cache bellek

Kodla Büyü

sevdiceğim

Süper Üye
Süper Üye
şimdi arkadaşlar cache belleğin işlevini birisi tam olarak anlatabilir mi?az çok anladım ama gene de L1 ve L2 kısmını tam anlayamadım bir de tbi L3 var. cache bellek ne kadar yüksekse okadar iyi değil mi? bir deee donanımla ilgili şu sitenin bilgileri iyidir günceldir diyebileceğiniz bir site var mı çünkü genelde bir site bişey söylüyor diğeri daha farklı söylüyor. uzattım kusura bakmayın..

bilgisayar terimleri belgesinde de tanım şöyle

Verilerin geçici olarak depolandığı yerlerdir. Örneğin, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde web sitesine ait bilgiler tarayıcınızın cache denilen alt kategorisine(geçici internet dosyaları,temporary internet files) kaydedilir. Aynı web sitesine yakın bir tarihte tekrar girdiğinizde o web sitesiyle ilgili bir çok materyal "server" dan indirilmek yerine cache den temin edilir.Bu olay hem zaman kazanmak hemde ağlar üzerindeki Internet trafiğini azaltmak amacıyla yapılır.

Donanımsal anlamda "cache", tampon bellek olarak adlandırılır. Cache'lerin esas görevi, önemli olan verileri daha hızlı işlemler için bilgileri saklayarak tetikte bekletmesidir.

Geri