bu bankaların uygun ev kredisi vereni yokmu???

Kodla Büyü

esilasoul

Aktif Üye
hiç peşinatım yok ev almak istesem ki istiyorum bankaların verdiği kredilere bir bakayım dedim 200.000 geriye 10 yıl vade 378.000 ödüyosunn.. yuh yaa ben memurum bu kadar parayı nasıl öderim.. zaten aylık ödemeleri 3.000 üzerinde ev alanlar varmı benim gibi peşinatsız.. neler yaptılar fikir alışverişi yapmak istiyorum... bu arada istanbuldayım... yani burdan ev almam gerekiyor:)) alamam ama ümit işte...

hocam geçen eşim bankacı arkadaşıyla görüşmüş. ev kredilerinde yaprak kıpırdamıyor. hiç çeken yok demiş. herkesde kredilerin düşeceği beklentisi var. Bizde düşünüyoruz ev almayı ama bekliyoruz. Bankacı krediler düşecek bekleyin hocam demiş. bilmem??

peşinat biriktirsemde bir kaç yılda anca 15.000 olur oda en fazla yapebilecğim kredileri anlamak mümkün değil hani ekonomi düzelmişti... para biriktirsem bu seferde kiraya verdiğim paraya üzlüyorum aylık 600 ödüyorum zaten bir yılda 7.200 yapıyo. mantık olarak düşündümkii kiraya vereceğim paranın üzerine biraz daha katarım ev sahibi oluırum ama dediğiniz gibi peşinatsız bu iş olmıcak.. ama peşinat biriktisemde bir kaç yıla ihtiyacım var.. bir kaç yılda peşinat parası kiraya gidecek walla tam bir kısır döngüü.. bu krediler düşerse belkiii ama o zamana kadar kiraya devammm

hocam 100.000 tl ye geçen hafta 60 aya 2240 taksit ve 134 000 ödeniyor (1,01 oran) 2000 civarı masraf var

umarslan17' Alıntı:
hocam 100.000 tl ye geçen hafta 60 aya 2240 taksit ve 134 000 ödeniyor (1,01 oran) 2000 civarı masraf var
Hocam düşününce aylık 2240 tl taksit ödemek başka bir desteği olmayan benim gibi öğretmen arkadaşlarımız için çift maaş olsa dahi çok zor..Ki çift maaş da değilim:) Allah kolaylık versin.. Gerçekten kredilerin geri ödemeleri çok fazla..özellikle de 5 yılın üstü kredi çekilirse çok fazla faiz ödeniyor.

5 yılda iyimiş aslında 34bin faiz ödeniyor.ama 100bine ev yok birincisi.bizim buralarda 200-220bine uçmuş durumda.bunun için ne kadar peşinat lazım siz varın düşünün.çift maaş olduğumuz halde 2250 ayda ödememiz imkansız.zaten herşeyimiz borç.

halk bank 60 aya kadar 0.98, 60 aydan sonra 1.02 ekspertiz ücreti yok, faiz oranları düştüğünde yapılandırma parası da almıyorlarmış. bizim öğretmen arkadaşlar araştırma yapıyorlar en uygunu bu bankanın olduğunu söylemişti... geçen ekonomi haberleri okurken adını hatırlayamayacağım bir şeydeki düşmeden dolayı bunun konut kredilerine etki edeceği ve kredi oranlarını düşüreceğini söylüyordu. herkes düşmesini bekliyor bakalım hayırlısı....

umarslan17' Alıntı:
aslında bu dediğiniz çok uygun, hangi banka hocam halk bankası mı?? bunun 120 aylığı olmuyormu? masrafına razımıyım yeterki bu oranlarda kalsın... umarım düşerde bişeyler yapabiliriz..

bankaların çoğunluğu ev fiyatının %75'ine kredi verirler. gerisini peşinat olarak ödemeniz gerekir. ama 200.000 TL kredi çekecek ve 3000 TL ödeyecek gücünüz varsa ozaman 1-2 yıl her ay 3000 TL bi kenarda biriktirin sonra alın evinizi... 50-60 bin birikmiş olur...

baynadir' Alıntı:
bankaların çoğunluğu ev fiyatının %75'ine kredi verirler. gerisini peşinat olarak ödemeniz gerekir. ama 200.000 TL kredi çekecek ve 3000 TL ödeyecek gücünüz varsa ozaman 1-2 yıl her ay 3000 TL bi kenarda biriktirin sonra alın evinizi... 50-60 bin birikmiş olur...

hocam tabiki 200.000 çekip 300000 ödeyecek gücüm yok. böle bir gücüm olsa hiç uğraşmam. sadece ortalama bişeyler yazdım kredi hesaplatmak için çünkü daire alıcaksam sıfır almalıyım ki yıllarımı bankaya bağlamama değsin gönül rahatlığı ile oturabileyuim.. sıfır dairelerde 150 den aşağıya pek yok... biraz eli yüzü düzgün dersen eğer.. nasıl olsa şlimdilik daire bize göre değil gibi... nese yorum yazan ve bilgisini esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekküürler.. Allah herkesin rızkını bol eylesin.. herkesi ev sahibi yapsın inşallah.. tabii herkesin zengin annesi babası da olsun :)))) o zaman işler daha kolay walla...

ben geçen hafta kredi çektim ev için. bankalardan aldıım faiz oranlarından en düşük %1,04. ama 84 ay için çektik.
peşinatsız ev alma konusuna gelince. çok riskli. banka yada emlakçı hallederiz dio ama son dakika sorun çıkabilecek bi durum.
ev almaya karar vermeden bi kaç ay önce ihtiyaç kiredisi çekin peşinat için. ikisini aynı anda çekemezsiniz ama bu şekilde biraz daha kolay olur kredi vermeleri.

evet ben bu sistemi duydum.. güvenilir buluyorum fakat peşinat vermezseniz kura sistemi ile çalışıyor.. belkide yıllarca hem kira hemde eminevime ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz.. ama yinede en ii sistem. ben hemen eve gireyim kira ödiceme eve öderim diye düşündüğüm için kredilere bakmıştım :))) nese bakalım ben en iyisi bir kaç yıl para biriktirmeye çalışayım sonrası Allah kerim..:)

hocam biz de kredi çekerken 5 yıllık bir kredi çektik vadeyi uzatıp faizi arttırmak istemedik aylık 3000 tl ye yakın ödeme yapmamız gerekiyordu ama insanın farklı masrafları çıkabiliyor beklenmedik o yüzden ayda 3000 tl ödemek yerine maaşımız kadar ödeme yapalım geri kalanı biriktirip ara ödeme koyduralım dedim. vade ortasına ve vade sonuna ara ödeme koydurduk. daha rahat ettik. biriktirebildiğimiz ay ara ödeme için kenara paramızı koyuyoruz. ama şunu da belirteyim ev alırken 3 te 1 e yakın peşinatımız vardı.

1.sakın eminevim adlı sahtekarlara güvenmeyin... o da size kredi veriyor ama bir nevi tefeci gibi...

2.elinizde peşinatınız yoksa ev alayım diye düşünmeyin bile...

3.anne babamızın zengin olup olmaması bizim suçumuz değildir ama kaynana ve kayın babamızın durumu tamamen bize bağlı :D...
(ammaaa gönül ferman dinlemez ne fayda :)...)

baynadir' Alıntı:
1.sakın eminevim adlı sahtekarlara güvenmeyin... o da size kredi veriyor ama bir nevi tefeci gibi...

3.anne babamızın zengin olup olmaması bizim suçumuz değildir ama kaynana ve kayın babamızın durumu tamamen bize bağlı :D...

niye eminevime güvenmeyelim hocam hayırdır.. ben araştırma yaptım en ufak yanlışına denk gelmedim, her ay düzenli ödeme koşulu arıyor.. eğer her ay ödeyemezsen biraz ödeyemediğin aya az bir ceza koyuyor.. %100 faiz ödemekten iyidir. kredi vermiyor istediğin parayı veriyor ve evin değeri üzerinden %6 komisyon alıyor haklı olarak.. yani 200000 ev alsan 12.000 öiceksin valla 200000 lık eve 12.000 ödemeye razıyım.. 378.000 ödemektense daha mantıklı... bişey duyduysanız paylaşın hocam çünkü evminevimden almayı düşünüyorum

hocam neden böyle bişey dediniz ki.Şahit olduğunuz bi durum mu var. Ben eminevime katılan bikaç kişi tanıyorum.hepside çok memnun. hatta parasını alıp ev arayanlarda var.

bir miktar en az 20000 peşinat olmadan mümkün değil hocam bende aynı drtten muzdaribim :(

30 35 liralık sucuk 10 lira 15 liraya satılıyorsa mutlaka vardır hilesi , 18 lira mezbahadan çıkış fiyatı ise etin 15 liraya et satılıyorsa mutlaka et değildir , 75 kuruşa köylüden süt toplanıyor kutu halinde 75 kuruş yada bir liraya satılıyorsa mutlaka hilelidir ; örnekjleri çoğaltabiliriz ;peşinatsız piyasa fiyatının altında ev arsa arazi vs... satılıyorsa mutlaka bir pislik vardır şu anda devlet - özel 1 ila 1.28 arasında konut kredileri verilmektedir ki bunlar mortgage sitemi üzerinden verilmemktedir ,burada sitem nettir ve belli bir miktar rayiç bedeli üzerinden satın alacak kişi öder kalanını kredi kullnarak öder ve kullanılan kredinin devletin zorunlu aldığı bazı masraflar vardır(bankaların aldıklarından bahsetmiyorum) bu masraflarla faiz oranının yıllık yüzde 14 15 in altına düşmesi nerdeyse imkansızdır.Kısaca ev alacaksak mutlak birikimimiz olması gerktiğini düşünüyorum ve mutla ölmüş eşşek fiyatına gayrimenkul bulamayacağımızı düşünerek çok ucuz cazip şartlarla ev satıyorum yalnalarına inanların halini birçok tv programından görerek davranmalarını diliyorum.
Ev alacak arkadaşlar güle güle otursun

esilasoul' Alıntı:
baynadir' Alıntı:

niye eminevime güvenmeyelim hocam hayırdır.. ben araştırma yaptım en ufak yanlışına denk gelmedim, her ay düzenli ödeme koşulu arıyor.. eğer her ay ödeyemezsen biraz ödeyemediğin aya az bir ceza koyuyor.. %100 faiz ödemekten iyidir. kredi vermiyor istediğin parayı veriyor ve evin değeri üzerinden %6 komisyon alıyor haklı olarak.. yani 200000 ev alsan 12.000 öiceksin valla 200000 lık eve 12.000 ödemeye razıyım.. 378.000 ödemektense daha mantıklı... bişey duyduysanız paylaşın hocam çünkü evminevimden almayı düşünüyorum
Hocam hesaba katmadığın birsürü şey var(kira yardımı gibi). Bir eminevim şubesine git veya tel ile ara gör bakalım ne kadar para vereceğini.

valla ben eminevime gittim şubeye... o vakitler bulundugum ildeki bütün banka şubelerini dolaşmıştım...
faizsiz banka dedikleri banka dahil totalde 21 şube... sıralamanın en altında faizsiz bankalar dedigimiz vardı...
en üstte ise
halkbank - vakıfbank - iş bankası - yapıkredi
bunların arasında da toplamda 100 TL oynama oluyordu... Gel gör ki aralarında değişim verdikleri miktar...

yani atıyorum Halkbank diyor maaş müşterilerine :%70 diğerlerine %50 Vakıfbank : %75 vs... diyebiliyor...

Bi de araştırırken gördüğüm mesela X bankasının A şubesi %70 verebiliriz derken ki ben onlardan maaş almıyorum ziraatten alıyorum B şubesi %50 diyebiliyordu... Yani anlayacagınız hangi şube ne tutturduysa...

Bi de araştırma sırasında mesela ben aşağıdaki sütun başlıklarından oluşan çizelge oluşturmustum;
  • Çekilecek ana para
    Vade
    Ödenecek Faiz
    Diğer ödemeler toplamı ( Expertiz - Dosya parası - Dask - Yangın vb )
    Hayat sigortası ( bu nokta FKS dedikleri ferdi kaza sigortası... bu mecburi Kredilerde ama Hayat sigortası istege bağlıymış.. FKS de kaza sonucu ölmeniz lazım... Yolda geçtini bi çatışma oldu biri kafanıza kursun sıktı FKS ye GİRMEZ... Gece uyudunuz sabah uyanamadınız bu FKS ye girmez... Araba kullanırken öldünüz bu FKS ye girmez... Şoför değil yolcu olmanız lazım o esnada... Çünkü İNTİHAR sınıfına sokuyorlar aksi taktirde... Ama Hayat sigortası HER TÜRLÜ ÖLÜMÜ kapsıyor. )

bu çizelge sayesinde de bazı şubeler bazı extra masraflarda veya faizde indirim yapabiliyorlar... çunku diyordum siz bu kadar veriyorsunuz ama bak filanca banka bu kadara veriyor... eeee o zaman beyefendi şöyle bişi yapalım deyip başlıyorlardı yeni hesaplamalara...

Gelelim eminevim olayına... arkadaşların dediği gibi komisyon yani bankaların dosya ve extra masraflar adı altında aldıkları para gibi...

ikincisi o vakitler mesela 50.000 TL 60 aylıgına 64-66.000 TL arasında faizli ödeme ve extralarla birlikte 69.000 TL ödemeye gelirken eminevimde 64.000-65.000 civarına denk gelmişti geri ödeme... yani hemen hemen ucu ucuna denk...

tek farkı bankadan siz hemen parayı alıp ev sahibi olabiliyorken eminevim icin 3000-5000 az ödemek adına sırada bekliyordunuz artık ne zaman size cıkarsa...

benim tecrübelerim bu yönde...
infoeraser' Alıntı:
eminevimi de değerlendirebilrisiniz arkadaşlar faizsiz ödeme planı sadece 9000 tl komisyon alıyor.
http://www.eminevim.com/default.aspx

Merhoom' Alıntı:
esilasoul' Alıntı:
baynadir' Alıntı:

Hocam hesaba katmadığın birsürü şey var(kira yardımı gibi). Bir eminevim şubesine git veya tel ile ara gör bakalım ne kadar para vereceğini.

esilasoul' Alıntı:
hiç peşinatım yok ev almak istesem ki istiyorum bankaların verdiği kredilere bir bakayım dedim 200.000 geriye 10 yıl vade 378.000 ödüyosunn.. yuh yaa ben memurum bu kadar parayı nasıl öderim.. zaten aylık ödemeleri 3.000 üzerinde ev alanlar varmı benim gibi peşinatsız.. neler yaptılar fikir alışverişi yapmak istiyorum... bu arada istanbuldayım... yani burdan ev almam gerekiyor:)) alamam ama ümit işte...

peşinatınız yoksa 200.000 tl yi biraz zor çekersiniz.
alacağınız evin exper tarafından 285 bin tl gösterilmesi gerekiyor bankanın size 200 bin lira vermesi için. hiç paranız yoksa dosya masrafı, exper parası, tapu masraflarınıda kerediden karşılamanız gerekecektir ki buda 290 bin lira lık bir ev bulmanız anlamına gelir.

0.98 halkank 130.000 icin 10 yil(120 ay) 2000 e yakin masraf. Pesinat vermiyorum . Evin degeri yuksek gosterildi.Exper icin 170 asagisi isimi gormz dedim bankaciya da tembih etmesini rica ettim. Evin degerinin ustunde almayi basardim. Bu iyi bir teklif. Aylik 1850 civari odemesi olacak.

Garantiden de benzerini almayi basardim. Aslinda bankalara ben daha iyi teklif aldim diyerek biraz kapismalarini saglamakta fayda var.

bir kaç sorum olacak arkadaşlar

1- faizler arttığında sizin de ödediğiniz para artıyormu.

2- faizler düştüğünde sizin ödemenizde ona göre düşme oluyormu

3-fazladan para biriktirdik ara da fazladan ödeme yapmak istiyoruz bunun için ödediğin toplam fiyatta düşme oluyormu

düşme oluyorsa bunun için düşürmek için en az ne kadar para toplamak gerek

esilasoul' Alıntı:

peşinatsız kredi vermiyorlar %25 peşin geri kalanı kredi olur. ancak geçen hafta bir kanun çıktı galiba emeklilik ödeneğinizin bir kısmını emekli olmadan alıp bu peşinata sayabiliyorsunuz. hocam enflasyon var. 3-5 yıl önce 1250 tl çok geliyordu herkese ama o zaman ev alanlar şuan aynı parayı ödüyor. 10 yıl sonra 200.000 tl lik evin fiyatı 500.000 bile olabilir. bütçenize uygun bir ev almak en karlısı bence. daha sonra isterseniz satıp daha iyisini alabilirsiniz.

parssan' Alıntı:
bir kaç sorum olacak arkadaşlar

1- faizler arttığında sizin de ödediğiniz para artıyormu.

2- faizler düştüğünde sizin ödemenizde ona göre düşme oluyormu

3-fazladan para biriktirdik ara da fazladan ödeme yapmak istiyoruz bunun için ödediğin toplam fiyatta düşme oluyormu

düşme oluyorsa bunun için düşürmek için en az ne kadar para toplamak gerek

1-artmıyor..
2-ödemelerinizi yeni faize göre düzenleyebilirsiniz isterseniz başka bankayada aktarabilirsiniz. dosya masrafı alıyorlar. faizler çok düşerse en az 0,2 karlı olur.
3-fazladan para biriktirerek ödemenizi daha hızlı daha az faiz vererek bitirebilirsiniz.

En iyi ihtimalle 2015-2016 yılına kadar bu seyir devam edecek, çünkü mevcut çekilen ödemelerde olası problem ABDyi morartan MORKIÇ krizine bizi de sokabilir. O yüzden faizler yüksek. Hocam geç kalmışsınız geçmiş olsun. Bu seviyede kredi çekmek çok akıllıca değil. Bekle bu arada para biriktirmeye çalış peşinatın olur elinde. 4 yıl sonra çeker alırsın evi sana ev mi yok :)
saygılar

Geri