Crucial BX500 SSD yavaşlama sorunu

Kodla Büyü

volkankey

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba ilk zamanlar pek bir sorun yoktu ancak son 4-5 aydır, SSD diskim HDD den daha kötü bir performans sergiliyor. Özellikle windows 7 açılışı 1 dk yı buluyor. (HDD daha iyiydi) Ve açıldıktan sonra 5-7 dk bu yavaşlık sürüyor sonrasında sanki motoru ısınmış gibi SSD performansı vermeye başlıyor. öyle ki bazen bir kaydetme dialog kutusu bile 3-5 sn bekletiyor ama çoğu zaman dediğim gibi bilgisayar ilk açılışında ve sonrasında böyle oluyor. 10 dk sonra canavar gibi....

İnternette bir kaç yöntem vardı denedim. Bilgisayarı idle durumda yani boşta bırakıp 6-12 saat bekleyince SSD bir cache temizliği yapıyormuş sanırım onu da yaptım ama pek katkısını göremedim. Şimdi HD Tune Pro denen bir programla benchmark yaptım böyle garip bir grafik çizdi. Yani kimi zaman okuma ve rişim hızı aşırı düşüyor.

Screenshot_1.jpg

Nedeni ya da çözümü konusunda tecrübeli biri varsa sevinirim.

Köklü çözümün format ya da SSD yi değiştirmek olduğunu biliyorum ama şu anda üzerinde çalıştığım çok proje var. Bunu yapmadan bir düzeltme yapabilirsem süper olacak.

Herkese iyi günler ve tatiller.

Hocam çözümü konusunda bir bilgim yok fakat crucial bx serilerinin belirli bir zaman sonra hızda yavaşlama sıkıntısı çıkardığını okumuştum kullandığı çip nedeniyle.Mx serilerinin daha kaliteli 3d nand bellek kullandığını okumuştum.Samsungu samsung yapan ve fiyatının yüksek olmasının nedeni çip kalitesi.Geçmiş olsun umarım bi çözümü vardır..

Hocam çözümü konusunda bir bilgim yok fakat crucial bx serilerinin belirli bir zaman sonra hızda yavaşlama sıkıntısı çıkardığını okumuştum kullandığı çip nedeniyle.Mx serilerinin daha kaliteli 3d nand bellek kullandığını okumuştum.Samsungu samsung yapan ve fiyatının yüksek olmasının nedeni çip kalitesi.Geçmiş olsun umarım bi çözümü vardır..

tşkler benim araştırmalarım da bunu destekliyor. Samsung Pro kullanıcısıydım ama 120 gb idi. Ucuz diye Crucial bx500 almıştım ama ucuz etin yahnisi …. :)

Yavaşlamaların sebebinin ekran kartı sürücüsünden kaynaklı olduğu durumlar olabiliyor. Erkan kartı sürücüsünü kaldırıp temiz ve güncel bir sürücü kurabilirsiniz.
Bir de kayıt defterinde varsa EnableULPS isimli kayıt değerini 1 ise 0 olarak değiştirip deneyebilirsiniz.

Yavaşlamaların sebebinin ekran kartı sürücüsünden kaynaklı olduğu durumlar olabiliyor. Erkan kartı sürücüsünü kaldırıp temiz ve güncel bir sürücü kurabilirsiniz.
Bir de kayıt defterinde varsa EnableULPS isimli kayıt değerini 1 ise 0 olarak değiştirip deneyebilirsiniz.
Tşkler hocam bakayım

Geri