Dell Inspiron n5110 bir anda kapandi ? Fikir Lütfen

Kodla Büyü

g.cetin.66

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar merhabalar ögretmen arkadaşımın laptopu bana grldi.ısınma ve kapanma şikayetinden bende açtım rutin termal macun yeniledim fanını falan temizledim kapattım.çalıştı eve getirdim bi 2 -3 saat yedekleyecegim verileri format atmafan virüs temizliği yaptım.yaparken laptop kapandı daha acilmiyor.baktım ısınma sorunu falanda olmadı.adaptoru laptopa baglayınca adaptörün ışığı sönüyor tekrar çıkarıp fişe yeniden takıp çıkarınca adaptörün ışığı yanıyor ama bir türlü laptoptan ses seda yok.

Fikirlerinizi alabilirmiyim ?

Hocam tekrar söküp baktım gram eksik parça yada temas yok çözemedim bir türlü.pazartesi teknik bir arkadaşa götürcem bakalım.benim merak ettiğim 3 -4 saat sonra kısa devreye niye ve nasıl düşşün.bir anda değilde neden o kadar saat çalışsın

N5110... 10 yıl kullandım.

Ekran kartı yandı.

Köşede bekliyor.

Mükemmel bir cihaz.

Ekran kartı yanmış gibi tamir ettirdim bir süre daha kullandım sonra anakart hatası verdi sizlere ömür

Eğer anakart çalışıp görüntü vermiyorsa ekran kartı arizasi.

Eğer anakart çalışıp görüntü vermiyorsa ekran kartı arizasi.
Hocam malesef suan hiç bişey çalışmıyor kısa devre mi oldu desem anlamadım.çğnkü sabah söktüm taktim okulda çalıştırdım 2 3 saat sonra eve getirdim gene 2 3 saat calıştı iş yaptım o kadar ama ne olduysa bi anda kapandı daha bişey yok .adaptorun isigi yanıuor laptopa taktıgım anda adaptorun mavi isigi sönüyor .laptopta cıt hareket yok

ekran kartını çıkarıp bir de öyle çalıştırmayı dene hocam.görüntü ekrana gelmese de diğer parçalar çalışıyosa sorunun ekran kartından olduğunu anlamış olursun.benzer durumu diğer parçalar için de yapıp sorunun kaynağını yakalayabilirsin hocam.

Hocam malesef suan hiç bişey çalışmıyor kısa devre mi oldu desem anlamadım.çğnkü sabah söktüm taktim okulda çalıştırdım 2 3 saat sonra eve getirdim gene 2 3 saat calıştı iş yaptım o kadar ama ne olduysa bi anda kapandı daha bişey yok .adaptorun isigi yanıuor laptopa taktıgım anda adaptorun mavi isigi sönüyor .laptopta cıt hareket yok
Anakartı söküp giriş mosfetlerini ölçmeniz gerekiyor. mosfetler yada pwm chipi kısa devreye düşmüş gibi görünüyor. İnternette 19v kısa devre yazarsanız birkaç fikir edinebilirsiniz. İstanbuldaysanız yardımcı olabilirim.
ekran kartını çıkarıp bir de öyle çalıştırmayı dene hocam.görüntü ekrana gelmese de diğer parçalar çalışıyosa sorunun ekran kartından olduğunu anlamış olursun.benzer durumu diğer parçalar için de yapıp sorunun kaynağını yakalayabilirsin hocam.
Ayrıca laptopların çoğunda ekran kartı sökülemez. Anakarta lehimlidir ve bga cihazı gerekir.

Anakartı söküp giriş mosfetlerini ölçmeniz gerekiyor. mosfetler yada pwm chipi kısa devreye düşmüş gibi görünüyor. İnternette 19v kısa devre yazarsanız birkaç fikir edinebilirsiniz. İstanbuldaysanız yardımcı olabilirim.

Ayrıca laptopların çoğunda ekran kartı sökülemez. Anakarta lehimlidir ve bga cihazı gerekir.
Oeki mosfetler yapılabilir degiştirilebilir bişeymi hovam.istanbulda degilim malesef ordudayım hocam

Oeki mosfetler yapılabilir degiştirilebilir bişeymi hovam.istanbulda degilim malesef ordudayım hocam
Önce ölçümlerini yapmak lazım hocam. Eğer dediğim gibi kısa devreye sebep olan mosfetlerse hava üfleyen havyanız olması lazım değiştirebilmek için. Ayrıca biraz elektronik bilginizde olmalı.. Mosfetleri ters takarsanız chipseti yakabilirsiniz.

Dell inspron n5110 serisinde kronik ekran kartı ile alakalı sorunlar oluyordu sanırım.

N5110... 10 yıl kullandım.

Ekran kartı yandı.

Köşede bekliyor.

Mükemmel bir cihaz.
Ben de 10 yıl önce aldım ve şu anda 5110 dan yazıyorum.
Bir batarya değiştirdim,
4 gb ramin yanına bir 4 gb daha taktım,
Dvd Rw söküp yerine 512 gb SSD taktım,
Şu anda canavar gibi.. :)

Arkadaşlar merhabalar ögretmen arkadaşımın laptopu bana grldi.ısınma ve kapanma şikayetinden bende açtım rutin termal macun yeniledim fanını falan temizledim kapattım.çalıştı eve getirdim bi 2 -3 saat yedekleyecegim verileri format atmafan virüs temizliği yaptım.yaparken laptop kapandı daha acilmiyor.baktım ısınma sorunu falanda olmadı.adaptoru laptopa baglayınca adaptörün ışığı sönüyor tekrar çıkarıp fişe yeniden takıp çıkarınca adaptörün ışığı yanıyor ama bir türlü laptoptan ses seda yok.

Fikirlerinizi alabilirmiyim ?
Hocam geçmiş olsun. İyilik yapayım derken bu şekilde uğraşmak insanı depresyona sokar valla. Bi de üstüne bilgisayarımı bozdun derler.

Ben de 10 yıl önce aldım ve şu anda 5110 dan yazıyorum.
Bir batarya değiştirdim,
4 gb ramin yanına bir 4 gb daha taktım,
Dvd Rw söküp yerine 512 gb SSD taktım,
Şu anda canavar gibi.. :)

Kıyamıyorum o cihaza. Odan sonra lenova aldım 12 gb ram - 4 gb ekran kartı var, hala aklım N5110 da masanın alt gözünde duruyor.
Belki anakart bulabilirsem tekrar kullanırım diye kıyamadım.

Hocam burdaki arkadaşıma verdim saolsun.başatdı ve olayı çözdü hatta youtube a videosunu attıki millet faydalansın diye.saolsun süper oldu

Hocam burdaki arkadaşıma verdim saolsun.başatdı ve olayı çözdü hatta youtube a videosunu attıki millet faydalansın diye.saolsun süper oldu

arkadaşı tebrik ederiz, güzel çözmüş eline sağlık. Tabi burada videoda dediği gibi dikkatli olmak lazım, kısa devre iken cihazı çalıştırmak daha büyük zararda verebilir.

Geri