Bugün Mahkemeye Gittim...

Kodla Büyü

exgol

Aktif Üye
Trabzon mem BTR görevlendirmesinde,BT öğretmeni olarak Fatih projesi kapsamındaki 3 liseye görevlendirme isteğinde bulundum. Fakat hiçbir liseye görevlendirilmedim.

Bilişim teknolojileri rehberliği görevi, bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülür..
....Fakat istekli öğretmenlerin aynı şartları taşıması durumunda atama branşı Bilişim Teknolojisi olanlara öncelik verilecektir..
...BT öğretmeni öncelikli olmak kaydıyla maddede belirtilen sıra dikkate alınarak en üst sıradaki öğretmene bu görev verilecektir... maddelerine rağmen;

1 tercihime, branşı teknoloji tasarım olan ve eğitim bölgesi dışından bir öğretmen, 2. tercihime fizik öğretmeni,3. tercihime beden eğitimi öğretmeni görevlendirilmişti. il kordinatörünü aradığımda bir yanlışlık olmadığını söylemişti. 2 defa şube müdürüyle hem yüz yüze hem de telefonla görüştüm. bir yanlışlık yapılmış düzeltilecek dedi.. derken böyle yaklaşık 1.5 ay geçti. ildeki eğitici bilgisayar formatörlerden biriyle görüştüğümde, yeni görevlendirmelerin Valilik oluruna gittiğini söyledi ve 2 haftadan fazla bir zaman da böyle geçti hala bir gelişme yok..Elimden geldiğince olay mahmekemeye taşınmadan çözülmesine çalıştım fakat olumlu bir netice alamadım. (görevlendirme ilan tarihinden itibaren 60 gün geçerse dava açma hakkı kaybediliyor) sendika avukatıyla görüştükten sonra, bugün idare mahkemeye gidip dilekçemi teslim ettim. Siz olsaysınız ne yapardınız?

En doğrusunu yapmışsın hocam. Mahkemeden cevabı alınca bir daha böyle bir haksızlığa kalkışmazlar.

Yapacak bir şey yok size çıkar yol bırakmadıklarından mecburen son yol mahkeme yoluna gitmişsiniz. Bana göre olabilecek en doğru şeyi yapmışsın.

en iyisini yapmışsın hocam. bundan sonra haksızlık yapamazlar. tanıdıklarına kıyak yapıp siz neden mağdur olasınız. ilerde sıkıntı yaşatırlar falan diye dert etme. bir mahkemeye daha mobbingten verirsin. bundan sonra ilk senin görevlendirmen yapılır. maalesef bizim ülkemiz böyle. hakkını aramazsan hakkını yerler arasanda kötü olursun.

aynısını yapardım hocam.hatta ben bu görevlendirmenin 60 gün olayını bilmiyodum.öğrendiğim iyi oldu.benim başımdada aynı usulsüzlükler var.
önce okula sonra ilçeye dilekçe yazdım başka okula derse gönderildiğim için.ki BTR olunca başka okula derse gitmezsin.bakanlık en azından böyle diyor.fakat mevzuatı bi taraflarından anlamak isteyenler illa göndermek için ellerinden geleni yaptılar.neyse ilçeden olumsuz cevap geldi il mem e gönderdim hala cevap gelmedi ordan. Bimer e yazdım bimer bulunduğum ilçeye yazıyı iletmiş ilçe benle dalga geçer gibi bimere yazdığınız sayfada bişey göremedik bize tekrar yazın diye yazdılar.Bakanlığa yazdım hala cevap gelmedi.Birde bugün öğrendim ki 3. bi okula BTR den dolayı görevlendirilmişim.3. bi okul çıkıncada sizinlemi uğraşıcam dedim bi dilekçe daha verdim formatörlüğümün iptali konusunda. Bu lanet olası sistemde anca bzi mahkemeler paklar hocam.Verilen dilekçenin cevabıda bakanlık yazısını tahrif ederek yazmışlar eksilterek.bu da usulsüzlük demektir.Gel gör ki buna rağmen mahkemeye gitmedim.pişmanım.sizin yaptığınızı yapıcam bende.
bu 60 gün olayını iyiki söylemişsiniz.umarım iyi sonuç alırsınız.sonuna kadar gidin

Ben de buna benzer bir girişimde bulunmuştum. Soruşturma devam ediyor. Posta kutunuza bazı tebligatlar gelecektir. Onlara dikkat edin.

Sonuçta ne olur. Yapılanın yanlış olduğu kabul edilir mahkemece. Size tebliğ edilir. Siz de maddi tazminata dönüştürür ve 5-6 aylık full ek ders talep edersiniz.

halk' Alıntı:
Ben de buna benzer bir girişimde bulunmuştum. Soruşturma devam ediyor. Posta kutunuza bazı tebligatlar gelecektir. Onlara dikkat edin.

Sonuçta ne olur. Yapılanın yanlış olduğu kabul edilir mahkemece. Size tebliğ edilir. Siz de maddi tazminata dönüştürür ve 5-6 aylık full ek ders talep edersiniz.
Evet hocam idare mahkemesinden de öyle söylediler. Mahkeme sonuçlandıktan 30 gün içinde de tazminat davası açma hakkım varmış.

her_dem' Alıntı:
maalesef bizim ülkemiz böyle. hakkını aramazsan hakkını yerler arasanda kötü olursun.
Hocam hakkını aradın mı kötü olmuyorsun. Aksine senden çekiniyorlar "buna çatmayalım gider gene dava açar kazanır" diye yaptıklarına dikkat ediyorlar.

Hak aramak kutsaldır hocam siz hakkını aramışınız Mahkemede inş sizin lehinize karar verecektir.

başına buyruk davranan ne yönetmelik ne mevzuat tanımadan bu görevlendirmeleri gerçekleştirenlerin amacı ne acaba. Gerçi yönetmelik ne ki istenen düzene uydurmak için yönetmelikler yasalar kanunlar bir gecede değişiverir.

:alkis: :alkis: :alkis:
Kesinlikle yapılması gerekeni yapmışsınız. Hatta biraz geç kaldınız. Hiç uğraşmadan süreci en başta mahkemeye taşısaydınız. Bu şekilde yöneticiler keyfi uygulamalardan uzak dururlar belki...

arasaydın 147yi il formatörü ile görüşene kadar ben il formatörü ile bir muhabbet ettim sorduğum sorular cevahsız kalıyor felsefe yapıyor laf acıp konu kapatıyordu

adam haklı imiş :) il formatörüü tarih öğretmeni olursa ne beklersin pc yi almasını he deyip gececeksin.

mahkemeyi iyi yapmışın sonuclarını yaz hocam ders alalım bilgimiz olsun

TR61' Alıntı:
Kesinlikle yapılması gerekeni yapmışsınız. Hatta biraz geç kaldınız. Hiç uğraşmadan süreci en başta mahkemeye taşısaydınız. Bu şekilde yöneticiler keyfi uygulamalardan uzak dururlar belki...
haklısın hocam geç kaldık. biz de ha bugün ha yarın yeni görevlendirme yapılacak diye beklerken bu zamana kadar bekletildik.

exgol' Alıntı:
Trabzon mem BTR görevlendirmesinde,BT öğretmeni olarak Fatih projesi kapsamındaki 3 liseye görevlendirme isteğinde bulundum. Fakat hiçbir liseye görevlendirilmedim.

Bilişim teknolojileri rehberliği görevi, bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülür..
....Fakat istekli öğretmenlerin aynı şartları taşıması durumunda atama branşı Bilişim Teknolojisi olanlara öncelik verilecektir..
...BT öğretmeni öncelikli olmak kaydıyla maddede belirtilen sıra dikkate alınarak en üst sıradaki öğretmene bu görev verilecektir... maddelerine rağmen;

1 tercihime, branşı teknoloji tasarım olan ve eğitim bölgesi dışından bir öğretmen, 2. tercihime fizik öğretmeni,3. tercihime beden eğitimi öğretmeni görevlendirilmişti. il kordinatörünü aradığımda bir yanlışlık olmadığını söylemişti. 2 defa şube müdürüyle hem yüz yüze hem de telefonla görüştüm. bir yanlışlık yapılmış düzeltilecek dedi.. derken böyle yaklaşık 1.5 ay geçti. ildeki eğitici bilgisayar formatörlerden biriyle görüştüğümde, yeni görevlendirmelerin Valilik oluruna gittiğini söyledi ve 2 haftadan fazla bir zaman da böyle geçti hala bir gelişme yok..Elimden geldiğince olay mahmekemeye taşınmadan çözülmesine çalıştım fakat olumlu bir netice alamadım. (görevlendirme ilan tarihinden itibaren 60 gün geçerse dava açma hakkı kaybediliyor) sendika avukatıyla görüştükten sonra, bugün idare mahkemeye gidip dilekçemi teslim ettim. Siz olsaysınız ne yapardınız?

:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

tebrikler hocam.
en güzeli. hatta usülsüzlük yapanlardan eğitici formatörler alsınlar görevlerinden.

:alkis:
İşte böyle sistemde hatalı davranışlar yüzünden mahkemedeki iş yükü de artıyor. Yahu kardeşim, yanlış icraat yapmayın. İnsanları da mahkemeye mecbur etmeyin.
Tebrik ediyorum. Sonuçlarını da çok merak ediyorum.

Bence de en doğrusu bu. Herkes hakkını sonuna kadar savunacak ki tekrar aynı hatalar yapılmasın. Benim de Asker dönüşü verilmeyen eğitim-öğretim tazminatı davamın 6 yıl sürüp Danıştay 2 dairesinden olumlu cevap alıp paramı son kurşuna kadar aldığım gibi. Mal müdürünün, ana parayı istemiyorum ama faizi yanlış hesaplarsanız bir davada ona açarım sözümle, suratının aldığı ifadeyi hepinizin görmesini isterdim. Bu arada özellikle maddi zarara uğranılan davalarda; Örnek mahkeme kararı, içtihat, Bakanlık resmi görüşü vs. gibi durumlara rağmen yanlış karar verip idareyi zarara uğratanlardan tahsil edilmesi gerektiğine inanıyorum maddi karşılıkların. İnsan verdiği maddi-manevi rahatsızlığın sonucunu kendi cebinden ödeyince daha bir akıllanır diye düşünüyorum.

Hocam bence iyisini yapmışsınız. Biz hakkımızı aramaktan korktuğumuz için bu durumlarla karşılaşıyoruz. Hakkınızda hayırlısı olsun...

Hocam en doğrusunu en doğru zamanda yapmışsın. Tebrik ediyorum. Hepimizin buna benzer durumları var. Şu bilişimciler bir ayağa kalksın artık. NE bu böyle gelen vuruyor giden vuruyor. Evet aynen öyle, ayağa düştük maalesef. Ama bir silkinme gerekiyor bize.

Tebrikler hocam, hepimize öncü oldunuz. İnşallah bundan sonra bizler de hakkımızı en doğru yerlerde arayabiliriz.

Geri