Dün Gece Aniden neden internet kesildi?

Kodla Büyü

tamer

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
1,218
Türkiye'ye siber saldırı
Uluslararası hacker grubu “Anonymous”un bazı bakanlıklar ve kamu kurumlarının internet sitelerine yönelik siber saldırı düzenlediği bildirildi.

Bir süre önce Türkiye'deki kamu kurumlarının internet sitelerine siber saldırı düzenleyeceğini duyuran Anonymous bünyesinde hareket eden hackerlar, saat 20.00 sıralarında Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki web sitelerine “DDOS” adı verilen internet erişimini engellemek için hakerete geçti.
DÜN GECE TÜRKİYE'DE İNTERNET ÇÖKTÜ
Siber saldırıyla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) görev yapan uzman ekip, kamu kurumlarıyla organize hareket ederek savunma görevini üstlendi. Bir süre önce TİB bünyesinde siber tehditlere karşı kurulan Teknik İşletme Daire Başkanlığı da siber savunmada aktif rol üstlendi.

Saldırıdan internet siteleri etkilenmedi

TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, siber saldırının hedefinde aralarında, TBMM'ye ait http://www.meclis.gov.tr, Adalet Bakanlığı'na ait http://www.adalet.gov.tr, İçişleri Bakanlığı'na ait http://www.icisleri.gov.tr, Dışişleri Bakanlığı'na ait http://www.mfa.gov.tr, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait http://www.egm.gov.tr ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na ait http://www.hsyk.gov.tr adresli sitelerin de yer aldığı yaklaşık 20 web sitesinin bulunduğunu söyledi.

Başta internet servis sağlayıcıları olmak üzere tüm güvenlik birimleri ve bakanlıklarla gece yarısına kadar siber güvenlik için başarılı bir koordinasyon sağlandığını kaydeden Yaslan, TÜBİTAK'ın da desteğiyle saldırının etkisiz kaldığını belirtti.

Yaslan, yaklaşık 2 saat süren siber saldırı sonrası amaçlarına ulaşamayan Anonymous grubunun eylemlerine son vererek geri çekildiğini vurgulayarak, saldırıdan söz konusu internet sitelerinin etkilenmediğini bildirdi.

İnternette şebekesinde kesinti

Bu arada Anonymous'un siber saldırısının ardından başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bazı illerdeki internet şebekelerinde kesintiler yaşandı.

TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, kesintinin siber saldırıyla bir ilişkisi bulunmadığını belirterek, sorunun servis sağlayıcının teknik altyapısından kaynaklandığını söyledi.

Türk Telekom yetkileri ise sorunun giderilmesinin ardından sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, “Yaşanan kısa süreli teknik bir aksaklık nedeniyle internet erişiminde bazı bölgelerde kısa süreli sorun yaşanmış, ekiplerimizin anlık müdahalesi ile yaşanan sorun giderilmiştir” ifadelerini kullandılar.

İDDİALAR: İNTERNETİN FİŞİ ÇEKİLDİ

Anonymous Grubu'nun RedHack'e destek vermek amacıyla yaptığı saldırılar önlemeyince Türkiye genelinde internetin fişi çekildi.
Yine RedHack'e göre Anonymous'un saldırısına karşı alınan bu önlemden sonra kendi grupları yurt içinden saldırıyı devam ettirdiler, TİB de bu noktada 'fişi çekerek' tüm ADSL bağlantılarını kapattı. Böylece dün gece tüm Türkiye'de yaşanan internet bağlantı sorunu ortaya çıktı.
TELEKOM YALANLADI
Türk Telekom ise fiber altyapının yayılımı ve her noktaya ulaştırılmasına aracılık eden MPLS (Multi Protocol Label Switching) sisteminin kurulumu sırasında bir sorun çıktığını ve bu yüzden ülke genelinde birçok ilde kesinti yaşandığını açıkladı.

http://www.bilgisayarbilisim.net/her-telden-f29/ttnet-cort-t86355.html
 
evet ya bendede dns sunucu bulunamadı diyordu internetin işığı kırmızı yanıyordu ttnet i aradım ama aradığınız kişiye ulaşılamıyor dedi snirlendim uyudum sabah internet gelmişti. demek oymuş.yeni öğrendim
 
Evet tüm türkiyede dün internet yokmuş. Aynı şekilde bende bağlanamadım. saat gece 12 den sonra geldi internet. :verymad:
 
saldırı maldırı yok. telekomdaki iki üç beceriksizin işi bu. hele şu red hack yok mı adamlar icraat yapmadan meşhur oldular. ayyıldız kulaklarını çekecek ama az kaldı.
 
Saat 22.00 da internet gitti. Saat 01.20'de geldi. 3G bağlantılarda sorun olmamış zaten...
 
Saçmalığın en daniskası ise;

4440375 aradığınız zaman karşınıza çıktı...

Böyle bir numara bulunmamaktadır.

telekom dülanı kapamış..

TTnet Asist te çalışan bir akraba vardı aradım onu. Ne oluyor diye sordum. TÜm Türkiye'de net olmadığı için 4440375 li hat geçici olarak kapatıldı...

Adi kurum bir mesaj ile karşılamak yerine dükkanı kapatıyor....
 
ttneti bebeler bile göçertir istese. inanırım. az bi saldırıya dayanamayıp sistemi toptan kapattılar. yazık ki ne yazık.
 
Bana pek inandırıcı gelmedi...

Bugün Telekomda çalışan bir arkadaşımla konuştuğumda DNS Server ının çöktüğünü söyledi... Daha mantıklı :D
 
"İŞTE KESİNTİNİN NEDENİ
Türk Telekom'dan yapılan açıklamada fiber altyapının yayılımı ve her noktaya ulaştırılmasına aracılık eden MPLS (Multi Protocol Label Switching) sisteminin kurulumu sırasında sorun çıktı ve tüm sistem yaşanan bu sorundan dolayı etkilendiğinden ülke genelinde birçok ilde kesinti yaşandı."

http://www.dipnot.tv/29015/Dun-gece-Tur ... koptu.aspx

"Anonymous Grubu'nun RedHack'e destek vermek amacıyla TTNet, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Yargıtay'a dün gece itibariyle bir saldırı başlattığı belirtildi.

İddiaya göre bu saldırılar sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı'nın sistemleri çökertildi, bu saldırılarla baş edilemeyince de Türkiye İletişim Başkanlığı (TİB), internet yurt dışı çıkışları kapattı.

Yine RedHack'e göre Anonymous'un saldırısına karşı alınan bu önlemden sonra kendi grupları yurt içinden saldırıyı devam ettirdiler, TİB de bu noktada 'fişi çekerek' tüm ADSL bağlantılarını kapattı. Böylece dün gece tüm Türkiye'de yaşanan internet bağlantı sorunu ortaya çıktı. "

http://www.ntvmsnbc.com/id/25344202/

"TİB saldırıyı doğruladı, kesintiyi yalanladı
TİB, dün gece uluslararası hacker grubu ''Anonymous''un bazı bakanlıklar ve kamu kurumlarının internet sitelerine saldırı düzenlediğini doğruladı. Ancak hem TİB'in hem de Türk Telekom'un ısrarla aynı saatlerde Türkiye genelinde gerçekleşen internet kesintisinin saldırılardan kaynaklanmadığını duyurması dikkati çekti."

http://www.ntvmsnbc.com/id/25344212/
 
Geri
Üst