Dejavuya inanır mısınız?

Kodla Büyü

hugo4545

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bende zaman zaman olur.Bilimsel bir açıklaması var mı acaba..insan bazen tedirgin oluyor.

Beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması sonucu, bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf, bu olayı daha önce yaşamış gibi olur. Sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanır.

Bildiğim kadarı ile dejavu denen olay hafızanın bir bakıma kendini yanıltması.
Örneğin 5. katında oturduğunuz apartmanın önünde park halinde duran arabanızın camını kırdılar. Bunu size haber vermek için iki çocuk merdivenleri tırmanmaya başladı. Çocuklardan biri diğerine göre daha kilolu olduğu için geride kaldı. Zayıf olan kapıyı çalıp size haberi verdi. Siz haberi aldıktan sonra kapıyı kapatıp aşağıya inmek için hazırlanmaya başladınız. O sırada biraz geç gelen şişman çocukta kapıyı çalıp size haberi verdi. Siz de " ben bunu daha önce duydum, biliyorum" dersiniz.
Bildiğiniz gibi vücudumuzda tüm veri iletimi sinirlerle yapılır. Bir veri iletilirken sadece tek bir sinirden gönderilmez. Pekçok sinir aynı anda veriyi iletmekle görevlidir. Uykusuzluk, hastalık, yorgunluk, aşırı endişe, beynimizin çok yorulduğu zamanlar ve benzeri durumlarda bazı sinirler bundan olumsuz etkilenir. Veriyi iletim hızı düşebilir. Böyle bir anda beyne iletilen veriler farklı zamanda beyne ulaşır. Beyin bu durumda yanılabilir ve ikinci veri geldiğinde "tamam ben zaten bunu daha önceden biliyorum " der. Bu da bizim ilk kez gördüğümüz veya yaşadığımız bir olayın aynısını daha önce yaşamışız hissini oluşturur.

delulojouh' Alıntı:
Beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması sonucu, bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf, bu olayı daha önce yaşamış gibi olur. Sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanır.

açıklamasını ben de bu şekilde biliyorum. yani böyle bir şey yok.

Geri