Delphide CheckBox Sorusu

Kodla Büyü

nilebr93

Site Gezgini

Form1 de bir buton var diyelim.
Form 2 de checkboxlarım , comboboxlarım ve butonum.

Form2de kullanıcının seçtiği checkboxları, Form1 deki butona tıkladığımda mesaj olarak nAsıl ekrana getirebilirim ?

Form1 deki butona tıkladığımda Form2de seçilen CheckBoxlar ekrana mesaj olarak nasıl gelicek ?

Nerede karşılaştınız bu sorunla. Hangi ders? Hangi okul? Hangi bölüm?

hocam uses kısmına form2 yi yaz ozamn form 2 üzerindeki nesnelere ulaşa bilrisin allah kolaylık versin.... ama bir şeyi daha belirteyim bunu yapmdan önce form2 yi yüklemen lazım yani hafızada olması lazım. yoksa exceptin yersin haberin ola...

halk' Alıntı:
Nerede karşılaştınız bu sorunla. Hangi ders? Hangi okul? Hangi bölüm?

Kastamonu Üniversitesi Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu 1.Sınıf Görsel Programlama dersi..
Delphi 7 kullanıyoruz.
Hoca sağolsun her hafta konuyu tam anlamıyla anlatmadan ödev veriyor. İşte buyrun bende böyle takılıyorum her ödevde..

barracuda66' Alıntı:
hocam uses kısmına form2 yi yaz ozamn form 2 üzerindeki nesnelere ulaşa bilrisin allah kolaylık versin.... ama bir şeyi daha belirteyim bunu yapmdan önce form2 yi yüklemen lazım yani hafızada olması lazım. yoksa exceptin yersin haberin ola...

uses kısmına form2 yi yazıyorum fakat orada hata veriyor. Veritabanı olmadan programı yazmam gerekiyor.
Sadece işaretli olanları form1 deki butona tıkladığımda ekrana nasıl mesaj olarak getirebilirim ki ?

hocam formu hangi pas dosyasında kaydettin unit2 diyelim o uniti uses kısmına yazacaksın direk form2 diye yazarsan olmas. o formun pas dosyasının yazacaksın. nasıl yaparsın proeject menüsünden add to project deyip formu proejen ekiyeceksin o formun unit inide uses kısmıan yazacksın...

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); // burda form2 deki checkbox1 işaretlimi değilmi onu kontrol ediyorum.
begin
if form2.CheckBox1.Checked = false then label1.Caption:='İşaretlenmemiş'
else label1.Caption:='işaretlenmiş';

end;

procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
begin
TForm2.Create(nil);// formu projeye ekledikten sonra formu hafızaya alıyorum. bu kodu options kısmından da yapa bilrisn. açılışta yükler birdahah uğraşmazsın
form2.Show;
end;

end.

barracuda66' Alıntı:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); // burda form2 deki checkbox1 işaretlimi değilmi onu kontrol ediyorum.
begin
if form2.CheckBox1.Checked = false then label1.Caption:='İşaretlenmemiş'
else label1.Caption:='işaretlenmiş';

end;

procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
begin
TForm2.Create(nil);// formu projeye ekledikten sonra formu hafızaya alıyorum. bu kodu options kısmından da yapa bilrisn. açılışta yükler birdahah uğraşmazsın
form2.Show;
end;

end.

Yapmak İstediğim tam olarak şu;
Form1 imde 1 adet butonum vardı.
Form2 de de 3 adet checkboxım var diyelim
Checkbox1 imin ismi Su
Checkbox2 min ismi Çay
Checkbox3 ümün ismi Cola

Form2 deki checkboxlardan 2 tanesini seçtim ardından Form1deki butona tıkladığımda ; seçtiğim checkboxların isimleri ekrana ShowMessage olarak alt alta gelicek.

barracuda66' Alıntı:
hocam formu hangi pas dosyasında kaydettin unit2 diyelim o uniti uses kısmına yazacaksın direk form2 diye yazarsan olmas. o formun pas dosyasının yazacaksın. nasıl yaparsın proeject menüsünden add to project deyip formu proejen ekiyeceksin o formun unit inide uses kısmıan yazacksın...

Zaten şuanda benim Form1 im Unit1 olarak geçiyor ve uses inde Unit2; yazıyor.
Diğer türlü Unit1de iken uses e ;
uses Unit1;
Unit2;
yazınca çalışmıyor.

hocam yap bir if döngüsü sor her chech boksa işaretlimisin değilmisin diye. bir stringe ekle o boxta ne varsa yaz onlarındaher sefeninde #13(enter mutlaka ekle alt satıra geçsin diye) yanlış hatırlamıyorsam ekle. stringi showmessage iel yaz işte alsanan çay kola...

nilebr93' Alıntı:
barracuda66' Alıntı:

Zaten şuanda benim Form1 im Unit1 olarak geçiyor ve uses inde Unit2; yazıyor.
Diğer türlü Unit1de iken uses e ;
uses Unit1;
Unit2;
yazınca çalışmıyor.

uses
Winapi.Windows, Winapi.Messages, System.SysUtils, System.Variants, System.Classes, Vcl.Graphics,
Vcl.Controls, Vcl.Forms, Vcl.Dialogs, Vcl.StdCtrls, unit2;

böyle yazacaksın...

Geri