Daha kaliteli bi çözünürlük için...?

Kodla Büyü

Hatice UysaL

Aktif Üye
bu fotoğrafı afiş haline getirmek için görüntü kalitesini arttırmak istiyorum...bunun kolay ve iyi bir yolu varmı?
Resmi çok daha alıcı renklere büründürmek gibi....

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    40.6 KB · Görüntüleme: 959
çözünürlüğü bilmiyorum sayın hocam ama renklerin keskinliğini ayarlamak için photoshop ta sharp özelliğini kullanabilirsin. Hatları biraz daha keskinleştiriyor diye biliyorum.

hürmetler

photoshop kullanmasını profesyonel bilmiyorum o yüzden proogram olup olmadığını sormuştum hocam.teşekkürler...

afiş boyutu olarak ne düşünüyorsunuz hocam, fotoğrafın orjinali bumu?
Ayrıca fotoğrafta sarsıcıymış, etkilendim

Çözünürlüğü büyütürseniz renk sayısında düşme yaşanacaktır diğer bir deyişle resim büyüyecek fakat kalite düşecektir.
Photoshoplada yapabilirsin fakat bunun için PhotoZoom Pro adındaki programıda kullanabilirsin.

Hocam bu görüntüyü afiş olarak basmak için DPİ sini en az 300 yapmanız gerekiyor. Fakat sizin verdiğiniz resmin görüntüsü 200 dpi de. ben photoshoptan 300 dpi yapınca resminizin ancak genişlik 3-yükseklik 4 cm ölçülerinde basılabileceğini görüyorum. Yani bu resmi afiş olarak basacam ve bu kaliteyi alacam diyorsanız 3-4 cm ölçülerinde basmanız gerekir. :) Hiçbir program görüntü kaybı olmadan resmi büyütemez. Ancak bazı programlar görüntüyü büyütünce aradaki pikselleri otomatik büyütüyor. Bunun için photoshopu kullanabilirsiniz. Şöyle ki
1-Görüntü-görüntü boyutu menüsünden çözünürlüğü 300 piksel/inç yapın. Genişlik ve yükseklik değerlerine baskı boyunuzu girin.
2-Görüntü-Mod-CMYK modu seçin. (baskıya vereceğiniz hiçbir imajda RGB modu kullanmayın. Yoksa resim siyah beyaz basılır.)
3-Resminizi TIFF olarak kaydedin. Böylece hiçbir sıkıştırma uygulanmaz.

NOT: yinede bu resimden kaliteli bir çıktı beklemeyin.

ya bunun profesyonel bi yolu olmalı...adamlar bit kadar kareden devasa şeyler çıkarıolar :|

peki bu boyutta renkleri canlandırmak için bi yol varmı?

hocam elimde işinize yarayabilecek bir pdf dosyası formatında photosop cs4 uygulaması var ,uygulamanın adı : Content Aware Scale olup cs4 ile yeni gelmiş bir yöntemdir. umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• photoshop.rar
    1 MB · Görüntüleme: 65
Content aware scale guzel bır ozellık. kullanabılırsenız.. Öndeki nesneleri sabitleyip arkaplanı buyutebılırsınız

hocam denedikten sonra eğer iyi bir sonuç alırsanız burada resmin son halini yayınlar mısınız ?

xorcistforyou' Alıntı:
Content aware scale guzel bır ozellık. kullanabılırsenız.. Öndeki nesneleri sabitleyip arkaplanı buyutebılırsınız

Bu resimde işe yaramaz o özellik. Görüntüyü bozmadan(!) zoom yapabildiğini iddia eden programlar var, denemek lazım.

xorcistforyou' Alıntı:

evet öyleymiş ama işime yarayacak olan bu değil.şimdi kurcaladımda...istediğim tam olarak renkleri canlandırmak kendine getirmek...

şöyle söyliyim..
bi sinema çekimi filmi divx formatına çevirmek gibi düşünün yada HD mi diyolar şimdi öyle bişey...

Buyrun size daha kaliteli bir versiyonu kullanarak büyütülmüş hali. Renkleri istediğiniz şekilde photoshop ile değiştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    1.8 MB · Görüntüleme: 52
@lperen hocam netten resim mi buldunuz yoksa mevcut resmi mi büyüttünüz?

Nette renk olarak daha kaliteli bir versiyonunu buldum, x*500 piksel idi, sonra photoshop ile büyüttüm.

Resim önizlemede güzel görünüyor; fakat gerçek boyutunu gösterdiğiniz zaman gene bozuluyor. İlk gördüğümde gerçek renkleriyle büyüttüğünüzü sandım. Sizden tekniğini öğrenecektim. :)

Geri