BTY (5.6.Sınıf) Öğretim Programı kaldırılmış!

Kodla Büyü
Bu dersi kesin biz mi vereceğiz.Biz vereceksek yukardaki uygulama nasıl olacak?

Yapay Zekâ Uygulamaları dersinin öncelikle bilişim teknolojileri sınıflarında veya etkileşimli tahta
üzerinden uygulamalı bir biçimde yürütülmesi beklenmektedir. Derslerin uygulama aşamasında her
öğrenciye en az bir uygulama yapabileceği fırsat sunulmalıdır. Uygulamaların etkili bir şekilde
yapılabilmesi için her bir eğitim ortamında yeterli sayıda eğitim materyali hazır bulundurulmalıdır. Eğitim
ve öğretim sürecinde uygun benzetim araçları da kullanılmalıdır.

5 6 7 8 de dersler olacak normlar 2 katına çıkacak o zaman
Dersler 2009 senesi vb... seçmeli olursa, kurul toplantılarında : Biz Bilişim seçmek zorunda mıyız? Başka ne güzel seçmeli dersler var diye ek ders için başka branşlar bastırır, idare de bunu bahane edip sizi baskı altında bırakıp istediklerini yaptırmaya çalışır vb... Bir anda modaya uyup her okula norm gelir, bir sonraki sene ise %75 i norm fazlası ...

Bu başlık altındaki yazıları okurken içim daralıyor. Ne olacaksa aciklasalar da bu dertten kurtarsalar. Belki ders kalkmayacak ve boşuna kafamıza taktigimizla kalacağız. Umarım öyle olur. Ne zaman netleşir bu durum ?

Bu başlık altındaki yazıları okurken içim daralıyor. Ne olacaksa aciklasalar da bu dertten kurtarsalar. Belki ders kalkmayacak ve boşuna kafamıza taktigimizla kalacağız. Umarım öyle olur. Ne zaman netleşir bu durum ?
Bu forumda buna benzer konulardaki mesajları şu örneğe benzetiyorum
Yabancı bir numara arıyor 850 veya 212 vb... ile başlayan. Telefonu açmıyor ve internette aratıyorum onlarca yorum olan siteler geliyor. Yorumların tamamına yakını, aradılar açmadım, bunlar dolandırıcı, açmadan engelleyin ve hakaret içeren mesajlar.... Sadece 1 veya 2 mesajda ben açtım, bu konuda konuştular bilgi verdiler reklam yaptılar dolandırmaya çalıştılar internet için vb... yazıyor
:)

Ahbaba ihtiyaç yok ki hocam çoğu kişi sendika üyesi. Sendikalar bu iş için var. Herkes kendi sendikasından durumu öğrenmek için istekte bulunsa, sendikalar girişimde bulunsa. Durumun ne olduğu anlaşılabilir ve çözülebilir.
Hocam sendikalar dahi bizim branşa karşı pek olumlu tutum içerisinde değiller kanımca:) Baksanıza PDR, Sınıf, Beden Eğitimi..vs branşları ile ilgili nöbet, DYK, ek ders... gibi her problemde başkanlık seviyesinde açıklama yapıp hesap soruyorlar lakin senelerdir bizim branşla ilgili bir tek ciddi açıklama yapan sendikaya rastlamadım henüz. O sebeple sendikalar noktasında çözüme ulaşacağımıza inanmıyorum.

Hocam sendikalar dahi bizim branşa karşı pek olumlu tutum içerisinde değiller kanımca:) Baksanıza PDR, Sınıf, Beden Eğitimi..vs branşları ile ilgili nöbet, DYK, ek ders... gibi her problemde başkanlık seviyesinde açıklama yapıp hesap soruyorlar lakin senelerdir bizim branşla ilgili bir tek ciddi açıklama yapan sendikaya rastlamadım henüz. O sebeple sendikalar noktasında çözüme ulaşacağımıza inanmıyorum.
Hocam bizde çözüm istesek sendikalardan, ısrar etsek, eğer destek vermiyorlarsa istifa etsek bizim de sorunlarımızla ilgilenirler. Diğer branşlar bizden kalabalıklar ve sorunları olduğunda birleşip haklarını arıyorlar. Biz genel olarak, sorunumuzu dile getirmiyoruz ama oturduğumuz yerden çözüm bekliyoruz.
Eğer böyle bir sorun olduğunda üye olduğun sendika sana yardımcı olmuyorsa, üye olmanın ne anlamı var? Biz çözüm isteyeceğiz ve ısrar edeceğiz ki onlar dile getirsin. Benim de birlik olacağımıza inancım yok, en azından herkes üye olduğu sendikadan çözüm istese bir topluluk olarak sorunlarımız bir yerlere ulaşıtırılır belki. Sonuçta ağlamayana hiçbirşey vermiyorlar...

bilişim ogretmenlerinin yönetiminde vs üye olduğu bir sendika vardi sanki

onlarda son durum nedir bilmiyorum
ha tüm bilişimciler o sendikaya üye olsa gücleri artsa çözüm olur mu

açıkcası öğrenilmiş çaresizlik icinde bir branş olduk malesef

Ben sendikama ve genel merkezine şu şekilde bir mail attım.

Ben ........... sendikası üyesi bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Bilindiği gibi bilişim teknolojileri dersi ortaokul 5. ve 6. sınıflarda zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Fakat bu hafta yayınlanan öğretim programlarında ortaokullarda 5. ve 6. sınıflarda okutulacak bilişim teknolojileri dersi öğretim programları yayınlanmamıştır. Bu biz bilişim öğretmenleri olarak dersimizin 5 ve 6 lardan kaldırılacağı olarak yorumlanmıştır.
Eylül 2023 de yayınlanan yeni seçmeli dersler arasında seçmeli robotik kodlama, seçmeli yapay zeka uygulamaları ve seçmeli proje tasarımı ve uygulamaları olarak bilişim teknolojileri öğretmenlerinin okutacağı 3 ders tanımlanmıştır. Buradan şu çıkarımı yapıyoruz ki bilişim öğretmenlerinin okullarda artık zorunlu dersleri olmayacak, okul bu 3 dersi seçerse kendilerine norm bulacak, seçmez ise okulda normu olmayacak ve yeni okul arayışında olacağız.
Bir çok bölge de norm fazlası bilişim öğretmeni olacak en az 2 veya 3 okul gezerek maaş karşılığı okutmamız gereken ders saatlerini tamamlamaya çalışacağız. Bunun yanında Okul idaresi ve özellikle müdürlerin seçmeli derslerle belirlenecek bilişim teknolojileri normunu kullanarak, bir koz ve bir tehdit şeklinde bilişim öğretmelerine istediği şekilde davranma ve angarya işler verme gibi durumları beraberinde getirecektir.
Okullarda ki zorunlu derslerimiz bizim için destek ve okulda varlığımızı devam ettirmemizi sağlayan bir güvencedir. Önümüzde ki haftalarda ders saatleri ve derslerle ilgili bir düzenleme yapılacak ise lütfen en başından bu durumların dikkate alınarak bilişim teknolojileri derslerini zorunlu ders kapsamında değerlendirilmesini talep ediyoruz.
Sendikam olarak bu konu ile yakından ilgilenmenizi tüm bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak talep ediyoruz. Yapılacak çalışmalar ve gerekli yerlerle görüşmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yukarıda ki mesajı zorunlu ders konusunu vurgulamak amacıyla hazırladım. Sizlerde aynı veya farklı sendikaları bilgilendirerek hareket geçmelerini sağlayabilirsiniz.

labarautarı olmayan okullarda bt dersi olsa ne olur ,kaldırsın yıllardır şiştim artık ben , terbiyesiz öğrenciler kaprisli veliler ile daha az muhatap olmaya hazırım

Bu iki habere baktığımda bizim branşımızı geri plana atılmış olarak yorumluyorum ben. Müfredata eklenen siber zorbalık bilişim değil alakasız bir dersle ilişkilendirilmiş. Bilgisayar sınıfı oluşturmak bir külfet bilişim sınıfı olan okullar seçmeli robotikle bu işi götürürler diye düşünüyorlar galiba

Norm olmadan hiç bir yere tayin isteyemeyeceginizi de düşündünüz mü?

Yada maaş karşılığı ders saatini tamamlamak için kaç okul gezeceginizi de belirtmek isterim.

Her okulda norm fazlası öğretmen olacağı icin gidilebilecek okul olmayacak anlamında söylemiş ama illaki norm olan okul olacaktır diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: btx
Her okulda norm fazlası öğretmen olacağı icin gidilebilecek okul olmayacak anlamında söylemiş ama illaki norm olan okul olacaktır diye düşünüyorum
Genelde şöyle oluyor, siz norm fazlası oluyorsunuz sizi gönderiyorlar. 1-2 ay sonra tekrar norm açıyorlar, başka biri geliyor sizin yerinize. Bunun örnekleri daha önce yaşandı. İdarecilerin keyfine göre norm bir açılıp bir kapandığı için olduğunuz okulda norm kapanırken başka okulda açılıyor. Dersler seçmeli olunca durum böyle gidiyor, normlar her sene değişiyor. Gittiğiniz okulda daha 1 seneyi doldurmadan tekrar norm fazlası olabiliyorsunuz, kısaca olan size oluyor.

Müfredatın kaldırılması pek hayırlı durmuyor. Aynı zamanda sene başında kaldırılan 7 ve 8. sınıflardaki seçmeli bilişim teknolojileri dersinin müfredatı eklenmiş.
Yeni gelen secmelilerle birlikte bilişim teknolojileri dersi de secmeliye düşerse normlar aşırı etkilenir.
Zaten norm açmaya yetmeyen okullarda öğretmeni olmayan dersi kimse seçmez.
Ama anlayamadigim şu var, ders kaldırılıyorsa yerine hangi ders gelecek? Zorunlu ders saati mi düşecek yoksa başka derslerin saati mi artacak belli değil.

Geri