Creality CR-200B hakkında, AIDATA LAB. İle Gelen 3D Yazıcı ???

Kodla Büyü

birarti1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
Aidata AIO PC ler ile beraber gelen 3D yazıcı Creality CR-200B yi deneyimleyen, kurcalayan var mı,
kutusundan çıkarıp, kurulumu yaptım, kutu ile beraber gelen küçük PLA filamentini taktım,
ama bir türlü düzgün sonuç alamıyorum,
baskının tablaya yapışmama sorunu oluyor,
baskı başlıyor, 5 10 dk. düzgün yazıyor, daha sonra sonra baskıdaki şekil tabladan ayrılıyor,

birde yazıcının tepsisinde cam var,
tepsideki sıcaklık cama tam yansımıyor ondan olabilir mi?
bir sonraki denemelerimde tepsi sıcaklığını çok arttıracağım belki cam daha fazla ısınır ve olumlu sonuç alırım,
pirit benzeri bir şey var, onu da sürdüm cama yine yapışmadı,

dediğim gibi deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-12-21 at 21.52.53.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-21 at 21.52.53.jpeg
    79.2 KB · Görüntüleme: 144
  • WhatsApp Image 2022-12-21 at 21.52.52.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-21 at 21.52.52.jpeg
    96.1 KB · Görüntüleme: 146
  • WhatsApp Image 2022-12-21 at 21.52.51.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-21 at 21.52.51.jpeg
    106.3 KB · Görüntüleme: 146
ayarlarda kalibrasyon var, yaptınız mı hocam? Tablayı tutan düzeneğin altında ayar ayakları var onları kullanarak çıkplak gözle kabaca tabla düz duracak şekilde ayarlayın sonra da cihazın ayarlar menüsünden kalibrasyon yapın.

hocam bende de illk başlarda dediğiniz oluyordu. hocamın dediği gibi ayaklardan ayarlayarak yaptım. Kağıt koyup kağıda göre ayarladım. Hiç bir problem yok şuan için. Hatta gelen karttaki kedi, köpek ve tavşan dan baskılar aldım. Hafıza kartını bilgisayara takın hocam içerisinde kurulum videosu var izleyin derim.

Hocam bu yazıcı bizde de var. Bende memnun değilim dediğiniz sorunları yaşadım. Yapışma sorunu oluyor. Eskiden yerli üretim çok daha amatör yazıcıda bundan kat kat daha iyi sonuçlar alıyordum.

Mavi Maskeleme Bandı
Hocam bizim okula da Creality Cr-10 almışlar bize sormadan. Ne kadar tabla ayarı yapsan da yapışmıyordu. Tabla sıcaklığını 70 yaptık, pritt yapıştırıcı denedik, tablayı nozzle a yapıştırarak kalibrasyon yaptık vs. yine olmadı. Bi arkadaş şu linkteki üründen alıp, tablanın üzerini kaplayın diye tavsiyede bulundu. Bununla uçtan uca kapladık, şu an sıkıntısız çalışıyor. Yazdığı nesneleri sökerken yırtılıyor bazen bant, yenileyip devam ediyoruz. Mavi maskeleme bandı olacak ama, diğer renklerini de denedik yine yapışmamıştı çünkü.

Biz de okulumuza Creality Ender Pro 3 aldık. Kurulumunu yaptım fakat kalibrasyonu a4 le de denememe rağmen olmadı. Ayarlardan auto home dediğimde extruder baştaki yerine gelmiyor. Dİğer eksen motorları normal çalışıyor. Bir şey yazdırmak istediğimde extruder hareket ediyor. Hiç bir sonuç alamadım.

hocam bizde creality cr6-se modeli var. tablayı 80 derece nozzle ı 200 derece yapıyoruz diye biliyorum. tabla sıcaklığınızı max yaptınız mı ?

Merhaba arkadaşlar,
Aidata AIO PC ler ile beraber gelen 3D yazıcı Creality CR-200B yi deneyimleyen, kurcalayan var mı,
kutusundan çıkarıp, kurulumu yaptım, kutu ile beraber gelen küçük PLA filamentini taktım,
ama bir türlü düzgün sonuç alamıyorum,
baskının tablaya yapışmama sorunu oluyor,
baskı başlıyor, 5 10 dk. düzgün yazıyor, daha sonra sonra baskıdaki şekil tabladan ayrılıyor,

birde yazıcının tepsisinde cam var,
tepsideki sıcaklık cama tam yansımıyor ondan olabilir mi?
bir sonraki denemelerimde tepsi sıcaklığını çok arttıracağım belki cam daha fazla ısınır ve olumlu sonuç alırım,
pirit benzeri bir şey var, onu da sürdüm cama yine yapışmadı,

dediğim gibi deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim.
Alt tabla ısıtıcınız arızalı olabilir mi acaba? Elinizle ısınıp ısınmadığını kontrol ettiniz mi? Ben genelde 195-200 derece nozzle, 55-60 derecede tabla sıcaklığını manuel olarak girip kullanıyorum sorun olmuyor hiç.

sayın hocalarım bugün yapmış olduğum denemede bilmiyorum belki de biraz abartarak,
tabla sıcaklığını 85 derece, uç sıcaklığını 230 derece yaptım (PLA),
ve on numara bir baskı aldım, baskı bitince nesneyi tabladan sökmekte zorlandım yani,
sıcaklığı arttırmaktan korkuyordum açıkcası,
şimdi ise tabla sıcaklığını 85, 80, 75, 70, ... şeklinde düşürmek var kafamda,
3D yazıcı ile gelen tabla üzerine sürülen yapıştırıcıyı da kullanmadım bugün,

anladığım kadarıyla yazıcı ve filament değişince en uygun ayarlarda değişiyor,

cr 200B yi ilk 1 ay kadar önce denedim ve sd kartın içindeki test objesini bastım. Fakat şimdi basamıyorum. Baskı al dedikten sonra ısınıyor, nozzle den biraz flament geliyor ve bitiyor, ve soğumaya geçiyor. Sorun ne olabilir? ya da ben bunu kime danışabilirim? kutudan teknik servis için bir Türkiye numarası çıkması sanki

Arkadaşlar merhaba,bize gelen yazıcıda sd kart yok maalesef, dışardan kendim aldım ama yazıcı bunu görmüyor. Herhangi bir iletişim numarası var mi acaba? Bir de baski sadece sd kart üzerinden mi alınabiliyor?

Arkadaşlar merhaba,bize gelen yazıcıda sd kart yok maalesef, dışardan kendim aldım ama yazıcı bunu görmüyor. Herhangi bir iletişim numarası var mi acaba? Bir de baski sadece sd kart üzerinden mi alınabiliyor?
sd kartı fat32 olarak biçimlendir hocam. baskı için raspberry pi vs ile de uzaktan baskı alabilirsin. octoprint diye aratırsan bir sürü video var.

Hocam baskı alırken ilk üç katmanın hızını %50 gibi yavaşlatın tablayı hem daha rahat tutar, milimetrik tabla ayarı yapmak biraz zahmetli olabilir ama iyi sonuçlar alıyorsunuz.

Hocam herhangi bir dilimleyici ile dilimleme yapacaksınız. Size tavsiyem Ultimaker cura kullanmanız. nasıl kullanılacağı ile ilgili youtube dan bir çok yayın bulabilirsiniz.
Hocam çok teşekkürler,son bir şey soracam type c girişi çalışıyor mu sizde,ordan hiç yazdırdıniz mi?

ben tablayı 80 derece ısıttım; Baskı yaptığı alanda, tabla üstündeki üstündeki siyah plastik kaplama yandı. Alltaki metal gri kısım görüldü biraz. Koruma amaçlı mıydı acaba bu plastik.

ben tablayı 80 derece ısıttım; Baskı yaptığı alanda, tabla üstündeki üstündeki siyah plastik kaplama yandı. Alltaki metal gri kısım görüldü biraz. Koruma amaçlı mıydı acaba bu plastik.
ben 85 derece ile aldım, endişelerim vardı ama bir şey olmadı, hatta çok iyi tablaya yapıştı,
cam üstündeki siyah kaplama delikli-tırtıklı yapıda,
sanırım bu sadece nesnenin tablaya daha iyi tutması içindir, (tahmin yürüttüm)

normal inşaatta montalama üzeri sıva yapılmadan önce file döşenir,
tırtıklı yapısından dolayı sıvayı çok iyi tutar bu şekilde.

Bende yazılanları okumuşken bir soru sormak iatedim. Model de sadece istediğim noktalara Destek atabiliyor muyuz? Cura da dilimleme yaparken.

Arkadaşlar farklı renk kullanabiliyor muyuz? Yoksa durdur deyip flament degistirip mi devam etmemiz gerekiyor?

Ultimaker Cura yazılımında gelişmiş ayarlar kısmında var hocam. Bulamazsanız yardımcı olurum
hızı azaltma özelliğini buldum, daha yavaş katman sayısını 5 yaptım, uç sıcaklığı 220 derece, tabla sıcaklığı 80 derece yaptım,
bugüne kadar almış olduğum en güzel baskıyı aldım.

Geri