BTR'de öncelik Bilişimcinin değilmiş!

Kodla Büyü

yasin613

Seçkin Üye
Seçkin Üye
https://bilgisayarbilisim.net/konular/btr-gorevlendirme-oncelik-sirasi.170270/

Yukarıdaki konuda başıma gelen olayı yazmıştım. Milli eğitim durumla ilgili YEGİTEK'ten görüş yazısı almış ve yazıyı paylaşıyorum.

Yeğitek'ten gelen yazıda kısaca "Sertifika alan öğretmen = Bilgisayar öğretmeni", dolayısıyla kimin kadrosu o okuldaysa o öğretmen görevlendirilir diyor.
Yazıyı yazan adam 4.maddeyi falan atlamış, 8.maddedeki cümlenin başını alıp sonuna bakmadan yorum çıkarmış..

IMG_20200103_222608.jpg

IMG_20200103_222608_1.jpg

Kendi yazdığını yorumlamaktan aciz biri yazmış.
1- Btr görevi bilişim tek. öğretmenleri tarafından yürütülür.
Bu maddeden sonra ne gelirse gelsin boştur.

Yazıyı yazan öğretmen kadrosunda biri... Meb.gov.tr uzantılı mail adresine durumu anlatan detaylı bir mail attım durumu anlattım ama sallayan olmadı... Şuan ilçede sertifikalilardan iki tane okul boş kalıyor yarın onlara da sertifikalı biri gelse bana görevlendirme cikmayacak...

Hocam,
Geçici görevlendirmeler ile ilgili yönetmelik ve genelgeler bizim için yazılmış görevlendirme esasları yazısının üstündedir ki geçici görevlendirmeler (BT Rehberliği, idarecilik, ders tamamlama vb. bu kapsamdadır, BT Rehberliği ayrılmaz) okulda o okuldaki, ilçede o ilçedeki, ilde o ildeki öncelikli olacak şekilde yapılır.
Gelen görüş yazısı da bu yönde yazılmıştır, o okuldaki öğretmen sertifikaya sahipse size göre önceliklidir.

Varsayalımki (olma ihtimali var);

İlçede toplam 7 okul var ve 1 bilişim teknolojileri öğretmeni var. Hocam A okulunda bölümü kapandı, kadrosunun bulunduğu A okulunda 7 tane akıllı tahta olduğu için görevlendirme yapılamadı. B,C,D,E,F,G okullarında ise bilişim öğretmeni olmamasına rağmen sertifikaya sahip sırayla Resim, Teknoloji Tasarım, Beden Eğitimi,Müzik,Felsefe,Edebiyat branşınladan hocalar var. B,C,D,E,F,G okullarına görevlendirmeler o branştaki hocalara yapılacak; ilçedeki tek Bilişim Teknolojileri öğretmeni BT Rehber öğretmen olamayacak öyle mi?

Bravo !

Yukarıdaki konuda başıma gelen olayı yazmıştım. Milli eğitim durumla ilgili YEGİTEK'ten görüş yazısı almış ve yazıyı paylaşıyorum.

Yeğitek'ten gelen yazıda kısaca "Sertifika alan öğretmen = Bilgisayar öğretmeni", dolayısıyla kimin kadrosu o okuldaysa o öğretmen görevlendirilir diyor.
Yazıyı yazan adam 4.maddeyi falan atlamış, 8.maddedeki cümlenin başını alıp sonuna bakmadan yorum çıkarmış..

Ekli dosyayı görüntüle 64984
Ekli dosyayı görüntüle 64985

Hep diyorum BTR rehber öğretmenleri sadece bilişim öğretmenleri olmalı. Sertifikayla bu işin yapılması bu işi herkesin bir kursla yapabileceği bir duruma düşürüyor ve basitleştiriyor.
Kimse itiraz etmesin sertifikayla başka branştan BTR olan çok yakın öğretmen arkadaşlarım var çevremde. Bunlarda işinde iyilerde kötülerde var. Her zaman olduğu gibi.
Olay başka branştan arkadaşların bilgi düzeyi değil. BTR bir uzmanlık olmalı ve sadece üniversite yeterliliği ile görevlendirme yapılmalı.
Rehber öğretmenlikte bu şekilde bir görevlendirme yapılsa inanın kıyamet kopar.
Bizde öğretmenlerde ne yazık ki akademisyenlerimizde bu konuda duyarlı değil.
(Lütfen yok başka branşta şu böyle , biz bilgisayar öğretmenlerinde şöyleyiz böyleyiz demeyin. Önce kendi branşımıza biz saygı duymalıyız)

Hocam bulunduğum ildede BTR ile ilgili ikilemin olduğu bir durum yaşandı. İşgüzar bir İlçe MEM görevlendirme yazısını yorumlayamamış ve neticede bakanlıktan görüş istedi. Adamlara yüz kere anlattım ama yok.. Kafaları almıyor. Bakanlık da onların ağzından aynı sizin yazı gibi bir cevap göndermiş ki kim nereye çekerse oraya gidecek cinsten bir yazıydı.. ben ne yaptım? Ben de okul müdürüne, İlçe Milli Eğitim Müdürüne durumu daha baskın anlattım, olayı kendime göre biraz daha kuvvetli çektim ve durum lehime sonuçlandı.. Bildiğiniz halat çekme oyununa döndü bu işler! Artık kim kuvvetli çekerse...

Dernekleşmiyoruz, Bakanlıkta kulis yapmıyoruz. Beden eğitimi ve Rehber öğretmenler kadar olamadık.
Onlar hemen mahkemeye gidiyorlar. Biz de şamar oğlanına döndük.

Sıkıntı bu durumu Bakanlığa soran İl Milli Eğitimin durumu açık seçik izah etmemesinden kaynaklı. A okulunda 2 tane Bilişimci var birisi BTR olarak istedi, 2. si zorunlu olarak B okulunu istiyor dememiş ve öncelik tabi ki de Bilişim alanın olacaktır(Klavuza göre). Malesef soruyu soran kurum eksik bilgilendirme yaptığı için cevaptan da anlaşılacağı gibi. Cevabı yazan kişi, okulunuza değilde ilk önce başka okula istemişsiniz gibi cevap vermiş. Bence yapılan yanlış ,süreç yıpratıcı, sendika ile çözüm daha hızlı ve etkili olacaktır.

Sendikalar yeğitek'e tereddüt edilen bütün hususlar (Görevlendirme öncelikleri, çalışma saatleri, Kurslar, nöbet, kulüp) ile ilgili yazı yazmalı ve gündem oluşturmaları gerekir. İlden ile uygulama değişmez. Kural neyse herkeste aynı olmalıdır.

Hocam,
Geçici görevlendirmeler ile ilgili yönetmelik ve genelgeler bizim için yazılmış görevlendirme esasları yazısının üstündedir ki geçici görevlendirmeler (BT Rehberliği, idarecilik, ders tamamlama vb. bu kapsamdadır, BT Rehberliği ayrılmaz) okulda o okuldaki, ilçede o ilçedeki, ilde o ildeki öncelikli olacak şekilde yapılır.
Gelen görüş yazısı da bu yönde yazılmıştır, o okuldaki öğretmen sertifikaya sahipse size göre önceliklidir.

Hocam senin dediğin olay şartlar eşit ise geçerlidir. İkimiz de bilişim öğretmeni olsak dediğin doğrudur. Sertifika alan bilişim teknolojileri öğretmeni olmuyor. Zaten sertifikanın mantığı da ihtiyacın karşılanmadığı zamanlarda görevlendirilmek üzere verilir.

Geçici gorevlendirmede aynı okulda yan branş bile olsa önce norm bölgesinde asıl kadroda öğretmen var mı diye bakılır, ihtiyaç giderilmezse yan branşa verilir...

Şayet sertifika alan öğretmen bilişim teknolojileri öğretmeni ile eşdeğer oluyor ise benim okulumda bilisimcilerden yüksek puanlı sertifikali öğretmenler var bu durumda bizim değil, onlarin görevlendirilmesi lazım...

Madde 4 te sertifika 4.onceliktir. bunu görevlendirme mantığında bakıp 1.siraya almak mantiksizdir. Galiba siz de görüş yazısını yazan gibi koltuğun diğer tarafindasiniz maddelerin ucundan kıyısından yorum çıkarıyorsunuz.

İl koordinatörunun arkadasi mi acaba yada dayisi mi var ilde. Okuduğunu anlamayanlar için bile yazı açık ve net!

BTR başvurularında ilk tercih otomatik olarak kendi okulun olduğu için b okulundaki BTR başvurusunun kabul edilmesi normal. Bu arada yaptığınız tartışmaya şöyle bir örnekle katılmak isterim. Dünyanın en iyi Formula 1 şoförü de olsan pist dışında her hangi bir ehliyetli şoförden farkın yoktur.

madde 4:
Fatih Projesi BT Rehberliği görevi, bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülür. Bilişim teknolojileri öğretmeni bulunmaması veya rehberlik ihtiyacının mevcut bilişim teknolojileri öğretmeni/öğretmenleri tarafından KARŞILANAMAMASI DURUMUNDA kendi branşlarında ders açığı oluşturmayacak şekilde sırasıyla istekli diğer branş öğretmenlerinden;
a) Mezuniyet alanı itibarı ile bilişim teknolojileri öğretmeni olarak atanabilecek olanlar,
b) “Fatih Projesi Eğitmenliği” görevini Bakanlık onayı ile en az 6 (altı) ay süre ile yürüttüğünü belgelendiren öğretmenler,
c) Bilişim teknolojileri alanında doktora yapan öğretmenler,
d) Bilişim teknolojileri alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler,
e) Fatih Projesi kapsamında yürütülen merkezi hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde eğitim görevlisi olarak en az 100 saat görev alan öğretmenler,(kursla btr olan diğer branş öğretmeni burda yer buluyor ancak :)
f) “Bilişim Teknolojileri Rehberliği Kursu” nu başarı ile tamamlayan öğretmenler, Fatih Projesi BT rehberliği görevini yürütebilirler

okuduğunu anlayabilmek şu zamanda büyük meziyet :)

Arkadaşlar yazida da sorun yok. A okulunda kadrosu olan bt öğretmeni ile B okulda kadrosu olan farkli branş öğretmeni diyor.
1-Simdi A kadrosunda Bt olan öğretmen tabiki de kendi kadrosunun bulunduğu okulda bt rehberlik yapacak. Kendi okulunun görev şartlarının taşımadığı gibi bir ibare yok.
Eğer 8 şubeden az ise, donanim kurulumu yapılmamış bir okul ise vb. o zaman tabiki de bilişim öğretmeni B okuluna gider.
Sonuç; yazıda her ikisinin de okulu gorevlendirmeye uygun bir okul olarak düşünüldüğü acik şartlar derken. O halde BT öğretmeni A okulunda Farkli brans ogretmeni de B okulunda olacak.
Bt öğretmeni her zaman önceliklidir.

Bu konu kadrolu btr ye dönüşmedikçe bu tür sorunlar çok yaşanır. Btr nın rehber öğretmen gibi kadrosu olan bir yapıya dönüşmesi için çaba gösterilmeli bence. Tabii ki öncelik bilişim öğretmeninindir. Ayrica her okulda bilişimci kadrolu btr olmalıdır. Diğer branşlarda derslerine yönelmelidir.

BTR başvurularında ilk tercih otomatik olarak kendi okulun olduğu için b okulundaki BTR başvurusunun kabul edilmesi normal. Bu arada yaptığınız tartışmaya şöyle bir örnekle katılmak isterim. Dünyanın en iyi Formula 1 şoförü de olsan pist dışında her hangi bir ehliyetli şoförden farkın yoktur.

Hocam peki ben sana formula 1den değil de MEB den örnek versem...
Mesela benim okulumda 1 ihl meslek dersi öğretmeni var, 1 din kültürü öğretmeni var ve okulda arapça öğretmeni yok... İkisi de bu derse girebilecek durumda olmasına rağmen bize başka okuldan arapça hocası geliyor... Neden? Çünkü öncelik diploma sahibinindir...

Ama mesele BTR olunca nasıl oluyorsa gorevlendirmede diplomaya değil kadroya bakıyorlar... Bunu yapan da yine bilisimci...

kendi bransdaslarimiz bizi bu hale getiriyorsa bu branş için yapacak fazla birşey kalmamış...

madde 4:
Fatih Projesi BT Rehberliği görevi, bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülür. Bilişim teknolojileri öğretmeni bulunmaması veya rehberlik ihtiyacının mevcut bilişim teknolojileri öğretmeni/öğretmenleri tarafından KARŞILANAMAMASI DURUMUNDA kendi branşlarında ders açığı oluşturmayacak şekilde sırasıyla istekli diğer branş öğretmenlerinden;
a) Mezuniyet alanı itibarı ile bilişim teknolojileri öğretmeni olarak atanabilecek olanlar,
b) “Fatih Projesi Eğitmenliği” görevini Bakanlık onayı ile en az 6 (altı) ay süre ile yürüttüğünü belgelendiren öğretmenler,
c) Bilişim teknolojileri alanında doktora yapan öğretmenler,
d) Bilişim teknolojileri alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler,
e) Fatih Projesi kapsamında yürütülen merkezi hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde eğitim görevlisi olarak en az 100 saat görev alan öğretmenler,(kursla btr olan diğer branş öğretmeni burda yer buluyor ancak :)
f) “Bilişim Teknolojileri Rehberliği Kursu” nu başarı ile tamamlayan öğretmenler, Fatih Projesi BT rehberliği görevini yürütebilirler

okuduğunu anlayabilmek şu zamanda büyük meziyet :)

Hocam ben de hep bu madde üzerinden haklılığımi savundum ama onların savunması su "bu madde ayni okulda bilisimci ve sertifikası olan öğretmen" durumuna gecerliymis... Aynı okul farklı okul ibaresi nerede onu ben bir türlü göremedim

Bu konu kadrolu btr ye dönüşmedikçe bu tür sorunlar çok yaşanır. Btr nın rehber öğretmen gibi kadrosu olan bir yapıya dönüşmesi için çaba gösterilmeli bence. Tabii ki öncelik bilişim öğretmeninindir. Ayrica her okulda bilişimci kadrolu btr olmalıdır. Diğer branşlarda derslerine yönelmelidir.
Bu seferde bu 100 saatlik sertifikası olan her branstan öğretmeni alırlar kadroya. (zihinsel engelliler öğretmenliğine yaptılar) atanma bekleyen öğretmenlere olur olan.

Hocam ben de hep bu madde üzerinden haklılığımi savundum ama onların savunması su "bu madde ayni okulda bilisimci ve sertifikası olan öğretmen" durumuna gecerliymis... Aynı okul farklı okul ibaresi nerede onu ben bir türlü göremedim
hocam fatih projesi il koordinatörlüğünüz mü savunuyor bu akıl alması güç ve komik durumu?

Ekli dosyayı görüntüle 64984
Ekli dosyayı görüntüle 64985
Hocam kendi okulunuzda btr olamıyormusunuz. Okulunuzda en az 8 adet Akıllı tahta varsa birinci öncelik kendi okulunuzda olacaktır. Farklı okula görevlendirme yapamazlar.

Geri