Bu sorunun sebebi nedir acaba?

Kodla Büyü

okyanus41

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Laptopumu soğukken açınca ekranda böyle birşey belirdi ve sonra ekran kapandı ve artık bilgisayar açılsa da ekran gelmiyor. sorun ne olabilir? yardımcı olablir misiniz?
Zd9ZN0.jpg

o7OjQo.jpg

Eğer resimlerdeki gibi ise görüntü, arkadaşın dediği gibi kablolar kontrol edilebilir. Ama mesajınızda artık hiç görüntü gelmiyor demişsiniz. Bu durumda ekran kartı çipi ölmüştür, geçmiş olsun yapacak pek bir şey olmuyor bu durumda.

unknownrealmman' Alıntı:
Eğer resimlerdeki gibi ise görüntü, arkadaşın dediği gibi kablolar kontrol edilebilir. Ama mesajınızda artık hiç görüntü gelmiyor demişsiniz. Bu durumda ekran kartı çipi ölmüştür, geçmiş olsun yapacak pek bir şey olmuyor bu durumda.
hocam zaten bu olaydan önce de bilgisayar çalışırken biraz kapanıyordu ekran. yani birden gidiyordu elektrik vs. herşey. Çip tamir edilemez mi mümkün değil mi eğer sorun bu ise?

unknownrealmman' Alıntı:
Hdmi kablo ile deneyin hocam ekran kartindanmi sorun degilmi anlasilabilirgaliba

bulutkral' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:
Hdmi kablo ile deneyin hocam ekran kartindanmi sorun degilmi anlasilabilirgaliba
Denedim hocam. Ne HDMI kablosu ile ne de normal projeksiyon kablosu ile görüntü herhangi bir yere gitmiyor. Nedir acaba sebebi?

okyanus41' Alıntı:
bulutkral' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:
Denedim hocam. Ne HDMI kablosu ile ne de normal projeksiyon kablosu ile görüntü herhangi bir yere gitmiyor. Nedir acaba sebebi?
Bencede arkadasin dedigi gibi ekran karti cipi olmus olabilir galiba teknik servis tamir edebilir gostermeniz lazim hocam.

bulutkral' Alıntı:
okyanus41' Alıntı:
bulutkral' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:
Bencede arkadasin dedigi gibi ekran karti cipi olmus olabilir galiba teknik servis tamir edebilir gostermeniz lazim hocam.
çok teşekkür ederim hocam. Acaba Ankara'da tamir edebilecek tavsiye servis var mıdır

hdmi da calismadigina gore kabloluk bir durum degil, muhtemelen gpu nun baglanti noktalarinda sorun olusmustur isidan dolayi. ankara kizilayda sokup tekrar lehimleyen yerler mevcut ama ne kadar gider orasi kesin degil.

Merhaba arkadaşlar
ben aranıza yeni katıldım. vaktim olmadığım dan dolayı forum sitelerine takılamıyorum. Bir konuda yardım ararken bu siteye girdim. mümkün olduğunca yardım etmeye çalışıcam.
arkadaşın sorun tarif ettiği kadarıyla ekran kartı çipi. ortalama 140 TL karşılığın da onarım yapılabilir. yalnız dikkat edilmesi gereken nokta şu. bu onarımların garanti süresi 3 aydır ve sorun tekrar ortaya çıkabilir. ayrıca çoğu teknik servis bu onarımları kendisi yapmaz ve başkasına gönderir. çünkü bu işlem için hem elektronik bilmek gerekir hemde BGA makinesi olması gerekir.

okyanus hocam, ben tamir edebiliyorum. Youtube dan incelerseniz evde kendi yöntemlerinizle tamir edebileceğinizi göreceksiniz. Yalnız, ben en çok bir ay kullanabildim tamir ettiğim cihazı. Bazen bir hafta, bazen 3 gün gittiği de oluyor. Profesyonel (EvaTurkey'in dediği) tamiratta da 3-6 ay arası garanti verirler. BGA makinesi ise lehimleme yapılıyor, o da bir yere kadar gidiyor, uzun ömürlü olmuyor maalesef. Bu cihazı önemli işleriniz için kullanmayacaksanız tamire değer mi siz karar vereceksiniz (film vs indirmek için bir kenarda durur bilgisayar), ama sürekli kullandığınız bilgisayar ise, yeni bilgisayar almanızı tavsiye ederim. Zira önemli işler, belgeler, projeler böyle bir bilgisayara güvenilip çöpe gitme riskine maruz bırakılmamalı.

Sorun %99 ekran kartı çipinde. Kendim şansımı denemek istiyorum diyorsan laptopu sök bak eğer ekran kartın sökülebilen tarzdaysa şanslısın bu durumda fırınlama yöntemini deneyebilirsin youtube'a ekran kartı fırınlama yaz çıkar fakat ekran kartın anakarta gömülü ise o zaman laptopun ekran kartı çipinin kesinlikle BGA makinesi ile sökülüp tekrar lahimlenmesi gerekiyor bu işin ise garantisi yok. Her iki yöntemde de 3-5 aya aynı sorun tekrar edebilir fakat ekran kartın sökülebilen tarzdaysa şanslısın demiştim o da fırınlama yöntemi işe yaramazsa yeni bir ekran kartı alır takarsın sorunu kökten halledersin. Kolay gelsin bol şans.

Geri