BTR Olmayıp Maaş Karşılığını Dolduramayanlar

Kodla Büyü
BTR görevi eksik saatleri doldurur. Başka bir faaliyet (ders dışında) maaş karşılığını doldurmak için verilemez.

BTR olun ya da olmayın, maaş karşılığınızı doldurmak sizin sorununuz değil. Eğer dolmuyorsa okulunuz isminizi ilçe MEM'e bildirir. İlçe MEM maaş karşılığı girebileceğiniz ders olan ve ihtiyaç olan okula ayrıca sizi görevlendirir. Bunu sadece maaş karşılığı değil 21 saate kadar yapabilir.
Maaş karşılığınızı doldurmak için, alanınız olmayan bir derse girmek, internet cafe denetlemesinde görevlendirilmek, idari işlerde çalışmak vb. hiçbir görevlendirmenin mevzuatta yeri yoktur. Bunlar idarecilerin iş güzarlığından kaynaklanan, madem maaş alıyor o zaman ne olursa yaptıralım mantığından kaynaklanmaktadır.
5 saat dersiniz olsa ve başka bir okulda da ihtiyaç yoksa, o 5 saat dersinize girer, evinize gidersiniz.
Alan dışı ders almak istemediğinize dair gerekirse dilekçe verirsiniz, o dersleri size vermelerini engellersiniz.
İşin yasal boyutu böyledir.

Son düzenleme:
BTR olmayanlar için sordum hocam. BTR'ye basvurmamayı düşünüyorum ama daha beter bir angarya yükleyebilirler mi onu anlamaya çalışıyorum.
BTR olmazsanız 21 saate kadar branşınızda ders görevi verebilirler. Okuldaki yük yeterli değil ise ilçe içinde (eğitim bölgesinde) 21 saate kadar (6 saat ek ders) verebilirler. Bunun dışında yasal olarak maaş karşılığına bir görev verme durumu yok. Bazı idareciler işlerine öyle geldiği için maaş karşılığına kadar okulda duracaksın idari görevlisin diye birşey uydurabilirler. Branş öğretmenleri için böyle bir durum yoktur. Hiç dersiniz olmazsa okula gitmenize gerek yoktur. Toplantı vb. durumlar dışında.

Bir de bazen maaş karşılığı dolsun diye branşınız dışında ders vermeye çalışabilir. İsteğiniz dışında branş dışında ders yükü veremezler. Hiç BT dersi olmasa bile başka bir branş dersini zorla vermeye hakları yoktur.

Aklıma gelmişken ekleyeyim. İlçe mem gibi yerlerde arge bürosu, özel kalem vb. değişik isimlerle 9-5 mesaiye tabi olup tam ekders alarak memur gibi çalışma seçeneğini de dayatabilirler. İsteğe bağlıdır. Zorlama olursa kabul etmeyiniz. Öğretmenin asli görevi ders okutmaktır. Bunun dışındaki hemen her şey isteğe bağlı olarak verilir.

BTR olun ya da olmayın, maaş karşılığınızı doldurmak sizin sorununuz değil. Eğer dolmuyorsa okulunuz isminizi ilçe MEM'e bildirir. İlçe MEM maaş karşılığı girebileceğiniz ders olan ve ihtiyaç olan okula ayrıca sizi görevlendirir. Bunu sadece maaş karşılığı değil 21 saate kadar yapabilir.
Maaş karşılığınızı doldurmak için, alanınız olmayan bir derse girmek, internet cafe denetlemesinde görevlendirilmek, idari işlerde çalışmak vb. hiçbir görevlendirmenin mevzuatta yeri yoktur. Bunlar idarecilerin iş güzarlığından kaynaklanan, madem maaş alıyor o zaman ne olursa yaptıralım mantığından kaynaklanmaktadır.
5 saat dersiniz olsa ve başka bir okulda da ihtiyaç yoksa, o 5 saat dersinize girer, evinize gidersiniz.
Alan dışı ders almak istemediğinize dair gerekirse dilekçe verirsiniz, o dersleri size vermelerini engellersiniz.
İşin yasal boyutu böyledir.
aynen böyle ilk atandığım sene resim ve müzik dersi verdi idare istemedim dilekce verdim 10 saat dersim ile ilk dönem gidip geldim okula ikinci dönem ilçe MEM 15 saat ders verdi toplam 25 oldu ders saatim alan dışında derse girmek ya da farklı bir şey yapmak zorunda değilsiniz

Doğum iznine ayrılan , askere giden , kovid olan falan varsa onun derslerini size verirler . İlla verecekler diye bir şart yok eğer ilçenizde çok bt öğretmeni varsa kimsenin aklına bile gelmeden 5-10 saat dersinize girer çıkarsınız

Görevlendirmeyle başka okulda BTY dersine girdim bir ara. Sonra BTR, birkaç dönem. Tekrar başka okula ders için görevlendirme aldım.
Şimdi ise kendi okulumda başka derslere giriyorum.

BTR görevini bir daha, ekstrem durumlar olmazsa, almam.
Millî Eğitim Müdürlüğü'nde çalışmak ise en son isteyeceğim şey. Hiç sevmiyorum orayı, bilmem seven var mı?
Gel otur, bir şey yapma deseler bile gitmem. Zaten öyle bir şey de demezler.
:D:)

Geri