Dahili hard disk harici kullanma?

Kodla Büyü

bravehard2010

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar okulumuzun kamera sistemindeki hard disk bozulmuş arızalı bende kasalardan birinden bir harddisk çıkarıp takacağım ama hard diski nasıl tamamen boşaltıp biçimlendirebilirim.Harici gibi kullanabilirim.Normal formatladığımda sadece c bölümünü oluşturmak geliyor aklıma başka işletim sistemi yüklemeden nasıl sadece hafıza olarak kullanabilirim?

başka bilgisayara takıp oradan formatlayabilirsiniz. gerçi sadece c oluşturmakla aynı mantık. fat32 olarak formatlarsanız sorun olmaz. diğer bir yöntem; hdd kutusu ya da hdd box adıyla satılan bir aparat var. bu aparatla ister ide olsun ister sata olsun harddiskinizi tamamen harici diske çevirip usb arayüzüyle flash bellek gibi kullanabilirsiniz. 2,5" ve 3,5" hem ideye hem de sataya uyumlu olanları var.

Hocam cevap için teşekkür ederim.Peki ben formatlayıp sadece c bölümünü oluştursam kayıtlar c ye gider mi ya da nereye kaydolur veriler bilginiz var mı?hdd box araştırmıştım ama açıkçası o aparatı bulmak yerine kamera sistemlerimizi onaran biri var ona hard diski veririm en son olarak o uğraşsın şu an benim yapabileceğim başka seçenek yok o zman aparat haricinde ?

Kayıt cihazı ise yazılımı Linux'dur, HDD'yi bağlayınca kayıt cihazının ayarlar bölümde disk biçimlendir seçeneği ile biçimlendirmen gerekiyor. Windows'ta ayırdığın bölümler değilde sadece diski göreceğin için, sen ne yaparsan yap HDD içindeki bilgiler gider.

Hocam veri yok zaten bilişim sınıfındaki bir bilgisayardan aldım veriler önemli değil yani.Kayıt cihazından biçimleniyorsa çok iyi olacak hddbox ya da formata gerek yok o zman.

Evet ayarlarda depolama yada HDD seçeneği vardır mutlaka orada biçimlendirme var direk tak yaparsın

Teşekkürler arkadaşlar okulun bütçesi olmadığından aparat olamıyoruz. Ben cihazdan biçimlendirmeyi deneyeyim sonucu yazarım

Geri