Dövizden zarar edenlere tavsiyeleriniz.

Kodla Büyü

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
En baştan yazayım, herhangi bir döviz birikimim yok, son zamanlarda döviz alış verişim yok. Bir miktar altın borcum var, dün altın 1000 TL'yi geçince gerçekten moralim çok bozuldu. Bir kaç gün öncesinde de 900'ü geçtiğinde "ne yapsam, kredi çekip altın mı alsam, borç gittikçe katlanıyor" dedim kendi kendime ve eşimle de paylaştım bu düşüncemi. Sonra da "ocak maaşını gör, ondan sonra bir plan yap" dedim kendi kendime.

Benim, "döviz yükseliyor, 17-18 de olsa dolar alayım" diyenlere tavsiyem, öncelikle geçmiş olsun, ava giderken avlandınız, e, bu ticaretse kâr ederken çok sevineceksen, zarar ederken de o kadar üzül. Yatırım tavsiyesi elbette değildir ama gelirin dövizle değilse dövizle iş yapma, git altın al, her zaman bir değeri vardır. İhracat ve ithalatla uğraşanlara şu 2-3 gün bol sabırlar diliyorum, bir bakmışsın dolar 2-3 tl düşmüş, senin de hesabına geçmiş, işçilerin maaşı tl ödenecek, zarardasın. Yav kâr ederken iyi de zarar edince olmuyor be, daha yazlıktaki geçen sene değiştiğimiz laminantları beğenmedik, amerigadan yeni laminant getirtdiydik onları şey yaptıracaktık. Olsun sen sabret (bak sabret diyorum, şükret demiyorum, ondan sonra şükürcü diye bilgisayar forumlarında dalga geçtiğini sananlar çıkacak)

Neyse fazla uzatmayım, işlerim var. Kısacası dövizden zarar edenlere sabırdan başka ne tavsiyeniz var? Bu arada "kalk tv" deki abilere, ablara moral verecek bir şeyler bulun acilinden!

Herkes Amerika'dan nefret eder, ama parasına tapmalarını anlamıyorum. Tamam emeğiniz değerini korusun istiyorsunuz ama bunu bence altın veya benzeri diğer araçlarla yapmaya çalışmak dolar almaktan çok daha onurlu ve hatta güvenli geliyor bana. Ne Amerika'ya ne parasına güvenemiyorum.

ekleme: Hem dolar aldıkça ülkede doların azalmasıyla doların değerinin artmasına ve dolaylı olarak kendi ekonomimize zarar veriyoruz . Yapmayın dolara yatırım yapmayın.

Altın alırsanız, zaten dolar alırsınız. Dolar düşerse altın da düşer.

Ancak;

Altın alırsanız, altının kendi ons değeri yükselirse, dolar düşse dahi altının değeri yükselir.

Altın alırsanız, dolar artarsa ve altının ons değeri artar ise iki kere kazanırsınız.

Yani altın almak daha güvenlidir.

hatırlatma: Altının ons değeri şu anda 1800 dolar civarı. biraz daha belki düşebilir. Şu an alım fırsatı veriyor. Hazır dolar da düşmüşken ufak tefek param var diyen arkadaş gram altın ve gümüş alsın. Altın da gümüş te 2022 yılında pandeminin azalan etkisi ile yükselecek. Bunun için kahin olmaya gerek yok.

Altın alırsanız, zaten dolar alırsınız. Dolar düşerse altın da düşer.

Ancak;

Altın alırsanız, altının kendi ons değeri yükselirse, dolar düşse dahi altının değeri yükselir.

Altın alırsanız, dolar artarsa ve altının ons değeri artar ise iki kere kazanırsınız.

Yani altın almak daha güvenlidir.

hatırlatma: Altının ons değeri şu anda 1800 dolar civarı. biraz daha belki düşebilir. Şu an alım fırsatı veriyor. Hazır dolar da düşmüşken ufak tefek param var diyen arkadaş gram altın ve gümüş alsın. Altın da gümüş te 2022 yılında pandeminin azalan etkisi ile yükselecek. Bunun için kahin olmaya gerek yok.
Hocam sizi takip ediyorum arada fikirlerinizi değerli buluyorum ,merakımdan soruyorum dövizdeki dünkü sert düşüşte merkez bankası ve 3 kamu bankasının birbirlerine döviz sattığı sonra topladığı böylelikle panik satışların geldiği iddası var.MB halk ziraat vakıf sonra banka zararını kapatmak için tersine ,sizce doğru mu ? Eğer işe yarıyorsa neden sürekli yapılmıyor?

Hocam sizi takip ediyorum arada fikirlerinizi değerli buluyorum ,merakımdan soruyorum dövizdeki dünkü sert düşüşte merkez bankası ve 3 kamu bankasının birbirlerine döviz sattığı sonra topladığı böylelikle panik satışların geldiği iddası var.MB halk ziraat vakıf sonra banka zararını kapatmak için tersine ,sizce doğru mu ? Eğer işe yarıyorsa neden sürekli yapılmıyor?

Dünkü satış dalgası balinaların durumu lehine çevirmek için yaptıkları bir durum. Balinaların işi bu. Omicron olur bir fırsat, Cumhurbaşkanı konuşur fırsat, Muhalefet konuşur fırsat, Rusya Ukrayna gerilir fırsatın alası.

Dolayısı ile balinalar sattı, garibanlar panikledi sattı, şimdi balinalar geri alır doları.

Yine de hükümetin garantili mevduat planı işe yararsa dolar tekrar 18 lere çıkmaz diye düşünüyorum.

Bankalar arası satış iddiası bana pek mantıklı gelmedi;)

ALTIN: lazım olduğu gün bozulana kadar dokunmayınca acayip kazandıran, piyasa değeri 12 trilyon dolar olan, gariban dostu kıymetli maden:D

İlk kısmı sildim...
Döviz düştükçe daha az verecekleri bir yinelemeli(recursive) denklem kurmuşlar. Dolar düştükçe kazanç katlanacak. İnsan "Neden daha önce düşünmediler?" diye sormadan edemiyor.

Son düzenleme:
İlk kısmı sildim...
Döviz düştükçe daha az verecekleri bir yinelemeli(recursive) denklem kurmuşlar. Dolar düştükçe kazanç katlanacak. İnsan "Neden daha önce düşünmediler?" diye sormadan edemiyor.
sonsuz döngü gibi geldi bana sanki zamanla 1 tl 1 $ olacak gibi görünüyor

sonsuz döngü gibi geldi bana sanki zamanla 1 tl 1 $ olacak gibi görünüyor
:)
Yok Hocam, Doların yükselmesinin tek sebebi spekülatörler ve paramız eriyor deyip Dolar alanlar değildir herhalde. Bu işlem dövize yüklenmenin, onun haksız değerlenmesinin önüne geçebilir ancak. Ekonomimiz iyi değil ama son bir ayda yapılanlar inanılır gibi değildi.

Alınan karar sonucu kısa vadeli döviz düşse de uzun vadede enflasyonu daha da yükselteceği ve hazineye ciddi yük getireceği için vaz geçileceğini sonucunda da dövizin daha ciddi bir sıçramanın yaşanacağını düşünüyorum. Umarım yanılırım.

Alınan karar sonucu kısa vadeli döviz düşse de uzun vadede enflasyonu daha da yükselteceği ve hazineye ciddi yük getireceği için vaz geçileceğini sonucunda da dövizin daha ciddi bir sıçramanın yaşanacağını düşünüyorum. Umarım yanılırım.
Seçime kadar idare edecek, sonrasına bakarız diye hesap ediyor.

Zam isteriz 3 ay önceki alım gücümüzü geri versinler. 12-13 liraya düştü diye davul zurna çalıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: zzh
Şahsi düşüncem ülkenin şirketlerine yani borsaya yatırım yapmak gerektiği yönünde. Hele hele dolardan ve euro dan uzak durun kendi ülkemize zarar vermekten başka birşey değil. Benim alacağım dolarla mı dolar yükselecek demeyin zira sizin gibi milyonlar bir araya gelince milyar dolarlar ediyor. Ayrıca bitcoin ve altcoinlere stoplu bir şekilde yatırım yapıp çok iyi kazanabilirsiniz. Yatırım tavsiyesi değildir. Şahsi düşüncelerimdir :)

Borsada öyle al satla işim olmaz. Yıllarca bim alırım tek tük düştükçe. Biriktiririm. Birkaç yıl sonra ihtiyacım varsa satarım. Misal 2010 yılında tek tük alıp biriktirdim. 1000 tl ye almıştım. Sonra ufak tefek borç oldu derken çok birikmedi. 2013 'de ev alacağımda sattığımda 4000 küsür verdi. Yeniden 5 - 6 aydır biriktiriyorum. 1900 tl kara kadar çıktı ama satmadım
Şimdi dipte. Buradan da alacağım ki maliyeti düşüreyim. Ek dersi bekliyorum. Yatırım tavsiyesi değildir ama.

Son düzenleme:
altını fiziki mi almak yoksa banka aracılığıyla mi almak mantıklı bankalara zerre güvenmediğim için almak istemiyorum açıkçası fikirleriniz önemli :)

altını fiziki mi almak yoksa banka aracılığıyla mi almak mantıklı bankalara zerre güvenmediğim için almak istemiyorum açıkçası fikirleriniz önemli :)
Bence fark etmez. Burada tek sorun bence fiziki olarak aldığınızda saklama koşulları. Bankalarda paramızla para kazanıyor ama güvenlik açısından mecburiyetimiz var diye düşünüyorum. Ben o sebeple bankayı tercih ederdim ama size kalmış.

Altını da doları da coinleri de toplama dönemi bence.
Bir daha bu civarlarda göreceğimizi sanmıyorum. YTD

Binance Global üzerinde hesap açarak oradan PAXG = ons altın alınabilir. Anında al sat imkanı var. bu arada altın için 1800-1815 bandı belki 1790 dolara kadar iner ama, fazla değil 1-2 ay içinde bu rakamları çok ararız. Altında hedef çok yüksek

tavsiyem bir daha döviz almayın elinizde para varsa imkanınız kadar arsa tarla dükkan hisse senedi alın en az 5 yıl dokunmayın.

paranızın değerini korumak için kesinlikle şuan altın (dolar deyince kızıyorlar) alınır. Ama ben dolar alacağım zaman bankacılık sistemine güvenmediğim için binance den alıp satıyorum en azından makas olayı yok. Banka 11 e alırken 12.5 e satıyor ama binance de bu sıkıntı yok. illa coin almaya gerek yok

Geri