadaşım her ne olursa olsun. İnsan haklarına tamamen aykırı kapatma işi.

Aynı mantıkla her yeri kapatabilirsin. Devletin Et-Balık Kurumu varken niçin diğerlerinden et alınıyor deyip kasapları kapatabilirsin.

Sümerbank varken ayakkabıcıları kapatabilirsin.

Bu durumda devlet komünist devlet olur. Özel teşebbüs yok. Peki öyleyse komünist devlet olma durumunda herkesin geliri aynı olacak mı? Bizim de gemiciklerimiz olacak mı?

Yoksa birilerinin çocukları Amerikada okurken bizimkiler 40-50 şer kişilik, İngilizce dersine bedencinin girdiği vs... okullarda mı okuyacaklar?

Uzun uzun yazmak isterdim ama gerek yok..ağırlıklı olarak eğitimdeki eşitsizliği gidermek için çocukların dershaneleri gittiği ......... söylenmiş
Ben Fen Lisesinde Formatörüm fen lisesi öğrencileri dershaneye gidiyor... Köydeki ortaokulda derse gidiyorum hiçbirisi dershaneye gidemiyor....
Dershanelerin varlığı eğitimi bu şekilde mi eşitliyor????!!!!!!

1----ilk önce dershane kapatılıp özel okul yapmaya çalışacak

2--- sonra memur işçi eşitlenecek memur iş güvencesi gidecek...

3---sonraki adım eğitim özelleşecek.

halk' Alıntı:
gazierin' Alıntı:

Aynı mantıkla her yeri kapatabilirsin. Devletin Et-Balık Kurumu varken niçin diğerlerinden et alınıyor deyip kasapları kapatabilirsin.

Bu durumda devlet komünist devlet olur. Özel teşebbüs yok. Peki öyleyse komünist devlet olma durumunda herkesin geliri aynı olacak mı? Bizim de gemiciklerimiz olacak mı?

Yoksa birilerinin çocukları Amerikada okurken bizimkiler 40-50 şer kişilik, İngilizce dersine bedencinin girdiği vs... okullarda mı okuyacaklar?

Asıl senin mantığın yanlış hocam. Asayiş eğitim hukuk askeriye ve eğitim ikincil kurum veya şirketlere bırakılmamalı. Eğitimin iyileleşmesi için ciddi yapısal iyileşmeler yapılmadan bu işe girişmek eğitime ilk etapda çok yük getirecektir ama zamanla taşlar yerine oturur tabi beklenirse, yine bir değişiklik olmazsa. Cemaate gelince birçok haklı sebebleri olabilir ama hükümeti yıkma naraları atıp savaş tamtamları çalıyorlarsa, demek ki bu cemaat hakkaten rejim tehdit eden bir yapı kurmuş. Eğitimde kangren olmuş bu kolu derhal kesip atmak lazım.

halk' Alıntı:
gazierin' Alıntı:

Yoksa birilerinin çocukları Amerikada okurken bizimkiler 40-50 şer kişilik, İngilizce dersine bedencinin girdiği vs... okullarda mı okuyacaklar?a

arkadaşım et balık kurumu ile eğitim sistemi karşılaştırman ilginç.kapitalist sistemde de herkes herşeyi yapamaz.mesela tekel bayilerinde 22.00 den sonra alkol satmak gibi.bu durumu komünist ülke mantığına da götürmen anlaşılmaz.
dersane hiç bir eğitim vermez sadece ezber test.mesela fizik dersi vardır ama sadece ezber. herhangi bir labaratuvar yoktur.siz eğer 3.dünya ülkesi olmak istiyorsanız o sizin bileceğiniz iş.

gazierin' Alıntı:
halk' Alıntı:
gazierin' Alıntı:

Yoksa birilerinin çocukları Amerikada okurken bizimkiler 40-50 şer kişilik, İngilizce dersine bedencinin girdiği vs... okullarda mı okuyacaklar?a

arkadaşım et balık kurumu ile eğitim sistemi karşılaştırman ilginç.kapitalist sistemde de herkes herşeyi yapamaz.mesela tekel bayilerinde 22.00 den sonra alkol satmak gibi.bu durumu komünist ülke mantığına da götürmen anlaşılmaz.
dersane hiç bir eğitim vermez sadece ezber test.mesela fizik dersi vardır ama sadece ezber. herhangi bir labaratuvar yoktur.siz eğer 3.dünya ülkesi olmak istiyorsanız o sizin bileceğiniz iş.

Tütün ve alkok ürünleri satan tekel bayileri ile ilim-ifran yuvalarını bir tutan ve karşılaştırmaya sokan zihniyet.

halk' Alıntı:
gazierin' Alıntı:
halk' Alıntı:
gazierin' Alıntı:

Bu durumda devlet komünist devlet olur. Özel teşebbüs yok. Peki öyleyse komünist devlet olma durumunda herkesin geliri aynı olacak mı? Bizim de gemiciklerimiz olacak

Tütün ve alkok ürünleri satan tekel bayileri ile ilim-ifran yuvalarını bir tutan ve karşılaştırmaya sokan zihniyet.

teşebbüs hürriyetini savunan arkadaşım kapitalizm ile tütün ürünlerini karşılaştırıyoruz.yazıları anlayarak oku.

Kimsenin tarafı değilim fakat bilinmesi gerekenler var. Ben mesleğe başlarken 2005 te öğretmenlere sabah 8 akşam 17:00 mesai şartı ve mebin özelleşmesi ecevit zamanında bile düşünüldü. AK partiye 11 yıllık iktidar hayatını incelerseniz eğitim alanında tamamen fiyasko ile sonuçlandı. Tayip bey son dönemde bakanlara karşı gayet sert tutum içinde örneğin ömer beyin akibeti başarılı olsa idi iç işlerine alacaktı ama çok kötü bir makam bırakma oldu hatırlayalım. Bakanlık çalışanları(müsteşarlar) bu kadar baskıda olunca yada birilerinin isteklerini yerine getirmek istemeyince ömer bey zamanındaki gibi (4+4+4 itiraz eden müsteşarlar o dönem gitti meb sitesinden bakın) harcanınca mebde hataları örtmek için yeni gelenler farklı ilginç çözümler üretti. Bu icraatları olursa :
1) Özel okullarla meb okullarını kıyaslayacaklar (imkanlarımız aynı olacak emin diyecem ama hayall olur..)
2) Meb de performans kriteri getirilecek gariban ailelerin çocukları zaten olduğu seviyeden düşük olacak onlar bize kalacak (bu seneki başarı oranı %50 altında olursa sınav yenileme şartını düşünün) bizden seviyesi düşük öğrenci ile bilim adamı yetiştirmemiz istenecek.
3) Okulların eğitim kısmı zaten iyice yıprandı artık kimse eğitime bakmayıp sadece netice yani öğretimdeki başarıya bakacaklar
4) Seviyesi düşük sınıflarda başarısızlığın açıklaması kötü öğretmen başarısız öğretmen olup iş kaygısı haksız rekabete dönüşecek.

bence şu anda yapılmak istenen : yemeği kötü yapıp da kendini geliştirmeyen bir bayanın eşinin dışarıda lokantada yemek yemesine kızmasıdır...

versace' Alıntı:
Kimsenin tarafı değilim fakat bilinmesi gerekenler var. Ben mesleğe başlarken 2005 te öğretmenlere sabah 8 akşam 17:00 mesai şartı ve mebin özelleşmesi ecevit zamanında bile düşünüldü. AK partiye 11 yıllık iktidar hayatını incelerseniz eğitim alanında tamamen fiyasko ile sonuçlandı. Tayip bey son dönemde bakanlara karşı gayet sert tutum içinde örneğin ömer beyin akibeti başarılı olsa idi iç işlerine alacaktı ama çok kötü bir makam bırakma oldu hatırlayalım. Bakanlık çalışanları(müsteşarlar) bu kadar baskıda olunca yada birilerinin isteklerini yerine getirmek istemeyince ömer bey zamanındaki gibi (4+4+4 itiraz eden müsteşarlar o dönem gitti meb sitesinden bakın) harcanınca mebde hataları örtmek için yeni gelenler farklı ilginç çözümler üretti. Bu icraatları olursa :
1) Özel okullarla meb okullarını kıyaslayacaklar (imkanlarımız aynı olacak emin diyecem ama hayall olur..)
2) Meb de performans kriteri getirilecek gariban ailelerin çocukları zaten olduğu seviyeden düşük olacak onlar bize kalacak (bu seneki başarı oranı %50 altında olursa sınav yenileme şartını düşünün) bizden seviyesi düşük öğrenci ile bilim adamı yetiştirmemiz istenecek.
3) Okulların eğitim kısmı zaten iyice yıprandı artık kimse eğitime bakmayıp sadece netice yani öğretimdeki başarıya bakacaklar
4) Seviyesi düşük sınıflarda başarısızlığın açıklaması kötü öğretmen başarısız öğretmen olup iş kaygısı haksız rekabete dönüşecek.

bence şu anda yapılmak istenen : yemeği kötü yapıp da kendini geliştirmeyen bir bayanın eşinin dışarıda lokantada yemek yemesine kızmasıdır...

Aklın yolu bir ama bazıları cemaati sevmemekten dolayı dersanelerin tamamına düşman kesilmiş. Ne anlatırsan anlat. Sanki 1 yıllığına 3 bin lira dersane parası ödeyemeyen 4 yıllığına 20'şer bin lira özel okul parası ödeyebilecek. Hem mezunlar nasıl hazırlanacak sınava. Özel okula mı kayıt yaptırsın tekrar? Neresinden tutarsan tut yanlış bir iş. Cemaati bitirmeye yönelik olduğu apaçık. Kızlı-erkekli öğrenci evleri meselesini de bunun için çıkarttılar. Kamu oyuna sundular. Bir kaç bekleyince ısınmış olur iyice. Sonra ocaktan alıp haşlayacaklar ve öğrenci evlerine denetim gelecek. Yaşasın özgürlük.

hükümeti 11 yıl desteklediniz...iktidar nimetlerinden istifade ettiniz..Haksızlık karşısında sustunuz,şeytanlığa özendiniz,susmakla kalmayıp,can siperane destek verdiniz.Türklük türk üm demek yok edilirken gazetenizde bejan batur, elif şafak, etyen mahcupyan gibi yazarlarla düşene de bir tekmede siz attınız vatan sevgimiz milliyetçiliğimiz ayaklar altına alınırken siz Türkiyeli olmanın dayanılmaz hafifliğinden dem vurur oldunuz...780 bin m2 vatan toprağı peşkeş çekilirken,satılırken,bölünürken feryat figan etmediniz..Ama söz konusu sizin bir kaç yüz m2 dersane olunca,ayağa kalktınızKusura bakamayın ama,liboş yazar çizerden sonra size de ihtiyacı kalmadı bu hükümetin...

Geri