Btr'ye Sosyal Kulüp Ekders Ücreti

Kodla Büyü

hakanotuken

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Bir konu hakkında tartışma başlatmak istiyorum. Sadece fikrimi beyan edeceğim belki de yanlış düşünüyor olabilirim.

Liseleri bilmiyorum ancak ortaokullarda artık sosyal kulüp ve rehberlik saati diye fiili bir ders kalmadı (8 ler hariç).

Rehberlik sınıfı bulunmayan bir öğretmen sosyal kulüp diye bir derse girmediği halde 2 saat ek ders alabiliyorlar.

Yeğitek'in hazırlayacağı yeni bir yönetmelik ile Btr'ye kulüp verilip +2 saat ek ders neden verilemesin?

Bunun önünde engel olabilecek herhangi bir mevzuat, kanun ya da yönetmelik var mı?

Haftalık ders programında 30 saat ders bulunan bir öğretmen rehberlik sınıfı olmadığı halde sosyal kulüp ek dersi alabiliyorsa bir btr neden alamasın?

(Not: Ben rehberlik istemiyorum, kulüp istemiyorum bunun parasını da istemiyorum diyen arkadaşlar elbette vardır, ben şahsen 2 saat ek ders ücreti için rehberlik sınıfı alıp debelenmek istemiyorum ama isteyen arkadaşlar olacaktır.)

Ek ders yönetmeliği, madde 16-2'de "asli görevleri için ayrıca ücret ödenmez" yazıyor, yanlış hatırlamıyorsam.

Bana göre sosyal kulüp hiç bir öğretmenin asli görevi değilse btr nin de değildir. Diğer öğretmenler alabiliyorsa neden btr alamasın.

Bana göre de, görevlendirildiyseniz, görev tanımınızda, sorumluluklarınızda yazıyorsa alabilirsiniz. .
Bu şu anlama gelmiyor, BTR'lerin başka ücret almasına karşıyım. Layığıyla yaptıktan sonra alınabilsin. Tercih sunulmalı, isteyen yapsın istemeyen yapmasın şeklinde.

Necdet Sarı'nın da dediği gibi hangi sendika sorunlarımızı dile getiriyor. Bir yazıyla olacak iş değil. Müsteşar ve Yegitek genel muduruyle görüşülmeli. Yıllardır süren sorunlarımıza hiç bir çözüm bulunmadı. Sendikalar aracılığıyla olur ancak.

Lenovo A7020a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BTR klüpte, sınıfta ( istiyorsa) alsın. Yok asli görev değil bilmem ne. Okulun günah gecisimiyiz. Bizde almalıyız. Ek ders cizelgesinin en fakiri niye biz olalım. Kurs açıp 1200-1600 arası alanlar varken neden herkesin aldığı 2 saatlik sinif rehberlik veya kulübü biz almayalım.

Bizde 5-6-7-8. sınıf rehber öğretmenliği olmayan tüm öğretmenlere ocak ve şubat ayı için 2'şer saatten 6+6=12 saat sosyal etkinlik için ekders ücreti ödendi. Peki Btr'nin de bunu alması gerekmez mi? Öğretmenler artık sosyal etkinlik dersine girmiyorlar. Ders kapsamında yapmış oldukları çalışmaları e-okula işleyip ekdersini alıyorlar. Dolayısıyla biz de derse giriyoruz ve biz de yaptığımız çalışmaları e-okula işliyoruz. Biz neden alamıyoruz?
Evet bizim görevlendirme yazımızda ".... görevleri dışında görev verilemez" diyor ama bu bir görev değil ki. İsteyen öğretmen nöbet tutabiliyor ve ücretini alabiliyor. Nöbet de sonuçta verilmiş bir görev ama ekdersini alabiliyoruz.

Ekders yönetmeliğinde sosyal etkinlikler ekdersi ile ilgili yazı paylaşabilecek var mı?

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/btr-olup-da-klup-verilen-var-mi.161701/

bu başlıkta cgg*seco isimli hocamızın yazmış olduğu yorumu aktarıyorum:

"08 Haziran 2017 Perşembe günü Resmi Gazetede yayımlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ 5. maddesi 3. fıkrasında derki "Sosyal etkinlik çalışmaları, öncelikle ders saatleri dışında uygulanır. Bu çalışmalar zorunlu hâllerde ders saatleri içinde de uygulanabilir." BTR görevi ders saatleri içindedir. Dolayısıyla ders saatleri dışında nasıl ki egzersiz açılabiliyorsa kulüp çalışması da yapılabilir. Bunun için ödenecek ek ders ücretinden faydalanılması kadar da doğal birşey yoktur."

yönetmeliği indirdim ilgili madde ve fıkraya binaen sosyal etkinlik çalışmaları şu anda ders saatleri içerisinde uygulanmamaktadır. yani eskisi gibi sosyal etkinlikler / rehberlik gibi bir ders saati yoktur ve ders dışında uygulanmaktadır. yönetmelikte de açıkca "Sosyal etkinlik çalışmaları, öncelikle ders saatleri dışında uygulanır. " diyor.
Bizler görevlendirmelerimizde ders saatleri içerisinde görevlendiriliyoruz ve bu saatler içerisinde ekstra bir görev ve ücret alamıyoruz. DYK ve nöbet (nöbet Btr olmadığımız güne yazıldığından) bunların ücretini alabildiğimize göre, sosyal etkinlikler de ders saatleri dışında uygulanabildiğine göre ücretini almalıyız.

Yorumlarınızı bekliyorum.

ilçe yazısı

Ekli dosyalar

• kulüp btr.jpg
    kulüp btr.jpg
    77.1 KB · Görüntüleme: 506
Hocam ben bu sene Yayın ve İletişim Kulübü diye bir kulübün danışman öğretmeniyim ve ekdersinide alıyorum. Bu konuda inanın en zor ikna olanlardan biri kendi okul müdürüm oldu fakat kulüp olarak diğer tüm kulüplerin yaptığı etkinliklerin 5 katı etkinlik yapınca sesini çıkartamadı halende çalışmalarımız devam ediyor.
Etkinliklere birkaç örnek olsun diye söylüyorum; Her dönem dijital İngilizce/Türkçe gazete çıkartıyoruz, 24 Kasım için yaklaşık 60 sahneden oluşan muallim klibi çektik (ki ilçe kaymakamı dahi teşekkür etti -bbnet medyadan da izleyebilirsiniz-) , 29 Ekim'de öğrencilerden kırmızı ve beyaz tişörtler giymesini istedik ve öğrencilerle "YAŞASIN CUMHURİYET" yazısı oluşturduk (bu ulusal medyada da haber oldu -Haberler.com'da aratabilirsiniz-) , artık malzemelerden kuş ve kedi yuvaları yapıp okulun muhtelif yerlerine astık, pansiyondaki uygun artık yemekleri düzenli hayvan barınağına götürüyoruz, Torunun Olmak İstiyorum isimli projeyle ilçedeki tek başına yaşayan yaşlıları ziyaret edip hediyeler götürüyoruz, daha bu hafta sonu Samsun'da düzenlenen TÜYAP kitap fuarına 80 öğrencilik gezi düzenledik. Okulumuzun ismi Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisesi.
Yani anlayacağınız eğer kendinizi kabul ettirirseniz size kimse karşı çıkamaz. Biz olayın ekdersinde olursak itiraz edebilirler fakat bizdeki gayreti görürlerse kimse 20 TL için itiraz etmez.

arkadaşlar bende sosyal kulüp ek dersini alıyorum. Bizim okulda sosyal kulüp çarşamba günleri okul çıkışı yapılıyor. yani eğitim öğretim saatleri dışında. Hatta btr olunca rehberlik yaptığım sınıfı bırakmak zorunda kaldım. Sınıf rehberliğinin eğitim öğretim saatleri içinde yapıldığı için.

Bana göre de, görevlendirildiyseniz, görev tanımınızda, sorumluluklarınızda yazıyorsa alabilirsiniz. .
Bu şu anlama gelmiyor, BTR'lerin başka ücret almasına karşıyım. Layığıyla yaptıktan sonra alınabilsin. Tercih sunulmalı, isteyen yapsın istemeyen yapmasın şeklinde.
bu ülkede layığıyla iş yapan bir çok insan ya bunu hayatıyla ya ailesiyle yada makamıyla ödemiştir hocem.

Btr onayı kasım başında geldi. Onay geldikten sonra nöbet+sınıf rehber öğretmenliği+kulüp+2 saat de etüt var hala. Btr ye hiçbir görev verilemez ibaresini gördüler zaten. nöbeti etütü mecburen ekliyorlar ekderse.

8 saat dersim var başka okulda btryim.forumda bir yerde eğer maaş kaşrılığını doldurmuyorsa kulüp olsa dahi maaş karşılığı sayılır yazılmış.net bilgisi olan var mı durumla ilgili?alıyor muyuz almıyor muyuz?alıyorsak maaş karşılığını doldurduktan sonra mı alıyoruz ??

benimde 8 saat dersim var alıyorum ücretini kulubün, bununla ilgili forumda bakanlığın görüş yazısı var hocam ben onu sundum okula sonrasında itiraz etmediler.

Geri