Dava Dilekçesi Örneği

Kodla Büyü

talp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
SİVAS

İhtiyati Tedbir Taleplidir.

DAVACI : ... .... ......

VEKİLİ : Av. .... ....
DAVALI : ... ....
KONU :
Fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla 15000 TL maddi tazminatın kaza tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davalıdan müştereken ve müteselsilen tahsili, alacağımızın teminat altına alınması bakımından ... .. .. plaka sayılı aracın kaydına ihtiyati tedbir konulması talebimiz.

AÇIKLAMALAR : 1- Müvekkilimiz ...' ın kayıt maliki bulunduğu .. ... .... plaka sayılı araç ile davalıdan .....'ın maliki olduğu .. .... ... plakalı araç 05/10/2011 günü maddi hasarlı ve yaralamalı trafik kazası yapmışlardır.

2- Olay Çarşamba günü saat 17:05 sıralarında .. ... ... plaka sayılı aracın karşı şeride girerek müvekkilimizin kullanmakta olduğu araca çarpması suretiyle meydana gelmiştir. Trafik Kazası Tespit Tutanağından da anlaşılacağı üzere olayda karşı taraf asli kusurludur. Şerit ihlali yaparak müvekkilimin kullanmış olduğu araca çarpmıştır.

3- Bu kaza nedeniyle müvekkilimizin maliki bulunduğu .. ... ... plaka sayılı FIAT ALBEA markalı aracı onarılmayacak şekilde hasar görmüştür. SİVAS Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yaptırdığımız Keşif ve Bilirkişi İncelemesi sonucu gerçek zararımız ortaya çıkmıştır.

KANITLAR :
1. Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
2. Trafik Kayıtları
3. Keşif ve Bilirkişi İncelemesi
4. Tanık Beyanları

CEVAP SÜRESİ : 10 gündür.

İSTEM SONUCU :
Arz edilen nedenlerle fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla 15000 TL maddi tazminatın kaza tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline, yargılama giderlerinin davalılara yükletilmesine, alacağımızın teminat altına alınması bakımından ... .... ... plaka sayılı aracın kaydına tedbir konulmasına, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 4667 Sayılı Kanunla değişik 164/son fıkrası uyarınca karşı taraf vekâlet ücretinin avukat olarak adımıza hükmedilmesine karar verilmesini talep ederiz.

... ... ....
(Davacı Vekili)

Muhtemelen karşı taraf sırtını trafik sigortasına dayayıp sorumsuzca davranmasın diye tazminat davası açılmış. Geçmiş olsun hocam...

hasari' Alıntı:
Geçmiş olsun hocam, kaza mı yaptınız?
hocam teşekkürler evet kaza yaptım çok hasarım vardı. Karşı taraf zararı ödemeyi kabul etmeyince dava açtım. Bende bu dilekçe sonradan da lazım olur diye burada paylaştım.

talp' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Geçmiş olsun hocam, kaza mı yaptınız?
hocam teşekkürler evet kaza yaptım çok hasarım vardı. Karşı taraf zararı ödemeyi kabul etmeyince dava açtım. Bende bu dilekçe sonradan da lazım olur diye burada paylaştım.
Trafik öyle birşey işte sen nekadar iyi kullanıyorsan kullan genede risk altındasın birisi gelir sana çarpar hem suçludur hemde güçlüdür. Çok dikkatli olmak gerek inş sağlık konusunda bir skıntınız yoktur. Davayıda büyük ihtimalle kazanacaksınız tekrar geçmiş olsun.

Hocam birde avukat sizden nekadar ücret talep etti.

Hocam teşekkür ederim sıhhatim iyi. Avukat benim çok yakın arkadaşımdı hiçbir ücret almadı benden zaten davayı kazanırsak avukatlık ücreti içinde dava açacacağım.

Aynı durum benimde başıma geldi karşı taraf trafik sigortasından ödedi muhtemel. Benim kaskom vardı kaskom karşıladı ama insanın aklına gelmiyor değil aracım sıfır araçtı ve ilk kazasıydı kıymet kaybı adına dava açılabilir miydi?

Geri