Buata nasıl bağlantı yapmalıyım?

Kodla Büyü

coook

Süper Üye
Süper Üye
Buattan 3'lü priz çekmek istiyorum. (Evimizde topraklama olduğunu düşünüyorum.) Buatı açınca (resim-1) sanki topraklama yok gibi geldi. Kırmızı ve kahverengiler ortak bağlı. Ve bunlarda elektrik var. Mavide yok. Bu işlerden pek anlamam da. Resim-2'de benim çekmek istediğim 3'lü prizin uçları.

1. Benim evim topraklı mı?
2. Nasıl bağlantı yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• resim-1.jpg
    resim-1.jpg
    45.1 KB · Görüntüleme: 3,098
  • resim-2.jpg
    resim-2.jpg
    66 KB · Görüntüleme: 2,942
Hocam resimde gördüğüm kadarı ile tesisatta topraklama hattı yok gibi gözüküyor. Prizdeki sarı yeşil çizgili olan kablo topraklama hattı için kullanılır. Diğer iki kabloyu klemenslere bağlamanız yeterli olacaktır. Renkleri önemli değil.Sarı yeşil çizgili kablo boşta kalacaktır

Normalde sarı-yeşil topraklama olur. Geri kalanlarla biri faz olur (kontrol kalemi ile yanan) diğeri ise nötr olur (kontrol kalemi yanmaz) bu ikisi üçlü prizin 2 ucuna takılır yeri önemli değil. Toprak olan yani sarı-yeşil olan ise prizin yan tarafına gelecek şekilde montaj yapılır. Not: kontrol kalemi ile toprak hat kontrol edildiği zaman ışık yanmaması gerekiyor.

priz ve anahtar buatları farklı olabilir. Priz buatını kontrol edin. Eviniz deprem sonrası yapılmışsa topraklama vardır.

yeğen üçlü için kestiğin kablolardan soyulmuş kısımları biraz kes çok uzun...
eğer 3lünün içiyle kimse oynamadıysa, sarı yeşil topraklamadır... onu kökten kes.. sende topraklama yok..
buatta kablonun girdiği değil de diğer taraftaki vidayı gevşet ve üçlünün uçlarında birini buraya diğerini de diğer kablonun vidasına sık.. Yallnız gevşek olmasın yoksa hatta sen yüklenirsin, o ardan kaynar.. lazer yazıcı falan bağlarsın, gevşek kablolar kaynamaya ve yangına sebep olur..
Üçlü priz ise yukardaki gibi.. lamba anahtarı bağlayıp sistemi patlatma sakın. :D

Bbazı adi mütahitler bundan bile çalıyorlar. bende 3 sene önce aldığım evimde sonradan fark ettim ki adam sadece banyo ve mutfağa topraklama kabloları döşemiş gerisinde sadece iki kablo çekip bırakmış. Kimseye güven kalmadı. prizi de açıp kontrol edecek halimiz yok. Allah bunları ıslah etsin.

xodeda' Alıntı:
Bbazı adi mütahitler bundan bile çalıyorlar. bende 3 sene önce aldığım evimde sonradan fark ettim ki adam sadece banyo ve mutfağa topraklama kabloları döşemiş gerisinde sadece iki kablo çekip bırakmış. Kimseye güven kalmadı. prizi de açıp kontrol edecek halimiz yok. Allah bunları ıslah etsin.

Amin.

Geri